Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.542
ako levica dobie 8 pratenici pola ke zavrsat u zatvor, butel ili ke bidat kupeni. seedno koj ke napravi vlada, nitu vmro nitu sds ne ve saka i nema da vi dozvoli prostor za manevriranje vo idnina.
Познати се по тоа дпне и сдс која мала партија и да се крене малце одма пробуваат со секакви спамови да ја оцрнуваат 24/7 ова нели ако не можат да ја купат
Само овој пат со Левица сте се заебале дека тој филм ке го гледате
Со затварање и убиства само можат уште ппголема подршка да добијат
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.630
Познати се по тоа дпне и сдс која мала партија и да се крене малце одма пробуваат со секакви спамови да ја оцрнуваат 24/7 ова нели ако не можат да ја купат
Само овој пат со Левица сте се заебале дека тој филм ке го гледате
Со затварање и убиства само можат уште ппголема подршка да добијат
uzivaj ke vidime. jas ne ocekuvam poveke od 4 pratenika da imate.

ps. covek partija ste, nebitni
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.317
Францускиот предлог се гласаше со европско знаменце каде што нема филибастеринг ама тебе толку ти е меморијата. Иако ДПНЕ можеше да ги искористи своите 45 џабелабари барем еднаш да си ги заработат дневниците и да извршат притисок врз собранието а не да дремат како некои стрини па после овде да читаме меланхолични срцедрапачки текстови дека народот не чинел.
Оо се извинувам Јонче Дигитронче, не те препознав. Абе од вмро и од сдс се виде изминативе 30 години и кусур, не ти ја сфаќам компарацијата, ако мислиш дека ги бранам дмпне, се лажеш. Ете бе, ти го посочив примерот со Албин Курти и со димните бомби, нели се револуционери, Че Гевара, Кастро им се идолите, не може филибастеринг? Ќе легнам бе физички пред говорница, нека ме ваѓа обезбедување барем утре ќе им кажувам на внуците дека не сум молчел додека ми ја грабаа државата пред очи. Исти фолиранти се ко дпмне и сдс...
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
6.456
Изјавата на претседателката на Илирида ми кажува дека сега ништо од уставните измени, али до крајот на годината некако ваљда ќе може Мицковски да им ја среди таа работа.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.300
Поени од реакции
2.827
Јас не подржувам што мицко оди на ифтар, но ова да доаѓа од луѓе чии лидери Апасија и Ванкич носаш шалчиња на алаху акбарковци ми е ептен смешно.
Така изгледа одлучил президиумот со Реџеп и Амар.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.702
Поени од реакции
4.371
nema. gotovo e sve toa. blagodari im na komunjarite i sharenite kurtoni za toa.

za da se smeni imeto potrebni se miljardi samo sa se odbranat segasnite finansiski pozacii. kazano im e deka sekoja proba da se smeni nesto ke resultira vo unistuvanje na denarot i red drugi raboti.
И така велиш НЕМА.
Ту да ти ибам македонската судбина, уште еден куршум не испукан овие сите на колена и газето во вис!

Можеш до утре да спинуваш ама не поминува, без АКТИВНО УЧЕСТВО на ДПсНЕ во РЕДЕФИНИРАЊЕТО на државата Македонија не можеше да се изврши!!!

Комуњарите ќе си платат, по овие избори веројатно ќе престанат да постојат како субјект под тоа име, сега имаме проблем со СЕВЕРЏГАНСКИОТ СОЈУЗ.
Сега се појавија сите платеници кои цело време беа прикриени и само повремено говореа демек требало да се излезе на референдум за да се гласа против, копуци неписмени, не знаат дека и неизлегување и против има исто значење, се работи за референдум а не избори.
Што правиме со овие кои сакаат да дојдат на местото на комуњарите при што велат дека тие не биле виновни, дека биле спотери и дека немаат намери ништо да променат!
Не ги интеесира дека имаше референдум дека не беше успешен дека насилно се изврши редефинирање, не тие биле демократи и не сакале да се занимаваат со тешки работи тие сакале само лесни работи да решаваат како на пример внесување на Бугари во Устав.

Биле потребни милијарди, ту да ибам холивудот, па мора ли се да гледате низ пари, зарем се во вашиот живот има цена?!?
Еве на пример колку вреди животот на т......, милиони или милијарди.....
Знаеш ли дека постојат и работи кои не можат да се изразат преку ценовен... дека НЕМААТ ЦЕНА!?

Но ете ќе одиме по твојот ум, ако денес треба да се дадат милијарди за да се поништи “Нивици“ колку ќе треба да се дадат за да речеме 5 или 10 години?
Или колку генерации Македонци се “одгледани“ во духот на сверџганството, како тие генерации потоа ќе ги убедиш дека се Македонци кога ќе ти речат дека се Северџгани ... вакво нешто најчесто ќе го гледаме кај втората и третата генерација на нашите ислеленици....
Ако до пред некоја година големите европски сили работеа се да не нема денес и нашите ислееници им станаа орудие на тие сили, срамно ама вистинито.

Како бре некој што не е под проитисок на мајмуниве овде што се на власт, кој економски не зависи од нив така отворено говори НЕМА да се врати името, па за кој курац имаме избори и за кој курац ќе сте ми вие иселениците да играте ора и пеете песни, за тоа ли.......

И не не им е кажано тоа туку им е речено ако не го задаржат сверџганситан во живот ќе им ги земаат сите пари кои ги украле и ги однеле таму да ги чуваат, така да, НЕ ЛАЖИ!

Ако некој сака да стори нешто со ПОНИШТУВАЊЕТО на “Нивици“, а претходно не остварил контакти со други земји во светот за да побара подршка заради можното силување од ЕУСА, тогаш тој е аматер и не треба да се бави со политика или треба да нагажира лица кои си ја знаат работата, и НЕ, НЕ НЕ е точнодека денарот кој е под контрола на ФЕД ќе падне и сите ќе умреме, точно е само дека ЌЕ ПРЕСТАНЕ ГРАБЕЖОТ ПРЕКУ ФИНАНСИЈСКИТЕ И ДРУГИТЕ СТРУКТУРИ ИНСТАЛИРАНИ ВО НАШИОТ СИСТЕМ.

Што се трудиш да објаснуваш на трупци ?
Ти момче изглеа имаш дислексија или само ми се чини...

Името мораше да се смени тоа беше работа која што нема сакаш или не сакаш. Не сакам ни јас да е така, ама тоа е реалноста. Наше беше како и на кој начин ќе го направиме тоа. Очигледно го направивме на најлошиот можен начин, кој ни отвори уште толку проблеми.
Мислам дека во некоја посериозна состојба ќе станеш Генерал-Дезертер, само да не се секираш колку ги има со твоја глава човек не може ...
...имаме генерали керамиди, имаме генерали кои продаваат и предаваат држава така да ич не му се секирај.

работата е да немаш повеќе црпевци, а тоа што прошло и што некој заебал не се оправа.
Зар и ти стана прикриен Северџган?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
35.232
Мислам дека во некоја посериозна состојба ќе станеш Генерал-Дезертер, само да не се секираш колку ги има со твоја глава човек не може ...
...имаме генерали керамиди, имаме генерали кои продаваат и предаваат држава така да ич не му се секирај.
Тоа што не ја согледувате реалната состојба и живеете во илузија дека некој ќе дојде и ќе ве спаси, јас не можам да ви помогнам.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.702
Поени од реакции
4.371
Романтичарски левичари уште мислат дека Русија и Кина при некаква промена на светскиот поредок би ја одбрале нашата страна наспроти Грција, Бугарија па и Албанија. Неверојатно.
Да тажно само Левица остана да БРАНИ НАЦИОНАЛНИ МАКЕДОНСКИ ИНТРЕСИ, сите овие патриотиве западни испаднаа прави куртони.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.630
И така велиш НЕМА.
Ту да ти ибам македонската судбина, уште еден куршум не испукан овие сите на колена и газето во вис!

Можеш до утре да спинуваш ама не поминува, без АКТИВНО УЧЕСТВО на ДПсНЕ во РЕДЕФИНИРАЊЕТО на државата Македонија не можеше да се изврши!!!

Комуњарите ќе си платат, по овие избори веројатно ќе престанат да постојат како субјект под тоа име, сега имаме проблем со СЕВЕРЏГАНСКИОТ СОЈУЗ.
Сега се појавија сите платеници кои цело време беа прикриени и само повремено говореа демек требало да се излезе на референдум за да се гласа против, копуци неписмени, не знаат дека и неизлегување и против има исто значење, се работи за референдум а не избори.
Што правиме со овие кои сакаат да дојдат на местото на комуњарите при што велат дека тие не биле виновни, дека биле спотери и дека немаат намери ништо да променат!
Не ги интеесира дека имаше референдум дека не беше успешен дека насилно се изврши редефинирање, не тие биле демократи и не сакале да се занимаваат со тешки работи тие сакале само лесни работи да решаваат како на пример внесување на Бугари во Устав.

Биле потребни милијарди, ту да ибам холивудот, па мора ли се да гледате низ пари, зарем се во вашиот живот има цена?!?
Еве на пример колку вреди животот на т......, милиони или милијарди.....
Знаеш ли дека постојат и работи кои не можат да се изразат преку ценовен... дека НЕМААТ ЦЕНА!?

Но ете ќе одиме по твојот ум, ако денес треба да се дадат милијарди за да се поништи “Нивици“ колку ќе треба да се дадат за да речеме 5 или 10 години?
Или колку генерации Македонци се “одгледани“ во духот на сверџганството, како тие генерации потоа ќе ги убедиш дека се Македонци кога ќе ти речат дека се Северџгани ... вакво нешто најчесто ќе го гледаме кај втората и третата генерација на нашите ислеленици....
Ако до пред некоја година големите европски сили работеа се да не нема денес и нашите ислееници им станаа орудие на тие сили, срамно ама вистинито.

Како бре некој што не е под проитисок на мајмуниве овде што се на власт, кој економски не зависи од нив така отворено говори НЕМА да се врати името, па за кој курац имаме избори и за кој курац ќе сте ми вие иселениците да играте ора и пеете песни, за тоа ли.......

И не не им е кажано тоа туку им е речено ако не го задаржат сверџганситан во живот ќе им ги земаат сите пари кои ги украле и ги однеле таму да ги чуваат, така да, НЕ ЛАЖИ!

Ако некој сака да стори нешто со ПОНИШТУВАЊЕТО на “Нивици“, а претходно не остварил контакти со други земји во светот за да побара подршка заради можното силување од ЕУСА, тогаш тој е аматер и не треба да се бави со политика или треба да нагажира лица кои си ја знаат работата, и НЕ, НЕ НЕ е точнодека денарот кој е под контрола на ФЕД ќе падне и сите ќе умреме, точно е само дека ЌЕ ПРЕСТАНЕ ГРАБЕЖОТ ПРЕКУ ФИНАНСИЈСКИТЕ И ДРУГИТЕ СТРУКТУРИ ИНСТАЛИРАНИ ВО НАШИОТ СИСТЕМ.


Ти момче изглеа имаш дислексија или само ми се чини...


Мислам дека во некоја посериозна состојба ќе станеш Генерал-Дезертер, само да не се секираш колку ги има со твоја глава човек не може ...
...имаме генерали керамиди, имаме генерали кои продаваат и предаваат држава така да ич не му се секирај.


Зар и ти стана прикриен Северџган?

dzabe verglas. vi bese se kazano.

ucestvuvavte u kurton revolucijata i toj moment e klucen za pad na vladata i se drugo e posledica na toa.

sekoj sto bil del od toa vklucuvajki go i dime i site kadri i glasaci na levica se krivi i ednakvi na uck i komunjarite. nema razlika.

tie 8 glasa sto gi dadoa bivsi pratenici na vmro se ednakvo krivi i se za osuda. megutoa tie nastapija kako individalci i glasaa nadvor od partiska linija. dzabe se trudite da gi poistovetuvate so vmro, tie od toj moment ne se toa. NE ZABORAVAJ toa im bese ovozmozeno kako posledica na przinskiot dogovor i kurton revolucijata, predhodno si imase mehanizam za se sprecat vakvi raboti so deponirani ostavki. mnogu raboti zaebavte i sega nema lesno vrakaje od se toa.

ps. ti kazav koja partija moze da ja vkluci dijasporata i da napravi nesto za mkd da izleze od gomnata. levica sigurno ne. za da se vrati doverbata levica i sdsm treba da ne postojat poveke.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.702
Поени од реакции
4.371
Тоа што не ја согледувате реалната состојба и живеете во илузија дека некој ќе дојде и ќе ве спаси, јас не можам да ви помогнам.
Ма нема проблем, помогни си себе, а за мене ич не се грижи јас одлучувам.
(Кој ли ќе те спаси тебе, си се прашал?)

ИМ Препорачуваш да си го прифатат северџганистан оти реалност е еееееј...
Има ли разликата помеѓу северџган и некој што го прифатил северџган како реалност?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom