Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
22 февруари 2024
Мислења
594
Поени од реакции
2.012
Баш во Кичево знам доста разочарани членови на СДС кои преминаа кај Максо, а најискрено од Левица незнам ни еден член. Појма нема кои лујџе се таму.

Максо ти е Тито-2...истата ситуација е
Ви го постирав линкот утрото од дебатата или гостувањето на подкастот на Канал 77 радио од Таравари и Димитриевски .

Водителот го прашува на Максим ,дали се чусвувате виновни во врска со тоа што бевте дел од движењето за промена на името и го браневте лично човекот а мисли на Заев, кој според народот е предавник и првиот виновник од каде Македонија почна да тоне .

Максим одговора ладно дека тоа биле други времиња , тогаш бил дел од партија каде што му се зборувало едно нешто, други работи му се ветувале , помагал околу референдумот кој бил според него советодавен, лично тој гласал исто така потенцираше, на крајот Таравари го пецнува па вие се откажавте од своите во егејска Македонија а како вие очекувате ние Албанците да се откажеме од нашата борба за поголеми права ,тоа Албанија не би го направила на своите било каде и да се .
Сега најважното што вели Максим .

Според Максим , не му рекле потполно што содржи Преспанскиот договор, дека ќе било целосно откажување од нашиот народ во соседните земји и нивно штитење . Според него бил излажан и затоа било причина или една од повеќето причини да си разедини со СДС и да создаде своја партија .

Што зборува ова ? Значи според теоријата на Максим , трчал како овца за една работа која не знаел ни он што содржи . Дека Максим Димитриевски е уште еден поентер кој користи ситуација додека е интересна и во негова корист да дојде до повеќе поени . Дека Максим Димитриевски е човек од личен интерес , а не човеч од национален интерес .

Додека има Македонци , ќе има и вуна за Максим да ве стрижи .


Значи колку проста маса имаме како народ да се меси е навистина чудесно .
Немам зборови .

Знаат дека лошо ќе се случи со промената на името ама не знае целосно што и прецизно .

Лилјана Поповска и нејзиниот закон за заштита ? Ете и она исто беше . Исто прасе за гоење .

 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.066
Поени од реакции
1.413
Абе ал си будала, па @Tigri11 викаше готоа била фабриката чак што више се возеле колете у Њемачка.
Toa shto go kazhev jas e vistina. Kolite vo Germanija se vozat. Ona shto se slucuva vo Makedonija e neshto drugo. Zatoa sme vo ovde, sakat sekoi invenstitor da go kasirat.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Колку пратеници очекуваш за Левица?
Не доволно! (ако сум искрен)

Добар дел од неопределените и резигнираните по обичај нема ни да излезат на гласање…
Што сигурно им оди во прилог на албанците. А богами и на нашиве курто-мурто, кои само од “запослени” и нивните фамилии ќе напукаат 30-40 пратеници.

Реално, минимум двоцифрена(10+) бројка се потребни на Левица, за квалитетно да им го сјебе системот на овие!
Не стигнуваат за жал до таа..
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.200
Поени од реакции
16.144
Toa shto go kazhev jas e vistina. Kolite vo Germanija se vozat. Ona shto se slucuva vo Makedonija e neshto drugo. Zatoa sme vo ovde, sakat sekoi invenstitor da go kasirat.
Кажа и да сме чекале, ќе отвореле. Еве дочекавме.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
594
Поени од реакции
2.012
Колку пратеници очекуваш за Левица?
+-10 до 15 пратеници .

Максим Димитриевски им превзеде доста гласови од СДСМ кои требаше да одат кон Левица .
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.869
+-10 до 15 пратеници .

Максим Димитриевски им превзеде доста гласови од СДСМ кои требаше да одат кон Левица .
2 работи ми се фасцинантни:
- како предвидувате кој колку пратеници ќе има од ракав
- како максо (човек партија) кој е всушност кандидат за претседател, "земал гласови што требало да одат за Левица"
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
594
Поени од реакции
2.012
2 работи ми се фасцинантни:
- како предвидувате кој колку пратеници ќе има од ракав
- како максо (човек партија) кој е всушност кандидат за претседател, "земал гласови што требало да одат за Левица"
Самите анкети зборуваат дека на Левица им се движи бројката од најмалку десет до максимални 15 пратеници на бројка . Претходно пред да се прогласат предвремени изборите и воопшто да постои ЗНАМ , постоеше прогноза дури до 20 пратеници . Појавувањето пред 4 месеци на ЗНАМ на јавната политичка сцена, скандаливе кои ги имаше последни,според Апасиев е 4ти раскол во партијата од самото основање , или поточно Џанаците скандалот,после со млитав кандидат како Ванковска , им се зема доста гласови . Според мене 10 е најточното што може да биде реално на терен . ЗНАМ идат исто како на самиот почеток што беше Левица а тоа се 2ца пратеници максимално .
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.867
Поени од реакции
15.821
од стиропор се и у Пољска?
Што му фали на Стиропорот, па како ќе постигнеш топчоспрододливоста да биде во Законски Рамки ???
минерална волна ???
Автоматски споено мислење:

Југословен неможе да биде македонски патриот. Толку имам да кажам за Максим и другите помали партии.
Во принцип грешиш, Анте Марковиќ, последниот премиер на ЕхЈу беше единствен кој Воведе Визен Реципроцитет на Грција !!!
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
594
Поени од реакции
2.012
Југословен неможе да биде македонски патриот. Толку имам да кажам за Максим и другите помали партии.
Сите официјални кандидати се горе доле зло и со лошо минато .
Најблиску сум по ставовите на Ванковска , или кажано теорија
а најблиску сум по пракса на Стевчо Јакимовски .

Стевчо е одличен менаџер и знае како да работи со луѓе и е единствен политичар кој предложи да Македонија постави вето на Шведска и Финска за прием во НАТО во контра за тргање на Бугарија од ветото и тргање на вниманието светско од Украина кон нас и нашиот проблем .

Турција доби испорака на Курди и воени договори и бизниси со Шведска .
Унгарија доби воени договори со Шведска . Пари за прием во НАТО . Вин вин ситуација и за двете страни .

Ние имаме толку прост проблем што не користиме моменти а и нормално кога имавме вазал влада поставена и немакедонска .


Гордана Силјановска ми е исто како Ванковска , нека идат во пензија , не дека се жени . Бајден ми е пред очите . Истрошени се .

Јакимовски има кондиција и научен е на терен да работи . Има добри ставови едино што ми пречи е што вика нема враќање на старото име заради меѓународниот договор . Тука греши . Секој договор важи додека едната страна не се повлече , па имате од Грција нецелосно непочитување по две работи кои дури ни во нивниот Парламент не се ратификувани . Дали 40 проценти имаат само кажано дека валидно е од Договорот ,а 60 проценти немаат ни законски заверено .

Само ние Македонија трча како будала .
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.163
Поени од реакции
20.688
Баш ме интересира каква ќе биде таа идеолошка борба што ја најавува во второ половреме меѓу левицата и десницата, во ситуација кога гласачите му се 60-70% десничари и го гласаат заради актуелизирање на националните теми, а не дека душа даваат за Сталин, Маркс и некакви левичарски глупости и политики.

Прва прилика кога ќе почне да збори за левичарство и неметне таква реторика како главна, ќе изгуби солиден број гласачи.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.727
Поени од реакции
8.052
Баш ме интересира каква ќе биде таа идеолошка борба што ја најавува во второ половреме меѓу левицата и десницата, во ситуација кога гласачите му се 60-70% десничари и го гласаат заради актуелизирање на националните теми, а не дека душа даваат за Сталин, Маркс и некакви левичарски глупости и политики.

Прва прилика кога ќе почне да збори за левичарство и неметне таква реторика како главна, ќе изгуби солиден број гласачи.

Кога он ти збори за левица против десница тука судирот ќе биде на база на економски прашања, не на национални прашања. И со фондот на левичари кои ги има Македонија од истиот период нема потреба да се споменува ниту Сталин, ниту Ленин, ниту некој друг. Таквите дискусии се за внатре во партијата.

Не е ова Америка, каде што Десницата и Левицата борбата им е културна а и двете страни се економски нео-либерални. Па сега Левица глуми нешто дека е "десница" преку дискусија за национални прашања. Националните прашања си се фикс, после пропаѓањето на СДС на следниве избори. Борбата после тоа ќе биде за економската политика. Е сега колку се про-планирана економија, а колку се про тоа што го имаме во моментов ќе видиме.

Нормално секако доколку не испадне дека ДПНЕ не биле ништо подобри од СДС по националните прашања, и дека цело време чекале некој друг да ја заврши прљавата работа.

Али јас не би рекол воопшто дека е мал бројот на луѓе во Македонија кои се за имање на План за разивање на Македонската економија, ниту пак дека државата треба повторно да превземе контрола врз стратешките сектори како енергетика, телекомуникации, банкарство, наменска индустрија, ископување и примарна обработка на суровини, итн ....
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom