Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

 • Скопско

  Гласови: 197 38,8%
 • Златен даб

  Гласови: 154 30,3%
 • Amstel

  Гласови: 47 9,3%
 • Heineken

  Гласови: 49 9,6%
 • Tuborg

  Гласови: 41 8,1%
 • Beck's

  Гласови: 12 2,4%
 • Други

  Гласови: 86 16,9%

 • Вкупно гласачи
  508
Член од
21 јули 2017
Мислења
213
Поени од реакции
142
Некој чекор во самото правење на класино Скопско не го туркаат, па затоа поефтино доаѓа, ама и затоа нетолку квалитетно. Но класикот е подобар на пример од Горско и од Крали Марко.
Инаку пијам Скопско од навика, треба да пијам малце и Даб. Некои луѓе повеќе сакаат Даб од Скопско. Да воочам разлика.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.943
Поени од реакции
184.339
Инаку пијам Скопско од навика, треба да пијам малце и Даб. Некои луѓе повеќе сакаат Даб од Скопско. Да воочам разлика.
мене желудникот ме боли од Даб, не дека хејтам нешто. А пченичниве пива се потешки од класичниве на кои сме навикнати и не можеш да ги пиеш со иста брзина и количина зошто ќе се направиш пепел. :D
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.895
Поени од реакции
12.038
Vo sporedba cenite na pivo vo Makedonija i ne se bas eftini.

Kolku e gajba Skopsko/Dab? Okolu 35*20=700 Denari okolu 12€ da receme grubo.

Za tie pari vo Germanija mozes da kupis dobri piva, ima i poskapi nakaj 15-16€ ali i tuka redovno na akcija odat nakaj 12€. Poeftini sekako ima primer Oettinger koe sega go vidov vo Makedonija moze da se najde gajba i za 5-6€.

Ako moze nekoj upaten da kaze posto ne znam: Dali makedonskite pivari koristat hmelj ili ekstrakt na hmelj? I od kade go nabavuvaat?
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.317
Поени од реакции
7.282
А десет пива неделно се веќе алкохолизам, парите ти се најмал проблем тука.
I ti zaebavas sega, 10 piva nedelno (nema ni 2 piva na den) bile alkoholizam :pos:
U najjaka forma piev po 10-15 piva cetvrtok, petok, sabota i nedela, pa ne se osekav kako alkoholicar :ROFLMAO:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.943
Поени од реакции
184.339
I ti zaebavas sega, 10 piva nedelno (nema ni 2 piva na den) bile alkoholizam :pos:
U najjaka forma piev po 10-15 piva cetvrtok, petok, sabota i nedela, pa ne se osekav kako alkoholicar :ROFLMAO:
Скопско и останати лагери не, Холштен или белгискине со по 7-8% по 0,5, тоа е веќе за секирање :) Членот спореди, затоа така пишав. Башка што ако се консумира секој ден по секоја дефиниција е алкохолизам, поготово па и ако кај некого се јавува нервоза ако пропушти еден ден. :)))))
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
730
Поени од реакции
823
10 piva se 3 pati po 3 piva ako slabo ti odi matematikata ili 2x3 + 2x2, ako ova alkoholizam....hahhaha
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.575
Поени од реакции
36.788
10 пива неделно алкохолизам, а по 3-4 пива дневно како чичко ми што треба да е? :D
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.895
Поени од реакции
12.038
Ja poznavam lugje koi so godini (decenii?) nemaat voda pieno tuku dnevno mavaat po pet golemi Skopski (ako ima feshta moze i poke :D) - dali i toa pagja pod alkoholizam? :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.943
Поени од реакции
184.339
Мислете што сакате ама белгискине и германскине ако ги локате секој ден како родниниве што ги споменувате и ако ве фаќа нервоза ако пропуштите ден, тоа не е за смеење. Како што вие имате такви познаници, јас имам познаник што од „да пројде летово и ќе намалиме со пиење“ сега е во Негорци. Скопско и Даб се мочка и веќе реков дека не спаѓаат во равенкава. Јбг ако сакаш да си се опушташ со квалитетен витамин б, ќе си платиш, во МКД се квалитетно е увозно а и тоа што беше увозно и евтино, го укинаа.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
8.634
Поени од реакции
10.074
Планирам тотално да се откажам од алкохол...жал ќе ми биде за пивото повеќе од виното, али јбг. Доста беше, секако беше убаво додека траеше, нема поубав пијалок од камен ладно пиво.....какво сака нека е.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.027
Поени од реакции
4.163
Планирам тотално да се откажам од алкохол...жал ќе ми биде за пивото повеќе од виното, али јбг. Доста беше, секако беше убаво додека траеше, нема поубав пијалок од камен ладно пиво.....какво сака нека е.
Зошто бре брат? Пробај мерка да си одредиш не мора да укинеш скроз. (освен ако немаш здравствени причини...тоа е друго)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
8.634
Поени од реакции
10.074
Зошто бре брат? Пробај мерка да си одредиш не мора да укинеш скроз. (освен ако немаш здравствени причини...тоа е друго)
Никад не сум седнал да се напијам, ама под 3 пива не сум цело лето :) Се ми се погаѓа после саат и кусур па и два тежок тренинг. После тоа првото пиво го пијам на 3 пати, како за беља на гладно додека стигне мезе. Кафани и гостилници не ми бегаат најмалце 3 пати неделно. За џабе се убив од спорт. А се направив ѓубре и неколку пати со по преку 7,8 пива мртов уморен. Не е за мене, од што е убаво го пијам толку у пм.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.960
Поени од реакции
10.651
Ај после работа, ама после тренинг алкохол никако не разбирам, дехидриран и изморен и згора на се уште алкохол да те доисцеди o_O
Автоматски споено мислење:

Мислете што сакате ама белгискине и германскине ако ги локате секој ден како родниниве што ги споменувате и ако ве фаќа нервоза ако пропуштите ден, тоа не е за смеење. Како што вие имате такви познаници, јас имам познаник што од „да пројде летово и ќе намалиме со пиење“ сега е во Негорци. Скопско и Даб се мочка и веќе реков дека не спаѓаат во равенкава. Јбг ако сакаш да си се опушташ со квалитетен витамин б, ќе си платиш, во МКД се квалитетно е увозно а и тоа што беше увозно и евтино, го укинаа.
Вестмале и рошефорт трапист ако удрат по 3 на спиење правец ќе ги отераат, од второто после 3 пива на брзина нозете ми трепереа како на новородено теле
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.037
Поени од реакции
3.836
Krombacher Weizen!
Пченично пиво со скоро неприметлив сладок вкус и е феноменално!
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
8.085
Никад не сум седнал да се напијам, ама под 3 пива не сум цело лето :) Се ми се погаѓа после саат и кусур па и два тежок тренинг. После тоа првото пиво го пијам на 3 пати, како за беља на гладно додека стигне мезе. Кафани и гостилници не ми бегаат најмалце 3 пати неделно. За џабе се убив од спорт. А се направив ѓубре и неколку пати со по преку 7,8 пива мртов уморен. Не е за мене, од што е убаво го пијам толку у пм.
Мочање спроти ветер. Нешто што ми се случува добри 4-5 години уназад. Спортски активен цело време, не после секој можен тренинг али многу често после тренинзите одвај чекам да го испијам првото пиво. Ми го полни цело тело, мускули и организам како некој јебени елексир да внесувам. Нормално, често после тоа се продолжува со уште некое. Јас не главам по гостилници и кафани али најчесто во еден од околните барови и по свирки. Стално викам дека во ригорозни диети и режими воздржувањето за благо, џанк фуд и било каква друга вкусна али нездрава храна не би ми било проблем како воздржувањето од пиво, најдобриот јебени пијалак у свет.
4 недели негде на режим сум, викендов се напив една лименка, прошлиот исто, два викенда претходно по две лименки, се на се 6 пива за 4 недели што е апсолутен рекорд за најмалце испиено пиво за овие 4-5 години. Дефинитивно навики што треба да се сменат се во прашање, а може да се издржи и без константно конзумирање на пиво. Нормално, не планирам вака да терам доживотно, штом ја постигнам формата што ја планирам, ќе пијам малце повеќе пиво, ама мислам дека ќе биде многу намалено во однос на изминативе неколку години, ама ќе видиме, таков е планот.
П.С. 4 недели имам едно литро ипол неотворено Скопско во фрижидер, немам искушенија да го отварам сега, можеби кај октомври, пред да му истече рокот :D
 
На врв Bottom