Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.663
Поени од реакции
3.785
Ето видите...како може корисно да се помине пратеничко-министерски мандат за лично „унапредување„ на стомачниот појас...

А вие продолжете да скенирате „15% од 18%„.

И пак да си ги гласате...
 
Член од
5 февруари 2024
Мислења
147
Поени од реакции
239
Ето видите...како може корисно да се помине пратеничко-министерски мандат за лично „унапредување„ на стомачниот појас...

А вие продолжете да скенирате „15% од 18%„.

И пак да си ги гласате...
цицки ко фаб 1500
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.201
Поени од реакции
21.357
Поништување на тие 200 и кусур фалсификувани пасоши без СЕВЕРНА издадени од МВР на светски криминалци по кои има распишана меѓународна потерница па поради тие пасоши колатерална штета се останатите 650000 важечки.
Значи прогресивната влада на СДС и ДУИ решила проблем која сама го создаде и дополнително создаде нов проблем? Ова многу добри ги опишува.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
5 февруари 2024
Мислења
147
Поени од реакции
239
Попрво ќе дозволам да ме мачат со водено давење него да ја видам мрцинава полу гола :pov:
Ќе ти удри еден фаб и толку од тебе ќе се разбудиш гол
 
  • Хаха
Reactions: A__
Член од
17 август 2011
Мислења
9.785
Поени од реакции
17.531
Викаш он ќе и направи пасокизација на Сдс ? Не шала на страна чим е човек на Бранко ако му успее ова и ја раздрма Сдс, тогаш евидентно е дека во блиска иднина ќе гледаме ново раководство на Сдс и обединување одново на членството со нов лидер



Баш така, ама бумериве ќе слушнат некоја негова изјава сега што им се допаѓа и ќе го гласаат а забораваат не памтат каде беше и што правеше. Сепак мала бројка е тоа според мене ќе имаат максимум 5-6 пратеници на овие избори, ништо повеќе..
Ne, tuku kje sobere 6-7 pratencii da ne otidat kaj vmro ili levica. Ne mozhe u makedonija da se desi nekakva pasokizacija. Vmro i sdsm se premnogu moknji, a glasacite premnogu glupi za toa. Clenstvoto vo partii e dinastisko, se prenesuva od tatko na sin. Levica go dozivea prajmot izminatiot period bidejki vmro morase da glumi pasivnost i da projdat nekoj procesi. Naskoro kje se vratime na tradicionalnoto vmro/sdsm i glasacite totalno kje zaboravat kako vmro kumuvase i na promenata na imeto i na popisot i se ostanato.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
Ne, tuku kje sobere 6-7 pratencii da ne otidat kaj vmro ili levica. Ne mozhe u makedonija da se desi nekakva pasokizacija. Vmro i sdsm se premnogu moknji, a glasacite premnogu glupi za toa. Clenstvoto vo partii e dinastisko, se prenesuva od tatko na sin. Levica go dozivea prajmot izminatiot period bidejki vmro morase da glumi pasivnost i da projdat nekoj procesi. Naskoro kje se vratime na tradicionalnoto vmro/sdsm i glasacite totalno kje zaboravat kako vmro kumuvase i na promenata na imeto i na popisot i se ostanato.
За жал сосема си во право, а и народ со толкаво IQ заслужува вакви да го водат како таче и мицко
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
975
Поени од реакции
2.312
Ne, tuku kje sobere 6-7 pratencii da ne otidat kaj vmro ili levica. Ne mozhe u makedonija da se desi nekakva pasokizacija. Vmro i sdsm se premnogu moknji, a glasacite premnogu glupi za toa. Clenstvoto vo partii e dinastisko, se prenesuva od tatko na sin. Levica go dozivea prajmot izminatiot period bidejki vmro morase da glumi pasivnost i da projdat nekoj procesi. Naskoro kje se vratime na tradicionalnoto vmro/sdsm i glasacite totalno kje zaboravat kako vmro kumuvase i na promenata na imeto i na popisot i se ostanato.
Ke vidime, na narodov sto ne zavisi od partija direktno im e skurceno vekje od Dpmne/Sds/Dui pa zatoa mislam deka Levica e daleku od prajmot i doprva doagja nivnoto. Eve vo Avstrija komunistickata partija ima ogromen rast, zastapuvaat slicni politiki kako Levica - prvenstveno protiv vojni, protiv sankcii, protiv evrei i dostapno domuvanje na gragjanite.

20240310_230711.jpg
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.820
Поени од реакции
15.749
Сите официјални кандидати се горе доле зло и со лошо минато .
Најблиску сум по ставовите на Ванковска , или кажано теорија
а најблиску сум по пракса на Стевчо Јакимовски .

Стевчо е одличен менаџер и знае како да работи со луѓе и е единствен политичар кој предложи да Македонија постави вето на Шведска и Финска за прием во НАТО во контра за тргање на Бугарија од ветото и тргање на вниманието светско од Украина кон нас и нашиот проблем .

Турција доби испорака на Курди и воени договори и бизниси со Шведска .
Унгарија доби воени договори со Шведска . Пари за прием во НАТО . Вин вин ситуација и за двете страни .

Ние имаме толку прост проблем што не користиме моменти а и нормално кога имавме вазал влада поставена и немакедонска .


Гордана Силјановска ми е исто како Ванковска , нека идат во пензија , не дека се жени . Бајден ми е пред очите . Истрошени се .

Јакимовски има кондиција и научен е на терен да работи . Има добри ставови едино што ми пречи е што вика нема враќање на старото име заради меѓународниот договор . Тука греши . Секој договор важи додека едната страна не се повлече , па имате од Грција нецелосно непочитување по две работи кои дури ни во нивниот Парламент не се ратификувани . Дали 40 проценти имаат само кажано дека валидно е од Договорот ,а 60 проценти немаат ни законски заверено .

Само ние Македонија трча како будала .
grci masovno baraat Revizija na Prespanski i da bideme Vardarska Republika a od brdoto ke ne praat zapapadno bugarska Bardarija, taka deka Podrzi konj samo Palamudi, isto kako i Pendrekovski koj pred ovoj Mandat veti otvaranje na Hashkite predmeti, a sega koga dojde tuka Miatovik konkretno za toa SE Krie vo gluvceshka dupka..
Patem i Dvajcata Eskiviraa da Letaat so Kingerot na Boris
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.676
Поени од реакции
7.658
https://mkd.mk/reakcija-na-nvo-na-podmolen-nachin-se-blokira-uchestvoto-na-nezavisni-kandidati-na-izborite/

Вие крадевте- не вие крадевте, вие сте предавници-не вие сте предавници. Али кога се во прашање заеднички интереси си седнаа СДС - ДПНЕ и си направија промени со што ги зголемија по х3 пати потребните потписи за независни кандидатури. А зошто они и го контролираат ДИК, ќе си држат и по една канцеларија на 2-3 општини и канцелариите во подрум ќе бидат за да биде ПО-ДЕМОКРАТСКИ.

Па нормално не може тука независни советници да влегуваат по советите па после да им пречат секое ЈП да го испокрадат.Срамота па и они имаат деца по дома треба леб да им однесат.

Исто како и за Новиот Деловник, исто како и за покачувањата на плати, исто како и за кривичниот законик.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.361
Поени од реакции
3.068
Комуњарите мешаат Руски дезинформации со Македонски вистини, доста се вадеа со русија за нивните предавства.
Ти му викаш ова го прави бугарија, он како забеган русија ме лажела :pos:
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
Дуи ќе оди на избори во коалиција со Села, Тачи, Зејди и уште една партија, изгледа анкетите не им се наклонети па да осигурат победа отидоа во коалиција, ова може да донесе пак раскол во некој огранок пред избори а може и не, ќе видиме, но мислам со ова си обезбедуваат минимум 13 пратеници па до 16
 

Kajgana Shop

На врв Bottom