Плински уреди

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Зошто пред да ги сменам тештиците ми префрлаше после 1км на плин, а сега многу подоцна, 4,5...км? Што е изместено?!
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Зошто пред да ги сменам тештиците ми префрлаше после 1км на плин, а сега многу подоцна, 4,5...км? Што е изместено?!
може да има две причини:

1.ако си ставил тештици по дебелозидни, со помал внатрешен промер, автоматски си го намалил протокот на антифриз низ расплињачата и сега потребно и е повеќе време додека да се загрее на иницијалната температура...

2. имаш заробено воздух во расплињачата, помала количина на антифриз врти и допира до телата и мембраните кои имаат намена да ја загреат расплињачата, потребно и е повеќе време да се загрее...

и во двата случаи, ке ти троши за некој процент повеќе, поготово на отворена вожња, затоа што и при работна температура постигната на моторот, плинскиот уред ќе работи на пониска температура, автоматски поише гориво ке иде...

кој ти ги менуваше? ти сам или на сервис?
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
може да има две причини:

1.ако си ставил тештици по дебелозидни, со помал внатрешен промер, автоматски си го намалил протокот на антифриз низ расплињачата и сега потребно и е повеќе време додека да се загрее на иницијалната температура...

2. имаш заробено воздух во расплињачата, помала количина на антифриз врти и допира до телата и мембраните кои имаат намена да ја загреат расплињачата, потребно и е повеќе време да се загрее...

и во двата случаи, ке ти троши за некој процент повеќе, поготово на отворена вожња, затоа што и при работна температура постигната на моторот, плинскиот уред ќе работи на пониска температура, автоматски поише гориво ке иде...

кој ти ги менуваше? ти сам или на сервис?
Блиску си, на сервис. Инаку температурниот давач беше расипан, го сменивме сега е топ.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Имам Алфа 164ка, планирам да и ставам плин е сега ме занима дали се погодени алфите за плин... и отприлика кој е најдобар плин да се стави...?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Имам Алфа 164ка, планирам да и ставам плин е сега ме занима дали се погодени алфите за плин... и отприлика кој е најдобар плин да се стави...?
Jас мојата алфа 156 2.0тс ја купив со монтиран ловато дизна дизна пилински систем и сум задоволен и од системот и потрошувачката која се движи од 9 до 12,5 во зависност од времето и возењето
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Под боцава имаше како ситни камчиња песок, јас ги усисав. Сега некако како да ми мрда боцата, ги стегнав пружините (пластични) што ја држат од страна, но ме плаши дека не се баш сигурни. .. дали песокот (ситните камчиња) биле ставени за тоа, да ја држат боцата да не мрда?

uploadfromtaptalk1461937174137.jpg
 

NECsLon^

Kimi Räikkönen
Член од
27 ноември 2005
Мислења
80
Поени од реакции
2
Здраво Дечки

Дали може да се намести плински уред на Опел Астра Ј, 1.4 Турбо (2014 годиште), и ако може, каков препорачувате?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.211
Поени од реакции
3.594
Те следам што пишуваш па ме интересира подобар и е од ловатото штом го препорачуваш
Aprolutno no;1 LpgTech, pa AcStag,pa ponatamu site ostanati, vo plimontSK,na problematicni vozila ne stavaat landorenzo, tuku stavaat ac stag, otvori na stranata vo galerija ke vidis,Primer za psa grupacija imam drugar so citroen c4 1.4=90ks koj imas plin landirenzo 1 godina ne krena glava pa predniot del mugo smenoja ;isparuvac,dizni,instalacija,i kompijuter so stag4plus, pa eve 2 godini vozi bez problem,
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Aprolutno no;1 LpgTech, pa AcStag,pa ponatamu site ostanati, vo plimontSK,na problematicni vozila ne stavaat landorenzo, tuku stavaat ac stag, otvori na stranata vo galerija ke vidis,Primer za psa grupacija imam drugar so citroen c4 1.4=90ks koj imas plin landirenzo 1 godina ne krena glava pa predniot del mugo smenoja ;isparuvac,dizni,instalacija,i kompijuter so stag4plus, pa eve 2 godini vozi bez problem,
Што проблем имал со циторенот со ланддиренцо.
Јас имам ксантиа 2.0 16в на плин од 1998 и никогаш не сум имал проблем нити па капалки имам вградено како што налагаат некои кои монтираат плински системи
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.211
Поени од реакции
3.594
Што проблем имал со циторенот со ланддиренцо.
Јас имам ксантиа 2.0 16в на плин од 1998 и никогаш не сум имал проблем нити па капалки имам вградено како што налагаат некои кои монтираат плински системи
kapalki se mestat na ford i na japonskite vozila, bidejki imaat mnogu tanki ventili, a na xantia raboti sekakov plin, na c4 ili peugeot307 so 1.4_16v, motor ET3, mnogu e problematicen,motorot nikogas ne raboti kako sto treba,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom