Полирање

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
C

cige

Гостин
Кај ги полирате вашите коли? Колку ви наплаќаат? Колку често одите на полирање? Бил ли некој во Сонакс, што се наоѓа на улицата кај автосалоните на патот накај Визбегово? Ми го препорачаа ова место. Па сакам да видам дали некој бил таму и каков впечаток му оставиле. Затоа што демек користеле некои посебни сјаеви, и наплаќаат 1400 денари, а има луѓе што тоа го работат и за 500, да не се џабе парите.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Баш гледав на колектива дека има ... 52% попуст на премиум миење + заштита со Carnauba Wax во Автоплус Сонакс само за 675 денари. Вратете го сјајот на вашиот автомобил кој во нормални услови би ве чинело 1400 денари.

http://mk.kolektiva.net/skopje/

И јас се мислам дали да ја носам мојава, не дека нема сјај ама да се "пролепша" малце :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Епа тоа е истото ама сега на попуст па дај да го искористиме а :)
п.с. најдобра е првава реченица :)

По завршувањето на миењето и третманот, препорачливо е и Вие да бидете убаво облечени, со цел покрај вас, гордоста и восхитот да може да ги почуствува и вашето возило.

НАПОМЕНА: Ваков тип на лиценцирана нега, освежување, подмладување и сервис на автомобилот го има само во АВТОПЛУС СОНАКС и на никое друго место во Македонија, а инаку постојат уште и 114 официални преставници на овие услуги и производи ширум светот.
Позади воланот на секој перфектно негуван и чуван автомобил...седи успешен човек.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Ај да напраиме еден прост есап. Шмишајбна чини околу 1000-1500 ден (мала). Не повеќе од 500 ден. чини шајбна специјална за полирање какви што користат по авто-лакерниците и сервисите за миење и полирање. Едно шише восок за полирање нека чини 800-900 ден...Со 2-3 полирања го вадиш вложеното и ти останува опрема за полирање, башка што шмишајбната ќе ти се најде и за други ртаботи ако смениш шајбна. ...1.500 или 1.600 денари да им дадам за полирање???? Иди бегај бе, не сум е*ан во мозок!:drk:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Ај да напраиме еден прост есап. Шмишајбна чини околу 1000-1500 ден (мала). Не повеќе од 500 ден. чини шајбна специјална за полирање какви што користат по авто-лакерниците и сервисите за миење и полирање. Едно шише восок за полирање нека чини 800-900 ден...Со 2-3 полирања го вадиш вложеното и ти останува опрема за полирање, башка што шмишајбната ќе ти се најде и за други ртаботи ако смениш шајбна. ...1.500 или 1.600 денари да им дадам за полирање???? Иди бегај бе, не сум е*ан во мозок!:drk:
Башка и не ја полираат цела со шмишајбна, само кровот и хаубата. Остатокот рачно.
Дури не мора ни да ја купува...
Да надополнам, Прилеп 1000-1200 е полирањето.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Ај да напраиме еден прост есап. Шмишајбна чини околу 1000-1500 ден (мала). Не повеќе од 500 ден. чини шајбна специјална за полирање какви што користат по авто-лакерниците и сервисите за миење и полирање. Едно шише восок за полирање нека чини 800-900 ден...Со 2-3 полирања го вадиш вложеното и ти останува опрема за полирање, башка што шмишајбната ќе ти се најде и за други ртаботи ако смениш шајбна. ...1.500 или 1.600 денари да им дадам за полирање???? Иди бегај бе, не сум е*ан во мозок!:drk:
Јас пред некој месец купив Полирка уствари Шмишајбна со таква шајбна неколку перничиња и сунгери разликата што оваа има потенциометар и можеш и на послабо да ја пуштиш за размачкување на пастата на попуст ја земав 2000 ден и тоа шмишајбната е голема не е мала.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Јас имам ваква полирка ,ми остана од сервисот што го имав па поред другиот алат и ова ке го праќам доле .
Знае некој колку пари чини ?

 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Јас имам ваква полирка ,ми остана од сервисот што го имав па поред другиот алат и ова ке го праќам доле .
Знае некој колку пари чини ?

Епа ваква е мојата само не е makita туку iskra некое кинеско или турско срање. Макита држат високи цени испод 7000 не е.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Минатата недела скитав низ Скопје барајќи полирка и најевтино што најдов беше 2990 денари во EuroTools, само којзнае какво производство (знам дека таму немаат квалитетни работи). Во Меркур и Маквелд (обете во Автокоманда) имаат само професионални, околу 17-18.000 денари што за домашна употреба е премногу скапо. Исто и во Вуле ми нудеа Хитачи околу 17.000 денари, но и поевтина варијанта - Искра за 4750 денари. Се мислам уште што да правам, ама најверојатно нема да земам. Знаете некоја поевтина варијанта? И може ли некој да ја објасни цела постапка како оди оти до сега не сум полирал и страв ми е да не ја упропастам бојата? Читав ептен по нетов, ама не е тоа тоа кога сите различно си ги именуваат пастите, сунѓерите и крајот не можеш да му го фатиш во терминологијата....
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
Минатата недела скитав низ Скопје барајќи полирка и најевтино што најдов беше 2990 денари во EuroTools, само којзнае какво производство (знам дека таму немаат квалитетни работи). Во Меркур и Маквелд (обете во Автокоманда) имаат само професионални, околу 17-18.000 денари што за домашна употреба е премногу скапо. Исто и во Вуле ми нудеа Хитачи околу 17.000 денари, но и поевтина варијанта - Искра за 4750 денари. Се мислам уште што да правам, ама најверојатно нема да земам. Знаете некоја поевтина варијанта? И може ли некој да ја објасни цела постапка како оди оти до сега не сум полирал и страв ми е да не ја упропастам бојата? Читав ептен по нетов, ама не е тоа тоа кога сите различно си ги именуваат пастите, сунѓерите и крајот не можеш да му го фатиш во терминологијата....
Абе нема голема филозофија .. зависи што сакаш ти да направиш .. дали само да и дадеш сјај на колата .. или да ја вратиш бојата (тоа ако имаш постара кола) ! Во зависност од тоа купуваш полир со восок ( за сјај) или полир со гранули (за старите коли) само коа купуваш со гранули има разлицни поситни покрупни .. тоа треба да внимаваш ! Ако е малце избледена бојата поситно .. ако е многу покрупно !
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Сега се думам обавезно едно полирање да и удрам на колата во мај или јуни, зависи кога ќе имам време. Само незнам дали да верглам самиот рачно (последен пат 3 дена раце ме болеа од триење) или да лупнам 1000 и кусур денари друг да ми ја заврши работата?
Е сега, сам ко ќе работам нормално ќе гледам да биди ко шо треба сработено и затоа незнам како да правам... совет некој да дадете???
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
Сега се думам обавезно едно полирање да и удрам на колата во мај или јуни, зависи кога ќе имам време. Само незнам дали да верглам самиот рачно (последен пат 3 дена раце ме болеа од триење) или да лупнам 1000 и кусур денари друг да ми ја заврши работата?
Е сега, сам ко ќе работам нормално ќе гледам да биди ко шо треба сработено и затоа незнам како да правам... совет некој да дадете???
Најубаво ти е сам дома да си ја правиш .. ти ко што ке го запазиш секој детал .. никој друг нема !
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Дечки може не е местово тука ама да си прашам. Дали на ист принцип се полираат бандажите? И дали знаете колку отпилика чини полирање на бандажи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom