Перпетуум Мобиле во Македонија

Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Vojo ako nisto drugo daj barem pustanjevo koga ke bide snimajte go, pa makar toa da bide i so mobilen telefon ili bilo sto
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Ако може неколку дена унапред да го објавите точниот датум кога ќе се врши атестот и ако може да присуствуваме неколку форумџии.Верувам дека metalhammer би бил заинтересиран за идејава.
Еее, и јас обавезно ке присуствувам, само пишете кога, пошто таму сум секој ден освен сабота и недела.
 
Г

Господ

Гостин
Еве ја другата недела а не чув дека на факултетот е поднесено пријава за ваква машина.Што станува?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Еве ја другата недела а не чув дека на факултетот е поднесено пријава за ваква машина.Што станува?
Чекаш у погрешна недела, се мислеше на 12-та недела во 2211 година..... :)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Кој сака да типуваме кој ќе биде следниот датум кој ќе ни го каже Војо?
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Еве ја другата недела а не чув дека на факултетот е поднесено пријава за ваква машина.Што станува?
Ovaa nedela uste ne zavrsila a rachunam ponedelnik ili vtornik drugata nedela da ja zavrsham konechno no trebe da znaete deka vo ovaa sabota ili nedela mozam da ja pushtam no da proizveduva 12kw no istata moze da dvizi i dva generatora od po eden mega vat pa zatoa mi odi tolku sporo a ovie denovi nishto nemam raboteno na mashinata bidejki imav sluzbeni obvrski a vchera kupuvav drugi delovi a i utre trebe da dokupam ushte neshto ili efektivna rabota okolu mashinata imam ushte 3 - 4 dena.POZDRAV

--- надополнето ---

Чекаш у погрешна недела, се мислеше на 12-та недела во 2211 година..... :)
Ushte ti stoi shala.:pos2:

--- надополнето ---

Ова физикава не е многу егзактна наука :)
Da ti kazam pravo na mene mi odi fizikata no po sopstveno gledanje na neshtata vo prostorot a okolu uchenjeto i chitanjeto ne me biva ili mnogu raboti mi se kontra od moeto razmisluvanje i ubeduvanje no dokazanite zakoni i formuli gi pochituvam no istite mozat da se nadograduvaat so prodolzenie bidejki nishti ne zastanalo vo momentot ili svesno morame da odime napred vo idninata.

--- надополнето ---

Кој сака да типуваме кој ќе биде следниот датум кој ќе ни го каже Војо?
Ke pogreshish ili mashinata veke odamna e zavrshena i moze da raboti no ja usovrshuvam za da bide po efikasna.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Vojo, masina e SOVRSENA togas, koga prestanuva da raboti, ako samo eden del od nea izvadis, nikako ne e takva , ako na nea ne mozes da dodades uste eden del poveke.....
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Eпа ајде сними ја како работи стави ја на ју тјуб и да видиме.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Vojo, masina e SOVRSENA togas, koga prestanuva da raboti, ako samo eden del od nea izvadis, nikako ne e takva , ako na nea ne mozes da dodades uste eden del poveke.....
Ne ti go razbiram dobro komentarot ili negovata sushtina no istata mashina moze da se zgolemuva i namaluva so isti delovi ili so dodavanje dopolnitelni delovi na istata a moze da zastane koga ke posakash ili isto taka i da startuva no se znae mora da bide se po formula.Ovaa mashina ili prototipot go pravam univerzalen ili da vrti generator od eden megavat i toa obavezno da bidat dva a so sigurnost moze i poveke no da ne preteruvam so vistinata a na istata mashina se razbira deka mozesh da prikachish po slabi generatori i toa do minimalniot generator.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ne ti go razbiram dobro komentarot ili negovata sushtina no istata mashina moze da se zgolemuva i namaluva so isti delovi ili so dodavanje dopolnitelni delovi na istata a moze da zastane koga ke posakash ili isto taka i da startuva no se znae mora da bide se po formula.Ovaa mashina ili prototipot go pravam univerzalen ili da vrti generator od eden megavat i toa obavezno da bidat dva a so sigurnost moze i poveke no da ne preteruvam so vistinata a na istata mashina se razbira deka mozesh da prikachish po slabi generatori i toa do minimalniot generator.
nema veze komentarot...:)..., no edno prosto prasanje: KOI DIMENZII IMA TVOJATA MASINA, onaa koja vrti generator od 1 megawat???? , na 1500 obrtai verojatno...za da ima 50 Hz. i da moze da se sinhronizira vo mreza :) Spomna deka GLAVNOTO trkalo ti se vrti so 1 vrtez na 24 saata, kako ja pravis multiplikacijata do 1500 o/min.pri izlez na vratilo od 1000 KW???? Samo za toa bi trebelo vednas na UKIM da ti dadat pocesen doktorat.....
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
nema veze komentarot...:)..., no edno prosto prasanje: KOI DIMENZII IMA TVOJATA MASINA, onaa koja vrti generator od 1 megawat???? , na 1500 obrtai verojatno...za da ima 50 Hz. i da moze da se sinhronizira vo mreza :) Spomna deka GLAVNOTO trkalo ti se vrti so 1 vrtez na 24 saata, kako ja pravis multiplikacijata do 1500 o/min.pri izlez na vratilo od 1000 KW???? Samo za toa bi trebelo vednas na UKIM da ti dadat pocesen doktorat.....
Prototipot nema da se vrti ednash vo 24 chasa tuku za vreme od nekolku minuti a mislam deka ke bide na 6 minuti a ke gledam i na pomalku no istovremeno moze da se zgolemi no za da imam sila za da dvizam i mega vat pri bidejki glavnata osovina mie slaba i ne moze da go izdrzi opteretuvanjeto a koga se pravi od posle po statistika na materjalite moze da se proektira i po golema ili se da odgovara edno so drugo.A okolu dimenziite ushte definitivno ne mozam da gi soopshtam no od prilika ke bide dolga okolu 3-3,5 metri shiroka ikolu 2,5 a tolkava ke bide i visinata.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Prototipot nema da se vrti ednash vo 24 chasa tuku za vreme od nekolku minuti a mislam deka ke bide na 6 minuti a ke gledam i na pomalku no istovremeno moze da se zgolemi no za da imam sila za da dvizam i mega vat pri bidejki glavnata osovina mie slaba i ne moze da go izdrzi opteretuvanjeto a koga se pravi od posle po statistika na materjalite moze da se proektira i po golema ili se da odgovara edno so drugo.A okolu dimenziite ushte definitivno ne mozam da gi soopshtam no od prilika ke bide dolga okolu 3-3,5 metri shiroka ikolu 2,5 a tolkava ke bide i visinata.
Ќе го патентираш ова веќе еднаш или?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Prototipot nema da se vrti ednash vo 24 chasa tuku za vreme od nekolku minuti a mislam deka ke bide na 6 minuti a ke gledam i na pomalku no istovremeno moze da se zgolemi no za da imam sila za da dvizam i mega vat pri bidejki glavnata osovina mie slaba i ne moze da go izdrzi opteretuvanjeto a koga se pravi od posle po statistika na materjalite moze da se proektira i po golema ili se da odgovara edno so drugo.A okolu dimenziite ushte definitivno ne mozam da gi soopshtam no od prilika ke bide dolga okolu 3-3,5 metri shiroka ikolu 2,5 a tolkava ke bide i visinata.
..значи доаѓаме на тоа дека всушност ти по некоја уметничка импресија, правиш мобилна склулптура за која изгледа немаш ни престава како таа на крај ќе изгледа......??? :) ..да кажеше дека е 3500х2500х2500 мм. со тежина на пример 9 тони , да продолжиме...вака изгледа праиме муабет за некоја инсталација која би била соодветна за некое наредно Венецијанско биенале :)
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
..значи доаѓаме на тоа дека всушност ти по некоја уметничка импресија, правиш мобилна склулптура за која изгледа немаш ни престава како таа на крај ќе изгледа......??? :) ..да кажеше дека е 3500х2500х2500 мм. со тежина на пример 9 тони , да продолжиме...вака изгледа праиме муабет за некоја инсталација која би била соодветна за некое наредно Венецијанско биенале :)
Okolu kilazata ili okolu gabaritnosta ne navleguvam tolku mnogu ili toa e naj lesno za presmetka no naj mnogu vodam smetka i na toa ili naj poveke okolu gabaritot shto nastojuvam da go svedam na naj mala zafatnina ili od kazanite dimenzii od moja strana za ovoj prototip po moe ushte moze da se namaluva no za vkupnata gabaritnost i vkupnata nejzina tezina potoa ili za druga takva mashina.

--- надополнето ---

Ќе го патентираш ова веќе еднаш или?
Da ja pushtam da raboti pa potoa ke ja patentiram.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom