Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.541
Поени од реакции
4.638
Толку беше?:pos:
А ја‘ па се надевав дека сета шиптараана од „Штуловиот„ ќе се вработи во фабриката за електрични аутиќи, онака, јако образовани и подготвени за работа во високотехнолошко опкружување, а не саде вработување во структурите од централната и локалните власти, по партиска линија...:facepalm:
 
Член од
14 декември 2021
Мислења
766
Поени од реакции
2.981
Овој честити царе а и таквите како него ми се исти кур како фацине што се јавуваат сабајле на канал 5 и викаат: добро утро Роберт, која е темата. А бе гонете се таму да ви се намочам во тоа експертите, за се во животот они знаат, па дури и анкети предвидуваат.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.784
Поени од реакции
8.463
И мање-више тука престанав да читам… :rolleyes:
Сите анкети што ги цитираат од МТВ, но и објавени по различни медиуми не знам дали имате приметено али никогаш не кажуваат колкава е стапката на грешка. Тоа е зошто во оригиналните резултати стои дека е 5.7%. Со 5.7% тоа не е статистичка операција, тоа е нагаѓање. И сето тоа за да можат да прикажат графички резултати кои се однапред нарачани.

Нека донесат закон дека секоја јавно објавена анкета ќе носи по една година затвор за секој 1% девијација од конечните резултати и ќе видиме тогаш дали ќе продолжат да објавуваат вакви анкети чија единствена цел е да создадат наратив.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.846
Овој честити царе а и таквите како него ми се исти кур како фацине што се јавуваат сабајле на канал 5 и викаат: добро утро Роберт, која е темата. А бе гонете се таму да ви се намочам во тоа експертите, за се во животот они знаат, па дури и анкети предвидуваат.
Мое мислење не можам да изразам на темава а вие имате право да изразите како да е ваш форумов . Имате избор, коментирајте каде грешам и да продолжиме како нормални луѓе со дебата и разговор или очигледно вашето ниво е толку ниско колку тесно на шупак и имате фасцинација да го примате .

Не требаше ни да ви одговорам ама чинам кога навредувате лично,морам да се повикам да ви одговорам .

Или ве молам држете ниво или не ме повикувајте и само едноставно избегнување ве молам.
Автоматски споено мислење:

Сите анкети што ги цитираат од МТВ, но и објавени по различни медиуми не знам дали имате приметено али никогаш не кажуваат колкава е стапката на грешка. Тоа е зошто во оригиналните резултати стои дека е 5.7%. Со 5.7% тоа не е статистичка операција, тоа е нагаѓање. И сето тоа за да можат да прикажат графички резултати кои се однапред нарачани.

Нека донесат закон дека секоја јавно објавена анкета ќе носи по една година затвор за секој 1% девијација од конечните резултати и ќе видиме тогаш дали ќе продолжат да објавуваат вакви анкети чија единствена цел е да создадат наратив.
Анкетите се статистика и бројки да се добие целосна слика како стои теренот кај народот. Тоа што не се перфектни е симптом за Македонија како држава и нејзините институции. Најдобар е на Ири или поточно САД кој го објавува на некое време .
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.507
Поени од реакции
5.263
Поубаво Јанко бурекот гледај го или Миленко шкембарот отколку овој ебиветров...
Овој Саше Тасевски и таквите како него највеќе придонесоа за промена на власта, сега глумењето патриотизам им пали само кај тие што не ги знаат, најпопуларен е тој Божидар од фчерашни вести, доза патриотизам зачинета со југословенство во корист на бугарија. На секој искрен патриот, националист би му се згадило кој се стана патриот.
Американци.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.846
Овој Саше Тасевски и таквите како него највеќе придонесоа за промена на власта, сега глумењето патриотизам им пали само кај тие што не ги знаат, најпопуларен е тој Божидар од фчерашни вести, доза патриотизам зачинета со југословенство во корист на бугарија. На секој искрен патриот, националист би му се згадило кој се стана патриот.
Американци.
Тасевски промени страна откако беше тргнат во 2018 година како директор на Драмскиот театар каде што стана точно во 2017 година откако се етаблираше Зоран Заев и СДС,

и од тогаш почна да зборува поволно про за ВМРО и целосно контра СДС .




„ Има актери и актерки кои никој не ги знае по улогите што ги играле. Тие се најтоксични, зашто својот недостаток на талент го компензираат со сплеткарење на кое му лепат етикета „борба за демократија и квалитет“. Квалитет кои самите го немаат, па затоа секташки се групираат со слични на нив и прават штети во театрите и институциите. Штом нешто почне да цвета, на нив одма им смета. Тие бездарници и медиокритети немаат политички предзнак. Ги има во секоја партија и претставуваат најголема закана за угледот на тие партии, зашто роварат под радарот.
Ги замолувам оние кои ќе се најдат во горните редови, да не шират лаги, во обид да ме оцрнат за да ја оправдаат својата хајка за мојата смена од директорската функција, зашто постојат документи за тоа на кого му е прв поделена одредена улога и ја одбил, па ми била доделена мене.

Сашо Тасевски,само уште еден клиентелист или платеник , како милувате .
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.812
Поени од реакции
12.113
...

„ Има актери и актерки кои никој не ги знае по улогите што ги играле. Тие се најтоксични, зашто својот недостаток на талент го компензираат со сплеткарење на кое му лепат етикета „борба за демократија и квалитет“. Квалитет кои самите го немаат, па затоа секташки се групираат со слични на нив и прават штети во театрите и институциите. Штом нешто почне да цвета, на нив одма им смета. Тие бездарници и медиокритети немаат политички предзнак. Ги има во секоја партија и претставуваат најголема закана за угледот на тие партии, зашто роварат под радарот.
Ги замолувам оние кои ќе се најдат во горните редови, да не шират лаги, во обид да ме оцрнат за да ја оправдаат својата хајка за мојата смена од директорската функција, зашто постојат документи за тоа на кого му е прв поделена одредена улога и ја одбил, па ми била доделена мене.

Сашо Тасевски,само уште еден клиентелист или платеник , како милувате .
Ова е вовед во неговата автобиографија ?

Одличен е, убаво го составил, само што треба да ги замени "Има актери и актерки" со "Јас сум актер", понатаму множината да ја замени со прво лице еднина и отприлика тоа е најверодостојниот опис за авторот на сопствената автобиографија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom