Полициска контрола без контрола

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Да било овозможено прислушкување, можеби навреме ќе се откриело што се спрема на Смилковско езеро...

Или сакате дома некој да ви влезе, да ве врзе за стол, да ве малтретира... ама полицијата да не влезе внатре, оти не смее без судски налог?

Ај малку размислете. Малку. Камо среќа ова навистина да функционира како што треба.
Сериoзно?

Секој акт кој ги зголемува ингеренциите на органите на прогонот ја намалува слободата на поединецот.

Точка.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Приведените за Смилковци биле следени и снимани:
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BD33C643428223469001D052874B3C2F



Или да ти влезат цајканите дома, да те врзат за стол, да те малтретираат, само затоа што локалниот џандар се сомнева дека правиш криминал по дома.
Биле снимани и прислушкувани по делото. А не превентивно.
Децата отидоа, јас зборувам да се спречи некој во намерата.

Да, баш тоа ќе го прават, ќе се залетаат мене дома да ми влезат и да ме малтретираат ;)
--- надополнето: 14 ноември 2012 во 20:16 ---
Серизоно?

Секој акт кој ги зголемува ингеренциите на органите на прогонот ја намалува слободата на поединецот.

Точка.
Точно.
Поучена од последниве настани во државава, треба државен камшик.
Не сакам да ми биде страв да излезам, во случај некој да одлучи кај мене во парк џихад да тера.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Биле снимани и прислушкувани по делото. А не превентивно.
Децата отидоа, јас зборувам да се спречи некој во намерата.

Да, баш тоа ќе го прават, ќе се залетаат мене дома да ми влезат и да ме малтретираат ;)
--- надополнето: 14 ноември 2012 во 20:16 ---


Точно.
Поучена од последниве настани во државава, треба државен камшик.
Не сакам да ми биде страв да излезам, во случај некој да одлучи кај мене во парк џихад да тера.
НЕ МОЖЕ, едноставно НЕ МОЖЕ на твои години да се воодушевуваш на државен камшик.

Не може.

За џихадот, врска нема полициската контрола. За тоа треба политичка воља, а не полициска држава.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.463
треба државен камшик.
Честито неокомунизам и полициска држава.

Не сакам да ми биде страв да излезам, во случај некој да одлучи кај мене во парк џихад да тера.
Џихадистите седат во влада и делат тендери, законот е против бизнисмени, политичари, синдикалци...
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Точно.
Поучена од последниве настани во државава, треба државен камшик.
Не сакам да ми биде страв да излезам, во случај некој да одлучи кај мене во парк џихад да тера.

Не знам дали си воопшто свесна али секој е одговорен за својата безбедност и безбедноста на својот приватен имот.Полицијата служи примарно после сторено кривично дело да ги најде сторителите.

Воопшто да имаш размислување дека полицијата треба да ја гарантира безбедноста на сите или дека некогаш би имала таква можност треба да си или будала или да живееш во ла ла ленд.
--- надополнето: 14 ноември 2012 во 20:23 ---
Честито неокомунизам и полициска држава.
Не она е член на новата десница која е по социјалистичка и од прошлата левица.Тогаш беше во името на партијата,денеска е во името на државата.

А и двете претставуваат само некакво исполнување и фантазија на будалите што веруваат во истите дека се дел од нешто поголемо од самите нив и од нивната смртност ,а всушност не вредат ни пет пари.

Ако се водиме според нивното јас не знам зошто и со вакви половични мерки.Дајте во секоја соба камера да ставиме и на секој човек гпс и капа со камера да мора сегде да носи.

Исто така секоја недела на државен психијатар да даде проценка дали си стабилен ако не си одма или на лечење или на отстранување.

Не вака ќе се зафркаваме со половични мерки.


.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Професорот Лабовиќ во неколку реченици го објасни проблемот на новиот закон. Државниот камшик не смее да се базира на повреда на човековите права. Не може некој неконтролирано да следи комуникации, а тој предлог да го дава полицаец.
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Поучена од последниве настани во државава, треба државен камшик.
Не сакам да ми биде страв да излезам, во случај некој да одлучи кај мене во парк џихад да тера.
Толку од либералноста...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
А КАДЕ ЌЕ СЕ ПРИМЕНУВА?!!!!!!
Ќе важи законот во кондово,сарај,арачиново.....................
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
И што ви е толку чудно сега ова, после е*ење нема каење, а ние сме добро обработени и однапред и одзади, ама така е кога ќе направиш пакт со ѓаволот т.е. со западот/западната ’’демократија‘‘, сите овие нови(глупи) законски регулативи од Брисел(ЕУ) ги земаме .............. со два збора кажано ваквиот нов закон може комотно да го наречеме полициска држава ............. полицијата следи, надгледува и прислушкува(сомнителни граѓани/групи), во тоа сум сигурен отприлика 90% дека е така и тоа уште од одамна го има тоа(се сеќавате на она увото на Доста Д.:icon_mrgr:), но пазете полицијата да врши упади во приватен имот т.е. во приватна семејна куќа/стан без судски налог па уште таквите предлози да ги дава некое си таму цајканче е стварно нон-сенс ........... али западна дИмократија ЈБГ ......... па уште ако некого го фатат дома(на дело)како мастурбира, или како се секса .......... па уште и ако има blowjob или anal .......... е тоа ќе биде доживотна ќорка:icon_mrgr:
A доколку па се начека на дело gangbang-дејствие е потоа на притворените нејќе да им избега електрична столица ! :X3:
--- надополнето: 14 ноември 2012 во 21:44 ---
А КАДЕ ЌЕ СЕ ПРИМЕНУВА?!!!!!!
Ќе важи законот во кондово,сарај,арачиново.....................
ПО по по таму највише ................ ахха ............... (n)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ми мириса на политичка чистка. Има сите со по 100 000 евра на кауч да ги најдат.
Ни нога нема да пуштат во подрум, таму не владеат закони на РМ, таму владее калашников. Така да не си прајте бајрам на умот дека е за нив законот.
Додека пишувам да ја заклучам вратата, да не ме фатат на пишување. Шпиуните тријат рачиња на законов. Ќе падне некое париче. Ајде Македонче намести се и диктирај, исто како за Голи оток.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.223
Поени од реакции
108.056
Не смеам да напишам што мислам за ова, се плашам дека ќе ми влета брколинда, можеби го окарактеризирала мислењето како криминално дело.
Криминалец си? Правиш некое злосторство дома? Ако си чист тогаш никој нема да ти влезе дома верувај. Законов можеби ќе наиде и на некоја злоупотреба но пред се е за добро направен. Не влегуваат туку така кај нормален човек, од што им прднало па да те претресат, малце работа имаат со деликвенти и разбојници па ќе влагаат кај невини луѓе. Ако имаш досие и ако има полицијата некакви сознанија дека си вршел/вршиш кривични дела тогаш нека влезе, за кој кур е налогот во таква ситуација кога се знае дека некој е наркоман/крадец/разбојник.
Е ради такви налози многу “лоши“ момци и имаат избегано на полицијата, додека да се издаде тој налог тој фатил џенем накај Косово па после иди најди го, особено ако се работи за тие поситните кражби, пример на мобилен телефон, на ланче, саат, ташна итн. За тоа не се ангажираат Интерпол и затоа застаруваат тие случаеви и остануваат како нерешени.
Дајте ве молам не си прајте бајрами на мозокот дека некој ќе ви влезе дома туку така, не е ова Сомалија иако сме можеби далеку од Западниве земји но сепак не е до таму отидена работата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom