Полициска контрола без контрола

Член од
23 август 2010
Мислења
38.168
Поени од реакции
107.660
Поентата ми е тоа со козата на комшијата го слушам од којзнае кога и мислам дека е наметнато за да се шири разединетост.
Најискрено не знам за тебе, но јас немам проблем со комшиите(Ова во буквална смисла на изреката)
Општо кажано сметам дека Македонскиот народ иако слабо стои со културата е доста попустлив и не му мисли лошо на никого.
Во која друга држава малцинствата имаат права како кај нас?

П.С Малце оф топик ама нема везе.
Хахаха не мислев на тоа дека имам проблем со комшиите туку општо зборев за тој македонски синдром. И не за џабе го слушаш од којзнае кога, се си има своја позадина. Мислев општо на цел народ, се замараат со туѓи проблеми и гледаат само да исхејтаат нешто, ете примерот со булеварот што ти го дадов, имаш уште милијарда такви, едноставно такви сме и тоа е реалноста.
Не мислев на тоа дали му мисли лошо на некого, ама еве пример зошто би те интересирало тебе што сум купил јас од пазар? Еве има вакви случаеви каде врат ќе искршат луѓето за да видат што имам во ќесата. Има и такви што дремат до прозор и кога ќе им дојде некој звук од надвор тие одма трчаат да видат кој прошол, зашто прошол итн.

А за малцинствата и нивните права неам коментар, нас треба државата Црвен Крст да ни се вика, на сите даваме само за нас не гледаме, страшна работа...
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
si sedi cajkan na plostad i go glea momcevo,pijano i ne mu e denot i si vika daj da go vospitam malku...i od mnogu vospitni go ubiva na lice mesto....na goli otok da pocnat da ne nosat uste malku
Aха, и поради тоа сите џандари се лоши, така? Системот ме јебе. Ми се свиѓа коа наркомани декларираш као невини девојчиња. Убиството вака-така беше санкционирано.
И темата не е за убиството на копиљот.
Кажи ми бе зашо ја од иљада тресења од алфи никад не сум изел ќутек? Чек, ти шо сакаш бе? Коа ќе ти се стаи алфашот да ти рече "Извинете, ќе ве молам идентификација." Од некој што работи на улица и секој ден може да го јаде курот додека се бавта со говнари шо дилаат хорс у чаирчанка?
Знаеш коа Турција се опраи? Коа дое на власт воената хунта.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Хахаха не мислев на тоа дека имам проблем со комшиите туку општо зборев за тој македонски синдром. И не за џабе го слушаш од којзнае кога, се си има своја позадина. Мислев општо на цел народ, се замараат со туѓи проблеми и гледаат само да исхејтаат нешто, ете примерот со булеварот што ти го дадов, имаш уште милијарда такви, едноставно такви сме и тоа е реалноста.
Не мислев на тоа дали му мисли лошо на некого, ама еве пример зошто би те интересирало тебе што сум купил јас од пазар? Еве има вакви случаеви каде врат ќе искршат луѓето за да видат што имам во ќесата. Има и такви што дремат до прозор и кога ќе им дојде некој звук од надвор тие одма трчаат да видат кој прошол, зашто прошол итн.

А за малцинствата и нивните права неам коментар, нас треба државата Црвен Крст да ни се вика, на сите даваме само за нас не гледаме, страшна работа...
Да бе па пишав буквален и општ пример :)
Поентата ми беше љубопитноста и не е толку лоша работа, а и второ не е македонски синдром туку светски синдром без радозналоста ќе бевме уште во камено доба.
Иако изреката мисли на оние кои претеруваат со љубопитноста и пречекоруваат секакви граници.
Зборот ми е секаде постои не само кај нас можеби ако живееш во 20 милионски град е на минимално ниво, но Македонија е многу мала споредена со светот и не е толку чудно секој што се знае со секого.
Можам само да дополнам сакај ме мрази ме се е подобро отколку индиферентноста т.е воопшто да не се грижиш.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Толку од либералноста...
Па мора да си многу неписмен ти изгледа.
Мојата граница на толеранција е онаму каде што почнува насилството.
А последните настани, и те како беа насилни.
--- надополнето: 15 ноември 2012 во 02:05 ---
НЕ МОЖЕ, едноставно НЕ МОЖЕ на твои години да се воодушевуваш на државен камшик.

Не може.

За џихадот, врска нема полициската контрола. За тоа треба политичка воља, а не полициска држава.
Дали се воодушевувам?
Јас не правам ништо погрешно. Нема никој полицаец мене да ми наштети никако.
Ама ми е страв на улица да излезам сама. Многу.
Ако решението за тоа е прислушкување, упаѓање по куќи без потреба од налог, нека биде.
Ако навистина мојата безбедност е подобра со тоа.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Дали се воодушевувам?
Јас не правам ништо погрешно. Нема никој полицаец мене да ми наштети никако.
Ама ми е страв на улица да излезам сама. Многу.
Ако решението за тоа е прислушкување, упаѓање по куќи без потреба од налог, нека биде.
Ако навистина мојата безбедност е подобра со тоа.
Нема да биде твојата безбедност подобра со тоа.
Ако ја најдам ќе ти ја пратам статијата(на англиски беше ако треба и ќе ја преведам само да ја најдам)многу убаво е образложено зошто e погрешно,зошто не смееме и никогаш не би требало да имаме безбедност ако за неа цената е индивидуалната слобода.
Еве моментално ова е најблиску што можев да најдам до дотичната статија.
http://www.lewrockwell.com/paul/paul181.html

People willing to trade their freedom for temporary security deserve neither and will lose both.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас апсолутно не преферирам некој да ме контролира на ваков начин. Ич не ми е по ќеиф.
Само имам голем прашалник, што ако јас и ти планираме убиство, бидеме прислушкувани, не фатат на време, се спаси човекот кој сакаме да го убиеме?
Ако мериме што е поважно, тоа е човековиот живот.
Или, поминуваат џандари кај мене пред куќа, слушаат трескање, кршење, и не влагаат затоа што немаат налог.
Мојот живот е поважен од мојата приватност.
Што ќе ми е приватност ако немам живот?

Зборувам дека се прашувам, дали воопшто сме безбедни? Убиството за кое зборувам е на 3км воздушно од мојава куќа. Дома во сред бел ден ми имаат провалено. И замисли, џандариве се сомневаат дека се случува нешто нелегално кај мене дома, ама не реагираат, зошто немаат налог, па не влагаат да го спречат пљачкањето?

Ако постои друга опција, радо би. Не ме вознемирува ни ова нешто посебно, но едноставно не гледам подобро решение моментално.
И пак ќе речам, ако навистина ова вродува со плод, ако навистина ја подобри безбедноста.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Јас апсолутно не преферирам некој да ме контролира на ваков начин. Ич не ми е по ќеиф.
Само имам голем прашалник, што ако јас и ти планираме убиство, бидеме прислушкувани, не фатат на време, се спаси човекот кој сакаме да го убиеме?
Ако мериме што е поважно, тоа е човековиот живот.
Или, поминуваат џандари кај мене пред куќа, слушаат трескање, кршење, и не влагаат затоа што немаат налог.
Мојот живот е поважен од мојата приватност.
Што ќе ми е приватност ако немам живот?

Зборувам дека се прашувам, дали воопшто сме безбедни? Убиството за кое зборувам е на 3км воздушно од мојава куќа. Дома во сред бел ден ми имаат провалено. И замисли, џандариве се сомневаат дека се случува нешто нелегално кај мене дома, ама не реагираат, зошто немаат налог, па не влагаат да го спречат пљачкањето?

Ако постои друга опција, радо би. Не ме вознемирува ни ова нешто посебно, но едноставно не гледам подобро решение моментално.
И пак ќе речам, ако навистина ова вродува со плод, ако навистина ја подобри безбедноста.
Ko prvo pica ke ti stigne doma pobrzo nego li policija koa ti treba...osven ako ne si partiski vojnik ili tato e nacalnik ili slicno...ako za cena na bezbednost ti si spremna da ja dades tvojata sloboda...ne zasluzuvas nikakva sloboda....i ako planiram jas sega ubistvo znaes koa ke doznaat i ke uletaat cajkani,nikad! ova ne e MINORITY REPORT pa cajkanite da se vidoviti.....mn nevini ke stradaat....

A Zivot nemas ako go nemas pravoto na privatnost,pravoto na sloboda.......A bezbednosta ke se podobri samo vo mediumite...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.661
Ko prvo pica ke ti stigne doma pobrzo nego li policija koa ti treba...osven ako ne si partiski vojnik ili tato e nacalnik ili slicno...ako za cena na bezbednost ti si spremna da ja dades tvojata sloboda...ne zasluzuvas nikakva sloboda....i ako planiram jas sega ubistvo znaes koa ke doznaat i ke uletaat cajkani,nikad! ova ne e MINORITY REPORT pa cajkanite da se vidoviti.....mn nevini ke stradaat....

A Zivot nemas ako go nemas pravoto na privatnost,pravoto na sloboda.......A bezbednosta ke se podobri samo vo mediumite...
Се ова со либертаријанствово е во ред и звучи добро, ама проблемот е што не функционира во пракса. Не секој е способен да се одбрани самиот себеси. Всушност, поголемиот дел од луѓето не се. На властите тоа им е јасно и го злоупотребуваат за да си ги зголемат своите ингеренции. Нужно зло.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Се ова со либертаријанствово е во ред и звучи добро, ама проблемот е што не функционира во пракса. Не секој е способен да се одбрани самиот себеси. Всушност, поголемиот дел од луѓето не се. На властите тоа им е јасно и го злоупотребуваат за да си ги зголемат своите ингеренции. Нужно зло.
А факт е и дека полицијата не може да те одбрани.И со полициската држава се звучи добро али проблемот е дека во реалност не е .

Не само во Македонија туку и во земјите каде се фрлаат огромни пари на полиција како САД и Британија нема шанса полицијата да ти гарантира безбедност не па тука.А Британците имаат по 2 камери за секој граѓанин па видете сега колку е ефикасно.

Не е никакво нужно зло туку е грабање на моќ со продавање приказни за мали деца на група овци.


.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ko prvo pica ke ti stigne doma pobrzo nego li policija koa ti treba...osven ako ne si partiski vojnik ili tato e nacalnik ili slicno...ako za cena na bezbednost ti si spremna da ja dades tvojata sloboda...ne zasluzuvas nikakva sloboda....i ako planiram jas sega ubistvo znaes koa ke doznaat i ke uletaat cajkani,nikad! ova ne e MINORITY REPORT pa cajkanite da se vidoviti.....mn nevini ke stradaat....

A Zivot nemas ako go nemas pravoto na privatnost,pravoto na sloboda.......A bezbednosta ke se podobri samo vo mediumite...
Не сакам да зборувам во каков момент полицијата, поточно алфите ми се имаат најдено. А не знаеа ни која сум. Јас немам лошо искуство со полицијата, лично.

Која СЛОБОДА?
Јас НЕМАМ слобода. Јас не се движам слободно. Може да ме силува и убие КОЈ САКА во ова мочано Скопје. Во Гази Баба до пред 2-3 години цутеше проституцијата и дилањето. А живеам на 50 метри од шумата. Си видел ти воорушен шалбанец некогаш, онака како мирно си се шетка и разгледува? Епа јас сум видела... откако почна нели, полицијата да ми ја загрозува слободата и приватноста на движење (доста често бев легитимирана), проституција повеќе нема (одамна не сум видела комбе со девојки тука), а за дилањето лично сум видела што прават.
И ако треба да бирам, дали криминалци да ми ја одзимаат слободата или полицијата, ја преферирам полицијата.
Камо ни едните ни другите да не беа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.661
А факт е и дека полицијата не може да те одбрани.И со полициската држава се звучи добро али проблемот е дека во реалност не е .

Не само во Македонија туку и во земјите каде се фрлаат огромни пари на полиција како САД и Британија нема шанса полицијата да ти гарантира безбедност не па тука.А Британците имаат по 2 камери за секој граѓанин па видете сега колку е ефикасно.

Не е никакво нужно зло туку е грабање на моќ со продавање приказни за мали деца на група овци.


.
Факт е дека не може секогаш и целосно да те одбрани, ама дека може да те одбрани, може. Кај полициска држава ништо не звучи добро, се добива само безбедност, а се губат многу други исто така важни работи.

Во САД и Британија безбедноста е на доста високо ниво. Совршено не постои.

Постоењето на полицијата е нужно, нејзината поставеност и ингеренции можат секогаш да се злоупотребат. Затоа е нужно зло.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Факт е дека не може секогаш и целосно да те одбрани, ама дека може да те одбрани, може. Кај полициска држава ништо не звучи добро, се добива само безбедност, а се губат многу други исто така важни работи.

Во САД и Британија безбедноста е на доста високо ниво. Совршено не постои.

Постоењето на полицијата е нужно, нејзината поставеност и ингеренции можат секогаш да се злоупотребат. Затоа е нужно зло.
Во САД ( во одредени држави на САД ) и Британија владее полициска држава.Ако мислиш дека е нормално да има камера на секој ќош,да ти ги прислушкуваат повиците за одредени зборови и фрази или пак да те претресуваат тоа е искрено твој проблем.

Новиве закони на ниеден начин не ја зголемуваат безбедноста,туку само ја нарушуваат приватноста и единствената цел ќе им биде да се пресметуваат со каква било опозиција и да се здобијат со финансиска корист.

Ако сакаат зголемена безбедност што не дадат обвинителите и началниците на полиција да се избираат директно на избори место да бидат назначувани од министри кои не се избрани на избори?

Кога ќе треба да се спомне метод каде ќе изгубат моќ тогаш одма има причини,проблеми и триста други глупости.Али ако методот значи поголема моќ за нив во собрание и со 120 - 0 ќе помине па макар и само 50 да бидат присутни.


.
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Законот е добар во идеална држава или општество.Ќе им даде на полицајците шанса да делуваат превентивно,нешто што кај нашата полиција досега го нема.Во идеално оштество,полицијата е свесна каде треба а каде не треба да влегува,основано/неосновано сомничење.Таму ако се деси грешка или неосновано сомничење со дејствија од полицијата,судот е независен од власта и имаш право на оштета и ако си прав,ќе добиеш.А ниеден надлежен командир,министер итн,нејќе таков случај.Лошите реакции се причинети од тоа што ние знаеме дека нашата држава е ултра корумпирана,не треба никој да ни објаснува,тоа се чувствува.Знаеме дека Брколинда уште сто интерпелации да и стават во собрание,нема да ја сменат.Ебати владата без ниедна оставка досега,нешто смрди.Не е еднаш народот бил манипулиран од државата,па да речеш ајде.Ние дуваме и на ладно затоа што знаеме дека главните злосторници нема да бидат гонети . Арачиново,Сарај,Кондово,Дебар,Тетово,Зајас никој нема да ги чепне.Ќе ловат ситни џаначиња,крадци,но никогаш пирамидата.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.661
Во САД ( во одредени држави на САД ) и Британија владее полициска држава.Ако мислиш дека е нормално да има камера на секој ќош,да ти ги прислушкуваат повиците за одредени зборови и фрази или пак да те претресуваат тоа е искрено твој проблем.

Новиве закони на ниеден начин не ја зголемуваат безбедноста,туку само ја нарушуваат приватноста и единствената цел ќе им биде да се пресметуваат со каква било опозиција и да се здобијат со финансиска корист.

Ако сакаат зголемена безбедност што не дадат обвинителите и началниците на полиција да се избираат директно на избори место да бидат назначувани од министри кои не се избрани на избори?

Кога ќе треба да се спомне метод каде ќе изгубат моќ тогаш одма има причини,проблеми и триста други глупости.Али ако методот значи поголема моќ за нив во собрание и со 120 - 0 ќе помине па макар и само 50 да бидат присутни.
Ако во САД и Британија има полициска држава, тогаш во сите други сем скандинавските имаме воена хунта на власт.

Нигде не реков дека мерките не може да се употребат за второто и најверојатно ќе се, но може да се употребат а и ќе се употребуваат и за зголемување на безбедноста. Ќе имаме и зголемена безбедност и нарушена приватност. Дали вреди е прашањето што секој треба да го одговори за себе.

Началниците на полициските станици се назначуваат по предлог на градоначалникот на општината во која се наоѓа полициската станица. Обвинителот го избираат пратениците. И градоначалникот и пратениците се директно избрани. Бирањето на началници на директни избори нема да смени ништо (општините што имаат опозициски градоначалник ќе имаат и опозициски началник), чини пари и уште подиректно ќе ја исполитизира полицијата.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Интересно е дека се вртат муабети како да сме идеална држава па баш вакви одлуки се чекор до 100% безбедност.А од друга страна имаме примери како никој одговорен не го заболе за неговата работа.
Лани есента седам на прозорец (отворен уште беше топло) околу 3 и гледам тројца со камен кршат врата во локалната продавница и си работат самопослужување.2 пати на 192 МИ СПУШТИЈА, третиот пат рекоа ќе пуштиме екипа, запази од горе како изгледаат (како можат во провала, со капуљачи и замотани, од 40 метри можда и ќе ги видиш в лице):eek:Станицата е на неполни 10 минути од местото, гледам дека не идат и почнав да викам од горе избегаа.Крајслерот дојде после 47 минути од јавување.Ефикасност и пол.Изгледа уште беа зафатени со решавањето на последното провалување на истата продавница 6-7 месеци претходно.
Или пуштија возило од Билјанини со кајче до пристаниште и после со кола.Или од ПС Пештани или Св.Наум.А можда и од Ресен ако им фалело возила.Ова е само еден случај, имало уште неколку слични.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom