Поклон за свадба?

C

CoolIris

Гостин
Па да. Твоја свадба, твои правила, само сакав да кажам како размислуваат и делуваат добри 90% од нашиве родители. Со чест на исклучоци секако ама повеќето се вакви ко што ги пишав, се праат паметни за туѓи ствари и животи па уште и лути ако им го кажеш спротивното.
ШТО ЌЕ КАЖЕЛЕ РОДНИНИТЕ пошто они биле кај некоја Светле 2ра братучедка и сеа мора на Светле син и да биде поканет на моја свадба којшто не го ни знам нит па ме посебно интересира да го запознаам.
Разбирам што сакаше да кажеш, јас алудирав на тоа ако веќе решиле да ми ја прават свадбата мене, да се почитуваат моите желби и замисли за истата, а не да ми наметнуваат свои правила.

Јас кога би била родител, не би се мешала во изборот на моите деца. Финансирам од страна и толку.

А мојата замисла за свадба е многу скромна. Ништо премногу кич, скромно и едноставно одблежување на денот со најблиските роднини пријатели.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Уште не ми е јасно зашто е наложено на родителите да плаќаат за свадба.
Пример, родителите на братучед ми немаа пари да го пратат на факс кога дојде време, али имаа пари после некоја година да му плаќаат свадба. За греота искрено, само кај нас се зема кредит за свадби, а за образование на деца немаат. Ми нема просто логика.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Зошто живеат за околината и важно им е што ќе кажат, дека немале пари една свадба да му направат, а за факултет или друго не е важно. Тоа е немале не го пратиле да учи.
 
C

CoolIris

Гостин
Уште не ми е јасно зашто е наложено на родителите да плаќаат за свадба.
Пример, родителите на братучед ми немаа пари да го пратат на факс кога дојде време, али имаа пари после некоја година да му плаќаат свадба. За греота искрено, само кај нас се зема кредит за свадби, а за образование на деца немаат. Ми нема просто логика.
Одлична забелешка. Таквите родители далеку поголем успех би имале доколку земат кредит за да го финансираат школувањето на своите деца, отколку правење фешти за свадба. Ама веројатно и нивните родители така постапиле со нив, па затоа.

Друго, на 30 години, не би дозволила родителите целосно да ми ја финансираат свадбата. Ако веќе инсистираат на такво нешто и јас би сакала да ми уплатат за некое патување на пример.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Зошто живеат за околината и важно им е што ќе кажат, дека немале пари една свадба да му направат, а за факултет или друго не е важно. Тоа е немале не го пратиле да учи.
Па јасно дека е ради тоа, али приоритетите се измешани. На долгорочен план сигурно образование повеќе ќе ти користи неголи фешта која за ништо не ти служи. Јас само се чудам на тоа како не уклучуваат малце мозок, и покрај традиција и слично, да си кажат чекај малце, да размислиме кај би финансирале кога веќе се ограничени финансиите. Не е само еден пример, лошо е што сеуште вакви се повеќето.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.001
Поени од реакции
55.210
Ваљда си мислат дека тоа им е некоја родителска одговорност, да исчуваш дете и свадба да му напраиш. Образованието е бесплатно до средно а за факултет ако му се учи нека се запосли нека си собере пари и нека учи. :tapp:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Па јасно дека е ради тоа, али приоритетите се измешани. На долгорочен план сигурно образование повеќе ќе ти користи неголи фешта која за ништо не ти служи. Јас само се чудам на тоа како не уклучуваат малце мозок, и покрај традиција и слично, да си кажат чекај малце, да размислиме кај би финансирале кога веќе се ограничени финансиите. Не е само еден пример, лошо е што сеуште вакви се повеќето.
Од старт си имаат зацртано дека џабе ќе учи, секако нема да го работи тоа.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Ваљда си мислат дека тоа им е некоја родителска одговорност, да исчуваш дете и свадба да му напраиш. Образованието е бесплатно до средно а за факултет ако му се учи нека се запосли нека си собере пари и нека учи. :tapp:
Па не дека се должни да ти плаќаат и факултет, кога веќе и за тоа збориме. Ако се нема, се нема. Али глупото е да се најде некако за скроз небитна работа, а за се друго, нема.
Да не заборавиме, кај нас се посреќни кога конечно ќе се омажиш/ожениш, неголи кога дипломираш. :D
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.487
Поени од реакции
16.130
Се извинувам за оф топиков, ама можда и не е.

Работев пред десетина години со еден човек што тогаш беше за пред пензија. Ни кажуваше како адетот било пред многу години кумот да го води колото, арно ама со себе и да го носи поклонот. Вика ке ги видиш изгрбавени купиле оние кутија телевизори, смедеревци шпорети и така натаму. И еден ден он биднал кум и вика купив пумпа и зедов да го водам колото и луѓево ги слушам кај се прашуваат дека сигурно сум купил некое авто, а ја ни една ни две им купив велосипед колку да не сум без ич ништо на младенците.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.644
Мене уште не ми е јасно и зошто се прават свадби, ок разбирам дека тука можеби е единствениот момент кога ќе се запознаат двете страни, дека се собираат сите роднини на едно место, и реално паѓа јака веселба, но нема свадба на која сум бил кај сестри/браќа на другари каде немало неподнесување помеѓу роднините. Така на пример ако ја омажиле ќерката за нашинец од западните земји 90% од роднините пукаат од љубомора, ако синот се оженил за ќерка чиј татко е богат човек, истите коментари идат и овде, не може некој да ми каже дека во Македонија, моментално во најголем дел роднинските и пријателските врски не функционираат на овој начин, се се гледа со доза на завист и љубомора, затоа никогаш не би правел свадба од типот на 300 гости, со освен забава со 50 луѓе е непотребно по мене, познавајќи го размислувањето на населението за еден кон друг.
Има и исклучоци сеуште, навистина има фамилии кои се почитуваат ама она искрено од срце, но мислам дека се реткост.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Па што ако трошиците ги плаќаат родителите? Мене ми прават свадба или себе? Ако е првото, тогаш јас сум главна :)
Па во принцип за себе ја прават :D
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.001
Поени од реакции
55.210
Па не дека се должни да ти плаќаат и факултет, кога веќе и за тоа збориме. Ако се нема, се нема. Али глупото е да се најде некако за скроз небитна работа, а за се друго, нема.
Да не заборавиме, кај нас се посреќни кога конечно ќе се омажиш/ожениш, неголи кога дипломираш. :D
Не се должни се согласувам. Должни се до полнолетство. Ама секако може да се помогне на 18 годишник што сака да се запише на факултет, да учи и да ствара кариера отколку на 25+ годишник со партнер кои одлучиле да делат исто презиме на лист хартија и сакаат да прослават околу тој чин. :D Се разбираме.

А последнава реченица колку е само точна и на некој начин тажна, успех во животот е да се ожениш. Ајде што чекаш 27 години имаш. WO00WOO0W0OW0OW0OWO0WOWOWOWOW ШТО ТИ Е ГАЈЛЕ ШТО ЧЕКАМ!!!!
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.644
Не се должни се согласувам. Должни се до полнолетство. Ама секако може да се помогне на 18 годишник што сака да се запише на факултет, да учи и да ствара кариера отколку на 25+ годишник со партнер кои одлучиле да делат исто презиме на лист хартија и сакаат да прослават околу тој чин. :D Се разбираме.

А последнава реченица колку е само точна и на некој начин тажна, успех во животот е да се ожениш. Ајде што чекаш 27 години имаш. WO00WOO0W0OW0OW0OWO0WOWOWOWOW ШТО ТИ Е ГАЈЛЕ ШТО ЧЕКАМ!!!!
Работата е што нашите се поврзани со нас премногу, за разлика од другите народи по светот, и на некој начин целиот живот го живеат за нас, едноставно така функционира тоа тука, се соживуваат со нас и нашите успеси или порази, со нашата иднина и живеат да видат внуци и на некој ете некој среден живот, менталитетот не им е на ниво дека можеби некој не е за брак или не сака така да живее, такви се нормите тука.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.258
,,,dobro be kolku dushi ste tuka za mazhachka i zhenachka :pos: e stvarno na golemi maki ste,,,
,,,shega na strana,,, okolu svadbite vo deneshno vreme nepotrebna deshavka , ako vekje i se pravi venchavka samo najbliskite po roda , drugite kolku sakaat neka m'rchat , a parite nameneti za nekakva si svadba na raka na mladencite, najdobro tie si znaat kako i shto ponataka so sredstvata nameneti za svadba,,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom