Подемот на вештачката интелигенција

Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.571
Поени од реакции
34.783
Мене најмногу ме импресионира имперсонирањето на познати личности со крадење на гласот. Добар меме потенцијал има технологијава дефинитивно. Пример, Џо Роган го има Спанџ Боб како гостин.

 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.822
Со ботовиве е лудница платив 100 евра за 6 ботови овој месец. Работев по еден час дневно а заработив 1800 евра. Имам бот за табели, за текст, за трејдинг, за дата сајенс, за stock analytics и за консулатации. Сега гледам има бот за есКјуЕл и веб дизајн. Немојте да се учеле коудинг веќе. Во пракса се сведов на менаџмент и квалити ашуренс. Очигледно доаѓа времето на фаци кој знаат се помалку а ништо детално...за детали се ботови.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.228
Поени од реакции
16.987
Screenshot from 2023-03-23 08-33-44.png

Одговорот е 40, пошто 21 плави и 17 црвени е 38 и под претпоставка дека го ијаме најлошиот случај кај што ниту еден црн чорап не е земен тогаш ијаме 38 и наредните два ќе бидат сигурно црни што значи 40.

Screenshot from 2023-03-23 09-06-24.png

Пак грешка, единствениот ден каде Лавот и Еднорогиот кажуваат различни нешта, а претходниот ден исто така едниот лажел а другиот кажувал вистина е Четврток.

Ја не се сомневам дека ако некој му го објасни решението убаво ќе го "научи". Ама што кога ќе почнеш да му нудиш и грешни решенија ко точни или еве и нека бидат точни ама misleading или може да се протолкуваат на повеќе начини, тогаш што праиме? Ќа треба добар QA да си земат на почеток и еден програмер што ќе му ги средува срањата. Ова е за почеток, у иднина може многу повеќе да научи со повеќе податоци и ситуации, ама и тесла коливе се навидум совршени за нешто попросто ко возење, а пак имаат илјадници примери со судари кога аутопилотот потфрлил. За прашања со единствен прецизен одговор знам дека е цар.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.571
Поени од реакции
34.783
чат ботовиве се за мрзливи луѓе. Луѓе што секогаш го бараат лесниот начин, кој во најголем број од случаите е погрешниот. Најголем проблем е што го користат луѓе што немаат појма од материјата и мислат дека све што им враќа е точно.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.822
Супер се ботовите...а тек какви ќе бидат.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.228
Поени од реакции
16.987
Супер се ботовите...а тек какви ќе бидат.
Тоа на трејдинг платформите не ти се никакви ботови и постојат одамна ( сигурно има 10+ години кога ме интересираше форекс и тргување со валути) и не е толку тешко да се напишат, па и не мораш да плаќаш ако знаеш да ги напишеш. :)

Еве нешто на ниво на прво одделение, ни приближно точен одговор

Screenshot from 2023-03-23 17-27-31.png

Ова не е вистинска интелигенција. Не е способен да извлекува заклучоци, ниту па е способен за critical reasoning или problem solving ко еден човек. Ова е имитирање на интелигенција.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.822
Тоа на трејдинг платформите не ти се никакви ботови и постојат одамна ( сигурно има 10+ години кога ме интересираше форекс и тргување со валути) и не е толку тешко да се напишат, па и не мораш да плаќаш ако знаеш да ги напишеш. :)

Еве нешто на ниво на прво одделение, ни приближно точен одговор

Прегледај го приврзокот 372827

Ова не е вистинска интелигенција. Не е способен да извлекува заклучоци, ниту па е способен за critical reasoning или problem solving ко еден човек. Ова е имитирање на интелигенција.
ЧатГПТ не е вистинска вештачка интелигенција туку во пракса е генератор на знаење не служи за логичко расудување и размислување. Пишува во описот. Корисен е за замена на експерти и за текстови генерирање исто во новата 4.0 верзија генерира добро слики и видеа. А копилот на МС е замена за интерфејс на ГУИ на Офис. Има многу намени и заменува многу човечки труд. Има и делумна автоматизација на ИТ и многу други области со ботови. Ова е огромен успех за многу кратко време. Ботови многу се исплатат за 10 евра заменуваат месеци па и години учење и десетици часови работа месечно.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.228
Поени од реакции
16.987
ЧатГПТ не е вистинска вештачка интелигенција туку во пракса е генератор на знаење не служи за логичко расудување и размислување.
Тука е проблемот, за да можеш да замениш човек ти треба баш тоа, пишувањето код е најкраткиот дел од работата кога го имаш решението во глава. Се останато се алатки кои на еден или на друг начин постоеле уште пред да се појават copilot ili chatgpt.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.822
Тука е проблемот, за да можеш да замениш човек ти треба баш тоа, пишувањето код е најкраткиот дел од работата кога го имаш решението во глава. Се останато се алатки кои на еден или на друг начин постоеле уште пред да се појават copilot ili chatgpt.
Не викам дека целосно заменува човек но штеди доста на работни часови и читање.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.228
Поени од реакции
16.987
На темава уствари се збори за ова цело време


и според Елон Маск не сме далеку од вакво нешто. Ако ова се случи во брзо време, ќе биде рамно на индустриската револуција на почеток на 20 ти век, ко што спомнува колумната
 
Член од
10 март 2022
Мислења
108
Поени од реакции
111
Која според вас ит насока нема да биде obsolete или доволно упростена за кратка обука да е доволна за вработување?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.225
Поени од реакции
16.195
Кога? Следна година или наредни 40?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.596
Поени од реакции
31.936
Со ботовиве е лудница платив 100 евра за 6 ботови овој месец. Работев по еден час дневно а заработив 1800 евра. Имам бот за табели, за текст, за трејдинг, за дата сајенс, за stock analytics и за консулатации. Сега гледам има бот за есКјуЕл и веб дизајн. Немојте да се учеле коудинг веќе. Во пракса се сведов на менаџмент и квалити ашуренс. Очигледно доаѓа времето на фаци кој знаат се помалку а ништо детално...за детали се ботови.
Па тоа постои со години, за Excel го имаш Kutools, ти ги упростува работите драстично и со опаѓачко мени имаш на располагање функционалности со комплексни формули. PowerBi e исто прилично straightforward за едноставни визуелизации.

Инаку ако дојде до тој степен, да биде толку ефтино за интеграција, ќе го имаш вклучено и на самите берзи на кои тргуваш како дел Reporting, и тешко дека ќе може да направиш пари од аналитика.

Веб дизајн исто постои со години, наместо да плаќаш девелопер, за мали корисници имаш брзи страни на Wix, Squarespace, Weebly, GoDaddy, Site123 и тн. Имаш дури и опции за е-комерс страни со интеграција за платежните сервиси за соодветната држава, но пак имаш работа за програмери.
Chat-GPT може да афектира скриптирање, џуниор програмери (и ова е дискутабилно затоа што цело време фирмите мора да обучуваат кадар кој еден ден ќе стане мид или сениор), пишувачи на контент и слични.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom