Повторно Нагорно Карабах ?

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.286
Поени од реакции
9.830
Тоа што и слепа кокошка ќе клукне некое зрно, не го занемарува фактот дека е слепа...
Чекај па нели баш тоа твоето упорно инаетење за непостоењето на погоре кажаното - предвоена антируска ориентираност на владата на Ерменија, и тоа дека нивното доаѓање на власт е спонзорирано од невладини организации под чадорот на НВО „Отворено Општество (читај Џорџ Сорош) - нели тоа му доаѓа како она слеп кога се држи за стап - мислам ако веќе инсистираш на досетки и народни мудрости. :coffee:

Текстот од погоре е напишан од Ерменец. Што е најсмешно ти самиот си го допаднал (лајкнал), ама кога ќе те соочат со иронијата (што ја тераш со месеци) - ти сеуште не се повлекуваш од ставот кој дефакто и очигледно не ти е базиран на реалноста.

едит:
Или не те разбирам па сепак конечно призна дека (пак) погреши ама сето тоа го зачини со мала навреда за мое наводно случајно точно погодување (слепата кокошка случајно го клукнала зрното на реалноста)... Кажи сега, да расчистиме, првото или второто? :D
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.474
Поени од реакции
10.651
Чекај па нели баш тоа твоето упорно инаетење за непостоењето на погоре кажаното - предвоена антируска ориентираност на владата на Ерменија, и тоа дека нивното доаѓање на власт е спонзорирано од невладини организации под чадорот на НВО „Отворено Општество (читај Џорџ Сорош) - нели тоа му доаѓа како она слеп кога се држи за стап - мислам ако веќе инсистираш на досетки и народни мудрости. :D

Текстот од погоре е напишан од Ерменец. Што е најсмешно ти самиот си го допаднал (лајкнал), ама кога ќе те соочат со иронијата (што ја тераш со месеци) - ти сеуште не се повлекуваш од ставот кој дефакто и очигледно не ти е базиран на реалноста.
Моето упорно кажување е да не се верува све што ќе се прочита додека не се потврди нештото од порелевантни извори, на пример тас или риа. Од цел текст што сум го лајкнал, ти си го издвоил тој дел кај што пишува за Сорос (што не е дел од анализата, туку некаква си политичка проекција), за да ја однесеш победата, во борбата што ја правиш очигледно со ветерниците.

Моето излагање беше насочено кон релевенантост/нерелеватност на изворите и како делува пропагандата врз народот, а не толку врз точноста на податоците, кои се најблаго речено ловење во магла. Поготово со морето информации што го има на интернет, кога секој го чита тоа што сака да го прочита за потврда на својата суета. Што всушност и го правиш и ти, и многу повулгарно кнез. Во Руски релевантни извори, сеуште неможам да прочитам релевантен и официјален фактор кој вели дека Пашанијан е инсталација на западот... Додека на пример можевме да го прочитаме тоа за Заев, дури и Лавров излезе тогаш со таква изјава. Зошто би криела официјална Русија такво нешто ?? Повеќето извори што го тврдат тоа сега, се Ерменски, а пред војната, тоа беа Азерски.

Текстот сум го лајкнал, дека ја искажува реалноста. Но не се сложувам со све наведено, сепак анализата е субјективна.
1. Русија доби.
2. Турција се поврза со средна Азија.
3. Пашанјан заеба работа.
4. Ерменија изгуби.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.286
Поени од реакции
9.830
Па тоа од 1 до 4 - тоа се фактите, не е анализа. :coffee:
Анализата во случајов е обемниот текст со кој се оди во детали - а дел од деталите (јасно и неколкупати нагласен момент на антируска власта донесена со обоена револуција) тоа е тоа што ти упорно го негираш. И продолжуваш да го негираш, и да го фалсифицираш текстот - дека „тоа не било дел од анализата“. Напротив, тоа е еден од клучните делови на анализата.
Од цел текст што сум го лајкнал, ти си го издвоил тој дел кај што пишува за Сорос (што не е дел од анализата, туку некаква си политичка проекција), за да ја однесеш победата, во борбата што ја правиш очигледно со ветерниците.
Така, така. Не е дека тебе не ти се допаѓа тој дел - туку делот не е дел од анализата.
Абе си толкуваш како сакаш и потоа правиш недоквакани метафори. :)

Јас (за мене лично зборувам, не знам за тебе) не го гледам ова како „борба“ со тебе, туку едноставно сум фасциниран колку ги идеализираше Ерменците а сега кога очигледно не се толку различни од нас другите, и сега не сакаш да признаеш грешка. Малтене ги правеше како да се идеална нација која никогаш не греши - као нема шанси Ерменците да дозволиле да имаат влада која ќе ги продаде националните интереси (и после оп баш тоа се деси). Нема шанси Ерменците да ја изгубат војната во Карабах (и после оп баш тоа се деси). Нема шанси Сорош на Ерменците да им направи обоена револуција (со тоа нема да се соочиш ни ако објават на правда.ру) Кога нешто не ти е по кеиф - па сеедно и тоа ако го кажат дузина различни извори, ти пак го игнорираш. Не дај боже да земеш да провериш (а да не е по меинстрим и ерменски медиуми).

Веројатно ти е некоја карактерна одлика да одбиваш да прифатиш грешка.
За жал (и го нагласувам ова, пошто не ми е кеиф иако ми ја докажува тезата), за жал и Ерменците се само луѓе како и сите други, сосема подложни на влијанија и пропаганда, а сега гледаме и превари и предавства.

Туку треба да се спомнат и документите и фотографиите што испаднаа, од кои се гледа дека луѓе од власта продавале оружје на про-турски милитанти во Сирија. Не сакав да го коментирам, иако беше и спомнато пар пати - ама сега ќе го покажам како уште еден пример за тоа дека политичарите се секаде покварени, и како пример за тоа дека ерменските гомна не смрдат помалку од другите.


Моето излагање беше насочено кон релевенантост/нерелеватност на изворите и како делува пропагандата врз народот, а не толку врз точноста на податоците, кои се најблаго речено ловење во магла. Поготово со морето информации што го има на интернет, кога секој го чита тоа што сака да го прочита за потврда на својата суета. Што всушност и го правиш и ти...
Тука е твоето фундаментално непознавање на концептот на дискусија и дебатирање.
Податоците се проверуваат колку што е можно, дали се вистинити или не. Нивно игнорирање заради наводна нерелеватност на медиуми/извори - тоа е погрешно. Се работи едноставано за мрзлив начин за евтин привид на поентирање кај тие што не разбираат правила на дискусија.

Податокот може да е точен или неточен, а (не)точноста не се докажува со игнорирање на податокот и критикување на медиумот/изворот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.474
Поени од реакции
10.651
Податокот може да е точен или неточен, а (не)точноста не се докажува со игнорирање на податокот и критикување на медиумот/изворот.
Жута штампа пишува дека Пашанијан е анти-Руски човек, во Руски мејснтрим медиуми нема трага од такво нешто последните 2 години, нема никаква изјава за тоа на официјална Москва... и твоето било точно ?


Во светот има околу 100 милиони медиуми. Ако не си направиш некаков филтер што лајна читаш, твојата едукација ќе биде google search... што ќе побараш тоа ќе добиеш и секогаш ќе си во право и ќе можеш да си ја исполниш суетата... Впрочем жолтата штампа така и ги прави статиите, google keyword е најкористената алатка за content, а во светот за жал или за среќа (како за кој) повеќето од луѓето се овци и голтаат све што им се сервира. И што е најтажно, ретко content-от на жолтата штампа произлегува од пропагандни цели (мејнстрим медиумите не се ни 0,01 промил од content-от што кружи по нетот), туку од желбите на читателите. Самите теории на заговор излегуваат од оние кои сакаат да прикријат информации, филувајќи ги со стории попут таа ти што ја шириш и поврзувајќи ги и правејќи карма каша со фантастични стории на свемоќните Илуминати, Масони, Темплари, Рептилоиди, Рамноземјаши и што све не, за да вистината едноставно звучи неверојатно кога е поврзана со вакви глупости. Колку и да има вистина во тие приказни, медиумите што ги шират се штетни за самата вистина и се во функција на тие против кои пишуваат ...А за Ерменците, едноставно навивав, ама имам и анализи на почетокот кај што кажувам какви импликации би имало од пораз, како за Ерменија, така и за Русија, што не се разликуваат многу од анализата што сум ја лајкнал... Меѓутоа ти си човек што чита само тоа што му одговара па не е ни чудно твоето попување... Русија можеби има добивка во сета оваа игра, меѓутоа не само поврзувањето на Турција со Каспискиот регион и со Турските републики, туку и поразот на Ерменија како сојузник на Русија на долги стази е пораз за Русија, доколку Русија нешто не изигра во меѓувреме. Тоа би значело губење на влијанието во Турските републики, и отварање на Пантуранската Пандорина кутија, која пред се ќе и се удри од глава на Русија и Кина.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.286
Поени од реакции
9.830
Па тука ти е проблемот, ти не разграничуваш навивање од дискутирање.
Пошто љубиш аналогии и метафори, еве ти една од мене: Јас немам проблем реално да го анализирам тимот за кој навивам (и тука не мислам само на кошарка), ама ти повеќе претпочиташ да навиваш отколку да анализираш (или макар само да дискутираш со факти без предрасуди). Во тоа навивање затворен си за сѐ што не иде во корист на твојот тим, тие најбољи се па дури и кога дебело губат. И тогаш кога ќе изгубат твоите не е дека лошо изиграле. Судиите ја наместиле утакмицата, итн, итн.


Во светот има околу 100 милиони медиуми. Ако не си направиш некаков филтер што лајна читаш, твојата едукација ќе биде google search... ...стории попут таа ти што ја шириш и поврзувајќи ги и правејќи карма каша со фантастични стории на свемоќните Илуминати, Масони, Темплари, Рептилоиди, Рамноземјаши и што све не, за да вистината едноставно звучи неверојатно кога е поврзана со вакви глупости.
Ама ти навистина не ја гледаш иронијата?
Според ова ти што го кажуваш, тебе ако на си-ен-ен ти кажат дека Земјата е рамна, а таму на некој рандом помал независен медиум напишат дека си-ен-ен лажат и дека Земјата е топка: За тебе „проверениот“ медиум секогаш си-ен-ен ќе биде во право. Сѐ што ќе ти кажат, ти ќе си проголташ. Нема потреба да проверуваш факти, ти си имаш „филтер“ кој медиум е „добар“ и тоа е тоа.

едит:
Само да знаеш, тој „филтер“ кој го спомнуваш уште се нарекува confirmation bias (и скраја да е да го пребараш терминов, не чини да пребаруваш на гугл, тоа е за нубови).
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.474
Поени од реакции
10.651
Па тука ти е проблемот, ти не разграничуваш навивање од дискутирање.
Пошто љубиш аналогии и метафори, еве ти една од мене: Јас немам проблем реално да го анализирам тимот за кој навивам (и тука не мислам само на кошарка), ама ти повеќе претпочиташ да навиваш отколку да анализираш (или макар само да дискутираш со факти без предрасуди). Во тоа навивање затворен си за сѐ што не иде во корист на твојот тим, тие најбољи се па дури и кога дебело губат. И тогаш кога ќе изгубат твоите не е дека лошо изиграле. Судиите ја наместиле утакмицата, итн, итн.Ама ти навистина не ја гледаш иронијата?
Според ова ти што го кажуваш, тебе ако на си-ен-ен ти кажат дека Земјата е рамна, а таму на некој рандом помал независен медиум напишат дека си-ен-ен лажат и дека Земјата е топка: За тебе „проверениот“ медиум секогаш си-ен-ен ќе биде во право. Сѐ што ќе ти кажат, ти ќе си проголташ. Нема потреба да проверуваш факти, ти си имаш „филтер“ кој медиум е „добар“ и тоа е тоа.

едит:
Само да знаеш, тој „филтер“ кој го спомнуваш уште се нарекува confirmation bias (и скраја да е да го пребараш терминов, не чини да пребаруваш на гугл, тоа е за нубови).
Ене кај е Велес, цела приказна ја имаш таму. Арно ама нашиот народ кажал: теле се учи, а не вол.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.286
Поени од реакции
9.830
Самокритика е добра работа... Ама ти не се откажувај, никогаш не се знае.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.474
Поени од реакции
10.651
Самокритика е добра работа... Ама ти не се откажувај, никогаш не се знае.
Види, лесно е да се филозофира за да се наведе водата на своја воденица... да не си овца, можда би бил успешен и сајт да направиш, да си бидеш дел од твојата вистина :) Нема во ништо да се разликуваш од своите извори. Па можеш и тука некоја референца да пуштиш...секогаш има овци.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.798
Поени од реакции
1.028
Не бе не Ерменија ја победи војната. Сите сте во заблуда.. :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::D:ROFLMAO:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.474
Поени од реакции
10.651
Не бе не Ерменија ја победи војната. Сите сте во заблуда.. :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::D:ROFLMAO:
Неможе никогаш да те изненади интелектуалниот инвалидитет на човек кој се сити на делата на исламистичкото гомно Ердоган.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.798
Поени од реакции
1.028
Неможе никогаш да те изненади интелектуалниот инвалидитет на човек кој се сити на делата на исламистичкото гомно Ердоган.
Абе батали го Ердоган. Ерменија ја победи војната.. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.286
Поени од реакции
9.830
... да не си овца, можда би бил успешен и сајт да направиш ...секогаш има овци.
Моментот кога соговорникот почнува да навредува, е моментот кога знаеш дека соговорникот веќе нема ни аргументи ни било што паметно да каже... Тажно е кога банален инает ги спушта луѓето на вакво ниво.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.474
Поени од реакции
10.651
Абе батали го Ердоган. Ерменија ја победи војната.. :)
Добро можеш сега пак да му ги лапнеш ташаците на Ердо чим е така.
Автоматски споено мислење:

Моментот кога соговорникот почнува да навредува, е моментот кога знаеш дека соговорникот веќе нема ни аргументи ни било што паметно да каже... Тажно е кога банален инает ги спушта луѓето на вакво ниво.
Ти пак си читаш тоа што тебе ти одгавара... или можда се пронајде себеси ?
Автоматски споено мислење:

едит:
Само да знаеш, тој „филтер“ кој го спомнуваш уште се нарекува confirmation bias (и скраја да е да го пребараш терминов, не чини да пребаруваш на гугл, тоа е за нубови).
Баш така, буквално кога срчаш пашанијан-сорос, ќе го добиеш баш тоа што го сакаш, па макар било од маргинални onemanshow медиуми со фотошопирани слики. Пребарај flat earth и одма ќе ти даде колку сакаш „факти“ и тоа неретко од тие медиуми кои ги консумираш... Тоа е тоа што те прави овца, а не јас.

BTW, пак читаш како што тебе ти одговара... кој некаде рече не чини да се пребарува на гугл? Или може сакаш дискретно (педерски) да го дискредитираш соговорникот, во недостаток на аргументи, ни што паметно да кажеш ?
 
Последно уредено:

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.798
Поени од реакции
1.028
:):)
Добро можеш сега пак да му ги лапнеш ташаците на Ердо чим е така.
Автоматски споено мислење:
Абе уживај ти реков Ерменија ја победи војната. :) Ха ха ха ха :icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.474
Поени од реакции
10.651
:):)

Абе уживај ти реков Ерменија ја победи војната. :) Ха ха ха ха :icon_lol:
Уживаш нели во победата на Султанчето Ибне Ердо... како впрочем и секој љубител на сечени куриња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom