Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 27,9%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,1%

  • Вкупно гласачи
    653
Член од
5 март 2018
Мислења
8
Поени од реакции
3
Провери у Веро и у Алкотека (пред-позади грчка амбасада ако идеш од страната на центар). Не знам у Буњаковец дали уште работи таа продавницата специјализирана само за пива.
Продавничката во Буњаковен не работи со години.
Поздрав
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Прв пат пробувам Paulaner Salvator и многу ми се допадна.

Туку да не знае некој зошто ги снема Schofferhofer, некако нивниот Hefeweizen највеќе ми лежи од хефињата. Порано ги имаше низ Тинекс и Веро, сега не ги гледам. :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Прв пат пробувам Paulaner Salvator и многу ми се допадна.

Туку да не знае некој зошто ги снема Schofferhofer, некако нивниот Hefeweizen највеќе ми лежи од хефињата. Порано ги имаше низ Тинекс и Веро, сега не ги гледам. :)
Paulaner Hefeweizen според мене е едно од најдобрите пива евр. Прилично е скапо, ама има перфектно избалансирани комбинации и слоеви на вкусот.

Последниов период од патувањава, прв пат го пробав Frontier, lager, британско пиво од Fullers истата фирма што го произведува London Pride, со тоа што е релативно ново, од 2013-та. Има некои додатоци во вкусот, лимон, ама не за да се нарече редлер и мислам дека има и мала нијанса бозел. Кај нас пивариве не експериментираат многу во овој фазон, освен пане превара. Од тоа што сум пробал од англиски пива, ова ми е нај-ок некако. Пак мислам дека надвор од континентов, единствено ирските ги бива, а англиските...што знам. Криво ми е што е најскапото пиво што сум го платил до сега, ама г'з радознал.



https://www.brewdog.com/item/16/BrewDog/Punk-IPA.html - Ова е исто многу популарно меѓу британците во последно време. Ќе гледам да го пробам, па у прва прилика ќе го коментирам.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Zemam tendzere i mesham u nego Hajneken, Amstel, Krale Marko i Skopsko. I pijam.
 
Член од
6 јуни 2018
Мислења
2
Поени од реакции
1
Вo сaбoтaтa бев вo кaшмир, имaше сaем нa дoмaшни прлизвoдители нa пивo. Лoшa oргaнизaцијa, лoшa музикa пoд прoсечни пивa нo зaрoдиш вo дoмaшнo пивaрствo ( aмa сите сo етикетa небaре етикетa плaќaш a не пивo ) имaше сaмo еднo пивo прoфи изрaбoтенo aмa не ми се верувa декa aмaтер гo имa прaвенo. Oд a дo ш се штo требa дa имa еднo пивo. Сегa сaмo дa гo нaјдaм чoвекoт шo гo прaви :)
А дa тaму беa и oд темoв, тoченoтo мех... Пoдпрoсечнo
Pozdrav, za vkusovi ne se rasprava, inace najgolemite nagradi vo pivarstvoto go zemat sekogas amaterskite pivari. Oti tie odat na kvalitet. Mozat da nabavat bilo koj hmelj, kvasec ili se so mu treba. To ti e dokazano. Normalno deka se bara iskustvo, makedonija do pred nekoj mesec nemase od kade da kupat. Pisi porace pa ke se dogovorime da probas dobro pivo. Koj stil go pies?

Rece deka dosta odis Srbija, Hrvatska i deka se imas probano. Od regionot koe pivo ti e tebe kvalitetno?

Pozdrav[DOUBLEPOST=1528288174][/DOUBLEPOST]
Paulaner Hefeweizen според мене е едно од најдобрите пива евр. Прилично е скапо, ама има перфектно избалансирани комбинации и слоеви на вкусот.

Последниов период од патувањава, прв пат го пробав Frontier, lager, британско пиво од Fullers истата фирма што го произведува London Pride, со тоа што е релативно ново, од 2013-та. Има некои додатоци во вкусот, лимон, ама не за да се нарече редлер и мислам дека има и мала нијанса бозел. Кај нас пивариве не експериментираат многу во овој фазон, освен пане превара. Од тоа што сум пробал од англиски пива, ова ми е нај-ок некако. Пак мислам дека надвор од континентов, единствено ирските ги бива, а англиските...што знам. Криво ми е што е најскапото пиво што сум го платил до сега, ама г'з радознал.



https://www.brewdog.com/item/16/BrewDog/Punk-IPA.html - Ова е исто многу популарно меѓу британците во последно време. Ќе гледам да го пробам, па у прва прилика ќе го коментирам.
Mnogu lujge pocnaja so Paulaner, kako i jas. No sepak posle dosta ispieni piva ke vidis deka go piese zatoa sto nemase nisto drugo. Dosadno pivo
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.862
Поени од реакции
11.484
Пауланерот и мене ми е онака океј, али просечно, кога ќе видиш какви се' други пива има.

Инаку, Скопското нефилтрирано мене ми легна некако, ептен ми е питко, не е газирано како оригиналната верзија (која мене лично ми е океј, не ми смета газираноста ни после 5-6 пива испиени) ниту е водкасто како Смутот. Е сега дали и од него ќе се заситам, ќе видиме. :D

Инаку, друго пиво што се зима кај мене дома е едно германско, не ми текнува како се вика, матно е, жолта лименка од 0.5л и е доста ефтино како за немакедонско пиво.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
2.059
Пауланерот и мене ми е онака океј, али просечно, кога ќе видиш какви се' други пива има.

Инаку, Скопското нефилтрирано мене ми легна некако, ептен ми е питко, не е газирано како оригиналната верзија (која мене лично ми е океј, не ми смета газираноста ни после 5-6 пива испиени) ниту е водкасто како Смутот. Е сега дали и од него ќе се заситам, ќе видиме. :D

Инаку, друго пиво што се зима кај мене дома е едно германско, не ми текнува како се вика, матно е, жолта лименка од 0.5л и е доста ефтино како за немакедонско пиво.
Da ne mislis na Schützengarten, zolta limenka ima toa pivo :icon_lol:

Inaku Super Bock i Feldschlösschen si se standard kaj mene, sum probal mnogu ama ovie mi se super :icon_lol:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Регионов има доста пивски брендови што се квалитетни. Во Србија, као low-tec, aма со конзистентност и непромена на рецепта - Зајачарско. Популарно е и во Белград, на пример, затоа што другите големи пивари испоменуваа сопственици и се' што иде со тоа. МБ мислам и дека целосно се затвори. Лав и Јелен се покомерцијални и понаивни.
Во Грција Fix ми е пред Mythos. Некако, амбалажата ме потсеќа на старото Скопско, темното шише, а и често ако одам на планинарење го имаат по домовите...многу е добро за рехидрирање после летен хајк на Олимп.
Бугарија има солидна цифра брендови и по мене со добар квалитет. За жал поретко одам натаму. Каменицата која се продава кај нас, за жал, ми е веројатно најслабо по квалитет. Шуменско и Пиринско ми се останати во добро сеќавање и Загорка, која е многу распространета за разлика од овие две кои ги има претежно во западна Бугарија. Сепак мислам дека имаат сенс бугарите, а и добри продукти за да извадат добри пива и би сакал да тестирам што повеќе.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Da ne mislis na Schützengarten, zolta limenka ima toa pivo :icon_lol:

Inaku Super Bock i Feldschlösschen si se standard kaj mene, sum probal mnogu ama ovie mi se super :icon_lol:
Го пробав ова пред 1-2 недели, некако многу ми е водесто што знам :D Ништо посебно.
Од бугарските, Пиринско,Ариана и Загорка :D
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Mnogu lujge pocnaja so Paulaner, kako i jas. No sepak posle dosta ispieni piva ke vidis deka go piese zatoa sto nemase nisto drugo. Dosadno pivo
Не би рекол. Јас којзнае со што имам почнато, ама многу веројатно да е Скопско, затоа што во СФРЈ мислам дека немаше друго од Македонија.
Вкусови се во прашање. Од тие типови на пиво имам пиено и во Минхен, во локални пивници, не знам зошто ти е досадно...голтката има layer-и повеќе вкусови се осеќаат, зборам за hefeweizen, a не за стандардното Paulaner.
E да, ретко си се частам и со Erdinger, цената му е не баш за наш стандард, ама за уживател на пиво, мислан дека нема чоек што не го цени. Често го има во веро во комбинација со чаша пехар и некоја као промоција.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
2.059
Го пробав ова пред 1-2 недели, некако многу ми е водесто што знам :D Ништо посебно.
Од бугарските, Пиринско,Ариана и Загорка :D
Mene kako mi lezi toa nemas poim, pred 2 nedeli bev na 3 dena so prijateli vo camping i zemav dva paketi od po 24 piva 0,5 limenki, mi ostanaa samo 10tina :icon_lol:
 
Член од
6 јуни 2018
Мислења
2
Поени од реакции
1
Ако ве носи пат кон стариот дел на Загреб поминете во пивница Мали Медо, имаат убави пива, темните ми беа супер mrki medo i gricka vjestica :)
https://www.pivovara-medvedgrad.hr/mali-medo/?lang=en
Mali medo e nesto interesno ama ke probate samo nivni piva, https://www.ratebeer.com/places/city/zagreb/0/53/
Tuka mozite da istrazite i da probate drugi piva, Hrvatska momentalno ima 40+ Craft pivari.[DOUBLEPOST=1528301546][/DOUBLEPOST]
Ако ве носи пат кон стариот дел на Загреб поминете во пивница Мали Медо, имаат убави пива, темните ми беа супер mrki medo i gricka vjestica :)
https://www.pivovara-medvedgrad.hr/mali-medo/?lang=en
Inace mene Fakin Ipa i noviot baltazar "Profesor" mi se mnogu podobri :D
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.867
Поени од реакции
7.554
У Србија ми се свиѓа Зајечарско пиво. Баш има добар вкус на пиво.

Туку некој знае зошто Скопска пивара прекинаа да го произведуваат Стар Лисец ?

Бев доста мал кога го имаше и поради тоа не успеав да го пробам.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Hmmm imam dosta materijal na proba staeno. Pasija mi e da probuvam piva od razlicni zemji...Idemo u short crti

Everyday day pivo onaka koilicinski Lager\Pilsner Favorite: Red Stripe (Jamaica) Stella i Cusquena (peru)
Onaka desertno pivo bilo koe Heffe ili Zitno\belo Fav: Paulaner-Heffe i Hooegarden.
Koa se zdrere meso i ostali mesni surovini Indian Pale Ale Fav:One and only ....Goose.
Summer Fav:Blue Moon i bilo koja Abita.
Winter: Yuengling (American amber)

Najdobroto\Najkompleksno po vkus: New Glarus Zwickel Bier.
Najunikatno: Innis and Gunn piva cuvani vo burinja od Whiskey i Rum.

Nasite balkanski piva spored mene ...svetlosni godini nazad...nesoodveteno silen vkus na jacmen...ralizka vo vkus od sise do sise..nebalansirani i preterano gazirani.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom