Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
i kolku ne kosta nato do sega? kolku eksta plakame u sporedba so srbite za gas/benzin?
За тој гас ние ќе платиме:
На почетокот на грејната сезона системот ќе работи на природен гас, осносно обезбеден е гас од Макпетрол до крајот на октомври по цена од 1.713 евра за 1.000 нормални метри кубен гас. За до крајот на грејната сезона концептот на греење, односно енергенсот, ќе се определи во зависнот од тоа дали и во каков режим ќе работи гасната електрана ТЕ – ТО, која како нуспроизвод од производството на електрична енергија испорачува топлина во системот за парно греење во Скопје
Еве господинот Александар Вучиќ колку договорил на 30.05.2022:
Подоцна, во интервју за новинарите, Вучиќ прецизираше дека Русија ќе ѝ продава гас на Србија „по најдобрата цена во Европа“ - од 310 до 408 долари за 1.000 кубни метри.


Ако препоставиме дека 408 долари плаќаат Србите, значи ние х4 од тоа, со тенденција да расте и под знак прашање после октомври :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.793
Поени од реакции
17.548
Берзанска цена е, месец за месец вајда различна.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.677
Поени од реакции
7.686
Цената која ја плативме за НАТО не од финансиска природа туку од политичка може да доведе и до потенцијална смрт за државата, едноставно плативме прескапо со редефинирање на државниот поредок со комуњари непособни на власт.
Премногу сме тврдоглави и се правиме паметни а сме глупи реално како колектив, ние требаше да си го фураме филмот Швајцарија на Балканот, воено неутрални, без ЕУ кога знае(в)ме дека нема да влеземе, арно ама како ќе крадеа нашиве политичари скапани и ќе се полнеа со милиони а некој и со милјарда у џебовите.
Како некој да ни дал некогаш можност да бираме што било. Ни роварат странски служби бетер од Казабланка за време на втора светска војна. Еден претседател ни убија,на еден му направија атентат. До сега барем четири пати странски служби ни носат на власт нивни луѓе. Џабе ти е на тебе што сакаш да бидеш неутрален, ако никој околу тебе не му одговара тоа. Белгија не сакала да биде неутрална во ПСВ и ВСВ? Норвешка во втора? Данска и во втора и во наполенските војни? Југославија во ВСВ? Швајцарија е комплетно уникатен пример зошто буквално на сите регионални империи им одговарала таква неутрална територија за да прават матни зделки таму.

Тоа е илузија и до некаде кукавичлук дека имаш каква била опција како "Ќе се тргнеме на страна и ќе не остават на мира". Нема такво нешто како оставање на мира, или се бориш или изумираш.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.405
Поени од реакции
22.716
Берзанска цена е, месец за месец вајда различна.
normalno deka ke e razlicna i raste kako sto ima pobaruvacka... aj sega kolku gas koristime ako moze.... daj bre da dojdeme do cifra u evra/dolari... da se znae eden den koga ukraincite i nato ke ja "dobie" vojnata so rusija kolku od medot treba da srkneme :icon_mrgr:

Цената која ја плативме за НАТО не од финансиска природа туку од политичка може да доведе и до потенцијална смрт за државата, едноставно плативме прескапо со редефинирање на државниот поредок со комуњари непособни на власт.
Премногу сме тврдоглави и се правиме паметни а сме глупи реално како колектив, ние требаше да си го фураме филмот Швајцарија на Балканот, воено неутрални, без ЕУ кога знае(в)ме дека нема да влеземе, арно ама како ќе крадеа нашиве политичари скапани и ќе се полнеа со милиони а некој и со милјарда у џебовите.
jasno ama redno e da stavime i $ simbol... luge ne sfakaat deka se si ima cena. eve sega malku sitna matematika da si znae do kaj sme.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.172
Сеа ги глеав видеата, стојат горе на тераса и ги дупат овие што протестираат, ги снимаат и им мавтаат.

Не постои држава на цела планета што може ова да го дозволи - освен нас. Цел сдс на К да ве качам.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.823
Поени од реакции
15.755
За тој гас ние ќе платиме:


Еве господинот Александар Вучиќ колку договорил на 30.05.2022:
Подоцна, во интервју за новинарите, Вучиќ прецизираше дека Русија ќе ѝ продава гас на Србија „по најдобрата цена во Европа“ - од 310 до 408 долари за 1.000 кубни метри.


Ако препоставиме дека 408 долари плаќаат Србите, значи ние х4 од тоа, со тенденција да расте и под знак прашање после октомври :D
ќе напраи Волчиќ гасовод до Северџанија, ама за нафта е друга прича
а и за гасот може бачушка да се буни ако ни го даваат нас, пошто нели дебелава ќе го штрои Бутин :cool:
Парадоксот е дек ЕУ и дозволи на Блгарија директно од Русија да си зима, за нив не важи ЛПГ илиАзерберџански гас..
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.501
Цената која ја плативме за НАТО не од финансиска природа туку од политичка може да доведе и до потенцијална смрт за државата, едноставно плативме прескапо со редефинирање на државниот поредок со комуњари непособни на власт.
Премногу сме тврдоглави и се правиме паметни а сме глупи реално како колектив, ние требаше да си го фураме филмот Швајцарија на Балканот, воено неутрални, без ЕУ кога знае(в)ме дека нема да влеземе, арно ама како ќе крадеа нашиве политичари скапани и ќе се полнеа со милиони а некој и со милјарда у џебовите.
За да бидеме Швајцарија на балканот, требаше ја и ти да бидеме Германци, нашите ни орки да беа Французи, а Турците Италјанци. Напрај споредба помеѓу народиве и ќе видиш дека таа хипотеза е незамислива не пак можна за реализација.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
За да бидеме Швајцарија на балканот, требаше ја и ти да бидеме Германци, нашите ни орки да беа Французи, а Турците Италјанци. Напрај споредба помеѓу народиве и ќе видиш дека таа хипотеза е незамислива не пак можна за реализација.
Nie sme poveke nešto ko Dagestan ili Tunguzija na Balkanite, nego li Švajcarija na Balkanite !
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Подобра паралела од Босна нема, иднината ни е Босна а не Швајцарија
БиХ имаш три односно четири етникуми... Бошњаци, Срби, Хрвати и т.н. Југословени кои се лица претежно од мешани бракови или па едноставно не се осеќаат како припадници на ниту еден од поголемите три етникуми во државата. Арно ама сите говорат ист/сличен јазик, само религиски се различни, кај нас овде постојат како религиски така и јазични разлики, сепак не е баш иста за компарација МКД и БиХ !
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.486
Поени од реакции
2.367
Џабе правите компарација меѓу Македонија и БиХ. И тие нè престигнаа, благодарение на генијалциве политичари... Може само да се споредуваме со Молдавија и Косово.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom