Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.271
Поени од реакции
21.679
Не реков дека на ја бива, туку фрустрациите од таму ги носат ваму и секој муабет им е омраза кон све македонско.
Ќе ја биде реков малце дистанца и време. Какви пресврти сум видел сигурно и ти. Сфаќаат луѓето во какви услови живееле и како можело да биде.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.053
Поени од реакции
6.440
тоа е тоа глупо размислување за кое зборувам кај нашата дијаспора . Барам некаква заштита . Ти кога ќе дојдеш тука и лупнеш 300 милиони евра бизнис,појак си од сите партии собрано во Македонија . Вмро,СДс и другите се јаки заради политичкиот клиентелизам . Глас за работно место во јавна фирма . Вработи го Македонецот во своја фирма шо си донел како од Дијаспора, дај му најмалку 35,000 денари . Тебе ќе те слуша . Зошто да слуша некој од партија оти го бутнале на Патарина,Паркинг,Јсп,Комунално,Мепсо каде се постојано под притисок . Јсп немаат земено со месеци плата. Паркинг се збори исто , Железници се зборува дека се пред колапс, поочајни од ЈСП .
Da ubavo kazhano ama NE ostvarlivo. Zoshto??
Pa tie shto ce gi izglasate na 8mi ce mu pratat batina so fantomki da mu go cestitaat biznisot i da mu kazhat kako odat rabotite.
E zatoa nikoj ne se maltretira so MK!

Primeri eden Kup imash!
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.027
Поени од реакции
8.230
Ќе ја биде реков малце дистанца и време. Какви пресврти сум видел сигурно и ти. Сфаќаат луѓето во какви услови живееле и како можело да биде.
Со ова можам да се сложам, имало пресврти али на почеток се "Не дај боже".
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.053
Поени од реакции
6.440
Коалиција ВМРО-ЛЕВИЦА би ни била само спас за Македонија со претседател на држава Ванковска или Силјановска-Давкова
Osven ako od proklet inaet ne napravat so Ljockistanci .
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.366
Поени од реакции
5.113
Гледајте ја вечерната емисија на Алфа Заспиј ако можеш во која гостин беше Михајло Маневски и ќе ја дознаете вистинската причина односно позадина зошто СДСШ и ДУИ не дозволуваат по ниедна цена да се зголеми важноста на старите пасоши до нова година.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.640
Поени од реакции
3.510
У целава каша попара, собирањево потписи и предизбориево Левица најлошо поминува
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.813
Поени од реакции
4.241
Преку к веќе, доста е веќе и ваков мир. Што мислеа они ние нафта ќе пиеме додека они присвојуваат држава и албанизираат територии.
Но не треба да се заборави дека Лога е на платен список на рускиот пилот Радев.
Министер за правда ова го изјавува, уште ли ние Македонците ќе градиме општество со вакви?
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
I posle ova shto go napisha; Kako da im dade covek doverba?
So valkani race ne se sednuva na masa.
drugive ne se ni pokaneti na masata....
Автоматски споено мислење:

Pa veke ima makedonci sho se patem i rodeni vo Kanada i vaka nosat investicii.
Se drugo e bukvalno izgovor.
drugo diskutirame... jas zboram za fond sto bi popolnuval dupka u budzet na godisno nivo i investicii sto se prioritetni za drzavata a ne tolku za sitni biznisi na poedinci ili nosenje investici. takvi imas i od ovde i od usa ne samo kanada.

ako citas sto pisuvam, za da se vrati nezavisnosta u celost potrebno e da ne zavisime od krediti i da ja poplnime budzetskata dupka on nekolku miljardi evra godisno sto gi pozajmuva mkd kako drzava.
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.276
Поени од реакции
36.499
Преку к веќе, доста е веќе и ваков мир. Што мислеа они ние нафта ќе пиеме додека они присвојуваат држава и албанизираат територии.
Но не треба да се заборави дека Лога е на платен список на рускиот пилот Радев.
Министер за правда ова го изјавува, уште ли ние Македонците ќе градиме општество со вакви?
Чупан шиптaр во веѓите се заканува со војна? Можат да се закануваат до кога сакаат, ама не сме веќе 2001ва и денес ИМААТ што да изгубат за разлика од тогаш. И нека не заборави дека МВР и АРМ се полни со шипурки, така да не знам кој ќе дезертира од таму и да се качи пак у планина за некој што се вика Кренар Лога, така да Кренаре можеш само да го сусаш каурскиов кубур.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.424
Поени од реакции
28.620
Можам 2-3 да ти набројам такви. Еве еден: наш иселеник(хрватска плус нешто странство) решава да отвори фабрика и да вработи 30-40 души во мал град во регион кај што имаш најмал HDI во цела екс ју па и според скоро мапи што ги гледам цела Европа.
3 месеци чекаше зашто последната лиценца не му ја даваа зашто градоначалникот и партијата негова не му беа сите вработени тие од нивниот список. 3 месеци губеше пари зашто инат не му даваше неписмени будали да му поставуваат услови.
Ваков е најчестиот третман, ги гледаат ко бунар без дно и дека таму во странство парите на дрво ги берат и треба на нив овде да им се дава.
Види ги и постовите претходни , гадна им била онаква им била. Реално нула штета имаат направено овде, се што се заеба е од нас тука. Незнам што очекувате од нив, магично да дојдат и да оправат нешто што го заебавме толку многу што и дали и би се поправило.
Не очекувам ништо, ама во ституацијата во која што сме, се и жителите на МК виновни, но и тие што се иселени, поради неинтерес највеќе, а добар дел од иселениците дури и се компликација поради нивното зимање на бугарски пасош.
Само знаме патриотизам знаеме додека ги продадовме огништата на УЧК.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom