Полирање

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Samo krpata u ruki i doma na parking ne se isplati uopste da davas 1500 denari za poliranje koa moes i sam da si ja zavrsis rabotata
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Епа ваква е мојата само не е makita туку iskra некое кинеско или турско срање. Макита држат високи цени испод 7000 не е.
Друже дај кажувај каде има макита ваква за тие пари ке се напуниме со пари ,овде е скоро x 4
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Друже дај кажувај каде има макита ваква за тие пари ке се напуниме со пари ,овде е скоро x 4
Не кажав дека цената е 7000 туку дека не е испод 7000 ова го треснав од ракав.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Кажете кај да најдам глава за машината.... јас имам DeWalt слична како таа макитата, и ја купив 30.000-ки пред 6-7 години. Не ја користам многу многу, ама кога ќе затреба тука е. Пола Мерцедес го исеков, така да за полирање ич не се плашам. Единствено ми фали главата горе.

Инаку не давам 1500 денари за полирање во никој случај.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Кажете кај да најдам глава за машината.... јас имам DeWalt слична како таа макитата, и ја купив 30.000-ки пред 6-7 години. Не ја користам многу многу, ама кога ќе затреба тука е. Пола Мерцедес го исеков, така да за полирање ич не се плашам. Единствено ми фали главата горе.

Инаку не давам 1500 денари за полирање во никој случај.
Ако не најдеш дај ми спецификација ке побарам јас овде ...
 

TE-EN

кибицер
Член од
18 септември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
5
Домашно Home made полирање и професионално полирање има разлика како одавде до Кина,за домашно полирање доволно е било каков полир и на крај било каков восок,крпи и тријање со раце,а треба да разликувате Home made polish od Profesional polish,и затоа треба големо искуство и пари,бидејќи средствата како абралони, тризакти, сунгери, политури, специјални крпи,се многу скапи и еден третман за едно возило одзема минимум во зависност од големината на возилото 5-6часа,филозофијата е да знаеш кој полир со кој сунгер одговара,која боја бара одреден сунгер и одреден полир,некои бои кои се пооштетени бараат и третман со абралон,припрема се вика тоа ,па потоа полирање,и мора да се спомене најважниот фактор,времето,јас работам исклучиво на дневна светлина и во идеално време,значи никако на сонце или на ветер,во гаража исклучиво само ако санирам гребнатинки или ако полирам делови од автомобилите,цел автомобил исклучиво под ведро небо, за 1500 -2000 денари во зависност од големината на возилото не е ич скапо за професионално полирање+заштита од восок,бидејќи за таква врста полирање некои знаат да наплатат и 0д 50-100евра барем кај нас во Прилеп е така :salut:
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Домашно Home made полирање и професионално полирање има разлика како одавде до Кина,за домашно полирање доволно е било каков полир и на крај било каков восок,крпи и тријање со раце,а треба да разликувате Home made polish od Profesional polish,и затоа треба големо искуство и пари,бидејќи средствата како абралони, тризакти, сунгери, политури, специјални крпи,се многу скапи и еден третман за едно возило одзема минимум во зависност од големината на возилото 5-6часа,филозофијата е да знаеш кој полир со кој сунгер одговара,која боја бара одреден сунгер и одреден полир,некои бои кои се пооштетени бараат и третман со абралон,припрема се вика тоа ,па потоа полирање,и мора да се спомене најважниот фактор,времето,јас работам исклучиво на дневна светлина и во идеално време,значи никако на сонце или на ветер,во гаража исклучиво само ако санирам гребнатинки или ако полирам делови од автомобилите,цел автомобил исклучиво под ведро небо, за 1500 -2000 денари во зависност од големината на возилото не е ич скапо за професионално полирање+заштита од восок,бидејќи за таква врста полирање некои знаат да наплатат и 0д 50-100евра барем кај нас во Прилеп е така :salut:
Абсолутно се согласувам со тебе ,се надевам дека на некого овде ке му ги отвориш очите ...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дај кажете некоја квалитетна паста/восок да полирање во домашни услови по миење на колата.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Polirkive so kolkava brzina vrtat? Deka znam so obicna smisajbna ne se polira bidejki mnogu vrti moze da ja zeznes bojata
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
56
Поени од реакции
7
абе не се правете луди кај се полирало со шмишајбна, шмишајбаната врти со 15.000 вртежи во мин може и повеќе, а машината за полирање со идеална брзина околу 2,500 врт. и нема теоретска шанса да се споредува рачното полирање со машинското тоа да си знаете, рачното само губење време, поздрав
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
абе не се правете луди кај се полирало со шмишајбна, шмишајбаната врти со 15.000 вртежи во мин може и повеќе, а машината за полирање со идеална брзина околу 2,500 врт. и нема теоретска шанса да се споредува рачното полирање со машинското тоа да си знаете, рачното само губење време, поздрав
Точно е тоа што го кажуваш .. ама тоа е за они шкарт шмишајби !! Ја на пример имам шмиц шмишајбна и е со потенциометар ( можеш сам да си подесиш со која брзина ке работи ) и со таа се полира многу подобро него со овие непрофесионални полирки .. имав случај кај што колата беше ептен ептен избледена .. си земав полир со ониј најголемите гранули .. ја намачкав и пробав прво со 1000 вртежи .. па зголемив до 2500 .. ама некако не ми се свиѓаше па ја зголемив до кај 3500 и колата беше како нова ! Затоа мислам дека е подобро да земеш некоја поскапа и квалитетна шмишајбна што ке можеш да ја користиш и за да сечеш и да полираш ! :))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom