Петиција: Пиво после 19/21 ч.

Член од
28 декември 2015
Мислења
726
Поени од реакции
1.000

Ќе дува совозачот (ако е трезен) и толку.
Може ќе се пронајде решение и за тоа, хипотетички, дали со отисок на прст на волан постојано но и да се пронајде прашање е кога ќе биде достапно тука, може да поминат 20 години.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.803
Поени од реакции
5.465
Може ќе се пронајде решение и за тоа, хипотетички, дали со отисок на прст на волан постојано но и да се пронајде прашање е кога ќе биде достапно тука, може да поминат 20 години.
Отисок ќе даде возачот (пијан или под дејство на алкохол) за да го активира системот а ќе дува совозачот (трезен).

Малку логика.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
726
Поени од реакции
1.000
Отисок ќе даде возачот (пијан или под дејство на алкохол) за да го активира системот а ќе дува совозачот (трезен).

Малку логика.
Затоа реков хипотетички, не мора да биде баш со отисок, верувам дека би се пронашла техничка изведба на еден таков уред каде би се надминала можноста за злоупотреба, но и да биде тоа зборуваме за далечна иднина.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.803
Поени од реакции
5.465
Затоа реков хипотетички, не мора да биде баш со отисок, верувам дека би се пронашла техничка изведба на еден таков уред каде би се надминала можноста за злоупотреба, но и да биде тоа зборуваме за далечна иднина.
Нешто како автономни автомобили е спас, таман да се докрајчиш на пат кон дома :pos:

 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.238
Поени од реакции
16.284
Остајте го законов, во знак на поддршка на маалските продавници.
 

Dumbledore

Професор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
5.573
Поени од реакции
4.998
Едноставно, нема потреба од многу објаснување. Да потпишеме петиција и да влијаеме Собранието на РМ да донесе измени во Законот за трговија, за да можеме да купуваме алкохолни пијалоци после 19 часот, односно после 21 часот во лето. Потпишете на линкот подолу.
https://www.change.org/p/собрание-на-република-македонија-пиво-после-7ч-9ч?
Иако сум за законов, ете нека биде, ја потпишав петицијава. Не верувам дека ќе ви вроди со некаков плод, но нека биде чекор напред за евентуалните поважни теми и проблеми кои заслужуваат сериозна опсервација од страна на парламентот и владата, а не само брзо читање и слепо гласање (или само предлагање) за законот кој пратеникот воопшто и не го ни прочитал. :)
 

Xibalba

Punctum vivimus
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.731
Поени од реакции
10.250
B

Bafra

Гостин
Србите нели почнаа од нас да препишуваат глупите закони, и го донесоа. Трговците одма се здружија, пред уставен си дале дека ова ограничување е противуставно и си добија одма во нивна полза. Бидејќи легален производ, тие си имаат платено лиценци и неможе ограничувања.
Ама ние сме научени да ќутиме и никако здружување.

јас би и проституција. Сексот е легален, трговијата е дозволена дејност, па зашто на некој да му се забранува ако сака да тргува со тоа. Само нека си е регулирано од здравствен аспект :D
 
На врв Bottom