Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

    Гласови: 8 2,5%
  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

    Гласови: 117 36,9%
  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

    Гласови: 3 0,9%
  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

    Гласови: 3 0,9%
  • 5. ПП Левица

    Гласови: 107 33,8%
  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

    Гласови: 5 1,6%
  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

    Гласови: 18 5,7%
  • 8. Единствена Македонија

    Гласови: 1 0,3%
  • 9. ПП Нова Алтернатива

    Гласови: 0 0,0%
  • 10. ПП Аваја

    Гласови: 0 0,0%
  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

    Гласови: 1 0,3%
  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

    Гласови: 1 0,3%
  • 13. Твоја партија

    Гласови: 2 0,6%
  • 14. Родина Македонија

    Гласови: 2 0,6%
  • 15. ПП Десна

    Гласови: 1 0,3%
  • 16. ПП Демократи

    Гласови: 2 0,6%
  • 17. Работничка партија

    Гласови: 0 0,0%
  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

    Гласови: 19 6,0%
  • Нема да гласам

    Гласови: 27 8,5%

  • Вкупно гласачи
    317
  • Гласањето е завршено на .
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.568
Се разбира дека ние сме криви, многу наивен народ испаднавме, вчера на само вистина, политичка дебата, гостите босанец, албанец и влав, посликовито здравје но ние ова го дозволивме.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.833
Поени од реакции
39.143
како што гледам по членовиве, овие Левица што пишуваат се највеќе во Германија, објавуваат војни на албанците преку тастатура и ќе се тепаат до последен македонец. Овде само Дарлинг ја регрутирале исто и збунетиот.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.335
Поени од реакции
28.193
drugo diskutirame... jas zboram za fond sto bi popolnuval dupka u budzet na godisno nivo i investicii sto se prioritetni za drzavata a ne tolku za sitni biznisi na poedinci ili nosenje investici. takvi imas i od ovde i od usa ne samo kanada.

ako citas sto pisuvam, za da se vrati nezavisnosta u celost potrebno e da ne zavisime od krediti i da ja poplnime budzetskata dupka on nekolku miljardi evra godisno sto gi pozajmuva mkd kako drzava.
Моментално, ова е многу лоша идеја, мислам дека и сам знаеш зошто, бидејќи сите пари ќе отидат на проекти за УЧК.

Затоа со приватен бизнис и со работни места за македонци и само македонци може да се добие некаков резултат.
Зошто да не бидеме како македонска "кина" за дијаспорските македонски бизниси?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.957
Поени од реакции
34.328
Оној Томе Николоски буквално ни од дома не го гласаат :LOL:
Пишуваше уште пред 3-4 дена дека наводно се откажал и повикал на бојкот на собирање потписи. Уште пред да почне собирањето потписи, побарал од ДИК да се отворат канцеларии во помалите општини или да се овозможи собирање потписи во општинските згради, зашто има општини од каде граѓаните треба да поминат по 50 км за потпис. Од ДИК не му одговориле ништо и затоа ќе го бојкотирал собирањето потписи и ќе го оспорел пред Уставен суд.

До некаде и во право е, зашто не се сите граѓани во државава еднакви, на овој начин, што е противуставно.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.440
Поени од реакции
22.794
Моментално, ова е многу лоша идеја, мислам дека и сам знаеш зошто, бидејќи сите пари ќе отидат на проекти за УЧК.

Затоа со приватен бизнис и со работни места за македонци и само македонци може да се добие некаков резултат.
Зошто да не бидеме како македонска "кина" за дијаспорските македонски бизниси?
Darling toa e toa sto treba da se osmisli i skocka pred se od vas tamu a posle da si vospostavime kontrola nie od ovde za da nema izlivi na tie pari. jas gledam sto realno nie od preku barite da moze da pomogne a ova mi izgleda bas najlesno i najdobro.

za vtoroto veke do nekade i se pravi. bukvalno ovde moze da kupam sekakvi mkd proizvodi duri i polesno nego vo SK. na primer vo sk tesko se naogra strumka a ovde ja ima... sve sto moze da se izveze veke se izvezuva ovde. za proizvodstvo na pokrupni nesta mkd nema pristaniste i trosocite bi bile ogromni. toa e nesto sto treba da go sraboti dijasporata pred se vo EU. ona sto ovde bi mozelo da se pravi e da se nasocuvaat kon MKD biznisi sto sakaat da se sirat vo evropa seedno dali se na nasi ili nasi moze da vlijaat vo takvi zdelki. ova do nekade se pravi samo pak za ova mora da imas aktivni i dobri diplomati i pred se asalni luge vo MKD za koga ke im pratis "zdelka" da moze da ja srabotat. na vremeto so grujo za ova imame nekoja 50/50 realizacija, del se napravija (najdobar primer ti e draxlmaier vo kavadarci, nekolku iljadi vraboteni) nekoj ni sam ne znam kako uspeaa da gi zaebat, primer imase edni nasi sto sakaa da otvorat prilicno golema fabrika vo BT i pri kupeno zemjiste vo industriskata zona ne uspeaa da ja izgradat zaradi nekoj 200 metri asfalt sto opstinata nekese da go napravi... istite imaat fabriki vo AUS, NZ, Kina i Austria (doduse taa ja zatvorija za vreme na covid a pred toa planot im bese da ja prefrlat vo BT).
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.136
Поени од реакции
21.051
Прегледај го приврзокот 408054

Ванковска уште не може да собере 10 000 потписи.
Ги собира денес Ванковска.
Пишуваше уште пред 3-4 дена дека наводно се откажал и повикал на бојкот на собирање потписи. Уште пред да почне собирањето потписи, побарал од ДИК да се отворат канцеларии во помалите општини или да се овозможи собирање потписи во општинските згради, зашто има општини од каде граѓаните треба да поминат по 50 км за потпис. Од ДИК не му одговориле ништо и затоа ќе го бојкотирал собирањето потписи и ќе го оспорел пред Уставен суд.

До некаде и во право е, зашто не се сите граѓани во државава еднакви, на овој начин, што е противуставно.
Штета што повика на бојкот, во спротивно сигурно ќе ги собереше досега. :icon_mrgr:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.957
Поени од реакции
34.328
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.801
Поени од реакции
35.165
Македонија за 2022 година има регистрирано 54 политички партии!!! :facepalm:

Алијанса на Албанците
Бошњачки демократски сојуз
Централна Демократска Унија
Демократска обнова на Македонија - ДОМ
Демократска партија на Албанците - ДПА
Демократска партија на Ромите
Демократска партија на Турците на Македонија
Демократска унија за интеграција - ДУИ
Демократски сојуз Скопје
Демократски сојуз на Власите во Македонија
Политичка партија Достоинство
Движење за Национално Единство на Турците - ДНЕТ
Граѓанска опција за Македонија - ГРОМ
Интегра - Македонска конзервативна партија
Македонска Акција Сопиште
Нова Либерална Партија - НИП
Нова Социјалдемократска партија - НСДП
Партија за целосна еманципација на Ромите - ПЦЕР
Партија за движење на Турците - ПДТ
Партија на обединети демократи на Македонија - ПОДЕМ
Партија за општествен и економски напредок - ПОЕН
Партија на пензионери
Партија на Власите од Македонија
Политичка партија Алтернатива
Политичка партија Демократи
Политичка партија Десница
Политичка партија Движење Беса
Политичка партија Левица
Политичка партија Нова Алтернатива
Политичка партија Родина Македонија
Работничко земјоделска партија на Република Македонија
Роми обединети од Македонија
Социјалдемократска Унија - СДУ
Социјалдемократски сојуз на Македонија - СДСМ
Социјалистичка партија на Македонија
Сојуз на Ромите од Македонија
Српска напредна странка во Македонија
Српска странка во Македонија
Странка на демократска акција на Македонија
ВМРО - ДПМНЕ
ВМРО Народна партија
Единствена Македонија
Политичка партија Европско Граѓанско Движење
Либерално демократска партија - ЛДП
Македонска Ера Трета
Движење за демократија, правда и слобода - ДПС
Политичка партија Десна
Демократска партија на Србите во Македонија
Демократски сили на Ромите
Комунистичка партија на Македонија - Титови Сили
Обединета партија за еднаквост на Ромите - ОПЕР
Трајно Македонско радикално обединување - ТМРО
Твоја партија
Глас за Македонија
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.491
Поени од реакции
2.383
Реално, не е проблемот што постојат 54 партии туку проблемот лежи во прашањето: „Како може сите 54 партии да опстојуваат?“. Одговорот на ова прашање е во предизборните коалиции кои реално треба да се забранат.

Благодарение на тие предизборни коалиции постојат микро-партии кои се привезоци на неколкуте големи и служат само за пазарување и воопшто не придонесуваат за демократијата.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Jas da bev ko Micko magare ke kandidirav, samo da vidite deka i magare moze da ve pobedi, da vidite do kaj ste stignale.
Па нема некоја разлика, инаку ако не си знаел дотичната беше кај Бранко во кабинет 90тите и некако лоши импресии, еве сега се вратила назад во Бугарашкото дувло наречено ВМРО-ДПМНЕ.:icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:

vakviot kurc kako ke vi se udri od glava nema da znaete sto e vrata sto e prozor za da izlezete od stab kumunjar netepan
Е од кога кажување вистина е курч? Има згодни женски во ВМРО-ДПМНЕ Бугарките се познати по тоа, ја ли сум крив што пак ја одбрале бабава.

А инаку памти што си рекол и ќе те потсетам кој нема да знае кај е вратата на 9ти. :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom