Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

 • Скопско

  Гласови: 173 37,5%
 • Златен даб

  Гласови: 146 31,7%
 • Amstel

  Гласови: 42 9,1%
 • Heineken

  Гласови: 43 9,3%
 • Tuborg

  Гласови: 37 8,0%
 • Beck's

  Гласови: 9 2,0%
 • Други

  Гласови: 76 16,5%

 • Вкупно гласачи
  461

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.254
Поени од реакции
10.818
Првото нијанса по горчлив вкус како за мене второто маалку по силен вкус али добри се во глобала ке бива за седенка добри пива... Инаку пробав и Urberau Bell го купив од машина поставена пред зградата 2е стакло и шишето има лик и вкусот нашето горско пиво не ми се допадна. Сега сум зел уште 3 други ке ги пробам па ке пишам (инаку пивата се од маркет и не се скапи да се разбереме уште не сум стигнал по баровите да ги пробам поскапите да нема замерки) А да пиев и Haineken него најмногу пошто девојката беше зела цел пакет (што се разбира женско од пиво :pipi:) и искрено исто како кај нас мн меко пиво да не кажам за девојки....
Vo Nirnberg si zatoa ne se zamaraj vo piva kako Bitburger. Tucher e od tuka ama pored mene ne e dobro. Probaj od frankonskite piva. Guttmann Hefeweizen ili Huppendorfer ako najs. Krug Bräu e dobro. Ke se najde nesto :)
 
Член од
15 април 2019
Мислења
265
Поени од реакции
207
лесно и светло со пица или скара :ајнапиво:
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.670
20190608_195705.jpg
Добро балансирано пале лагер,
не е врв на уметност ама ако се најдете на Крит, пробајте, добро е за гаснење жед;)
 
Член од
6 август 2011
Мислења
458
Поени од реакции
649
Во споредба со крафтот на Темов пивата у woodstock се божји напитоци :)
150 денари е најефтиното пиво и тоа 0.48 :confused::confused:!??!
Прво што е фората со тие 2 милилитра што ќе ги заштедат само тие знаат .
Второ вкусовите толку се одвратни што последниот пат кога бев пред една недела во вкусот на пивото се чуствуваше вкусот на нерастопен пивски квасец :sick:
И 150 денари чаша :гомце:
А за 150 има Erdinger, Paulaner, Holsten..
Темов до пред година ипол / две имаше добро пиво. Што се деси у меѓувреме не знам, ама сега во уста не се става.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.070
Поени од реакции
1.498
Да не начекал некој од вас Црно Лашко? Колку ми беше убаво тоа пиво и го снема. Пивара почна изгледа да произведува светло Лашко и ич не ми фати.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.264
Поени од реакции
16.325
Просто прашање?
Каде е можно да прочитаме список на пива(р)н(и)ци) учесници на Пиво Федт во Прилеп или Цеца и Селимова/Желчевски извадиле сопствени пива?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.174
Поени од реакции
169.039
Да не начекал некој од вас Црно Лашко? Колку ми беше убаво тоа пиво и го снема. Пивара почна изгледа да произведува светло Лашко и ич не ми фати.
Нема никаде, им ствараше конкуренција на Скопска и Прилепска пивара :) Нели е воочливо, веднаш штом го тргнаа од земјава жглааб и двете пивари искачаат со темни пива :) Семката да им се сотре како што пцуеше еден член на форумов.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
559
Поени од реакции
620
Ne sum ljubitel na pivo a i voopsto na alkohol iako sum se pravela letva na vremeto u sredno xD nejse ako moram da biram neka bide Guinness, preferiram temni piva.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.254
Поени од реакции
10.818
Видов Амстелот и Лашкото ги полни Скопска пивара под лиценца. Од кога тоа? Порано како да ми беа подобри сега некако тешко се допиваат посебно тие од лименка.

Дали може некаде да се најде Кенбах од Битолска пивара? Дали воопшто се произведува? Ни во Битола не видов.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
678
Поени од реакции
725
Амстелот и Лашкото секако пивара ги произведуваше од секогаш.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.070
Поени од реакции
1.498
Видов Амстелот и Лашкото ги полни Скопска пивара под лиценца. Од кога тоа? Порано како да ми беа подобри сега некако тешко се допиваат посебно тие од лименка.

Дали може некаде да се најде Кенбах од Битолска пивара? Дали воопшто се произведува? Ни во Битола не видов.
Ова е одамна, сигурно повеќе од година-две...Лашкото нема врска со живот, Амстел просечно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.174
Поени од реакции
169.039
Лашкото секако пивара ги произведуваше од секогаш.
Грешка си. Лашко го увезуваше фирма од Вевчани од Словенија. Како и што пишав погоре, се работеше за страшна конкуренција и пад на продажбата на Скопско и Даб во зимските месеци и бидна тоа што бидна.
Автоматски споено мислење:

П.С. Пробајте го Cortes германското, го видов на стори кај другар, го имало во Кам. Корона за сиромашни демек ама за летово е топ.
 
На врв Bottom