Петиција: Пиво после 19/21 ч.

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Ернесто ЧЕ Гевара, 7 јуни 2017.

 1. Ернесто ЧЕ Гевара

  Ернесто ЧЕ Гевара Hasta La Victoria Siempre

  Член од:
  21 јуни 2010
  Мислења:
  11.449
  Допаѓања:
  15.123
  Едноставно, нема потреба од многу објаснување. Да потпишеме петиција и да влијаеме Собранието на РМ да донесе измени во Законот за трговија, за да можеме да купуваме алкохолни пијалоци после 19 часот, односно после 21 часот во лето. Потпишете на линкот подолу.
  https://www.change.org/p/собрание-на-република-македонија-пиво-после-7ч-9ч?
   
  На k0k014, The King of Clay, Klin и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. sankerce

  sankerce прогресиФ

  Член од:
  6 март 2009
  Мислења:
  3.050
  Допаѓања:
  4.935
  Може малку глупо прашање ама, упалило ли ова со петицииве досега за било што?
   
  На КвикСилвер, Morgan Freeman и Гард им се допаѓа ова.
 3. cige

  cige Гостин

  Вака ли во Европа
   
 4. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.501
  Допаѓања:
  10.945
  Не сфаќате дека откажувањето на новогодишните прослави не е ради петицијата и не сфаќате...
  Значи прославите беа откажани зошто беше супер можност градоначалниците да добијат поени ко демек они се грижат за граѓаните.
  Ниедна петиција не успеа, ама затоа уште се прават вакви глупи петиции...

  Башка која кредибилност ја има ваквата петиција ?
  Никаква.
  Си има правила како се потпишува петиција.
   
  На povtornojas, VardarVoSrceto и Morgan Freeman им се допаѓа ова.
 5. dace@mkd

  dace@mkd

  Член од:
  7 април 2015
  Мислења:
  1.236
  Допаѓања:
  619
  Дали можеш да ни ги кажеш правилата, ме интересира за петицијата за царинските стапки, иако и оваа е интересна петиција.
   
 6. macedon89

  macedon89 Провокатор по вокација

  Член од:
  22 јули 2008
  Мислења:
  763
  Допаѓања:
  528
  Јас сум против продавање на алкохол после 21 часот, иако и јас понекогаш купвам (дали се познавам со продавачите, дали го плаќам дупло). Единствено би го ставил пивото во целодневна продажба, ама жесток алкохол во никој случај.
   
 7. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.501
  Допаѓања:
  10.945
  Не.
   
 8. Zarniwoop

  Zarniwoop

  Член од:
  2 септември 2010
  Мислења:
  7.113
  Допаѓања:
  7.455
  Ај бе кажи, педер.
   
  На paraglajder, KembaW, The King of Clay и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. true blue

  true blue

  Член од:
  21 мај 2008
  Мислења:
  9.334
  Допаѓања:
  10.063
  Ако се зафатиме така...имаш алкохолни пијалоци со процент на алкохол сличен на пивото...па ајде направи ограничување.

  Како викаше Џака: „Алкохол до 7, дрога 24.“ Никогаш не сум гледал поента во ова законско ограничување. Тоа само поттикна одредени продавници да продаваат алкохол на црно, без фискална сметка, т.е. без платен ддв. Знаете каде води муабетов.
   
  На povtornojas, Корто Малтезе, DracevoTheCity и уште 12 други им се допаѓа ова.
 10. The Goddess

  The Goddess

  Член од:
  10 февруари 2008
  Мислења:
  3.943
  Допаѓања:
  2.048
  Наместо да се форсира овој закон, подобро би било да се форсира законот за задолжително барање на лична карта при купување на алкохол.

  А, според мене пиво и вино треба да бидат достапни цело време, додека пак жесток алкохол само до одредено време.

  Иначе петицијава не верувам дека некој ќе ја чита.
   
  На Limbo му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.225
  Допаѓања:
  7.922
  Во Тинекс и во Веро само?
   
 12. The Goddess

  The Goddess

  Член од:
  10 февруари 2008
  Мислења:
  3.943
  Допаѓања:
  2.048
  Зошто?
   
 13. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.225
  Допаѓања:
  7.922
  Па во пракса само таму важи забраната моментално.
   
 14. The Goddess

  The Goddess

  Член од:
  10 февруари 2008
  Мислења:
  3.943
  Допаѓања:
  2.048
  Епа тоа е друга приказна и уште една причина плус зошто треба да се измени законот.
   
 15. Aleksandar91

  Aleksandar91

  Член од:
  16 април 2014
  Мислења:
  4.336
  Допаѓања:
  4.477
  Тие што го подржувате законов за алкохол до 9 часот,може да ми кажете неколку реченици зошто го подржувате?? Што е позитивното во тој закон?
   
  На Џонтра Волта, VardarVoSrceto, Spiegel и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.225
  Допаѓања:
  7.922
  А, ќе прекинат маалските продавници да даваат жестоки после 9 ако се измени како што предлагаш ти?
   

Сподели преку: