Повторно Нагорно Карабах ?

Член од
19 ноември 2020
Мислења
397
Поени од реакции
1.199
Језиво и страшно, изгледа им се има случено катастрофа во борбите за Суша,дали имаат пробано некој неуспешен против напад за враќање на Суша незнам. Ерменците неколку дена после примирјето додадоа уште една 1000ка на загубите и неколку стотина исчезнати. Азерите ги кријат уште бројките, да беа мали или помали од Ерменците ќе ги објавија. Ерменците имаа објавено над 1 000 имиња на мртви азерски војници. Точни бројки не се знае.

Жално е за огромниот број жртви на двете страни, сето ова требаше да се избегне и да се договорат. Едноставно Турција и оружјата од Израел ја направија разликата.

Според информации на профилот во последниот пост Азерите навлегле и во Ерменска територија во близина на рудник за злато.

Автоматски споено мислење:

Непризнаета држава, конфликти цело време , сега и тотална војна и од видеата што гледам пак имаат подобри патишта од нас. Северен Фироме каде згрешивме.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
669
Поени од реакции
664
Еве и доказ до овие бескичмењаци кои се палат како дрољи на бело за братска Русија.Покварена нација и лицемерна немам видено се покажаа за бомбардирање на Србија еве по толку година и во Нагорно Карабах.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.363
Поени од реакции
5.622
Еве и доказ до овие бескичмењаци кои се палат како дрољи на бело за братска Русија.Покварена нација и лицемерна немам видено се покажаа за бомбардирање на Србија еве по толку година и во Нагорно Карабах.
Каква врска има Русија со ретардираните Азери ? Русија ја обезбедува само пограничната линија не и териториите кои ги изгубија Ерменците

Ние толку за нашите не се секиравме колку за ова во Ерменија
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
669
Поени од реакции
664
Каква врска има Русија со ретардираните Азери ? Русија ја обезбедува само пограничната линија не и териториите кои ги изгубија Ерменците

Ние толку за нашите не се секиравме колку за ова во Ерменија
Момак темата е Нагорно Карабах и не вметнувај беспотребни теми у тема што не е за Љуботен.А ако не ти е јасно геополитика молим лепо да не ми реплицираш пошто гледам дупка на знање за геополитика.На кратко да ти кажам Азејберџан заедно со Турција а подржани од Русија која сврте грб на своите браќа Ерменци кои тие така ги замислуваа ја доведоа на бело знаме(предавање) губитник.Односно зацврстување на односите со енергетски богатиот Азејберџан а Турција целосна конторла на гасоводот со кој во Европа се спроведува природен гас.Извини ако ти ги повредив братските чуства према мајка Русија
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.363
Поени од реакции
5.622
Момак темата е Нагорно Карабах и не вметнувај беспотребни теми у тема што не е за Љуботен.А ако не ти е јасно геополитика молим лепо да не ми реплицираш пошто гледам дупка на знање за геополитика.На кратко да ти кажам Азејберџан заедно со Турција а подржани од Русија која сврте грб на своите браќа Ерменци кои тие така ги замислуваа ја доведоа на бело знаме(предавање) губитник.Односно зацврстување на односите со енергетски богатиот Азејберџан а Турција целосна конторла на гасоводот со кој во Европа се спроведува природен гас.
Се гледа ти колку се разбираш во геополитика, шарената власт во Ерменија беше таа прва што сврте грб на Русија па затоа и си попи казна.

Гасоводот и предходно беше комплетиран преку Грузија така да не гледам што им мењава на Турците ова сценарио па го мешаш гасот во приказнава
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.288
Поени од реакции
9.830
...целосна конторла на гасоводот со кој во Европа се спроведува природен гас.
Мислиш на транскафкаскиот гасовод кој оди од Каспијско море низ Грузија, во Турција?
Пошто си надежен во геополитика, ај да видиме како стоиш со географија: Карабах каде е на мапата, а каде е гасоводот?

Гледано од аспект на Турција, тие со ова само изгубија. Во Азербејџан досега немаше руска војска (зборуваме за периодот на самостојност). Сега таму има - руска војска, има и влијание кое доаѓа со тоа присуство. Руска војска е одговорна и за коридорот низ ерменска територија, од Азербејџан до Никичеван (азерска енклава која граничи со Турција). Тое е уште една причина за Баку да сака да има добри односи со Москва. Ова значи уште поголемо влијание на Русија во Азербејџан.

Не само тоа, туку и самата директна поврзаност на Никичеван со Азер, автоматски значи и помала зависност на Азер од Турција.

Турците овде имаат плус и минус. Плус (престиж, и реклами за дроновите) наспроти Минус (задолжување, инфлација, Лирата паѓа во бездна, и на крај зголемување на влијанието на Русија во Азер). Значи на плус-минус кантарот, Турција секако е во минус. Турците за спасување образ дури мораа да прават циркус за пред нивните гласачи, демек во парламентот ратификуваа некои мировници ама ете во реалност нив никаде ги нема во преостанатиот неосвоен дел од Карабах.


Момак темата е Нагорно Карабах и не вметнувај беспотребни теми у тема што не е за Љуботен.
Ама Русија е крива и за уништените православни гробишта во Љуботен. Не ти текнува?
Русија е крива и за ваквите сквернавења во други македонски градови и села каде балистите редовно прават зулуми.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
2.244
Поени од реакции
4.638
Armenian PM believes Russian peacekeepers will stay in Karabakh for over five years
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan believes that Russian peacekeepers will stay in Nagorno-Karabakh for more than five years.

"True, five years may be enough to create guarantees of security and stability in the region. But the Karabakh conflict is a prolonged one, so I do not believe that the presence of Russian peacekeepers will be confined to one five-year period," Pashinyan told TASS in an interview.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.798
Поени од реакции
1.028
Мислиш на транскафкаскиот гасовод кој оди од Каспијско море низ Грузија, во Турција?
Пошто си надежен во геополитика, ај да видиме како стоиш со географија: Карабах каде е на мапата, а каде е гасоводот?

Гледано од аспект на Турција, тие со ова само изгубија. Во Азербејџан досега немаше руска војска (зборуваме за периодот на самостојност). Сега таму има - руска војска, има и влијание кое доаѓа со тоа присуство. Руска војска е одговорна и за коридорот низ ерменска територија, од Азербејџан до Никичеван (азерска енклава која граничи со Турција). Тое е уште една причина за Баку да сака да има добри односи со Москва. Ова значи уште поголемо влијание на Русија во Азербејџан.

Не само тоа, туку и самата директна поврзаност на Никичеван со Азер, автоматски значи и помала зависност на Азер од Турција.

Турците овде имаат плус и минус. Плус (престиж, и реклами за дроновите) наспроти Минус (задолжување, инфлација, Лирата паѓа во бездна, и на крај зголемување на влијанието на Русија во Азер). Значи на плус-минус кантарот, Турција секако е во минус. Турците за спасување образ дури мораа да прават циркус за пред нивните гласачи, демек во парламентот ратификуваа некои мировници ама ете во реалност нив никаде ги нема во преостанатиот неосвоен дел од Карабах.Ама Русија е крива и за уништените православни гробишта во Љуботен. Не ти текнува?
Русија е крива и за ваквите сквернавења во други македонски градови и села каде балистите редовно прават зулуми.
Турската војска во најскоро време ќе ја започне својата задача во Азербејџан
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.487
Поени од реакции
10.685
Турската војска во најскоро време ќе ја започне својата задача во Азербејџан
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.288
Поени од реакции
9.830
@oon видео одговорот од погоре ти е сосема доволен, за квалитетот на пропагандата од линкот... Но мене ме копка радозналост: Во тој текст што го линкаш, каде прочита дека ќе има турски војници во автономниот неосвоен/непоразен дел од Карабах? Пошто мировната мисија е само таму во автономниот регион - а Карабах сега е автономен со новопотпишаниот договор кој Азербејџан го потпиша со Ерменија.

Тоа од турскиот линк е пропаганда за домашна публика, да читаат во весник Турците со чај/кафе на битпазар и да знаат дека на следните избори треба пак да гласаат за Ердо... Авторите веројатно не ни очекувале дека и овде ќе се фаќаат риби на таа јадица. Не дека им е гајле. :)


Велиш во текстот кажуваат дека ќе имало турски војници општо некаде во Азербејџан?
Па се разбира. Ги има Турците таму уште пред децении, не е дека сега доаѓаат првпат.

Тоа што е ново, е дека сега ќе има и руска војска... И тука е поразот на Турција во целата работа, и дуплата победа на Азербејџан. Азер добива две работи. Азер добива воена победа во Карабах и коридор кон ексклавата Никичеван, и не само тоа, туку добива и балансирање на турското влијание преку конфронтирање на турските со руските интереси. „Братски“ народ е една работа, ама никој не сака мешање во свој двор и диктирање на внатрешна и надворешна политика.


Дипломатската и геополитичката игра што ја изиграа Азерите, е нешто на што треба да се угледаат и да им завидуваат сите помали држави во светот.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.798
Поени од реакции
1.028
Турција и Русија заедно ќе го надлегуваат спроведувањето на примирјето во Нагорно- Карабах
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.288
Поени од реакции
9.830
Турција и Русија заедно ќе го надлегуваат спроведувањето на примирјето во Нагорно- Карабах
Се разбира, „заедно ќе набљудуваат“ ама не на терен туку таму некаде од заедничкиот центар за надзор. Далеку од самиот Карабах... Цитат од првата реченица:
Турција и Русија ги завршија техничките преговори и потпишаа меморандум за основање на заеднички центар за надзор на спроведувањето на примирјето Во Нагорно- Карабах.
Знам, знам... Да не ти ги објаснувам работиве пак ќе мислеше дека Турција навистина некако успеале да имаат некакво влијание во Карабах. Во ред е. Се разбира дека не мора ништо да кажеш, и без тоа знам дека си ми благодарен. :coffee:
 
Член од
17 август 2009
Мислења
2.161
Поени од реакции
2.186
On December 3, Azerbaijan said that nearly 2,800 of its soldiers were killed in the recent battle with Armenian forces in the disputed region of Nagorno-Karabakh.

“2,783 servicemen of the Azerbaijani armed forces were killed in the patriotic war,” the Ministry of Defense of Azerbaijan said in an official statement.
According to the statement, over 100 Azerbaijani soldiers are still missing. At least 1,245 soldiers were wounded in the heated battle.

Па па па...
Сепак добро си ја завршиле работата артилерците од НК/Ерменија.
Со оглед што воздушната надмоќ ја имаа Азербејџан и Турција. Овие бројки се ненормално добри, за Ерменија нормално.

На крај сепак "старото советско ѓубре" добра работа си завршило на терен.

Едино голем минус им остана што немаа навреме набавено Ерменија дузина од Панцир-С системите и БУК...
Али Ок, памет за друг пат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom