Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

 • Билјана Ванковска (Левица)

 • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

 • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

 • Вело Марковски (независен кандидат)

 • Бујар Османи (ДУИ)

 • Стево Пендаровски (СДСМ)

 • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

 • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

 • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

 • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

 • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

 • Томе Николоски (независен кандидат)

 • Господин Поповски (независен кандидат)

 • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

 • Зорица Цветковска (Десна)


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
9 август 2014
Мислења
412
Поени од реакции
877
Ова не е мојот став. Го изнесувам ставот кој сите комуњари и шарени педер*чиња го изнесуваа последните 8 години. И да, не е грешка точно 8 години.
Се започна со протест на просветните работници на крајот на 2014, кога бараа некое нереално покачување на платата за тоа време- 100% нешто така беше. И ден денес како вчера да беше, ми се враќаат сликите. Комуњарските наставници во моето средно го организираа протестот, влегоа во конфликт со директорот, намерно правеа опструкции(дури демолираа и инвентар во училиштето). А комуњарските ученици(90% беа такви во моето средно) им дадоа тотална поддршка и не идеа на училиште. Тоа траеше некаде втора половина на ноември и скоро цел декември и потоа спласнаа со барањата.
Помина зимски распуст и празниците и веднаш како во прогресија се надоврзаа протести на средношколците за укинување на математика како трет екстерен предмет за матура(прва половина на 2015), протести на студентски пленум(цела 2015 година), протест на факултетските професори за поддршка на студентскиот пленум и за крај како кулминација, почеток на 2016 година-Шарена револуција. Кармини на штитови на полицајци, фрлање боја. Цела програма водена од комуњарски кадри, Заев, Шеќеринска, Лукаревска, Солза Грчева во првите редови.

Можам лично да зборувам за средношколски и студентски пленуми бидејќи овој период бев матурант и потоа студент. Главни воџи- деца и внуци на најголемите и најодродените комуњари и УДБА-ши, истите тие денеска се на највисоки позиции во државно и на професионално поле, но и во разни министерства и иницијативи од каде црпат пари. Никнување на нови бизниси, ширење на стари. Милионски тендери. Исто како и нивните родители пред нив. Како и до сега, што би рекол Аљи. :D Колку ги има да се спомнуваат со име и презиме,има книга да се напише.
А сето ова поткрепено од пропаганда од разни НЏО к*рвински портали и организации и добро познатите комуњарски девизи кога ќе тргне нешто наопаку: ,,Ова е се за младите. '', ,,СДС е помалото зло. '', ,,Доаѓа животот ''.
Тешко е да се опише атмосферата на некој кој сега има 19,20 години, а тогаш не бил ни адолесцент.Бевме сведоци на почетокот на крајот... Осум години подоцна, идентитетот бетон. :mad:
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.423
Поени од реакции
3.558
...како што би рекол еден новинар од северниот ни сосед, тоа се „...децата на комунизмот„...или поверојатно, сега се на сцена и нивните внуци.

Ништо чудно зашто не мрдаме од место.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.632
Поени од реакции
15.447
Почна да се спрема фамозната коалиција помеѓу СДСШ и ДПШНЕ наводно без ДУИ само што Калето ќе одлучи дали ДУИ ќе го стави во опозиција или не без разлика на бројот на пратеници: https://infomax.mk/мицкоски-нарачал-анкета-за-мислењето/
Mislizh Shiroka koalicija drugi put (u zdrav mozak)
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.410
Поени од реакции
5.377
Screenshot_20231202-224741_Instagram.jpg

Можеби премиерот Албанец ќе биде подобар од ќељавицата Таче (се заебавам).
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
3.990
Поени од реакции
4.472
Mislizh Shiroka koalicija drugi put (u zdrav mozak)
Не мислев на техничка влада до одржување на изборите туку после изборите нивна коалиција која досега во пракса не се случила доколку Левица освои онолку пратеници да ниедна од двете најголеми не може да има 61 со само една или две албански партии бидејки ќе одбие да коалицира со било која од двете.Не случајно Апасиев постојано збореше дека ќе дојде денот кога ќе се случи грчкото сценарио со Пасок.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.423
Поени од реакции
3.558
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Член од
19 февруари 2023
Мислења
880
Поени од реакции
1.866
Се надевам е убиен на лице место.
Македонец да се запише во основно училиште во арачиново што ќе му се случи ако мавта со знаме? Малиот провоцира, во Велес не живеат албанци, нека си го мавта во селото од каде што е.
Снимка од истото училиште од напад на професорка од сељак од планина.

 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.368
Поени од реакции
11.275
Ова не е мојот став. Го изнесувам ставот кој сите комуњари и шарени педер*чиња го изнесуваа последните 8 години. И да, не е грешка точно 8 години.
Се започна со протест на просветните работници на крајот на 2014, кога бараа некое нереално покачување на платата за тоа време- 100% нешто така беше. И ден денес како вчера да беше, ми се враќаат сликите. Комуњарските наставници во моето средно го организираа протестот, влегоа во конфликт со директорот, намерно правеа опструкции(дури демолираа и инвентар во училиштето). А комуњарските ученици(90% беа такви во моето средно) им дадоа тотална поддршка и не идеа на училиште. Тоа траеше некаде втора половина на ноември и скоро цел декември и потоа спласнаа со барањата.
Помина зимски распуст и празниците и веднаш како во прогресија се надоврзаа протести на средношколците за укинување на математика како трет екстерен предмет за матура(прва половина на 2015), протести на студентски пленум(цела 2015 година), протест на факултетските професори за поддршка на студентскиот пленум и за крај како кулминација, почеток на 2016 година-Шарена револуција. Кармини на штитови на полицајци, фрлање боја. Цела програма водена од комуњарски кадри, Заев, Шеќеринска, Лукаревска, Солза Грчева во првите редови.

Можам лично да зборувам за средношколски и студентски пленуми бидејќи овој период бев матурант и потоа студент. Главни воџи- деца и внуци на најголемите и најодродените комуњари и УДБА-ши, истите тие денеска се на највисоки позиции во државно и на професионално поле, но и во разни министерства и иницијативи од каде црпат пари. Никнување на нови бизниси, ширење на стари. Милионски тендери. Исто како и нивните родители пред нив. Како и до сега, што би рекол Аљи. :D Колку ги има да се спомнуваат со име и презиме,има книга да се напише.
А сето ова поткрепено од пропаганда од разни НЏО к*рвински портали и организации и добро познатите комуњарски девизи кога ќе тргне нешто наопаку: ,,Ова е се за младите. '', ,,СДС е помалото зло. '', ,,Доаѓа животот ''.
Тешко е да се опише атмосферата на некој кој сега има 19,20 години, а тогаш не бил ни адолесцент.Бевме сведоци на почетокот на крајот... Осум години подоцна, идентитетот бетон. :mad:
Еве јас ќе ти дадам пример за мој близок кој беше матурант, а потоа и бруцош токму во тој период кој ти го спомна, а нема ниту п од поддршка, ниту љ од љубов за плавите жолтици, а пвеводбениците подеднакво ги има отпишано токму поради тоа што и` го приредија на нивната генерација со екстерното тестирање.

Кога се одржуваше екстерното тестирање на матурантите во гимназијата - едно од најголемите дувла на плава жолтица во Скопјево - на екстерниот тест по историја имаа прашања за историјата, културата и уметноста на шиптaристaн, а ниту едно прашање за историјата на Македонија. Можеби ова требаше да им послужи како пример на младите за тоа што ќе следува доколку плавите жолтици воопшто некогаш дојдат на власт во Македонија.

Среде испитот, им влезе нивниот професор по историја кој беше запрепастен од прашањата кои ги има на тестот, и лично пред професорот од друго училиште кој го надгледуваше тестирањето извади мобилен телефон и им ги кажуваше одговорите на учениците. Професорот од другото училиште си ќутеше бидејќи очигледно и самиот беше свесен за тоа каква превара беше екстерното тестирање.

Ја поздравувам постапката на професорот кој им го предавал предметот и им помогнал да го положат испитот, ако државата сака да игра нефер кон тебе, тогаш и ти имаш право да играш нефер кон државата.

Затоа целосно ги поддржував во 2015 година кога протестираа против воведување на екстерното тестирање и на факултетите, и до денешен ден воопшто не жалам за тоа. Ако немав доверба во пвеводбениците и нивниот пастир до тогаш, сепак од моментот кога ги етикетираа моите блиски како носители на плава жолтица, целосно ги отпишав и ги заборавив дека постојат.

И за жал да, борбата на младите беше злоупотребена и експлоатирана од страна на плавите жолтици и нивните странски сопственици во 2015 и 2016 година, но тоа не значи дека сите млади кои протестираа против екстерното тестирање беа партиски пулени и корисни идиоти, добар дел од нив само сакаа да не им биде дополнително отежнат образовниот процес, кој и вака врие од корупција, непотизам и клептократија, исто како и целосниот државен апарат.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.023
Поени од реакции
35.574
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Македонец да се запише во основно училиште во арачиново што ќе му се случи ако мавта со знаме? Малиот провоцира, во Велес не живеат албанци, нека си го мавта во селото од каде што е.
Снимка од истото училиште од напад на професорка од сељак од планина.

Тоа викам јас, требаше да се убие на лице место, кај видел он да истакне знаме на туѓа држава, ма повикале полиција, војска требало да викаат.
И тоа во Велес, во град каде нема албанци, свашта, планинци.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
880
Поени од реакции
1.866
Тоа викам јас, требаше да се убие на лице место, кај видел он да истакне знаме на туѓа држава, ма повикале полиција, војска требало да викаат.
И тоа во Велес, во град каде нема албанци, свашта, планинци.
Освен иронија исто како Груби од тебе ништо паметно не очекувам, нити разбирање на тоа што прави говедото, ниту осуда од твоја страна, терајте си по старо, и биди среќен што ваквите случаи се пријавуваат, јас да го направам ова во грција или бугарија ќе ми летне главата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.632
Поени од реакции
15.447
Освен иронија исто како Груби од тебе ништо паметно не очекувам, нити разбирање на тоа што прави говедото, ниту осуда од твоја страна, терајте си по старо, и биди среќен што ваквите случаи се пријавуваат, јас да го направам ова во грција или бугарија ќе ми летне главата.
истакна летоска Блгарин блгарско знаме во Кавала... не му летна главата, само е УАПСЕН... Но кога беше пред 3-4 години инцидентот со албанскиот грк , кој при враќање во Албанија загина во обострана престрелка со албанските граничари, за една недела ширум Грција убиени се во разни градови можеби 10 албански албанци ( на времена работа)
а уште 2017, еден албанец кој работел на Крф е убиен во локалот кај што работл зошто искоментирал дека Р.Македонија има право на името
 

Kajgana Shop

На врв Bottom