Полициска контрола без контрола

Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Проблемот е што сега ова директно има големи последици за населението. Како ќе им текне на некому ќе си прислушкуваат и ќе си влагаат кај луѓето.
Ај кажи ми не полиција, било кој еве јас на пример дома да ти влезам, што ќе барам? Што може да најдам?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.196
Ај кажи ми не полиција, било кој еве јас на пример дома да ти влезам, што ќе барам? Што може да најдам?
Не е до тоа што ќе најш, туку што бараш кај мене? Приватноста и домот се заштитени.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.196
Со тоа ми и ја докажуваш поентата. Обичниот народ не е засегнат од ова. :)
Па добро, ама постојт сега легална можност па од кај знае обичниот народ дали некојпат ќе биде злоупотребено против него?
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Па добро, ама постојт сега легална можност па од кај знае обичниот народ дали некојпат ќе биде злоупотребено против него?
Ти си на пример студент,исто и брат ти, мајка ти да речеме работи ..не знам, сеедно, исто и татко ти...Не правите никаков криминал, не сте крупни политичари..ШТО ЌЕ БАРА ЦАЈКАНОТ КАЈ ТЕБЕ? :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.196
Ти си на пример студент,исто и брат ти, мајка ти да речеме работи ..не знам, сеедно, исто и татко ти...Не правите никаков криминал, не сте крупни политичари..ШТО ЌЕ БАРА ЦАЈКАНОТ КАЈ ТЕБЕ? :)
Znaci mojata privatnost ne zavisi poveke od zakoni i sudovi tuku od milosta na policijata? Policijata i policajcite ne se pa po priroda cesni i pravedni lugje, ednostavno ne sakam da postoj legalna moznost nekoj da mi vleze doma koga ke mu tekne. Inace tvoj argument e klasicen argument za pravdajne na kratejneto na licnite prava na lugjeto. Ja nemam nisto napraveno, no toa ne znaci deka nekoj drug smee da mi ide doma koga saka, ili pa da me prisluskuva na telefon. Ti imas nesto da kries? Ako ne, daj pa kameri doma da ti namestime pa neka te gleda policijata po potreba ko ke im tekne. Muabetot mi e: se nadmina granicata so ova.
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Znaci mojata privatnost ne zavisi poveke od zakoni i sudovi tuku od milosta na policijata? Policijata i policajcite ne se pa po priroda cesni i pravedni lugje, ednostavno ne sakam da postoj legalna moznost nekoj da mi vleze doma koga ke mu tekne. Inace tvoj argument e klasicen argument za pravdajne na kratejneto na licnite prava na lugjeto. Ja nemam nisto napraveno, no toa ne znaci deka nekoj drug smee da mi ide doma koga saka, ili pa da me prisluskuva na telefon. Ti imas nesto da kries? Ako ne, daj pa kameri doma da ti namestime pa neka te gleda policijata po potreba ko ke im tekne. Muabetot mi e: se nadmina granicata so ova.
Не дека поддржувам овакви работи, туку едноставно џабе секирации ти е ДОМА ПОЛИИЦЈА ЌЕ МИ ВЛЕЗЕ БЕЗ ПРИЧИНА ...бидејќи нема да идат КАЈ ТЕБЕ. Нормално дека е ретардирана работа да влегуваат без налог. Поентата ми беше дека овој закон да бил донесен во тајност, ти пак немало да осетиш разлика. Како да не се случил.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ти си на пример студент,исто и брат ти, мајка ти да речеме работи ..не знам, сеедно, исто и татко ти...Не правите никаков криминал, не сте крупни политичари..ШТО ЌЕ БАРА ЦАЈКАНОТ КАЈ ТЕБЕ? :)
Ако јас не правам никаков криминал, зошто тогаш да ме прислушкува и кога сака да влезе дома.
Според твојата логика и историски гледано, најголем број на криминал произлегува од политичарите, зошто нив не ги преслушкуваат и ги третираат како криминалци ?
Нели на цајканите тоа им е работа, да го сузбијат криминалот, па што не почнат онаму каде има најмногу, политичарите односно најголемите шпекулации дека има криминал или се врвот на криминалната пирамида или се поткупени од големите криминалци за да замижат на нивниот криминал ?
Ако ти ништо не си направил, ако не си сомнителен зошто баш тебе да те тероризираат ?
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Ако јас не правам никаков криминал, зошто тогаш да ме прислушкува и кога сака да влезе дома.
Според твојата логика и историски гледано, најголем број на криминал произлегува од политичарите, зошто нив не ги преслушкуваат и ги третираат како криминалци ?
Нели на цајканите тоа им е работа, да го сузбијат криминалот, па што не почнат онаму каде има најмногу, политичарите односно најголемите шпекулации дека има криминал или се врвот на криминалната пирамида или се поткупени од големите криминалци за да замижат на нивниот криминал ?
Ако ти ништо не си направил, ако не си сомнителен зошто баш тебе да те тероризираат ?
Всушност твојот пост ми е и поентата. :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Всушност твојот пост ми е и поентата. :)
Грешка си, мојата поента е наместо обичните луѓе што немаат ништо сторено, нека ги прислушкуваат и влегуваат дома кај политичарите, бидејќи поентата на полицијата е да го сузбие криминалот, најсомнителни се политичарите, а не обичните луѓе.
Со ова може само одредени лица од обичниот народ да бидат, врбувани од полицијата за разно-разни кодошења како што било во случај Југославија, само не за пари или напредот во кариера туку за дома да не го разберат дека има швалерка.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.196
Za mene ne e toa argument ako ne su napravil nisto deka nemale da vlezat. Fala Bogu e taka, ama so ovoj argument moze i da se odi podaleku, na primer da me prisluskuvaat na telefon, da mi gi citaat pismata i porakite, da mi go hakiraat kompjuterot i da proverat sto kako imam. Nema da najdat nisto ama ova e moja PRIVATNOST, domot e zastiten i ne za dzabe. Ja ne sakam da postoi moznost, policijata ko ke im tekne da vlezat kaj mene. Za domot i privatnosta ne za dzabe vo demokratskite zemji vazat strogi zakoni. Koj ke mi garantira deka ova pravo nema da se zloupotrebi? Fiktivna situacija: Ja sum opozicioner, mojve rabotat vo drzavna sluzba, nie sme politicki aktivni i navivame za opoziona partija. Sega ke mu tekne nekomu od vlasta da me zaplasi i da mi pratat policija. Toa sega mozebi e uste nezamislivo, no koj mi garantira deka vo idnina toa nema da se sluci? Policijata ne smee da nosi pravni odluki, zatoa imame sudovi. Mi preci sto na policijata i se dava ogromna mokj na steta na sudovite. Koj ke ja kontrolira policijata?

Ne mozam da razberam kako taka lesno moze da prifatite vakvi golemi kratejna na gragjanski prava? Komunizmot edvaj 20 godini go nema (teoretski) pa pak popoleka se vrakjame na toj pravec. Kratko i jasno: Ne treba drzavata da ja interesira sto pravam doma. Ako ima dokazi deka pravam kriminal togas neka gi prezentiraat dokazite na sud i neka zemat dozvola da mi vlezat doma. Toa sekade e standardot kaj sto ima pravna drzava.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
...................
Никој да не си игра бајрам со умот дека овој закон ќе важи за сите граѓани подеднакво и тоа на целата територија од државава ......... исто така никој да не си игра бајрам со умот дека со овој закон реално ќе се удри по криминалот и дека ќе се зголеми безбедноста на граѓаните !
Овој закон ќе го користат покрај оваа исто така и сите идни влади и овој закон ќе служи за заплашувања и дисквалификации на неистомислениците, непожелните и омразени поединци, бизнисмените кои несакаат да даваат рекет, политичките ривали... па проѕирна е како вода работава, се знае која е целта ........ мижи асан тоа дека реално ќе се удри по криминалот и дека ќе се зголеми безбедноста на граѓаните .......... кој го сфати ова ОК, кој не... ќе сфати кад-тад ! :):X3:
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Грешка си, мојата поента е наместо обичните луѓе што немаат ништо сторено, нека ги прислушкуваат и влегуваат дома кај политичарите, бидејќи поентата на полицијата е да го сузбие криминалот, најсомнителни се политичарите, а не обичните луѓе.
Со ова може само одредени лица од обичниот народ да бидат, врбувани од полицијата за разно-разни кодошења како што било во случај Југославија, само не за пари или напредот во кариера туку за дома да не го разберат дека има швалерка.
sve toa super so politicarite...ali koj ke ja cepka i presluskuva vlasta???opozicijata ke go jade...ali vlasta ke dominira...Gestapo
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
sve toa super so politicarite...ali koj ke ja cepka i presluskuva vlasta???opozicijata ke go jade...ali vlasta ke dominira...Gestapo
Кога мислам политичарите, мислам сите од премиерот до советник во некоја мала општина, без разлика на партија, бидејќи тие во главно во политиката се влезени за да направат пари.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Кога мислам политичарите, мислам сите од премиерот до советник во некоја мала општина, без разлика на партија, бидејќи тие во главно во политиката се влезени за да направат пари.
epa ubavo mislis...ali cela policija znaes kako e vlezena na rabota???so partiski kniski...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom