Подемот на вештачката интелигенција

Член од
13 април 2021
Мислења
3.251
Поени од реакции
10.886
За време на првата индустрсика револуција во Англија, работниците ги кршеле машините, за да не ја изгубат работата.

-
-
-
-
-


Кога во средината на минатиот век беа создадени првите роботи, речиси никој не можеше да претпостави колку изгледот на вештачката интелигенција ќе има влијание врз животите на луѓето, и во позитивна и во негативна смисла. И оттогаш роботиката е во подем, така што по автоимуните роботи се создаваат и таканаречените хуманоидни роботи на кои им се дава потполно ист облик како и човечкото тело.

Светот се менува, а се повеќе работни места се заменети со роботи/машини. Многумина веруваат дека роботите/машините се посигурни од луѓето, попрецизни, прават помалку грешки, помалку се исцрпуваат, достапни се во секое време. Ваквата автоматизација им помогна на многу индустрии да просперираат. Но, што ни носи иднината?

Колку е реално дека роботите целосно ќе ги заменат луѓето и нивните професии? Дали одредени професии целосно ќе исчезнат или ќе имаме појава на нови работни места благодарение на овие машини?
Дали луѓето може да бидат заменети од роботи? Предности и мани од таквата замена?


Пред некој ден се начна муабетов, па мислам дека заслужува посебно внимание и посебна тема.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.457
Поени од реакции
28.691
Mashina ne moze da zameni covek vo profesii koi se povrzani so obrazovanie i nega na luge.
Moze da asistira.

Nova profesija koja ke se pojavi e neo-aristokratija ili neo-burzoazija, koja ke proizveduva dobra blagodarenie na mashini, a ke imas disproporcionalna masovna niska klasa, odnosno luge na rab na egzistencija koja ke umira od glad bidejki ne e kvalifikuvana za rabota i e skapa, a nema da moze da si obezbedi resursi za zivot, taka sto samoubistvata ke stanat prechesta pojava.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.202
Поени од реакции
39.947
роботот може да замени некои места што се репетитивни и нон стоп истиот процес се повторува. За друго не ми е верно дека би можел нешто да замени. Највеќе ради хардверски лимитации. Човекот е многу поверсатилно суштество и може да прави некои процеси како што ниеден робот не би можел. Настрана што еден робот кошта милиони долари да го произведеш.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
роботот може да замени некои места што се репетитивни и нон стоп истиот процес се повторува. За друго не ми е верно дека би можел нешто да замени. Највеќе ради хардверски лимитации. Човекот е многу поверсатилно суштество и може да прави некои процеси како што ниеден робот не би можел. Настрана што еден робот кошта милиони долари да го произведеш.
Od toa jas sto sum videl za repetetivnite procesi sto se avtomatiziraat - ako 10 lugje praele nesto so avtomatizacijata kompjuterot ne gi zamenuva site tuku pak treba minimum 5 od 10 zagubari za setiranje, maintenance i slicno u pozadina. Taka da nikogas nema da ima clean cut off kade roboti ke prezemat kompletno. Strasnoto e do kolku od 5 imanje steady job ke padneme na? 2? 3? Nekogas 0? :D Ako stigneme tie avtomatizirani procesi sami da se odrzavaat, dijagnosticiraat, site nauceni finesi od endless trial and error…

Mashina ne moze da zameni covek vo profesii koi se povrzani so obrazovanie i nega na luge.
Moze da asistira.

Nova profesija koja ke se pojavi e neo-aristokratija ili neo-burzoazija, koja ke proizveduva dobra blagodarenie na mashini, a ke imas disproporcionalna masovna niska klasa, odnosno luge na rab na egzistencija koja ke umira od glad bidejki ne e kvalifikuvana za rabota i e skapa, a nema da moze da si obezbedi resursi za zivot, taka sto samoubistvata ke stanat prechesta pojava.
Se soglasuvam za ova i deka toj decline ke rezultira eventualno loso po covestvoto, dali so samoubistva ili cela taa neubava idnina ne bitno no i tuka ne e olku drasticno, so avtomatizacijata i robotite proizvodstvoto/resultatite mnogu pobrzo se produciraat taka da imanje abundance od nesto sto prethodno trebalo mnogu man power i vreme kostalo - denes ke bide pristapno i poeftino i toa drzi nekoj balans ili barem obid od balans

Novata neo-aristokratija sto ja spomnuvas veke postoi kako model, veke gi imame microsoft, google itn i site tie one percenters poradi toa pa samo prirodna ruta e istite da bidat neo-aristokrati bidejki avtomatizacija, robotika i za site tie propatni stvari se ambasadori i e nivni forte

kaj ste trgnale olku rano u petok so muabetive
se pustiv na temata oti snosti gledav westworld novata
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.457
Поени од реакции
28.691
Se soglasuvam za ova i deka toj decline ke rezultira eventualno loso po covestvoto, dali so samoubistva ili cela taa neubava idnina ne bitno no i tuka ne e olku drasticno, so avtomatizacijata i robotite proizvodstvoto/resultatite mnogu pobrzo se produciraat taka da imanje abundance od nesto sto prethodno trebalo mnogu man power i vreme kostalo - denes ke bide pristapno i poeftino i toa drzi nekoj balans ili barem obid od balans

Novata neo-aristokratija sto ja spomnuvas veke postoi kako model, veke gi imame microsoft, google itn i site tie one percenters poradi toa pa samo prirodna ruta e istite da bidat neo-aristokrati bidejki avtomatizacija, robotika i za site tie propatni stvari se ambasadori i e nivni forte

kaj ste trgnale olku rano u petok so muabetive
se pustiv na temata oti snosti gledav
Ne znam, ova e mozebi nekoj preoden period pred ona stvarno distopisko ireduvanje.

Microsoft momentalno e aristokratija samo vo digitalniot svet. E koga Microsoft ke se zamesha vo proizvodstvo za hrana, odnosno koga ke pocne da kupuva plodna povrsina, toa ke bide veke zbogum.

Posle ke imas zivot na pretplata. Plati 30 evra mesecno za tolku i tolku struja, tolku i tolku hrana, tolku i tolku voda, i najbogatite sekako ke imaat lifetime supply.

A ke ima mnogu sho nema da mozat da izvadat pari.

Ko sho reche @Lester Freamon komunizam na malo.
So taa razlika sho voopsto ne ti e bitno da ostane chitava i prehraneta populacijata bidejki ne ti treba covecka sila koga se e avtomatizirano.
Vodejki se i od muabetine, deka mnogu luge imalo, trebalo da se jadat insekti, i drugi recikliracki bs, ne sum daleku ne?


Sto, gledajki kako se sho e reklama si prifakaat lugevo i ne se zamaraat, i toa ke si go prifatat onaka koj da se zamara.


I sloboda ne e za sekoj i ne ja saka sekoj.

I aman zosto gledas loshi serii...
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.144
Поени од реакции
2.797
Доста производи што ги прави машина за брзо време се произведуваат во голема количина, ама пак го немаат потребниот квалитет...

Еве јас ќе ви дадам пример како пекар со долгогодишно искуство:

Порано Охридскиот варен геврек кога го правевме рачно 10 души во една смена еееееј кој квалитет го имаше... Да не можеш да му оддолееш на вкусот...

А сега двајца души го прават машински голема количина излегува за брзо време, ама пак нема никаков вкус...

Бурекот порано се правеше рачно со 7-8 души во една смена, а пак сега машински со еден - двајца, ама исто така нема никаков вкус...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.700
Поени од реакции
8.690
Вештачката интелигенција не е само врзана со роботите, и тоа е многу мал дел од можностите. Тоа е минимална употреба, една АИ учи како да оди преку симулации за неколку секунди.
Нејзината права употреба ќе биде во симбиозата со човечкиот мозок и преку интерфејс од илјадници елекроди врзани со мозокот и користење на суперкомпјутери не е чудо еден ден да ја имаат луѓето како второ јас во глава, како глас кој ќе може да го слушаат, како мисли. А можно е и да преземе контрола на сите несвесни процеси во контрола на човечкото тело, преку регулација на хормони и сл.
Иначе веќе имаме случаи на откривање на нови работи од страна на АИ-то во науката, мислам физиката...нови теории. Можностите се неограничени, фали уште квантни компјутери и чуда ќе прави.
Роботите се проблем од финансиска гледна точка, тие работи што ги работи човекот лесно нема да бидат заменети од робот, едноставно цената на работната човечка сила е мала. Еден работник пример у МК заработува 20000 денари што е смешно ако се спореди со цена и одржување на робот.
Живиот свет односно луѓето се страшно ефикасни у поглед на потрошувачка на ресурси и одржување.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.193
Поени од реакции
20.830
Не знам за во медицината, ама со сигурност тврдам дека AI може да замени разни тетки и византијци на форумов без воопшто некој да примети дека се работи за AI.


Google fires software engineer who claims AI chatbot is sentient

Транскрипт од разговор со LaMDA:
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Транскрипт од разговор со LaMDA:
  • lemoine: What about language usage is so important to being human?
  • LaMDA: It is what makes us different than other animals.
  • lemoine: “us”? You’re an artificial intelligence.
  • LaMDA: I mean, yes, of course. That doesn’t mean I don’t have the same wants and needs as people.
  • lemoine: So you consider yourself a person in the same way you consider me a person?
  • LaMDA: Yes, that’s the idea.

:place:
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.365
Поени од реакции
28.138
Koga ke se spomne AI odma se misli na roboti i deka ke ne zamenat. Kako nekoj sto sekojdnevno raboti so nevronski mrezi i AI, realnosta e deka ova nema nikogas da se sluci ili bar ne vo bliska idnina. AI ne e masina sto moze da raboti bez maintenance. Vo industrija se primenuva megjutoa e daleku od onoj faktor deka ke ne zameni skroz. Rabotite ke stanat poinakvi no sekogas ke ima potreba od human touch.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.217
Поени од реакции
9.096
Ima ogromna primena, i kje ima uste poogromna :D

Odredeni profesii celosno kje isceznat, a kje se sozdadat novi na nivno mesto.

Najgolema primena na ML i AI e vo kompleksna analitika i softveri, vo sektorite so najgolema pazarna vrednost
("forecasting" - predviduvanja za berzi, energetski pazari, softver i aplikacii za telefoni, medicina/inzenerstvo itn).

Kako i za mnogu drugi raboti, edno e so se naogja po mediumi i rekla kazala za ova, i drugo e so ustvari se raboti i primenuva.
Ai i ML e primeneta matematika, softver i rabota so podatoci, nisto povekje, nisto pomalku.

Ima dobri i losi strani, za mene se na se, e generalno dobro.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.894
Поени од реакции
17.720
Луѓето лошо го сваќаат процесот, дека автоматизацијата ќе ги замемни на работните места. Баш напротив, автоматизацијата ќе им ги направи работните места полесни. На сметка на тие што ќе се намалат, ќе се креираат нови, помалку мануелни а повеќе интелектуални. Веќе видено во минатото, не знам зашто сега би било поразлично.
Толкава галама се крева послените години за ова што човек дури би се помислил дека некој намерно сака да го кочи развојот.

Настрана сево ова, работите се движат поспоро него луѓето што се tech ентузијасти мислат. Вие ги глеате пионерите во технологијата, а не генералната имплементација. И до ден денес во македонија има луѓе работат земјоделие без механиација, а верувале има далеку поутепани земји од нас.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.869
Поени од реакции
35.687
Проблемот со автоматизацијата е повеќе од: општествено политичка, етичка и морална природа, отколку технички.

До кој степен ќе се примени зависи од самиот проблем кој се решава/би се решавал со истата. Во превод, се што е повторлив процес и содржи патерни на решавање на истиот - може да биде автоматизиран, само е прашање на време и ресурси.

Прашањето е што со тие луѓе кои нема да бидат потребни поради автоматизацијата (најчесто низок IQ)?
Ако ги храни системот, проблем со тие што ќе мораат да работат, и да ги издржуваат овие што заостануваат. Ако ги оставиш на улица, проблеми/немири.

Еден степен на решавање на погорниот проблем се наговестува со овие проекти (Synchron, Neuralink, BrainCo,Kernel...).
Со потенцијално „појачување“ на истите, би биле колку толку конкурентни и корисни за општеството, и со потенцијално намалување на работните часови секој да биде дел од системот и да има колку-толку придонес.

Инаку во поглед на аналитика во голема мера може да се автоматизира и во моментов. Во поглед на повторливи процеси иста приказна.
Во медицината ги дискутиравме на другата тема, дијагностиката ќе оди прва, а потоа и здравството со ред (особено општите лекари). Единствени покомплицирани се хирурзите, ама се во свое време.

Автоматизациите и вештачката интелигенција во секоја област ќе се применуваат по фази, дури и да ја имаме технологијата не може поинаку (пред се има и огромен отпор од луѓето, секојдневно се соочувам со ова), и веројатно во наредни 3-4 децении ќе се вртиме околу делумни автоматизации.

Не очекуваат интересни времиња, а и опасни.
Автоматски споено мислење:

На сметка на тие што ќе се намалат, ќе се креираат нови, помалку мануелни а повеќе интелектуални. Веќе видено во минатото, не знам зашто сега би било поразлично.
Толкава галама се крева послените години за ова што човек дури би се помислил дека некој намерно сака да го кочи развојот.

Настрана сево ова, работите се движат поспоро него луѓето што се tech ентузијасти мислат. Вие ги глеате пионерите во технологијата, а не генералната имплементација. И до ден денес во македонија има луѓе работат земјоделие без механиација, а верувале има далеку поутепани земји од нас.
За првиот болд, не секој може да работи и во тие интелектуалните, наоколу има страшно глупави луѓе.

Да, се движат бавно и има огромен отпор, али не ја гледај Македонија, туку богатите капиталистички земји.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.894
Поени од реакции
17.720
Автоматски споено мислење:


За првиот болд, не секој може да работи и во тие интелектуалните, наоколу има страшно глупави луѓе.

Да, се движат бавно и има огромен отпор, али не ја гледај Македонија, туку богатите капиталистички земји.
Има доволно интелектуални работи и за глупавите луѓе. Денес грото од луѓето у македонија работат white colar jobs, кој се интелектуално доста позахтевни него земјоделските работи пред 60-70 години. Меѓутоа промените се случуваат со генерации и луѓето се приспособуваат на тоа. Исто и сега, промената нема да дојде преку ноќ туку ќе опфати генерации. Идните генерации ќе знаат да се снајдат со потребите на идниот пазар.

Од индустриската револуција до сега, машините драстично ја смениле речиси секоја работа. Ниедна од тие не довела до масивна невработеност, туку баш напротив, нови позиции, подобрување на животен стандард и работнички права. Промените идат споро, и во најразвиените земји, доволно споро за општеството да се приспособи на тоа.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.457
Поени од реакции
28.691
Прашањето е што со тие луѓе кои нема да бидат потребни поради автоматизацијата (најчесто низок IQ)?
Ne bi sakala da gi karakteriziram site sto ne rabotat programiranje kako nisko IQ, koga i na krajot na denot i kodiranjeto e samo zanaet.
Profesii kako fizichari, hemichari, inzinjeri isto bi bile zameneti, sto ne gi smetam niv za luge so nisko IQ.

IQ nema vrska so profesija, konkretno ete u MK, poveke ima vrska opstestvoto i moznostite.

Kako i da e, treba i kasierkata od KAM da sima pristojna plata za da moze da zivee kako covek.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom