Повраток на ДДВ за физички лица? (Мој ДДВ)

Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Дали некој што е невработен и нема приходи смее да користи мој ддв, за скенирање на фискални од останати членови на семејството?

Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.056
Поени од реакции
4.031
Ме интересира дали ако месечно го надминам лимитот (600ден.) и например обезбедам поврат од 700ден., дали тие 100ден. разлика се префрлаат во наредниот месец или пропаѓаат?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ме интересира дали ако месечно го надминам лимитот (600ден.) и например обезбедам поврат од 700ден., дали тие 100ден. разлика се префрлаат во наредниот месец или пропаѓаат?
Да, се префрлуваат за нареднио месец. Тоа го пишува на сајто на ујп.[DOUBLEPOST=1563198435][/DOUBLEPOST]
Дали некој што е невработен и нема приходи смее да користи мој ддв, за скенирање на фискални од останати членови на семејството?

Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
Не гледам причина да не смееш ако се регистираш на страната на ујп. Ама за да се регистираш треба да имаш трансакциска сметка у банка.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Ова со фискалниве му доаѓа како она кога кликаш на интернет реклами за 0,0001 долар.
Скенирање на фискални ви е новото лајонес под државно покровителство. Сите прехрамбени продукти во маркетите се скоро поскапени, посебно лебот. Оваа цела држава ви е едно сиромашно предградие кое што живее на бонови. Одиш во маркет и сите чекаат на каса со оноа (рамстор, веро, тинекс...) картичкине во рака а во другата држи кредитна картичка влезена веќе во минус.
И за кое сузбивање на сива економија зборат кога најголеми неплаќачи на данок се фирми блиски до власта. Зборат ова било економска мерка а самиот факт што грото од рајата збира фискални ѓоа сликички од животинско царство треба доволно да говори за економската слика во државата.

Згора на тоа, за кој к*р се фатиле за тие даноци кога цел буџет му е исклучиво популистички, практично не постои развојна страна.
Некни слушам еден збори за туризам и вели (парафразирам) за кој к*р туризам кога од е*еното Скопје ви требаат мочани 4 саата да стигнете до Охрид, по пат кој што повеќе личи на калдрма отколку на модерен пат. Па до Црна Гора се стигнува за исто време по оној новиот пат преку Косово.

И за што поефискасно прибирање на данок кога даночните приходи не се насочени кон креирање на економски раст туку буџетот секоја година се поголем од предходната, расте паралелно со растот на јавниот долг а ваму капиталните инвестиции неискористени. Па врз кој основ мантраат раст од 5% годишно во иднина? И врз кој основ ќе збираат и враќаат данок со ваква мизерна потрошувачка?
 
B

Beginner

Гостин
Ако планираш да скенираш фискални од храна тури му пепел.
Ова со бензинските е предобро да биде вистинито ако стварно не мислеле на ова на крај од годината секој што работи на бензинска ке си извади секако добра пара. Особено овде во Гевгелија од грците за 1 ден можеш комотно тие 600 денари да ги направиш. Ова сериозно им е голема дупка само се надевам ке им треба време додека да го решат ова.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
До вчера скенирани близу три милиони фискални сметки од кои треба да се врати ДДВ од над 25 милиони денари
https://www.vecer.press/до-вчера-скенираниле-близу-три-милион/
250 милиони на 100 илјади од 140 илјади граѓани се просечно по 4 евра за половина месец. За еден месец по 8 евра, биќе гозбе :zloo:
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
а некаде увид секој да види колку има за враќање или сега сите скенираат па после шипак не биле добро скенирани кодовите?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
а некаде увид секој да види колку има за враќање или сега сите скенираат па после шипак не биле добро скенирани кодовите?
Увид сеуште, наводно се спремала нова апликација, а ако хартија не е добра камерата не го препознава кодот не ја фаќа. Иначе чим ја скенира гледаш одма ти пише фирма и точен износ колку е потрошено.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Уште еден услов е ако апаратот има автофокус. Мојот нема, "малку" е постар, па користам од други.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
ne sum ja cital temava i neznam dali e za ova postaveno prasanje ili odgovor.
1. edna smetka F. dali moze dva pati da se prati(sigurno imat tamu soznanija i ke gi otvrlat tie smetki)
na primer naogam frlena smetka i ja prakam na moj telefon ama taa bila prethodno skenirana od nekoj.
2. Sto so tie smetki koj ne gi zemaat potrosuvacite i se frlaat (sum videl cel paket smetki pred nekoj dukani)
moze li tie da gi skeniram i pratam,mislam deka ne se skenirani voopsto.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.619
1. edna smetka F. dali moze dva pati da se prati(sigurno imat tamu soznanija i ke gi otvrlat tie smetki)
na primer naogam frlena smetka i ja prakam na moj telefon ama taa bila prethodno skenirana od nekoj.
2. Sto so tie smetki koj ne gi zemaat potrosuvacite i se frlaat (sum videl cel paket smetki pred nekoj dukani)
moze li tie da gi skeniram i pratam,mislam deka ne se skenirani voopsto.
1. :facepalm: Не може.
2. Може.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
aj i ova prasanje, vo eden mesec prakam 50-100 smetki od ist proizvod (dal je moguce)
na primer od gorivo 100 smetki od po 500 ili 1000 denari (moguce e)
kako ke opravdam deka jas sum go potrosil toa gorivo (ne e moguce)
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
2. Sto so tie smetki koj ne gi zemaat potrosuvacite i se frlaat (sum videl cel paket smetki pred nekoj dukani)
moze li tie da gi skeniram i pratam,mislam deka ne se skenirani voopsto.
Може, но само ако не се постари од 10 дена.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Чим е едншка скенирана по втор пат нема да ја скенира колку и да се обидуваш.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Може да ми каже некој на сметките што би требало да значи ддв А и ддв В ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom