Пиво

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од Мистичен, 30 јули 2005.

?

Коe пиво најчесто го пиетe?

 1. Скопско

  149 гласови
  36,7%
 2. Златен даб

  135 гласови
  33,3%
 3. Amstel

  35 гласови
  8,6%
 4. Heineken

  35 гласови
  8,6%
 5. Tuborg

  32 гласови
  7,9%
 6. Beck's

  7 гласови
  1,7%
 7. Други

  67 гласови
  16,5%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. wARMAN69

  wARMAN69

  Член од:
  24 декември 2007
  Мислења:
  11.565
  Допаѓања:
  3.900
  Dosta dobro (y)
   

  Прикачени податотеки:

  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 2. NekojBatka

  NekojBatka

  Член од:
  21 јули 2017
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  35
  Хмм, сеа го пробувам во пола литро лименки Лашко Златорог, она светлото. Иначе купувам Амстел исто во лименки.
  Скопско класик го пијам онака од навика.
  Чат пат и Златен даб и Темов кога има Баскерфест :) Горско не ми се свиѓа
   
  Последно уредено: 24 јуни 2018
 3. Рудници и

  Рудници и ООЗТ Рудници и железарница - Скопје

  Член од:
  9 декември 2009
  Мислења:
  11.185
  Допаѓања:
  16.141
  Како да си прочитав сопствено мислење(y)
  Салваторот одамна го немам сретнато, го имаше во Тинекс и по некои поасални пабчиња.8,5% ако добро памтам.
  Слично и Шоферот.
  Причина - комбинација на цената до побарувачката и нашата пивсла навика.Уште работат увоз(Skopje Beer Company мислам е фирмата, увезуваа(т) и Лефе, Конрад, дортмундски Даб), ама во многу ретки места низ Скопје и еден паб во Тетово и на моменти Охрид.Dunkelweisen верзијата им е исто добра.
   
  На Saladin и NekojBatka им се допаѓа ова.
 4. head

  head ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО

  Член од:
  15 септември 2005
  Мислења:
  1.187
  Допаѓања:
  171
  Почна лето, и одма ги доусраа нашиве пива Таман реков Скопско го оправиле колку толку, кога зимам прееска од 1,5 л Скопско и.... го истурив цело, пошто ко у шупа да го праеле има вкус. Пена се губи за 5 секунди, негазирано, и остануе некој гаден вкус после секоја голтка.... ужас
  Купено денес у Тинекс Годел [​IMG]

  Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
   
 5. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  75.066
  Допаѓања:
  152.715
  Салватор го има во Веро
   
 6. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.963
  Допаѓања:
  7.934
  Ja nema nikad da ja priznaam pivskava industrija i industriskata tehnologija, se dodeka ne izmislat DIETALNO PIVO, pivo od koe nema da se osekjam pred poragjaj.
   
 7. Random_Guy123

  Random_Guy123

  Член од:
  5 јули 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  3
  Златен Даб до крај.
   
  На feler и stratUs им се допаѓа ова.
 8. Stucc

  Stucc

  Член од:
  20 декември 2017
  Мислења:
  274
  Допаѓања:
  137
  Златен даб пошо Скопското многу ми горчи, но и тоа пијам од време на време. Туборг, Амстел секако не се лоши. Скопско Смут треба да пробам, а оној пат пробав некое пиво праено у Амстердам. Десперадос се викаше и имаше и текила у него, доста појако од нашите пива. Најлошо пиво според мене е Горското.
   
 9. bad boy 20

  bad boy 20 21 is coming home.....

  Член од:
  3 август 2018
  Мислења:
  151
  Допаѓања:
  81
  skopsko smud.....
   
 10. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.687
  Допаѓања:
  11.647
  A pint of lager can contain up to 180 calories, roughly the same as a slice of pizza.

  Пивото „си тражи“ храна :D
  Инаку вака глеано не е нешто многу калорично, шо знам. „Пивски стомак“ мислам дека е кованица за таков тип на живот, пошо ретко чоек само пиво да пие, а да не си е мераклија за грицнување.
   
  На bad boy 20 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. AwesomeNuts

  AwesomeNuts

  Член од:
  19 октомври 2015
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  11
  Крали Марко срча,ама мраз ладно (y)
   
  На BilboBaggins и Aleksandar91 им се допаѓа ова.
 12. silmarillion

  silmarillion Гостин

  Дабов го усраа максимално.
   
  На Scirea, BilboBaggins, Chronysync и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.857
  Допаѓања:
  6.673
  Одамна е усран, најмалку од лани.
   
  На Scirea, BilboBaggins и Chronysync им се допаѓа ова.
 14. Aleksandar91

  Aleksandar91

  Член од:
  16 април 2014
  Мислења:
  3.890
  Допаѓања:
  3.852
  Моментално Крали Маркото е 2 класи подобро од дабот.На ништо не личи.
  Се зборува дека го пуштаат побзо отколку што треба,поради преголемата побарувачка а немањето на доволно простор за да одстои колку што треба.
   
  На BilboBaggins и AceCaleb им се допаѓа ова.
 15. beneamata

  beneamata

  Член од:
  14 ноември 2009
  Мислења:
  15.098
  Допаѓања:
  10.763
  Истиот муабет ко за Скопско од пред неколку години, нека измисли народов нешто ново.

  Крали е далеку од добро пиво, може комотно со она на кожувчанка да се споредува
   

Сподели преку: