Позитивни и негативни личности од историјата

Член од
10 јануари 2011
Мислења
238
Поени од реакции
306
Еден масовен убиец и еден човек најзаслужен за несреќата на цел еден народ. Одличен избор за позитивни историски личности...
Јас па ги гледам како херои што ги отворија очите на многу народи и ги спасија от империјалистичка тиранија :)

Позитивен: Абрахам Линколн
Негативен: Линдон Џонсон
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Јас па ги гледам како херои што ги отворија очите на многу народи и ги спасија от империјалистичка тиранија :)

Позитивен: Абрахам Линколн
Негативен: Линдон Џонсон
Ти можеш да ги гледаш и како да се Дедо Мраз, само што тоа нема врска со реалноста. Не можеш ни да си замислиш во каква беда живее Кубанскиот народ. Романтичарската претстава за големината на револуцијата живее само во главите на разгалените дечиња кои не живеат на Куба...
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Ти можеш да ги гледаш и како да се Дедо Мраз, само што тоа нема врска со реалноста. Не можеш ни да си замислиш во каква беда живее Кубанскиот народ. Романтичарската претстава за големината на револуцијата живее само во главите на разгалените дечиња кои не живеат на Куба...
да да во беда живеат.. ама затоа кај нив нема криминал... затоа кај нив нема капиталисти кои до смрт ги малтретираат... затоа они имаат најдобро здравство во светот... затоа е лошо нели...
народот можеби нема многу пари.. ама е среќен и со тоа што го има... и нивните деца не се плашат да играат на улица како шо е случај со децата во земјите каде владее "ДЕМОКРАТИЈА "
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Негативни: Јосиф Сталин, Адолф Хитлер, Адолф Химлер, Владимир Ленин, Џорџ Буш, Андерс Брејвик, ...
Позитивни: Питагора, Њутн, Коперник, да Винчи, Лајбниц, Галилеј, Грегор Мендел, Чарлс Дарвин, Александар Флеминг, Луј Пастер, Френсис Крик, Џејмс Ватсон, Џејмс Ват, Никола Тесла, Фарадеј, Абрахам Линколн, Мартин Лутер Кинг, Мохатма Ганди, Мајка Тереза,...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
да да во беда живеат.. ама затоа кај нив нема криминал... затоа кај нив нема капиталисти кои до смрт ги малтретираат... затоа они имаат најдобро здравство во светот... затоа е лошо нели...
народот можеби нема многу пари.. ама е среќен и со тоа што го има... и нивните деца не се плашат да играат на улица како шо е случај со децата во земјите каде владее "ДЕМОКРАТИЈА "
Од толку што е супер во Куба, половина население побегна во Америка, а втората половина со војска ја чуваат да не побегне...

Поим немаш што зборуваш...
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
238
Поени од реакции
306
Ти можеш да ги гледаш и како да се Дедо Мраз, само што тоа нема врска со реалноста. Не можеш ни да си замислиш во каква беда живее Кубанскиот народ. Романтичарската претстава за големината на револуцијата живее само во главите на разгалените дечиња кои не живеат на Куба...
Според тебе изгледа Батиста бил ангелче :)

Негативен: Фулгенцио Батиста
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Од толку што е супер во Куба, половина население побегна во Америка, а втората половина со војска ја чуваат да не побегне...

Поим немаш што зборуваш...
ауууууууу абе еве ги сите избегааа.. седи не ме знаеш... друже ти немаш појма од некои работи очигледно.. или и ти си со испран мозок како оние во америка.. отвори малце прочитај повеќе за куба па ќе праиме муабет..
земи спореди ја со америка.. каде секојдневно има убиства .. каде сеуште владее расизам... каде владата ги прави робови граѓаните ... каде со солзавец се бркаат демонстранти.. каде се убиваат среде бел ден студенти од страна на полицијата.. wow.. сигурно е убаво нели.. ваљда и ти се радуваш шо полека и кај нас станува така..
доволно е само да го споредиш здравството на америка со куба и да видиш кој е тиранин а кој не ..
--- надополнето: Sep 7, 2011 8:00 PM ---
Според тебе изгледа Батиста бил ангелче :)

Негативен: Фулгенцио Батиста
да бе.. според него на кубанците им било убаво додека биле ку*ви на американците... милина.. цела земја направена колонија.. сите богатства кај америте... прекрасно бе
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
ауууууууу абе еве ги сите избегааа.. седи не ме знаеш... друже ти немаш појма од некои работи очигледно.. или и ти си со испран мозок како оние во америка.. отвори малце прочитај повеќе за куба па ќе праиме муабет..
земи спореди ја со америка.. каде секојдневно има убиства .. каде сеуште владее расизам... каде владата ги прави робови граѓаните ... каде со солзавец се бркаат демонстранти.. каде се убиваат среде бел ден студенти од страна на полицијата.. wow.. сигурно е убаво нели.. ваљда и ти се радуваш шо полека и кај нас станува така..
доволно е само да го споредиш здравството на америка со куба и да видиш кој е тиранин а кој не ..
:rolleyes:

А ха. Во Америка и луѓе јадат по улици, сакаш да ти најдам некој документарец за тоа?

Можеш да ми објасниш зошто Кубанските спортисти на Олимпијади и Светски првенства Кубанската полиција ги чува да не побегнат и побараат азил?
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
:rolleyes:

А ха. Во Америка и луѓе јадат по улици, сакаш да ти најдам некој документарец за тоа?

Можеш да ми објасниш зошто Кубанските спортисти на Олимпијади и Светски првенства Кубанската полиција ги чува да не побегнат и побараат азил?
абе доволно е да си го погледнеш документарецот од Мајкал Мур... и ќе ја видиш правата америка друже...

можат да патуваат кубанците и можат да испаѓаат од земјата...
а тие што се протерани се протерани затоа што работат против државата и народот... затоа што има националисти како тебе кои мислат дека треба да им се клањаме на американците за да станеме некои и нешто..
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
абе доволно е да си го погледнеш документарецот од Мајкал Мур... и ќе ја видиш правата америка друже...

можат да патуваат кубанците и можат да испаѓаат од земјата...
а тие што се протерани се протерани затоа што работат против државата и народот... затоа што има националисти како тебе кои мислат дека треба да им се клањаме на американците за да станеме некои и нешто..
Еден мој пријател беше на Куба пред неколку месеци. Ми кажуваше дека Куба личи на комунистичка држава од 60-те години. Луѓето се толку сиромашни што ги молат туриститите да влезат кај нив дома за да им направат Кубански ручек, демек специјалитет. Интернет скоро и да нема, и е полулегален. Луѓето се облечени како во првите филмови од Кустурица. Ова ти се информации од прва рака, не се тоа квази вистини од сомнителни документарци...

Тебе да те однесат таму да живееш, ќе се расплачеш вториот ден. Куцкај си сега по тастатурата користејќи го скоро бесплатниот интернет кој го имаш овде, и замислувај си за идеалната држава Куба, после блескавата револуција. Ќе ти помине, кога ќе наполниш 25...
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Еден мој пријател беше на Куба пред неколку месеци. Ми кажуваше дека Куба личи на комунистичка држава од 60-те години. Луѓето се толку сиромашни што ги молат туриститите да влезат кај нив дома за да им направат Кубански ручек, демек специјалитет. Интернет скоро и да нема, и е полулегален. Луѓето се облечени како во првите филмови од Кустурица. Ова ти се информации од прва рака, не се тоа квази вистини од сомнителни документарци...

Тебе да те однесат таму да живееш, ќе се расплачеш вториот ден. Куцкај си сега по тастатурата користејќи го скоро бесплатниот интернет кој го имаш овде, и замислувај си за идеалната држава Куба, после блескавата револуција. Ќе ти помине, кога ќе наполниш 25...
па и донекаде подобро шо немаат интернет..
не е твојот другар прв шо отишол во куба за да каже како е таму... ми имаат и мене луѓе кажувано како е ... не може да биде идеално никаде.. а тебе ти имаат кажувано луѓе како е во америка?? си бил за да видиш како е ?? или ти кога си одел си поминал низ менхетен и wow прекрасна е америка... отиди малце во другите квартови ... поживеј малце во некои од тие квартови.. ако останеш жив по недела дена јави се и кажи како било...

и најсериозно погледни го тој документарец шо ти го спомнав погоре...

скоро бесплатниот аха.. да да ..
исто како скоро бесплатната вода... исто како скоро бесплатната струја... или бесплатното школство.. или како скоро бесплатното здравство... а за лековите да не праам муабет..
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
па и донекаде подобро шо немаат интернет..
не е твојот другар прв шо отишол во куба за да каже како е таму... ми имаат и мене луѓе кажувано како е ... не може да биде идеално никаде.. а тебе ти имаат кажувано луѓе како е во америка?? си бил за да видиш како е ?? или ти кога си одел си поминал низ менхетен и wow прекрасна е америка... отиди малце во другите квартови ... поживеј малце во некои од тие квартови.. ако останеш жив по недела дена јави се и кажи како било...

и најсериозно погледни го тој документарец шо ти го спомнав погоре...

скоро бесплатниот аха.. да да ..
исто како скоро бесплатната вода... исто како скоро бесплатната струја... или бесплатното школство.. или како скоро бесплатното здравство... а за лековите да не праам муабет..
10 евра е скоро бесплатен интернет.

Мислиш дека е подобро без интернет? Хммм, многу сомнително...
Во Северна Кореа, на националната телевизија рекоа дека тревата не е штетна за луѓето, и дека тие слободно можат да ја јадат.
Единствената разлика со Куба е во тоа што природата таму е многу подарежлива од колку во С. Кореја. Кога Фидел ќе умре, уште пред смртта на брат му, СЕ ќе се распадне. Потоа, каде ќе го селиш својот сон за револуцијата?

Во Северна Кореа?

Едит. Документарците на Мур ги имам гледано, за твоја информација Мајкл Мур активно ушествуваше во кампањата на демократите, па можеш и од тој агол да ги гледаш неговите филмови...
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
10 евра е скоро бесплатен интернет.

Мислиш дека е подобро без интернет? Хммм, многу сомнително...
Во Северна Кореа, на националната телевизија рекоа дека тревата не е штетна за луѓето, и дека тие слободно можат да ја јадат.
Единствената разлика со Куба е во тоа што природата таму е многу подарежлива од колку во С. Кореја. Кога Фидел ќе умре, уште пред смртта на брат му, СЕ ќе се распадне. Потоа, каде ќе го селиш својот сон за револуцијата?

Во Северна Кореа?

Едит. Документарците на Мур ги имам гледано, за твоја информација Мајкл Мур активно ушествуваше во кампањата на демократите, па можеш и од тој агол да ги гледаш неговите филмови...
скоро бесплатниот аха.. да да ..
исто како скоро бесплатната вода... исто како скоро бесплатната струја... или бесплатното школство.. или како скоро бесплатното здравство... а за лековите да не праам муабет..

немаш коментар на ова?? супер ти е тебе нели... м?! или нарочно го изостави тој дел.. ајде зборувај за воа баш ме интересира..
 

bucko buckovski

Професот/Доктор/Магистер
Член од
16 ноември 2009
Мислења
24
Поени од реакции
5
Најпозитивен лик во историјате според мене е Јосип Броз - Тито !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom