Повторно Нагорно Карабах ?

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.288
Поени од реакции
9.830
Да не се секирате, Помпео дошол во комшии (Грузија) и оп одма фрлил бакшиш за Ерменците да се почастат:
US pledges $ 5 million to KarabakhСе разбира, вистинските причини (за посетата) се други:
Some Western countries are trying to reignite the Nagorno-Karabakh conflict, said Sergei Naryshkin, director of the Foreign Intelligence Service (SVR).
“According to the information we have, some Western countries through the available channels provoke Armenian and Azerbaijani nationalists to discredit and break the ceasefire agreement. They are trying to convince the Armenians that peace in Nagorno-Karabakh is a defeat for Yerevan. The idea of the necessity of "war to the bitter end" is thrown in. Azerbaijanis, on the contrary, are told that the Kremlin "stole their victory" when the Azerbaijani army was one step away from taking Stepanakert, "Naryshkin said, TASS reports .


Putin urged the United States "not to pout their lips" over Karabakh
Russian President Vladimir Putin considers it an exaggeration to say that the United States and France could be offended by their non-involvement in the settlement in Nagorno-Karabakh.

“I don't know about grudges. When issues are resolved, discussed at such a level and in such a context, when it comes to health and life, the fate of millions of people for a long historical perspective, there is no time for grievances, not time for pouting, completely different categories are taken into account here " , - said Putin on the air of the TV channel "Russia 24", speaking of the "offense" of France and the United States that they were not invited to participate in the agreement on the settlement in Karabakh, RIA Novosti reports .
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.477
Поени од реакции
10.667
Џабе ги замараме луѓево овде, се разбира дека нема да се разбереме кога игнорираш факти и си раскажуваш приказни. Терај го филмот. Ерменија се најбољи, ним дури и предавниците им се родољуби. Во Ерменија и Сорос е про-руски и про-ерменски настроен. Дури и кога губат војни, Ерменците победуваат. Фактите се субјективни. Rinse and repeat.

Само да не ги заебеше Русија, овие цел свет ќе го освоеа.
Знаеш ти, познаници имаш таму.Да да, на секој му се случува.
Толку имав од муабет.
Па имам познаници, сакаш да ти ги пишам по име и по презиме :) Имам еден Ерменец добар пријател во Сан Франциско, еден во Лувен и еден во Ереван и двајца во Македонија.. Ако сакаш и контакт ќе ти дадам да ти потврдат дека ме знаат :)
И тие немаат врска со ова што го зборам, тоа што сакаш сега да го девалвираш моето мислење со глупи инсинуации, во недаостаток на факти, за кои ги тврдиш дека ги имаш е само доказ дека си плачко :)

И никаде не реков дека Русија ги заебала иако така мислев на почетокот, сепак сметам дека на крајот Русија им помогна. И со тој претходниот договор пробала да им побогне и со овој дефакто ги спасила до поголема компликација.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.477
Поени од реакции
10.667
Ете сме ги пуштиле Ерменците да не тепаат во фудбал... Мислам дека коректно од наша страна :)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.086
Поени од реакции
21.016
На 25 ноември францускиот сенат ќе разгледува резолуција која ќе го повика претседателот на Франција да го признае Артсак.

Доколку Ерменците добијат меѓународно признавање на оваа територија што им остана, ондак се на коњ.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.172
Поени од реакции
763
Ноќта помеѓу 19 и 20 октомври Путин разговарал со Алиев и шареноликата битанга за примирје на тогашните позиции.Алиев прифатил,не прифатила битангата...
Ако ерменската армија во полн обем,после нели целосната мобилизација се вмешаше во војната,фронтовската линија многу веројатно немаше да биде мрдната.Зошто се случувала тоа предавство од ерменска страна која само формално се перчеше дека прави нешто за своите браќа во Карабах.
Малку ми заликува на настаните на Србија и РСК некаде 95-та година.
За крај, не сум чул некоја земја која има проруски водач да напредува на шареноликите листи фридом хаус или отворено општество .....
Како тоа Ерменија напредувала во 2019 година толку многу од доаѓањето на шареноликата битанга?

п.с.
Ерменците што бараа(или не се изборија до тоа да не дојде)тоа добија(на моја огромна жал)исто како и ние...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.288
Поени од реакции
9.830
Ноќта помеѓу 19 и 20 октомври Путин разговарал со Алиев и шареноликата битанга за примирје на тогашните позиции.Алиев прифатил,не прифатила битангата...
Ако ерменската армија во полн обем,после нели целосната мобилизација се вмешаше во војната,фронтовската линија многу веројатно немаше да биде мрдната.Зошто се случувала тоа предавство од ерменска страна која само формално се перчеше дека прави нешто за своите браќа во Карабах.
Ти не си слушнал дека всушност Русија е крива?
Нема врска Пашанјан што не прифатил примирје кога истото било единствениот излез, а да не бидат поразени. Нема врска што не ја оставил армијата (тајно или јавно) да го брани Карабах. Нема врска што не пратил доволно муниција и воена техника во Карабах... Едноставно Русија е крива. Штом така пишува во сите западни меинстрим медиуми, значи мора да е така.
Автоматски споено мислење:

Lavrov harshly responded to accusations against Russia of "violation of obligations" in the CSTO

During the agreements with Baku and Yerevan on Karabakh, Moscow did not violate its CSTO obligations, these accusations are unscrupulous and incompetent, said Foreign Minister Sergei Lavrov.

"On the one hand (it is stated):" Russia has deceived almost everyone and became the main beneficiary. " And on the other pole: "Russia has betrayed its allies." At the same time, you can see how unscrupulous, including in our Russian political science environment, they comment on what happened, "Lavrov said in an interview with RT, reports RIA Novosti .

The head of the department noted that some analysts accuse Moscow of betraying its obligations under the Collective Security Treaty.

“Firstly, I don’t think that people (and I know their names) are simply politically illiterate, legally uneducated. Secondly, they cannot fail to know that the CSTO obligations extend exclusively to the joint defense of the CSTO member state from external aggression, which, of course, did not happen with Armenia. There are many such examples. I leave them on the conscience of authors abroad and in the Russian Federation, ”he said.

He added that the "written opposition" uses all means, including "blatant distortion of facts." “We will work to implement our foreign policy, defined by the president and enjoying, judging by the polls, including RT, the broad support of our citizens,” Lavrov said.

The minister stressed that Russia did not try to earn political points by concluding a trilateral agreement on Nagorno-Karabakh.

Earlier, the Ministry of Defense clarified the location of the peacekeepers' posts in Karabakh.

Let us remind you that on November 10 the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia signed a statement to end the Karabakh war. Immediately after that , an operation began to transfer Russian peacekeepers to Nagorno-Karabakh.

Russian President Vladimir Putin signed a decree according to which the rotation of Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh will take place at least twice a year.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.477
Поени од реакции
10.667
@Vanlok од толку што сакаш да си во право, твојот сарказам се претворил во очај и бедна лага... Ниту спомнав западни мејнстим медиуми, ниту дека Русија е крива.

На крајот не се криви медиумите, тие си штампаат она што овците како тебе сакаат да го слушнат... Тоа е наједноставна формила за монетизација.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
2.244
Поени од реакции
4.637
На 25 ноември францускиот сенат ќе разгледува резолуција која ќе го повика претседателот на Франција да го признае Артсак.

Доколку Ерменците добијат меѓународно признавање на оваа територија што им остана, ондак се на коњ.
Мошне интересно но само доколку навистина го признаат регионот како држава. Веќе се во судир со Турците во Медитеранот (плус со Исламот и бојкотот на француски продукти) па Французиве можат да ја повлечат и ЕУ со нив да се зарчкаат со Ердоган на големо. Има да се искомплицира ситуацијата со НК уште толку.

По 5 години Ереван и Баку имаат право независно еден од друг да го продолжат присуството на Русите па доколку Франција, Грција, Кипар итн почнат со признавање на Артсах ептен ќе ги заебат Турците и Азерите со тоа што де факто ќе се создаде ерменска држава чувана од руски трупи сред Азербејџан.

Мислам дека нема да помине резолуцијата но ќе видиме, од друга страна пак можеби затоа Макрон и Путин се 24/7 на телефон во последно време.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
389
Поени од реакции
1.180
Мошне интересно но само доколку навистина го признаат регионот како држава. Веќе се во судир со Турците во Медитеранот (плус со Исламот и бојкотот на француски продукти) па Французиве можат да ја повлечат и ЕУ со нив да се зарчкаат со Ердоган на големо. Има да се искомплицира ситуацијата со НК уште толку.

По 5 години Ереван и Баку имаат право независно еден од друг да го продолжат присуството на Русите па доколку Франција, Грција, Кипар итн почнат со признавање на Артсах ептен ќе ги заебат Турците и Азерите со тоа што де факто ќе се создаде ерменска држава чувана од руски трупи сред Азербејџан.

Мислам дека нема да помине резолуцијата но ќе видиме, од друга страна пак можеби затоа Макрон и Путин се 24/7 на телефон во последно време.
Овие две сигурно нема да го признаат. После како ќе објаснуваат за Северен Кипар да не му се признае независност.

Немаат толку храброст Французите да ја изгласаат резолуцијата.

Гледав видеа од тие што се вратиле во Степенкарт и од тоа што изјавија освен етничко чистење тие не планираат така лесно ко што предвидуваме сите полека да се иселат од Нагорно Карабах.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
2.244
Поени од реакции
4.637
Овие две сигурно нема да го признаат. После како ќе објаснуваат за Северен Кипар да не му се признае независност.
Е да, заборавив на Северен Кипар, би било крајно лицемерно. Ќе видиме, можеби ако не формално индиректно со претставништа, конзулати, приеми само колку да бидат трн во око и да додадат масло на огинот.

Немаат толку храброст Французите да ја изгласаат резолуцијата.
И јас сум со ова мислење.

Гледав видеа од тие што се вратиле во Степенкарт и од тоа што изјавија освен етничко чистење тие не планираат така лесно ко што предвидуваме сите полека да се иселат од Нагорно Карабах.
Изгледа дека ќе си остане во лимбо НК до недоглед без разлика дали ќе се вмеша некоја трета страна како Франција или не.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
389
Поени од реакции
1.180
Изгледа дека ќе си остане во лимбо НК до недоглед без разлика дали ќе се вмеша некоја трета страна како Франција или не.
Уште не ми е јасно ако имале на маса понуда Ерменците само за НК и коридор до него , а другото да вратат зашто не прифатиле. Моментално изгубија добар процент од НК и ги вратија сите провинции околу НК. Плус дадоа и коридор накај енклавата на Азербајџан.

Им преостанува да се помират со судбината и да бараат некое трајно решение или да направат план за развој на економија и технологија во насока на јаки оружја и да се надеваат во некоја иднина да пробаат да вратат ова изгубеново. У превод да станат Израел на кавказот, храброста они да војуваат ја имаат, сеа дали ја имаат способноста и потребната подршка за тоа е друга тема. Со оглед на тоа што неверувам дека ванаби султанот тука ќе застане траен мир и решавање некако не ми иде.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.086
Поени од реакции
21.016
Никогаш во преговорите немало понуда за независно Нагорно Карабах.

Последното потврдено од преговорите е дека Азербејџан се согласил да му даде на НК “најголема автономија што постои во светот” и евентуален референдум за независност во иднина.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.288
Поени од реакции
9.830
Тоа е најблиску до независност колку што реално можеле да дојдат.
Но сега илјадници млади животи се непотребно изгубени а половината од територијата на Карабах е изгубена. Цела ќе беше изгубена, да не се вмешаа тие што ги обвинуваат за предавство.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
834
Поени од реакции
969
Мошне интересно но само доколку навистина го признаат регионот како држава. Веќе се во судир со Турците во Медитеранот (плус со Исламот и бојкотот на француски продукти) па Французиве можат да ја повлечат и ЕУ со нив да се зарчкаат со Ердоган на големо. Има да се искомплицира ситуацијата со НК уште толку.

По 5 години Ереван и Баку имаат право независно еден од друг да го продолжат присуството на Русите па доколку Франција, Грција, Кипар итн почнат со признавање на Артсах ептен ќе ги заебат Турците и Азерите со тоа што де факто ќе се создаде ерменска држава чувана од руски трупи сред Азербејџан.

Мислам дека нема да помине резолуцијата но ќе видиме, од друга страна пак можеби затоа Макрон и Путин се 24/7 на телефон во последно време.

Зарем не беше во договорот напишано дека после истекот на 5 години, за да продолжи присуството на Руските мировници потребно е тоа да го побараат и двете страни и Ерменија и Азербејџан, доколку една од овие две држави не се согласи да се продолжи мандатот на присуство на Руските војници тогаш без согласност на една од двете држави нема да може да продолжи присуството на Руските војници.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.172
Поени од реакции
763
Нагорно Карабах може да добие независност и ако треба и припојување кон Ерменија само и само ако направи погрешен чекор Азербејџан,исто онака како што направи првата шаренлика битанга на Јужен Каквказ ,Саакашвили.
Од тој агол мора да се гледа и договорот кој има формално ограничен временски рок.
Азаербејџан нема воопшто маневарски простор дали ќе го продолжи договорот.
Договорот ќе се продолжува се додека Русија мисли дека треба,ако не ќе си оди од Азербејџан и Нагорно Карабах и остантите региони...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom