Позајмување пари на идиоти

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.178
Поени од реакции
8.489
Ako sakas da mu pomognes na idiot sto bara pari na zaem, daj mu kolku sto mozes da si dozvolis da gi izgubis i kazi mu deka isto kako da ne si mu dal, ako ti gi vrati ok, ako ne pak ok. Drugata suma sto mu nedostiga neka ja bara na drugo mesto.
Jas imav drugar od skolski godini, ostanavme prijateli i posle iako patistata ni se razdelija I retko se gledavme. Eden den mi se javi I mi pobara 800 marki (evroto uste ne bese pocnato , pred pocetok bese) . Mu vikam “aj vecer ke se vidime “ . Odam na sredba i mu vikam, “ ne deka nemam, ama ako i mene mi zgusti ke nemas da mi gi vratis”, ( a toj znaese deka Jas drug grb nemam, vo toa vreme ni zenat bev, ni majka mi rabotese, tatko rano umre) mu vikam “eve od mene 100 i isto kako da ne sum ti dal, ne mora ni da mi gi vrakas , drugite baraj gi po drugi prijateli, polesno ke bide za site“.
Nikogas ne mi gi vrati, nitu mu gi pobarav, denes e (slobodno da kazam ) bogat covek. Nie ostanavme prijateli koj retko se gledame ama ostana prijatelstvoto od sredna skola.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.505
Поени од реакции
7.025
Магичниот збор НЕМАМ, и крај на приказната
Magicniot Zbor;
IMAM AMA NE DAVAM! SAMO ZA APCINA (LEK) I GI POKLONUVAM

Sakash debela Kola da kupish?
Koj te trkala, shtedi, vo Vikend argatnica i ete ti pari. Ili precvikaj gi ocite i namesto debel kola kupi si Fico od 1984!
Автоматски споено мислење:

Ako sakas da mu pomognes na idiot sto bara pari na zaem, daj mu kolku sto mozes da si dozvolis da gi izgubis i kazi mu deka isto kako da ne si mu dal, ako ti gi vrati ok, ako ne pak ok. Drugata suma sto mu nedostiga neka ja bara na drugo mesto.
Jas imav drugar od skolski godini, ostanavme prijateli i posle iako patistata ni se razdelija I retko se gledavme. Eden den mi se javi I mi pobara 800 marki (evroto uste ne bese pocnato , pred pocetok bese) . Mu vikam “aj vecer ke se vidime “ . Odam na sredba i mu vikam, “ ne deka nemam, ama ako i mene mi zgusti ke nemas da mi gi vratis”, ( a toj znaese deka Jas drug grb nemam, vo toa vreme ni zenat bev, ni majka mi rabotese, tatko rano umre) mu vikam “eve od mene 100 i isto kako da ne sum ti dal, ne mora ni da mi gi vrakas , drugite baraj gi po drugi prijateli, polesno ke bide za site“.
Nikogas ne mi gi vrati, nitu mu gi pobarav, denes e (slobodno da kazam ) bogat covek. Nie ostanavme prijateli koj retko se gledame ama ostana prijatelstvoto od sredna skola.
Kratko receno, NE TI E PRIJATELI za kraj tradicionalno edna Pogovorka,
Samo ebaniot i dolzhnikot pamtat.
 
Последно уредено:
Член од
11 март 2023
Мислења
1.449
Поени од реакции
1.877
Не знам како западнав во темата во 02:00.

Лично, позајмувам пари со пристојност и доверба. Свој пријател, веројатно никогаш не би одбил, и тоа не само финансиски, ами и со поддршка и молитва. Всушност, тоа ја прави разликата меѓу познаник и пријател. Покрај пријателите сме во добри моменти, зошто да не сме и во лоши, ако сме навистина тоа, пријатели? Верувам, така треба да биде. Кај непознати лица, нормално, внимавам. Ако навистина препознаам потреба, дарувам, ако сметам дека не треба, цврсто кажувам 'Не!'.
 
Член од
8 септември 2014
Мислења
123
Поени од реакции
71
Davas pozajmici?
Автоматски споено мислење:

Не знам како западнав во темата во 02:00.

Лично, позајмувам пари со пристојност и доверба. Свој пријател, веројатно никогаш не би одбил, и тоа не само финансиски, ами и со поддршка и молитва. Всушност, тоа ја прави разликата меѓу познаник и пријател. Покрај пријателите сме во добри моменти, зошто да не сме и во лоши, ако сме навистина тоа, пријатели? Верувам, така треба да биде. Кај непознати лица, нормално, внимавам. Ако навистина препознаам потреба, дарувам, ако сметам дека не треба, цврсто кажувам 'Не!'.
Davas pozajmici?
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2022
Мислења
453
Поени од реакции
1.584
Не сум зајмела не давам на заем.
Нај мразам во пријателства да вмешувам пари.
Караници за тоа ни на роднини не простувам многу ми е ниско.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.964
Поени од реакции
15.984
Не сум зајмела не давам на заем.
Нај мразам во пријателства да вмешувам пари.
Караници за тоа ни на роднини не простувам многу ми е ниско.
како викаа галичаните, бродер фор бродер, чиз фор мани :cool:
Нема кај нас ни ЧЕСТ ни ПОШТЕЊЕ
Финска пред 25+ години имаше во затвор само уште 50ина луѓе, за убиства
ги ослободија СИТЕ, сакал не сакал во сред јака зима...
сите изумреа како кучиња, ни роднини ни пријатели ни Бутур..
 
Член од
22 август 2022
Мислења
453
Поени од реакции
1.584
како викаа галичаните, бродер фор бродер, чиз фор мани :cool:
Нема кај нас ни ЧЕСТ ни ПОШТЕЊЕ
Финска пред 25+ години имаше во затвор само уште 50ина луѓе, за убиства
ги ослободија СИТЕ, сакал не сакал во сред јака зима...
сите изумреа како кучиња, ни роднини ни пријатели ни Бутур.
Голем дел од тие пријателства завршуваат со барање заем.
Ако се даде заем, зошто нема да се врати.
Ако се правиш на Тошо, оти не си бил другар.
А ние божем многу топлокрвни сме, еве гледам скоро сите пријателства се додека се има корист од тој круг.
Ретки се тие пријателства коишто останаа.
Ако е поштен заем, црно на бело на нотар, со сметки со докази со све.
Но, многу комплицирано за мене. Не е зор.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.153
Поени од реакции
872
Абе многу сте јаки, не позајмувале пари никому... Ти се јавува најдобриот другар/ка, ти бара пари на заем, шо демек нема да му позајмиш?
Ќе го лажеш дека немаш а секој втор ден се гледате и праите муабет.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.337
Поени од реакции
57.858
Абе многу сте јаки, не позајмувале пари никому... Ти се јавува најдобриот другар/ка, ти бара пари на заем, шо демек нема да му позајмиш?
Ќе го лажеш дека немаш а секој втор ден се гледате и праите муабет.
Немаат пријатели ниту пак блиски луѓе до себе, таквите ликови. Обични себичњаци.

Еве ти погоре, ни барам ни да ми бараш. Уау, прејако нема што.
Затоа сами ќе испоумрете ебате себичните створења.
 
Член од
13 август 2023
Мислења
713
Поени од реакции
1.747
Што се зелениш бе тенгало @Стев?
Нормално дека нема да позајмуваш поголеми пари на кој ќе стигнеш, ама имам неколку личности на кој би им ги дал сите пари што ги имам доколку им треба. Никогаш досега не побарале и знам дека доколку дојдат во ситуација да побараат тоа ќе им е навистина прекупотребно.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.505
Поени од реакции
7.025
Немаат пријатели ниту пак блиски луѓе до себе, таквите ликови. Обични себичњаци.

Еве ти погоре, ни барам ни да ми бараш. Уау, прејако нема што.
Затоа сами ќе испоумрете ебате себичните створења.
Ednash dadov na najdobar prijatel ! Mi veti za 30 dena ce gi vratel! Vo prevod edna prosecna plata beshe vo prashanje a tipov ima Firma!
I gi dobiv nazad samo po DVE godini!
Posle toa reshiv nikomu! I bash mi e galje koj shto ce reci. I site znaat deka ne davam i zatoa ne mi ni baraat!

Dali toa Nekoj "Darezhliv" od forumov mozhi da go svati ili ne bash i mi e galje!
Kako shto pishav pogore, samo za Lek i toa podarok ce gi dobija!

Imam ushte primeri samo dovolen e i ovaj edniov!
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.817
Поени од реакции
24.136
Немаат пријатели ниту пак блиски луѓе до себе, таквите ликови. Обични себичњаци.

Еве ти погоре, ни барам ни да ми бараш. Уау, прејако нема што.
Затоа сами ќе испоумрете ебате себичните створења.
Tевбе изгледа никој не те заебал за ништо во животот или си стварно наивен.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.499
Поени од реакции
40.430
Љуѓето едноставно не позајмуваат да не бидат предадени. Пошто ајде парите ќе ги заборавиш, али тоа што некој те направил магаре нон стоп ќе те потсеќа. А има луѓе што не се наивци по природа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom