Позајмување пари на идиоти

Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.505
Поени од реакции
7.025
Tевбе изгледа никој не те заебал за ништо во животот или си стварно наивен.
Ne, nikogash i nemal pa taka da i nema i da saka shto da pozajmi!
Ili podobro receno, e od tie shto postojano neshto pozajmuvaat!

Ama nemoj da go prashuvash dali vratil!
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.210
Поени од реакции
4.957
Немаат пријатели ниту пак блиски луѓе до себе, таквите ликови. Обични себичњаци.

Еве ти погоре, ни барам ни да ми бараш. Уау, прејако нема што.
Затоа сами ќе испоумрете ебате себичните створења.
И јас зборев вака дур не ме изгореа. А чим еднаш те изгорат веќе перцепцијата ја мењаш, даваш само на мајка и толку.

Давав и скоро секогаш ми враќаа, кој порано кој покасно. И тие кој не ми враќале не сум се замарал многу оти било ситно.
Дури не налетав на ,, близок другар,, 2000 евра и тоа во време кога даваа по 15к како келнер. Цела година да работиш е тоа.
Му дадов еднаш, као демек му требале за на одмор да оди со ќеркичката. Отиде на одмор но не му требаа за тоа парите, туку за коцка, јас уште не знаев тој период на што се навлече. Помина период доаѓа пак бара за да оди во Хрватска да работи. Ќе одам ќе заработам ќе ти вратам, ветувам.
Се враќа од Хрватска, нигде го нема, го барам два- три пати чисто онака, никаква реакција.
6год подоцна јас сум блокиран од сите негови мрежи, броеви. Дознавам дека не сум единствен, закрпил, повеќе другари, кумот, шефот од работа, колеги.

И сега што треба да правам, да глумам лихвар? Да му идам дома со екипа да го тепаме? Нит имам грб нит ќе ги врати ако е истепан.

Затоа од тогаш исклучиво на мајка позајмица и тоа е тоа. 2к се ништо споредено со тоа што го научив, така да фала му.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.049
Поени од реакции
64.354
Dali toa Nekoj "Darezhliv" od forumov mozhi da go svati ili ne bash i mi e galje!
Kako shto pishav pogore, samo za Lek i toa podarok ce gi dobija!
На некои ништо не им свето.

Суми до 1000E се пари без кои може да живеам ако некој реши да ме закрпи, по цена веќе никогаш да не излага пред очи од срам. Пари давам на луѓе што мислам дека ги знам и со кои активно се дружам. Ако некој од нив се реши да ме заебе, знам дека не ми е пријател, и дека ке ме заебе многу повеќе во блиска иднина, па ова ми е некој вид данок/тест на пријателство. Имам другар што редовно ми бара пари, 300-500Е, и редовно ми ги враќа. Единствениот услов ми е, кажи ми кога ке ми ги вратиш, датум, и стој си на зборот.

Но, ме закрпи дечко од Виница, ке им текне тука на некои за кого се работи зашто не сум единствениот, барајки ми пари за итна операција на керкичката, тумор на мозокот. Дечко со кој активно се дружевме, ми се јави на телефон, избезумен, дури и ја му ги однесов со кола, ај викам да не направиш беља, знам како е кога ке добиеш такви вести, паметот не ти е на патот. Дури и му се извинив што немав повеќе во тој момент да му дадам, зашто беше викенд. Да работеа банките, ке му дадев уште повеќе. Нели, живот или смрт на најмило. И нека му е на чест. Да си го искористиш сопственото дете на таков болен начин, треба нешто сериозно да не е во ред со тебе. Си се опростив од парите откако разбрав дека шемата му била разработена на највисоко можно ниво.

Овие што бараат иљадарка у 10-11-12 навечер, зашто знаат дека работата ми е скоро цела ноќ а живеам карши скоро сите казина во Куманово ми е јасно за што им се, и никогаш не сум им позајмил пари. Што е најфасцинантно, пари ми бараат и луѓе што ги имам видено неколку пати во животот. Без срам, без перде.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.283
Поени од реакции
9.308
И јас зборев вака дур не ме изгореа. А чим еднаш те изгорат веќе перцепцијата ја мењаш, даваш само на мајка и толку.

Давав и скоро секогаш ми враќаа, кој порано кој покасно. И тие кој не ми враќале не сум се замарал многу оти било ситно.
Дури не налетав на ,, близок другар,, 2000 евра и тоа во време кога даваа по 15к како келнер. Цела година да работиш е тоа.
Му дадов еднаш, као демек му требале за на одмор да оди со ќеркичката. Отиде на одмор но не му требаа за тоа парите, туку за коцка, јас уште не знаев тој период на што се навлече. Помина период доаѓа пак бара за да оди во Хрватска да работи. Ќе одам ќе заработам ќе ти вратам, ветувам.
Се враќа од Хрватска, нигде го нема, го барам два- три пати чисто онака, никаква реакција.
6год подоцна јас сум блокиран од сите негови мрежи, броеви. Дознавам дека не сум единствен, закрпил, повеќе другари, кумот, шефот од работа, колеги.

И сега што треба да правам, да глумам лихвар? Да му идам дома со екипа да го тепаме? Нит имам грб нит ќе ги врати ако е истепан.

Затоа од тогаш исклучиво на мајка позајмица и тоа е тоа. 2к се ништо споредено со тоа што го научив, така да фала му.
losho e koga kje se izgorish, edno finansiska zaguba, drugo se osekjas "izmajmuneto" od bliski.

mi bara lik balkanec vo Svedska 100e, im trebale za hrana. neshto mi vikashe deka laze (instinkt), ama vikam za hrana ajde, so 100e ni sum bogat ni siromav, mu dadov i ne gi vrati. ne se ni nervirav neshto posebno, moze trebase samo da mu recam da odime do market i jas da platam.

posle toa, kolega od rabota mi pobara 1-2k koi manje vishe prethodno mu gi vetiv. go otkaciv poradi skoroto losho iskustvo.

likot beshe vo nekoi finansiski problemi toj period, mu pozajmiv posle nekoe vreme 2-3k evra na vrakjanje na podolg rok. gi vrati site.
posle toa mu imam pozajmeto 5k evra za kola i 10+k za kukja, se vrateno bez nikakov problem.

posle site iskustva na ovaa tema (ako pocnam da gi pishuvam site epten referat kje bide), ne gledam da ima nekoe pravilo.
mislam deka gi znam lugjeto okolu mene. na lugje koi mi se od doverba bi im dal se shto ne e isplanirano i vlozeno, na lugje/kontakti koi mi se sumljivi 100den ne bi im dal.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.505
Поени од реакции
7.025
losho e koga kje se izgorish, edno finansiska zaguba, drugo se osekjas "izmajmuneto" od bliski.

mi bara lik balkanec vo Svedska 100e, im trebale za hrana. neshto mi vikashe deka laze (instinkt), ama vikam za hrana ajde, so 100e ni sum bogat ni siromav, mu dadov i ne gi vrati. ne se ni nervirav neshto posebno, moze trebase samo da mu recam da odime do market i jas da platam.

posle toa, kolega od rabota mi pobara 1-2k koi manje vishe prethodno mu gi vetiv. go otkaciv poradi skoroto losho iskustvo.

likot beshe vo nekoi finansiski problemi toj period, mu pozajmiv posle nekoe vreme 2-3k evra na vrakjanje na podolg rok. gi vrati site.
posle toa mu imam pozajmeto 5k evra za kola i 10+k za kukja, se vrateno bez nikakov problem.

posle site iskustva na ovaa tema (ako pocnam da gi pishuvam site epten referat kje bide), ne gledam da ima nekoe pravilo.
mislam deka gi znam lugjeto okolu mene. na lugje koi mi se od doverba bi im dal se shto ne e isplanirano i vlozeno, na lugje/kontakti koi mi se sumljivi 100den ne bi im dal.
Abe dobro velish ama ne izleguva sekogash taka!
Kako shto pishav pogore, 1500€ mu dadov za cerkamu da platela za studii vo Milano. Ok na !
Zborot beshe ce ti gi vratam koga ce i ja isplatat stipendijata, trebalo odednash da dobija 6-7000€

I drugarov i pokraj toa shto sekoj den se gledavme i beshe kaj mene ni al ni aber da spomni a kako da vrati.
pomina godina go nema, odam kaj tret zaednicki prijatel i mi vika deka ovaj dolzhnikov si bil otiden vo Srbija i si kupil 100 Dekari nivi i 5-6 dekari Shuma.
I ushte edna godina posle seto toa morav da si gi baram 5-6 pati za da mi gi vrati!
Znaci od 1-2 Meseci se napravija povejce od 2 Godini!
Od togash Imam AMA ne Davam!

Nivi i Shumi mozhi da si kupuva so zaraboteni pari a ne so moite za koi shto so godini me vlecka i lazhi.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.909
Ke daj nekoj 5000 evra. Znaci da se razberime, ne vi baram na zaem tuku onaka donacija, bez vrakjanje. Ete nema da se cuvstvuvate izmameni, majmuni vakvi takvi onakvi, unapred vi kazuvam brz vrakjanje. Ete ako bilo toa pricinata sto ne pozajmuvate, demek ne vi e do parite 5000 evra kaj bilo kaj ne bilo, tuku nejkite nekoj budala da ve pravi, toa sega ne e precka. Vie 5000 evra nema ni da gi setite, a mene mnogu ke mi znacat.
Slobodno vo pp kontaktirajte me, ne si ja stegajte dusata.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.505
Поени од реакции
7.025
Ke daj nekoj 5000 evra. Znaci da se razberime, ne vi baram na zaem tuku onaka donacija, bez vrakjanje. Ete nema da se cuvstvuvate izmameni, majmuni vakvi takvi onakvi, unapred vi kazuvam brz vrakjanje. Ete ako bilo toa pricinata sto ne pozajmuvate, demek ne vi e do parite 5000 evra kaj bilo kaj ne bilo, tuku nejkite nekoj budala da ve pravi, toa sega ne e precka. Vie 5000 evra nema ni da gi setite, a mene mnogu ke mi znacat.
Slobodno vo pp kontaktirajte me, ne si ja stegajte dusata.
Samo ne kazha dali da bidat na sitno ili po 500€ krupni! :vozbud:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.909
Samo ne kazha dali da bidat na sitno ili po 500€ krupni! :vozbud:
Mene ne mi menva iskreno, na transakciona ke mi prefrlis. Sigurno nema gjupskata da ja prajs do tuka da idis za edni pislivi 5000 evra, kafe pari so bi rekle.
P. S popoleka ne se tepajte da pisite vo pp, na site ke vi izlezam vo presret, vie samo zelba imajte. I 5000 evra sekako.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.049
Поени од реакции
64.354
Ke daj nekoj 5000 evra. Znaci da se razberime, ne vi baram na zaem tuku onaka donacija, bez vrakjanje. Ete nema da se cuvstvuvate izmameni, majmuni vakvi takvi onakvi, unapred vi kazuvam brz vrakjanje. Ete ako bilo toa pricinata sto ne pozajmuvate, demek ne vi e do parite 5000 evra kaj bilo kaj ne bilo, tuku nejkite nekoj budala da ve pravi, toa sega ne e precka. Vie 5000 evra nema ni da gi setite, a mene mnogu ke mi znacat.
Slobodno vo pp kontaktirajte me, ne si ja stegajte dusata.
Не си ја сфатил поентата на муабетот. Проблемот е кога ке дојде до моментот јас да морам да си ги барам своите пари назад од некој што го знам, затоа што некој го пробил секој можен договорен рок за враќање на истите. И не ти ги враќа парите, а става на фејсбук дека купил нова кола.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.909
Не си ја сфатил поентата на муабетот. Проблемот е кога ке дојде до моментот јас да морам да си ги барам своите пари назад од некој што го знам, затоа што некој го пробил секој можен договорен рок за враќање на истите. И не ти ги враќа парите, а става на фејсбук дека купил нова кола.
Ja sfativ jas poentata, nasla mi se mana muabetot.
Ete zatoa napisav bez vrakjanje.
Se ispotepaja koj da donira 5000 evra, nemozam da prestignam. A muabetot isto bese, ne mi e mene za parite, nejkam da me dupat.
I da napisev 50 evra ist muabet ke bese, da ne se lazime sega.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.505
Поени од реакции
7.025
Ja sfativ jas poentata, nasla mi se mana muabetot.
Ete zatoa napisav bez vrakjanje.
Se ispotepaja koj da donira 5000 evra, nemozam da prestignam. A muabetot isto bese, ne mi e mene za parite, nejkam da me dupat.
I da napisev 50 evra ist muabet ke bese, da ne se lazime sega.
Zatoa fino lepo,
IMAM ama NE davam!
:shook:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.909
Член од
13 август 2023
Мислења
713
Поени од реакции
1.747
И јас зборев вака дур не ме изгореа. А чим еднаш те изгорат веќе перцепцијата ја мењаш, даваш само на мајка и толку.

Давав и скоро секогаш ми враќаа, кој порано кој покасно. И тие кој не ми враќале не сум се замарал многу оти било ситно.
Дури не налетав на ,, близок другар,, 2000 евра и тоа во време кога даваа по 15к како келнер. Цела година да работиш е тоа.
Му дадов еднаш, као демек му требале за на одмор да оди со ќеркичката. Отиде на одмор но не му требаа за тоа парите, туку за коцка, јас уште не знаев тој период на што се навлече. Помина период доаѓа пак бара пак за да оди во Хрватска да работи. Ќе одам ќе заработам ќе ти вратам, ветувам.
Се враќа од Хрватска, нигде го нема, го барам два- три пати чисто онака, никаква реакција. 6год подоцна јас сум блокиран од сите негови мрежи, броеви. Дознавам дека не сум единствен, закрпил, повеќе другари, кумот, шефот од работа, колеги.

И сега што треба да правам, да глумам лихвар? Да му идам дома со екипа да го тепаме? Нит имам грб нит ќе ги врати ако е истепан.

Затоа од тогаш исклучиво на мајка позајмица и тоа е тоа. 2к се ништо споредено со тоа што го научив, така да фала му.
Затоа јас реков само неколку личности за кои глава ставам дека никогаш не би ме зафркнале. Ете, скоро на една таква личност му земав нешто од фри шоп, ништо значајно 50-60 евра и одма му го донесов, а се погоди викенд следните денови. Уште истиот ден вечерта ми звона на телефон да ми ги донесе парите. И уште за доста работи тоа било така, ќе сум дадел или купел нешто, па неколку дена нема да сум бил тука, дури и самиот ќе заборавам, ама на прва прилика парите се вратени без разлика за која сума се работи.
Некогаш дури и ќе кажам аман не бегаат од кај тебе парите, ќе ми ги дадеш.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
781
Поени од реакции
1.012
Се богаташи овде се прават хипотетички ситуации итн, алал да ви е ако сите вртите паричка и вишок плус за да давате кон смртници и лазговци најчесто. :)

Јас искрено не верувам никому и не позајмувам зато што никој не си стој на зборот и ќе треба да се скараме.Зато за пари да не ме прашуваат само ептен близок а тоа се моите баба дедо татко ми, нив можи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom