Поклон за свадба?

Член од
28 август 2013
Мислења
4.051
Поени од реакции
12.302
Пааааа, ако не сум скромна....доволно би било моето присуство :LOL: . Сигурна сум дека со својата појава би им го разубавела денот на младенците.

Кхм кхм...ај сега реално и скромно.
Јас лично, претпочитам да давам пари (минимум или максимум, зависи од момент колку може да издвојам), па кој што сака, нека си купува. Меѓутоа, некој ете може во дадениот момент од икс причини нема пари, па можеби поедноставно е да земи нешто како подарок. Не мислам дека е за замрека. Кој колку може и што може. Сепак, на крајот поголемо значење треба да се придаде на луѓето кои решиле да те испочитуваат и да бидат дел од твојата најубава вечер. Ете, толку :oops: .
Да те поканам на роѓенден?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
А она „Ве молиме без деца.“ :pos:
Знаеме дека има фамилии кои ги носат и децата за да им се исплати подарокот, ама ова е ептен глупо на покана на некој да му нагласуваш без деца.

Дај бе со тоа во тој момент може нема пари. Па кај свадбите барем пола година се е однапред испланирано и известено. На тие поблиските што треба да се издвои поголема сума се знае кога им се закажани.
 
C

CoolIris

Гостин
А она „Ве молиме без деца.“ :pos:
Знаеме дека има фамилии кои ги носат и децата за да им се исплати подарокот, ама ова е ептен глупо на покана на некој да му нагласуваш без деца.

Дај бе со тоа во тој момент може нема пари. Па кај свадбите барем пола година се е однапред испланирано и известено. На тие поблиските што треба да се издвои поголема сума се знае кога им се закажани.
Да знаеш само на колку свадби сум била поканета во 5 за 12.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.096
Поени од реакции
55.990
Пааааа, ако не сум скромна....доволно би било моето присуство :LOL: . Сигурна сум дека со својата појава би им го разубавела денот на младенците.

Кхм кхм...ај сега реално и скромно.
Јас лично, претпочитам да давам пари (минимум или максимум, зависи од момент колку може да издвојам), па кој што сака, нека си купува. Меѓутоа, некој ете може во дадениот момент од икс причини нема пари, па можеби поедноставно е да земи нешто како подарок. Не мислам дека е за замрека. Кој колку може и што може. Сепак, на крајот поголемо значење треба да се придаде на луѓето кои решиле да те испочитуваат и да бидат дел од твојата најубава вечер. Ете, толку :oops: .
Епа зошто практикуваш ако ти е дно идеја? Биди доследна на ставот и поклони им... тостер. :D
Секако поскапо ќе ти искочи ако купуваш поклон...вака колку и да немаш, 1500 2000 денари ќе најдеш.

За поблиски роднини во ред, може и да им купиш нешто ама пак... 100 евра и чао, боље него шпорет од 15к или микробранова што може нема да им се свиѓа и ќе ја продадат.

Порано било друго, немало голем избор и што ќе ти купат ќе си стаиш у куќа. Раде Кончар фрижидер и Ободин електричен шпорет, си завршил работа за наредните 20 години.

Сега има милион избори, ентериер, мора се да е во тон, да одговара едно со друго, затоа дај им кеш и они нека си мислат.
 
C

CoolIris

Гостин
Епа зошто практикуваш ако ти е дно идеја? Биди доследна на ставот и поклони им... тостер. :D
Секако поскапо ќе ти искочи ако купуваш поклон...вака колку и да немаш, 1500 2000 денари ќе најдеш.

За поблиски роднини во ред, може и да им купиш нешто ама пак... 100 евра и чао, боље него шпорет од 15к или микробранова што може нема да им се свиѓа и ќе ја продадат.

Порано било друго, немало голем избор и што ќе ти купат ќе си стаиш у куќа. Раде Кончар фрижидер и Ободин електричен шпорет, си завршил работа за наредните 20 години.

Сега има милион избори, ентериер, мора се да е во тон, да одговара едно со друго, затоа дај им кеш и они нека си мислат.
Висок, убав..... ама не скапира :LOL:
Глупаво ми е да пишува на поканата: "поклон во плико", "наместо цвеќе, грепка", "ве молиме без деца".....значи ок, не сум до толку некултурна, јасно ми е дека треба и поклон да дадам, цвеќе ако сакам, деца немам, ама и кога би имала не би ги влечкала со мене.... :)
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.096
Поени од реакции
55.990
Висок, убав..... ама не скапира :LOL:
Глупаво ми е да пишува на поканата: "поклон во плико", "наместо цвеќе, грепка", "ве молиме без деца".....значи ок, не сум до толку некултурна, јасно ми е дека треба и поклон да дадам, цвеќе ако сакам, деца немам, ама и кога би имала не би ги влечкала со мене.... :)
...ама плав. :D

Добро де тоа е ситница и стои у ќош на поканата, а и веќе секој е свесен дека тоа е трендот и се знае. Те канат на свадба и не му мислиш на поклон, знаеш дека пари треба да даеш. Боље у секој случај него да мислам што да купам.

За грепките се сложивме, може не ни планирам цвеќе да носам а тој веќе ми кажал грепка... одма сеа еве. И за цвеќињата исто, повеќето луѓе се свесни дека е само ѓубре на крајот од денот и не ни носат. Само најблиските по еден букет. Скапо е и цвеќето ко ќе видиш. Бонбоњера со пликото и ззззз.

За деца зависи кој те кани, кај блиски роднини зошто да не. Кај подалечни или кај пријатели треба да имаш осет.

Мене па ме нервираат дечишта немирни што трчаат низ цела сала и сметаат додека не знам да го играм орото и треба да пазам да не го удрам немиркото.

Ама се изнапишав божем ќе се женам.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Да знаеш само на колку свадби сум била поканета во 5 за 12.
Тоа се сигурно некои кои само гледаат да потполнат маси. Близок со кој често се гледаш не верувам да поканува 5 до 12

Братучетка оваа година одложи, следна со близнаци ќе прави. 5 години е верена и јас да глумам изненаден дека не знам. И пак да се одложи и не прави јас подарок пак е пратам.

Не се сеќавам кој, небитно, ми има кажано дека се изненадил кога добил покана на свадба од некој со кој на улица не си кажува ни здраво. :pos:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Мене па ме нервираат дечишта немирни што трчаат низ цела сала и сметаат додека не знам да го играм орото и треба да пазам да не го удрам немиркото.
Или како мемено, се враќаш на маса од орото и некоја тетка од твоето столче направила кревет за детето заспано :icon_lol:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
Значи буквално сè изгуби смисла па чекај ако немаш пари кој кур правиш свадба поглупо нешто од тоа да ми кажуваш што поклон да ти носам амин, чекај ја мислам ме каниш затоа што ме почитуваш а не да извадиш пари за порција па ваљда ме частиш за свадба со порцијата не знам која е поентата на правење свадба у ваков случај можда мене само не ми јасно можда ја сум глуп колку и да звучи ова како да се филмам боље пријателот и најглуп и најсмешен поклон да ми донесе отколку се да биде фејк и да ме пцујат што сум пишал пари у плико и ја да ги пцујам сите што ми донеле помалку отколку што сум очекувал, скроз изумре почитта сè се сведе на пари.
Можеш ова да го кажеш во еден здив!?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.157
Кои криви дрва последните 3-4 страни, човече...
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Ова „Ве молиме без деца“ прв пат го слушам искрено... Ама не ми е чудно веќе ништо богами. :) Божем ќе прават некоја перверзна 18+ свадба па да не гледаат малолетници. Доста навредливо е ова. Сфаќам дека децата и те како знаат да бидат досадни ама не може така директно да се каже. Ако детето не е толку мало некогаш самото ќе сака да дојде на свадба, и сега ќе му забраниш пошто на домаќинот така му одговара.

Ова со грепка место цвеќе знам дека е тренд сега. Исто глупа работа. Океј, точно дека грепката кошта многу помалку од букетот и плус нема да им се прави ѓубре. Ама работа е што вака отворено ти бара да му донесеш грепка. А цвеќе и онака не носи секој од гостите.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.381
Поени од реакции
22.897
А она „Ве молиме без деца.“ :pos:
Истиот гагаторски муабет со 200 пати ѕвонењето за потврда на присуство. Една порција кошта 20е минимум а детето ќе касне пола пирошка, 3 виљушки торта и чаша густ сок и ке се најаде за цела вечер. И стековите, кременадлата ќе треба нечепнати да ги мавнат келнерите и готвачите ако овие решат да не ја сменат картичката за порција. У вториот случај младенците да ги планираат таткото и мајката само со порции а детето без, може да настане фрка да се побунат дека треба да двојат од нивните порции за детето.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.566
Поени од реакции
21.615
Па јас мислам ова со порцијава и не викајте го детето е само заради лошата организација при свадба.
Мислам време е да се смени актуелниот стил на служење храна со канапеи и шведска маса за да исчезне тој момент "пауза за вечера", а уште поголема глупост е кога тоа ќе се најави од музичарите.
Изнајми простор, изнајми кетеринг услуга па кој сака нека си се храни кога му се јаде. Ем нема да се фрла храна за џабе, ем ќе се избегне тој глупав момент кога сите јадат и срамежливо се погледнуваат а увек има две-три пијандури кој не им се јаде, и за нив уште има музика па сами си денсаат гушнати.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Свадба е убав чин и дел од нашата традиција. Ако некој те поканил на свадба јас го доживувам како посебна чест бидејќи сака убавите мигови од животот да ги сподели со драги луѓе.
Ако веќе некој ве поканил веројатно знаете и што сака и што му треба. Некој почнува заеднички живот, неретко во несредени услови. Пари секогаш требаат дали 1000 или 6000 и не е толку важно ако е од срце.
Мене искрено ми е вулгарно да има било каква забелешка без оглед дали е за деца, цвеќе, тип на подарок...
Ако некој дошол ради реда сеедно е дали ќе имаш шољи за кафе или празно плико... Можеби нема каде да го остави детето, ќе дојде на 2 сата и ќе си оди..
Сакам да кажам кога има нестандардни забелешки на поканите пред се многу зборува за младите... Мене би ми било битно да се околу мене луѓе што ги сакам и тоа е поента на една прослава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom