Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,1%
  • Златен даб

    Гласови: 183 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,0%

  • Вкупно гласачи
    654

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Месец дена веќе сум во Германија, има преголем избор на пиво и не знам дали некогаш ќе ги пробам сите. До сега единствено лошо пиво што го пиев беше Krombacher. Пиев Erdinger, Paulaner, некои други на кои не се сеќавам како се викаат, ама до сега највеќе имам пиено Alpirsbacher. Искрено за пивово немав слушнато пред да дојдам. Има повеќе различни видови, ама највеќе ми легна Starkbier so 7,3% алкохол. Перфектен вкус, повише удира нормално заради поголемото количество на алкохол, ама најбитно од се е што ептен малце е газирано. Колку сакаш пиј, нареден ден не боли глава. А не како Скопско, ем грло да те фати од што е газирано, ем нареден ден да те искине глава ако испиеш 4+. После ова не знам како пак би пиел Скопско. Германија е рај за љубители на пиво.

Прегледај го приврзокот 182873

Живели и среќна нова!
Мене па Кромбахер темното ми е врв :D И имам приметено дека дента откако сум пиела, уште повеќе ми се пие :pos: Исто и Пауланер Салватор ми се допаѓа многу.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Мене па Кромбахер темното ми е врв :D И имам приметено дека дента откако сум пиела, уште повеќе ми се пие :pos: Исто и Пауланер Салватор ми се допаѓа многу.
Каде има Пауланер Салватор во мкд/најблиску? И да не знаеш некоја специјализирана продавница за пиво (лименки по можност, не флаша) кај што има повеќе избор на пива, не овие во маркет :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Каде има Пауланер Салватор во мкд/најблиску? И да не знаеш некоја специјализирана продавница за пиво (лименки по можност, не флаша) кај што има повеќе избор на пива, не овие во маркет :D
Во Веро во Тафталиџе го земам Салватор, сега цената е 50-60 во тој ранг некаде, не ми текнува точно, неповратна стаклена амбалажа. Е таква продавница не знам :( ако знае некој нека пише.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Пивотеката во Буњаковец за жал се затвори негде 2014 година, не знам дали постои сега друго такво нешто.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Има отидено некој у Темов у скоро време? Еднаш ми се ептен океј пивата, еднаш ми се ко вода, немаа константност у квалитет. Не сум бил скоро пола година, па ме интересира како е сега.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Има отидено некој у Темов у скоро време? Еднаш ми се ептен океј пивата, еднаш ми се ко вода, немаа константност у квалитет. Не сум бил скоро пола година, па ме интересира како е сега.
УЖАСНО ЛОШИ
Толку ги имаат заебано пивата да тоа е просто неверојатно.
Од првичното пријатно изненадување кое што го имав пред некое време сега само разочарување.
Неколку пати одам периодов и пивото им е се полошо и полошо, начекав и во друг локал флаширано, не само што мириса гадно туку и вкусот му е убитачно лош.
Не знам што се случило, за ваква катастрофа да се случи со пивата а баш беа добри.
Моја препорака ти е НЕМОЈ !
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Има отидено некој у Темов у скоро време? Еднаш ми се ептен океј пивата, еднаш ми се ко вода, немаа константност у квалитет. Не сум бил скоро пола година, па ме интересира како е сега.
Пред две недели бев и го пиев светлото, на ништо нема вкус, ниту па се чувствува алкохолот, како превриена обоена вода е. Нормално, индивидуално е ова, може тебе ќе ти се допаѓа ама мене ич.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Пред две недели бев и го пиев светлото, на ништо нема вкус, ниту па се чувствува алкохолот, како превриена обоена вода е. Нормално, индивидуално е ова, може тебе ќе ти се допаѓа ама мене ич.
Со лошата миризба како излезе на крај, јас црева превртев од светлото.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Тоа црвеното (не го запамтив името) есеноска убаво беше, ме изненади дури зошто очекував некој бучкуруш ама светлово го имаат докусурено.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Фонија, Човекот, Г Точка, Плавуша така нешто беа имињата се сеќавам. :D
Мразам пиво со овошни и егзотични ароми.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Тоа црвеното (не го запамтив името) есеноска убаво беше, ме изненади дури зошто очекував некој бучкуруш ама светлово го имаат докусурено.
Летoвo и есенвa дoнекaде беa oк, пивo штo би се реклo не е нештo вaу aмa пoминувa кaкo пивo.Кoгa си дoaѓaв вo мк бев редoвен гoстин тaму, дури и гермaнските кoлеги си ги нoсев нa пивo. Сегa некaде пред нoвa гoдинa пoминувaше oнaкa. Пoсле нoвa гoдинa уби бoже се нa пoлoшo и пoлoшo, не сaмo штo не е истoтo пивo туку е нештo нaјлoшo штo сум прoбaл дo сегa. А сум прoбувaл и леле мaјкo бучкуруши прaвени вo дoмaшни услoви aли oвa сегa е днo днa.
Фонија, Човекот, Г Точка, Плавуша така нешто беа имињата се сеќавам. :D
Мразам пиво со овошни и егзотични ароми.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Не се прoблем имињaтa другoтo е ствaр нa вкус, aмa не мoже клoшaрoн пaне дa ме прaи будaлa, ми прoдaвa некoе темнo тиње и гo нaрекувa стaут a јaднoтo сo стaут немa врскa. Плaќaм ипa ми нoсaт безвкуснa блaгa oбoенa вoдичкa пишaл пилснер тoa вoдa oд кoстени.
Тoa е прoблемoт шo неписмен прoбувa дa ме прaи будaлa зa мoј пaри, пoлекa бе пријaтеле aкo ти не знaеш штo е штo и не си прoбaл нишo другo oсвен скoпскo пa си oтвoрил пивaрa, не ми прoдaвaј лук и вoдa и не прoбувaј дa ме зaебеш. Е oд тaкви лузери си пaтиме.
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.278
Поени од реакции
22.550
Тоа црвеното (не го запамтив името) есеноска убаво беше, ме изненади дури зошто очекував некој бучкуруш ама светлово го имаат докусурено.
Скендербег или чаршиско.[DOUBLEPOST=1519248137][/DOUBLEPOST]
Фонија, Човекот, Г Точка, Плавуша така нешто беа имињата се сеќавам. :D
Мразам пиво со овошни и егзотични ароми.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Колку што знам Темов нема пива со егзотични ароми .
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Скендербег или чаршиско.[DOUBLEPOST=1519248137][/DOUBLEPOST]
Колку што знам Темов нема пива со егзотични ароми .
Имa кaкo немa, чaршискoтo ( светлoтo ) егзoтичнa aрoмa нa прoлив.
Пред некoлку денa мoј пријaтели пиеле пивo вo кoлектив нa плoштaд кoј истo тaкa е нa темoв, уште не мoжaт дa се oпoрaвaт oд пoврaќaње.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
8
Поени од реакции
3
Почитувани членови и љубители на пиво. Доколку имате желба сами да произведувате пиво, сакам да ве известам дека во Скопје веќе може да се снабдите со потребните состојки.

Моментално продавницата ги има само сојстојките(слад, хмељ и квасец) за правење на пиво, а наскоро ќе ја има и потребната опрема(канти за ферментација, сифони за преточување, врењачи, вреќи за слад, хидрометри, перачи за флаши, млинови за слад и друга неопходна орпема).

Локацијата на продавницата е во населба Аеродром, на бул.АСНОМ бр.74 локал 5. Телефони за контакт: 078/254-349(Иван) и 075/221-947(Предраг)
Работно време е пон-пет од 09-16 часот.

Поздрав!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom