Помош: Вируси, црви и разни штетници

Член од
14 април 2007
Мислења
793
Поени од реакции
6
koristam sega bit defender ama ne mozam da iscistam eden trojanec(trojan.spyware.stop.A). mi vika no action is possible?? help
 
P

Princ

Гостин
Ај уште еднаш препиши го името на тројанецот. Имаш некоја грешка погоре, не можам да најдам информација за таков тројанец на интернет.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
251
Тројанец е најзаебано нешто
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
jas imam nekoj virus fateno sto sam mi go overklokuva procesorot, a so zone alarm ne go naoga....pomos??
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
jas imam nekoj virus fateno sto sam mi go overklokuva procesorot, a so zone alarm ne go naoga....pomos??
И коа се разбуди, креветот мокар:pos2::pos2::pos2:

Иначе тоа се вика Intel Speedstep (или AMD Cool&Quiet) и не е вирус.....
 
Член од
14 април 2007
Мислења
793
Поени од реакции
6
moze li nekoj da mi pomogne za trojanecot??? pisan e pogore kako se vika,mi treba odma pomos zosto kompjuterov mi se poremetuva :toe::toe:
 

5ko

Член од
20 октомври 2007
Мислења
122
Поени од реакции
3
За компјутери сум тотален лаик а компјутерот изгледа ми го нападнаа вируси и многу го успорија а некои страни на интернет и воопшто неможам да ги отворам како на пр. поштата на хотмаил, антивирусот ми детектира некои тројанци пробувам да ги скенирам оние места кои ги посочува, некои кои беа со црвено ги избришав но останаа многу со плаво кои неможе да ги отвори за да ги провери за некои ми советува да ги ставам во карантин мислам дека најдов како се прави и тоа но пак без успех повторно компјутерот е премногу спор и повторно се појавуваа црвените предупредувања.
Прашањето е дали јас самиот со моето знаење мошам да направан нешто (што не верувам) или да ми предцложите неко решение во стилот каде да го носам или ако има некој што прави такви услуги оставете ми контакт за да се информирам за условите.
 
R

reactive89

Гостин
За компјутери сум тотален лаик а компјутерот изгледа ми го нападнаа вируси и многу го успорија а некои страни на интернет и воопшто неможам да ги отворам како на пр. поштата на хотмаил, антивирусот ми детектира некои тројанци пробувам да ги скенирам оние места кои ги посочува, некои кои беа со црвено ги избришав но останаа многу со плаво кои неможе да ги отвори за да ги провери за некои ми советува да ги ставам во карантин мислам дека најдов како се прави и тоа но пак без успех повторно компјутерот е премногу спор и повторно се појавуваа црвените предупредувања.
Прашањето е дали јас самиот со моето знаење мошам да направан нешто (што не верувам) или да ми предцложите неко решение во стилот каде да го носам или ако има некој што прави такви услуги оставете ми контакт за да се информирам за условите.

Јас поправам PC ако те интересира пиши приватна порака...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Луѓе имаше едно програмче,се вика Regrun Platinum Pro,ако имате некои вируси кои ни Касперски ни Нод не ги трга,симнете го ова и после идете на сајтот...
Само финтата е што треба точно да знаете како се вика вирусот,и да ја симнете специјалната датабаза наменета само за него.

Јас испробав,касперски не го наоѓаше,си го симнав програмчето и го тргнав :)
 
Член од
18 февруари 2007
Мислења
69
Поени од реакции
2
Ако има некој да ми даде licence name и licence number за Registry Mechanic Version 7.0.0.1010??? Fala :)
 
R

reactive89

Гостин
Ако има некој да ми даде licence name и licence number за Registry Mechanic Version 7.0.0.1010??? Fala :)
побарај на торент (симни си uTorrent - програма се наоѓа тука utorrent.com), побарај на mininova.com или isohunt.com :smir:
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.116
Поени од реакции
5.877
Пред некој ден (најверојатно од факултет сум го донел на USB) фатив некој гаден rootkit, Win32:Vanti-BC(Rtk). При секое логирање во јузер (и тоа не во сите, само во мојот и на брат ми зашто од тие два јузера го отворив USB-то) Аваст го детектира него во фалјот C:\Documents and Settings\"imeto na userot"\Local Settings\Temp\7.dll. Исто така детектира уште еден вирус\црв, Win32:Autorun.NF во C:\WINDOWS\system32\avpo0.dll.

Значи, како што спомнав, секој пат кога ќе се логирам се појавува, Аваст го детектира, го ставам во ковчег или го бришам одма и нареден пат кога ќе се логирам пак се појавува. Пробав да прочепкам нешто да го најдам рачно, ама не ми работи опцијата "Show hidden files and folders" во Folder Options, така да најверојатно ми го заебал тоа.

Прочитав негде дека е многу тешко да се тргне rootkit, така да најлесно решение е да се преинсталира Windows.

Ме интересира:
1. Колку е опасен rootkit-от и што прави?
2. Како можам да го тргнам без да преинсталирам Windows?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom