Помош: Вируси, црви и разни штетници

R

reactive89

Гостин
decki milo mi e sto i dvajcata imate poznavanje od kompjuteri ama mene mi se siri vo poveke dokumenti virusov i seuste ne doznav so koj program ke mozam da go sprecam:toe: HELP
Дали само партицијата C:\ ти е заразена?! Пробај со касперски да чистиш ако и тоа не помогне бараме друга опција :toe: (крајна опција формат само на C:\)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.562
Поени од реакции
7.329
decki milo mi e sto i dvajcata imate poznavanje od kompjuteri ama mene mi se siri vo poveke dokumenti virusov i seuste ne doznav so koj program ke mozam da go sprecam:toe: HELP
Ke go simnes HijackThis v2 programceto od tuka za da vidime sto programi sve ti se podigaat na boot na XP. Koga ke go otvoris ides prvo na "Open the Misc Tool Section" pa na "Generate StartupList Log" ke kliknes i toa textot sto ke ti se pojavi vo Notepad kako startulist.txt pastiraj go tuka celiot ili prati mi go na PP.
 

Caligula

Realiziran
Член од
25 јануари 2005
Мислења
895
Поени од реакции
97
Vaka sea...so ovoj virus si imam prv pat rabota...

Koga klikas na my computer ...si vlaga normalno,no koga sakam da vlezam u nekoja particija ne mi dava vlez nego mi dava pop up window so ona "Open with..."

sumnjam u nekoj vakov peder " VBS:Malware [Gen]"

pomos!
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Vaka sea...so ovoj virus si imam prv pat rabota...

Koga klikas na my computer ...si vlaga normalno,no koga sakam da vlezam u nekoja particija ne mi dava vlez nego mi dava pop up window so ona "Open with..."

sumnjam u nekoj vakov peder " VBS:Malware [Gen]"

pomos!
Еве го вистинското решение за тебе!

Инсталирај го програмот, напрај рестарт на РС, после пак пушти го програмот, оди во табот FIX, и на првиот ред имаш да внесеш која партиција те заебава (пример С), пишуваш С таму, и кликаш на FIX копчето, и ТОЛКУ Е!

Повтори го ова за сите партиции ако те зезаат.
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Закачив некој Trojan-Spy.Win.32@mx имам NOD32 шо да му правам?
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
384
Поени од реакции
17
vaka sea
nekoj virus neznam sto e mi se pojavi nesco win32 ima dont send
koga kilknam na dont send mi se izgasi intenetot i moram da go restartiram kompjuterot za da imam pak internet
 

THE_PIRAT

Avanti Formica atomica!
Член од
14 февруари 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
79
ПОМОШ!!!Не ми се отвараат повекето страни а и не работи ни пребарувањето не се копираат слики од мозила и нон стоп се полажуваат поп-апс за антивирус апликации помош пред да го реинталирам виндоусот:nesum::pirat:
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Пред некое време почна да ми се појавуваат spywares преку интернет експлорер на сред работа и слично(не беше некој проблем). Пробав со Spybot ги чистев и наместо "понудите за работа" сега ми се појавуваат don't send срања од интернет експлорер на секој пола час. Чаре?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ад Авар од лавасофт или Спајвер Доктор.
 

Kriticar

дискриминатор
Член од
7 мај 2007
Мислења
1.037
Поени од реакции
5
Пошто немам појма со компјутериве дали некој ќе може да ми каже како да му напраам формат на компјутеров или па што да праам со вирусиве што ги иам у комп:)Имам Нод32 тоа е све што знам.Ај ве молам некој ако може да ми објасни што како.
 
Г

Гоццццце

Гостин
Најди Spyware Doctor + Antivirus верзија, 5.5!
 

Kriticar

дискриминатор
Член од
7 мај 2007
Мислења
1.037
Поени од реакции
5
Вака сеа.Го инсталирав Spyware и напраив scan.Зошто неам врска со овие работи сега го симнав и касперски и кога пробав да го инсталирам во компјутер ми вика дека неможе да го користам заедно со Spyware и дека мора да го отстранам.Сеа совет.Што да праам????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom