Подемот на вештачката интелигенција

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Преценети се уметничките дела,
Тој е субјективен став. Цената се формира врз база на понуда и побарувачка (односно најчесто лицитација), ако има понуда како оваа односно ако купувачот си ја проценува еквивалентно вредна за тие 450 мил, тогаш пазарната цена на тој производ е реална. Имаш класично чистење на пазарот. Тука не се купува самата слика, се купува и приказната за таа слика, нејзината историја, и секако, вредноста на потписникот т.е. уметникот.

Пред некоја година, за +40 мил, се продаде темно сина слика, беше целосно темно сина. Толку. Аргументот на еден мој соговорник беше дека уметникот вежбал со години на своите тонови и движења со четката за да си ја изреализира крајната идеја! За мене тоа е безвредно обоено платно, но за некој тоа е +40 мил вредно уметничко дело.
Тоа се субјективни гледишта. :)

И дап, кога сме кај АИ. :noze:
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.276
Поени од реакции
977
Ајде малце попластично да објасниме.
George Grosz на неговото дело Republican Automatons (1920) пред 100 години искажува една од најголемите пораки во модерниот свет со техника на цртање што секој конкурент на академија за ликовни уметници може мижеечки у сон да ја наслика. Но баш ова дело е во МоМа.
Republican Automatons (1920)
1661441875145.png


Автоматизирани,роботизирани, механизирани, обезличени човечиња идаат да гласаат на избирачко место како што им е кажано.
Најголем критичар на Хитлер во политичко време кај што лета глава за вакви работи. Колку пред време бил самиот тој и колку со обичен скил ја шерувал оваа порака. Негово гледиште на модерниот човек како машина. Што понатака му следи на светот од ова навидум наивно општествено неодговорно однесување на германците сите го знаеме. И затоа ова е уметничко дело а не тоa генерираните пиксели што ми ги шерувате.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.886
Поени од реакции
35.718
Тој е субјективен став. Цената се формира врз база на понуда и побарувачка (односно најчесто лицитација), ако има понуда како оваа односно ако купувачот си ја проценува еквивалентно вредна за тие 450 мил, тогаш пазарната цена на тој производ е реална. Имаш класично чистење на пазарот. Тука не се купува самата слика, се купува и приказната за таа слика, нејзината историја, и секако, вредноста на потписникот т.е. уметникот.

Пред некоја година, за +40 мил, се продаде темно сина слика, беше целосно темно сина. Толку. Аргументот на еден мој соговорник беше дека уметникот вежбал со години на своите тонови и движења со четката за да си ја изреализира крајната идеја! За мене тоа е безвредно обоено платно, но за некој тоа е +40 мил вредно уметничко дело.
Тоа се субјективни гледишта. :)

И дап, кога сме кај АИ. :noze:
Store of value и перење на пари за пребивање на данок.
Еве и тука кај мене на 37% данок имаш креативност на некст левел за да се избегне истиот, а ваквите заебанции се идеални за тоа.

Инаку 90ти години и сега е неспоредливо од апсект на хардвер и софтвер, со тековните машини дури и на брут форс нема да има шанса. Вакви машинки се користат за просечнии проекти, да не правиме муабет за сериозни.
Автоматски споено мислење:

Не се преценети.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Store of value и перење на пари за пребивање на данок.
Еве и тука кај мене на 37% данок имаш креативност на некст левел за да се избегне истиот, а ваквите заебанции се идеални за тоа.

Инаку 90ти години и сега е неспоредливо од апсект на хардвер и софтвер, со тековните машини дури и на брут форс нема да има шанса. Вакви машинки се користат за просечнии проекти, да не правиме муабет за сериозни.
Автоматски споено мислење:ne probuvaj so umetnicki sliki pred 10ti a god pocnaa ATO da prati toa...
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Значи дека доаѓаат времиња во кои луѓето и машините ќе си бидат конкуренција едни на други. :)
Човекот ќе добие многу слободно време и тоа звучи супер во теорија, но како ќе ги засегне тоа платите?

Мислам дека токму ова што си го пишал е негативната страна на која јас алудирам. Вештачката интелигенција треба да ја надополни и зголеми човечката интелигенција, но не и да ја замени. Машините се брзи, прецизни, рационални, но не се чувствителни, интуитивни, предвидливи и немаат способност за расудување кога станува збор за променливи ситуации.

Нашата човечка вештина за сочувство и емпатија ќе биде драгоцена предност во идната работна сила, а работните места кои зависат од грижата, креативноста и образованието ќе останат од витално значење за општеството.
Човекот како креатор прави и добри и лоши креации, во случајов со АИ има сериозно отворени прашања со ризични импликации за кои треба одговорно сериозно да се промислуваат како и за се ' што правиме како луѓе..., но не е ми е јасен отпорот што го правиш за нешто што неминовно се случува, а е отпор од типот ,,човекот е бољи од сопствената креација" , што ти е поентата ?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.252
Поени од реакции
10.889
Човекот како креатор прави и добри и лоши креации, во случајов со АИ има сериозно отворени прашања со ризични импликации за кои треба одговорно сериозно да се промислуваат како и за се ' што правиме како луѓе..., но не е ми е јасен отпорот што го правиш за нешто што неминовно се случува, а е отпор од типот ,,човекот е бољи од сопствената креација" , што ти е поентата ?
Не правам отпор. Дискутирам и ги бранам своите ставови дека комплетната и целосна автоматизација е лоша за човештвото.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.366
Поени од реакции
28.152
Не правам отпор. Дискутирам и ги бранам своите ставови дека комплетната и целосна автоматизација е лоша за човештвото.
Не го браниш ставот, туку кажуваш дека нема да се случи :)
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Не правам отпор. Дискутирам и ги бранам своите ставови дека комплетната и целосна автоматизација е лоша за човештвото.
Апсолутно се сложувам, но не гледам дека е наметнато такво нешто во моментов..., на став сум и самиот човекот сопствените креации да ги реализира разумно за доброто на луѓето и светот.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.126
Поени од реакции
3.558
Машините се брзи, прецизни, рационални, но не се чувствителни, интуитивни, предвидливи и немаат способност за расудување кога станува збор за променливи ситуации.
Како чувствителноста игра улога во правење лажици и тенџериња на пример?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.252
Поени од реакции
10.889
Како чувствителноста игра улога во правење лажици и тенџериња на пример?
Правењето лажици и тенџериња веројатно е една од професиите која може да се автоматизира.

Емпатијата е битна во некои други професии. Кажав погоре, да не се повторувам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.224
Поени од реакции
39.974
Правењето лажици и тенџериња веројатно е една од професиите која може да се автоматизира.

Емпатијата е битна во некои други професии. Кажав погоре, да не се повторувам.
баш у вашата сфера нема емпатија. Тие доктори и сестри све преживеале и виделе. Емпатијата умрела кај нив long time ago.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.750
Поени од реакции
9.909
Не знам како замислувате AI, да носи доручек на пациентите да им се насменува со емпатија или? Уште од почетокот на темава има погрешна претстава за AI како роботи што автоматизираат работа.

Пример за AI во медицина - дијагноза на рак на основа на снимки и скенови. Ова го прави подобро од било какви доктори.


After the machine completed a run, Etemadi thought: “We just discovered this guy’s lung cancer a year or two before we would have otherwise.”

Etemadi’s system relies on this deep-learning approach to identify lung tumours on CT scans. In 2019, he and his team reported that their system correctly identified the early stages of lung cancer 94% of the time, outperforming a panel of 6 veteran radiologists.

Bagci and his team have developed another deep-learning AI model that is similarly skilled at detecting nodules that indicate early lung cancer. The computer correctly identified tiny specks of cancer on CT scans about 95% of the time — much higher than the 65% accuracy rate that radiologists typically achieve.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.126
Поени од реакции
3.558
Правењето лажици и тенџериња веројатно е една од професиите која може да се автоматизира.

Емпатијата е битна во некои други професии. Кажав погоре, да не се повторувам.
Не кажа, тресна глупост дека пациентите биле 20% излечени со насмевка.

Исто и тоа со роботот готвач дека не можел да мириса беше глупост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom