Позајмување пари на идиоти

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.706
Поени од реакции
10.107
Хипотетичко прашање. Сте дале пари со нотарски договор, и ликот нема ништо на свое име, ни кола, ни куќа. Се занимава со превоз на луѓе од Македонија кон Германија, Австрија, значи, нема тука бизнис. Како би му наплатиле? Имам лик кого го тужев за $400, повеќе од инат, отколку стварно да си ги земам парите назад, зашто трошоците од тужбата беа околу 200E. Ja добив тужбата, случајот се даде на извршител, кој нема од каде да наплати.

Како би било поразлично со пари дадени на нотар? Не разбирам зошто тоа со потпис на нотар е толкав гарант дека ке си ги видите парите назад?
Не си прв со тие „превозниците“. Знам и за друг што на буквално ист начин не можеше да си наплати пари, пошто кај превозник и наркоман испадна дечкото каде ги даде. Некоја слична сума беше.

Едино, надевај се дека некогаш кретенот ќе отвори трансакциска на негово име т.е. ќе се вработи некаде во мкд или едноставно ќе добие прилив на мкд трансакциска.

На такви тиквари не верувам дека некој ќе им остави некогаш имот.

Ликот што даде пари, на крај се изнервира и му рече кога ќе го начека мкд ќе му ја дупне главата, па игром случаја и се начекаа, го истреси ко партал и од него одвај извади 200 еур и ветување дека другите ќе му ги врати, судот џабе беше. Пари повеќе не виде.

Но, не вреди да си валкаш рацете за таа сума. Прашање дали и за која било повисока. Едноставно чекај на извршителот и на пресудата која ја имаш, нема друго решение.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.789
Поени од реакции
63.391
Не си прв со тие „превозниците“. Знам и за друг што на буквално ист начин не можеше да си наплати пари, пошто кај превозник и наркоман испадна дечкото каде ги даде. Некоја слична сума беше.

Едино, надевај се дека некогаш кретенот ќе отвори трансакциска на негово име т.е. ќе се вработи некаде во мкд или едноставно ќе добие прилив на мкд трансакциска.

На такви тиквари не верувам дека некој ќе им остави некогаш имот.

Ликот што даде пари, на крај се изнервира и му рече кога ќе го начека мкд ќе му ја дупне главата, па игром случаја и се начекаа, го истреси ко партал и од него одвај извади 200 еур и ветување дека другите ќе му ги врати, судот џабе беше. Пари повеќе не виде.

Но, не вреди да си валкаш рацете за таа сума. Прашање дали и за која било повисока. Едноставно чекај на извршителот и на пресудата која ја имаш, нема друго решение.
Се разбираме. Но често гледам тука, важи, ке ти дадам пари, само кај нотар прво. Поентава ми беше ни во тој случај да не се даваат пари, зашто нема гаранција дека ке ти ги вратат, туку како што пиша погоре @Gr-er НЕМАМ.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.322
Поени од реакции
36.224
Па ти сега види, кој е поголемиот бандит...
Нотарот ќе ти ги земе парите за услуга,
ќе ти вети дека ќе ја тера работата
сѐ по закон, и не те лаже...
ама ЗАКОНОТ???
...
Прегледај го приврзокот 400875
Нотарот не ти ветува или гарантира дека овој ќе има пари да ти врати. Нотарот заверува потписи дека тие две лица стварно се потпишале. Ти сакаш Нотарот да ти ги роди парите од негде?
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.661
Поени од реакции
4.945
... Ти сакаш Нотарот да ти ги роди парите од негде?
Јас не сакам ништо...
Во нотар и адвокат имам најмалку доверба.
...
Нотарот е тој што треба да го предупреди „идиотот“ со парите
и да му го каже ова што ти го кажа овде и сега.
...
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
487
Поени од реакции
1.692



Интересна ситуација, го памтам видеото од порано, само не знам дали кај нас во Мк има вакви ликови што откупуваат долг.
Инаку, поучен од ова видео, АКО НЕКОГАШ позајмам пари и имам проблем со истите да не ми се вратени, би постапил слично како ликот во видеото.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.347
Поени од реакции
108.680
Се разбираме. Но често гледам тука, важи, ке ти дадам пари, само кај нотар прво. Поентава ми беше ни во тој случај да не се даваат пари, зашто нема гаранција дека ке ти ги вратат, туку како што пиша погоре @Gr-er НЕМАМ.
Брат ако не ставиш залог тогаш џабе ти е и нотар и се.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.213
Поени од реакции
9.091
Се разбираме. Но често гледам тука, важи, ке ти дадам пари, само кај нотар прво. Поентава ми беше ни во тој случај да не се даваат пари, зашто нема гаранција дека ке ти ги вратат, туку како што пиша погоре @Gr-er НЕМАМ.
od iskustvo na moite doma (toa od dolg za izdavanje objekt), ako imas dogovor na notar, ode direktno na izvrsuvanje, ne treba da odi preku sud. izbegnuvas sudski trosoci i vreme i nervi za toa.

od gluposti na bliski rodnini, celiot pravnicko - ekonomski - dolznicki sistem kje go naucam :D
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.067
Поени од реакции
1.182
ај да во каже чичо нешто, единствен сигурен начин за повраток на позајмени пари е да се направи купопродажен договор со позајмувачот т.с ако ликот бара 5.000€ со рок на враќање од една година "ти продава кола" во вредност од >10.000€ ако ти ги врати за една година повторно си ја откупува назад и се е во ред, за поголема сума "се купува/продава" нешто повредно ( куќа, стан, џип со поголема вредност...) се друго е трн во здрава нога, од тоа дека може да нема од каде да ги наплатиш парите па до тоа да позајмиш на поголема бараба од тебе па да нема можност ни со занани да се наплати,
сума сумарум не секој е спремен да позајмува и да си ги поврати парите назад, т.с тоа е многу заебана професија, за обични смртници најдобро е воопшто да не позајмуваат и да си го зачуваат како прво мирот а потоа и парите!
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.648
Поени од реакции
21.582



Интересна ситуација, го памтам видеото од порано, само не знам дали кај нас во Мк има вакви ликови што откупуваат долг.
Инаку, поучен од ова видео, АКО НЕКОГАШ позајмам пари и имам проблем со истите да не ми се вратени, би постапил слично како ликот во видеото.
Интересно видео. На страна тоа, овој изгледа како Гонзаро Лира, ништо чудно да е он.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.737
Поени од реакции
1.490
Хипотетичко прашање. Сте дале пари со нотарски договор, и ликот нема ништо на свое име, ни кола, ни куќа. Се занимава со превоз на луѓе од Македонија кон Германија, Австрија, значи, нема тука бизнис. Како би му наплатиле? Имам лик кого го тужев за $400, повеќе од инат, отколку стварно да си ги земам парите назад, зашто трошоците од тужбата беа околу 200E. Ja добив тужбата, случајот се даде на извршител, кој нема од каде да наплати.

Како би било поразлично со пари дадени на нотар? Не разбирам зошто тоа со потпис на нотар е толкав гарант дека ке си ги видите парите назад?
Никаква ! Значи има случај со извршна клаузула и менична гаранција типот имаше стовариште во Скопје и ништо на негово име. Им собра едно 100000 евра можеби и повеќе и немаат што да му земат.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.213
Поени од реакции
9.091
Хипотетичко прашање. Сте дале пари со нотарски договор, и ликот нема ништо на свое име, ни кола, ни куќа. Се занимава со превоз на луѓе од Македонија кон Германија, Австрија, значи, нема тука бизнис. Како би му наплатиле? Имам лик кого го тужев за $400, повеќе од инат, отколку стварно да си ги земам парите назад, зашто трошоците од тужбата беа околу 200E. Ja добив тужбата, случајот се даде на извршител, кој нема од каде да наплати.

Како би било поразлично со пари дадени на нотар? Не разбирам зошто тоа со потпис на нотар е толкав гарант дека ке си ги видите парите назад?
imav primerok od dogovor za pozajmica, sostaven od advokat.
imase del od imot kako zalog.
imashe navedeno deka moze da se zeme i imotot i drugi sredstva na dolznikot za izmiruvanje na dolgot ako ne vrati na vreme.
ama pak, likot aktivira hipoteka, dodeka da pomine izvrsitel, objava za prodazba i se drugo, sekako si minus (i vo pari i vo nervi).
na koj mu treba pozajmica ima banki, kraj na muabetot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom