Перпетуум Мобиле во Македонија

Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Samata gradba na mashinata bidejki e napravena od tvrd materjal pretstavuva energija ili ne stanuva zbor od nishto bidejki takvo neshto ili nishto nema nikade vo prostorot.E sega-znachi samata nejzina sopstvena tezina rekovme e energija a taa energija ili tezina koga ja postavish na oska ili osovina lesno mozesh da ja kontrolirash ili mozesh so nea da pravish shto sakash ili .... ponatamu e mnogu ednostavno ili ushte malku fali za se da bide jasno.E sega i toa da znaesh na silata se kontrira so ista sila da se stopira sprotivnata sila ili ako na sozdadenata sila i pristapime so po mala sila togash ne nastanuva blokiranje na procesot tuku taa ostanata sila vrshi nekakva rabota.Ili ne ja unishtuvam sozdadenata energija tuku ja pushtam vo rabota i do krajniot moment gi sovladuva site otpori i ostanuva tolku kolku nie potrebno za obavuvanje na potrebnata rabota ili vo sluchajot da go vrti generatorot.POZDRAV

--- надополнето ---

Imajte na um deka sozdadenata sila na oska nee ednakva ili e mnogu razlichna od silata koja ima pravo ili krivo linisko dvizenje,ili ne znam kolku e poznato na naukata no osovinskata sila moze da bide mnogu po golema od pravo liniskoto ili drugo dvizenje na edno telo bez razlika na negovata specifichna fizichka velichina i negova tezina.E sega i tuka moze da se najde razlika ili vo pravo liniskoto dvizenje moze da bide i obichen naj mal predmet ili telo a kaj osovinskata sila trebe prvin da se vlozi odredena tezina ili nekakva naprava i sekogash taa mora da bide soodvetna ili da odgovara na potrebite ili da ja dobieme potrebnata sila ne smetajki go opteretuvanjeto bidejki ono e vlezeno vo dobienata rabota.

--- надополнето ---

Ajde malku vie okolu prenosite ili barem toa ste go uchele vo mashinstvoto i ke dojdete do osoznavanje na funkcioniranjeto na mojata Mashina.
Мислам дека Војо сака да каже дека го искористува потенцијалот на земјината тежа и нашол начин за нејзино конвертирање во механичка сила. Така ми има највеќе логика .. бидејќи земјината тежа односно гравитацијата е константна и таа никогаш не се троши. Исто како што има обиди да се направи перпетуум мобиле искористувајќи ја константната сила на магнетите, односно наоѓаат начин на промена на магнетната сила во механичка.

И во првите години на 19 ти век било несфатливо како може два објекти кои се движат со различни брзини да измерат иста брзина на светлината, што до тогаш било невозможно според галилеевиот принцип на собирање на брзините. Физиката е наука која е флексибилна, секој ден се дополнуваат некои закони:)

И да не успее идејава на Војо е големо искуство и поттик за понатамошно барање "баг" во досегашната физика.
На ваквите луѓе им треба поттик, мотивација, помош не осуда за тоа што имаат храброст да ја реализираат нивната замисла.
 
Г

Господ

Гостин
Мислам дека Војо сака да каже дека го искористува потенцијалот на земјината тежа и нашол начин за нејзино конвертирање во механичка сила. Така ми има највеќе логика .. бидејќи земјината тежа односно гравитацијата е константна и таа никогаш не се троши. Исто како што има обиди да се направи перпетуум мобиле искористувајќи ја константната сила на магнетите, односно наоѓаат начин на промена на магнетната сила во механичка.
Ништо не е констатнтно,дури и магнетите ја губат својата сила,а всушност многу побрзо кога се поставени еден до друг,тоест кога си делуваат еден на друг.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Ништо не е констатнтно,дури и магнетите ја губат својата сила,а всушност многу побрзо кога се поставени еден до друг,тоест кога си делуваат еден на друг.
Гравитацијата е константна и магнетното поле на земјата е константно .. а и ако импровизираме магнетно поле околу течење на струја и таа ќе е константна додека тече струјата.
А фала богу дека се губат магнетните сили доколку се поставени два спроводника низ кои тече струја во различна насока.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Мислам дека Војо сака да каже дека го искористува потенцијалот на земјината тежа и нашол начин за нејзино конвертирање во механичка сила. Така ми има највеќе логика .. бидејќи земјината тежа односно гравитацијата е константна и таа никогаш не се троши. Исто како што има обиди да се направи перпетуум мобиле искористувајќи ја константната сила на магнетите, односно наоѓаат начин на промена на магнетната сила во механичка.

И во првите години на 19 ти век било несфатливо како може два објекти кои се движат со различни брзини да измерат иста брзина на светлината, што до тогаш било невозможно според галилеевиот принцип на собирање на брзините. Физиката е наука која е флексибилна, секој ден се дополнуваат некои закони:)

И да не успее идејава на Војо е големо искуство и поттик за понатамошно барање "баг" во досегашната физика.
На ваквите луѓе им треба поттик, мотивација, помош не осуда за тоа што имаат храброст да ја реализираат нивната замисла.
Ovaa mashina shto sega ja pravam da funkcionira e mnogu ednostavna,e sega ne mozam da recham koi sili vlijaat na nea no znam deka ke funkcionira i ke bide broj eden vo mashinstvoto za za proizvodstvo na sekakov vid Energija na sekoe mesto ili vo sekoe vreme so ednash vlozenata energija.Ili sakam da go aktiviram pred posledniot princip bidejki toj nudi rabota so teg a tegot moze da bide eden ili preku chetiri prenosa pa se vgraduva drug teg za da dobieme sporo dvizenje na glavnoto trkalo a generatorot da vrti 3000 pati vo edna minuta ili vrtezi vo zavisnos od generatorot.A krajniot nachin ili princip e mnogu ednostaven no toj go planiram na voda ili druga potrebna technost no so istata po dolgo oli so pomosh na stranichen rezervoar si zema ako malku fali.NO NO kako se postavuva samata mashina e ushte misterija za vas no toa ke ja zavrshi celata rabota ili toj princip vo dosegashnata sostojba na tehnikata e nepoznat no jas celosno sum go razrabotil i nema promashaj.POZDRAV
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
FIZIKATA I MATEMATIKATA - se bazira so brojki i bukvi i mora se da odgovara edno so drugo za da imash tochen rezultat ili se shto e vo sprotiva ne vleguva vo fizika i matematika ili vo bilo koja druga oblast od naukata ili se shto e vo prostorot.E sega znachi ako sakame da napravime neshto koe sakame da funkcionira ili neshto za bili shto trebe da se postavat rabotite na zdrava osnova ili da ne vikame ili da se vadime so nekoi si nepoznati ili nadvoreshni sili koi bi mozele da vlijaat za funkcioniranjeto ili pogotovo vo mashinstvoto site sili mora da se vidlivi i merlivi so instrument a kaj bioloshkiot sistem e neshto drugo no i tamo e se po fizika i matematika no choveshtvoto vo celost nitu moze da ja osoznae nitu da ja izrachuna.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ја прочитав темата и мислењата и уште се чудам.. за што служи оваа машина? која е главната поента? кои се придонесите од неа? едноставно Зашто би се направила ваква машина или изум шо и да е. Работи ли ова чудо, функционира или уште се тестира... ај некој нека ми пообјасни ве молам пошо ме заинтересира ова......
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Абе ......ти.. целиот.. си промашен случај....ни самиот не знаеш што пишуваш...:pos2:


..туку...ај.. забављај публика...:helou:
Jas mnogu ubavo znam shto pishuvam no prashanjeto od mene e kolku si vo sostojba da razberesh bidejki ovaa e nauka i tehnologija i barem sekoj vtor ili tret iskazan zbor vleguva vo tezina a vo sluchajot se zboruva za mashina od oblasta na Energijata ili mashina koja ke proizveduva Energija ili za sekoja dobro zavrshena rabota se vika I NEMA PROMASHAJ.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Ајде бе Чичко Војо веке ни здосади од теорија, дај малку практична настава.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.043
Поени од реакции
4.698
Ајде бе Чичко Војо веке ни здосади од теорија, дај малку практична настава.
Ќути бе, нека ја заврши машината. :)
За неколку месеци готова ќе биди.... (2028 година)
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Ајде бе Чичко Војо веке ни здосади од теорија, дај малку практична настава.
Pri kraj sum so mashinata i drugata nedela pretpostavuvam deka ke bide gotova pa da podnesam baranje do Mashinski fakultet za atest da izvrshat na mashinata i ke pravime posle po golem muabet.No ke se konsultiram i so zastapnikot da napravime nova ili dopolnitelna prijava do zavodot za zashtita bidejki ovaa ispadna epten mnogu jaka a ednostavna ili da se chudish kako e vozmozno takvo neshto bidejki na sekoj nov prenos gi izednachuva silite i sekogash e so,, 0 ,,opteretuvanje ili na glavnoto trkalo i ptica da zastane ke pochne da raboti mashinata ili ima mnogu golem vishok na energija samata mashina ili so 5- 10 kilogrami opteretuvanje moze naj cvrsto izgradenata zgrada da ja srushi ili da povlechesh kolema tezina pa duri i sekakvi drva da korne ili mnogu mokna ili silna bila ovaa mashina.POZDRAV
 
Г

Господ

Гостин
Ако може неколку дена унапред да го објавите точниот датум кога ќе се врши атестот и ако може да присуствуваме неколку форумџии.Верувам дека metalhammer би бил заинтересиран за идејава.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Ако може неколку дена унапред да го објавите точниот датум кога ќе се врши атестот и ако може да присуствуваме неколку форумџии.Верувам дека metalhammer би бил заинтересиран за идејава.
Ne znam kako odat tie raboti ama koga ja pushtam doma kaj mene ushte drugiot den ke odam do mashinski a profesorite sigurne ke me upatat kako da postapam a pa i Mito zlatanov - CAROT nie pretsedatel na sojuzot i on sigurno ke mi zavrshi rabota bidejki i on so dusha ja cheka mashinata,a kako ke bide postapkata okolu toa ke ve izvestam a ako e dozvolena posetata slobodno dojdete tamo a ke prasham ako moze da ne ja nosam na fakultetot tuku da dojdat kaj mene doma oti e teshka mnogu no kako i dae ke prifatam.
 
T

Tetro

Гостин
Pri kraj sum so mashinata i drugata nedela pretpostavuvam deka ke bide gotova pa da podnesam baranje do Mashinski fakultet za atest da izvrshat na mashinata
Пиши на форумов кој ден ќе доаѓаш, со нетрпение го очекувам денот кога конечно ќе видам машинче за добивање на енергија од ништо. :icon_eek:

Ако може неколку дена унапред да го објавите точниот датум кога ќе се врши атестот и ако може да присуствуваме неколку форумџии.Верувам дека metalhammer би бил заинтересиран за идејава.
Нормално, ако немам други обврски тој ден.
 
Г

Господ

Гостин
Ne znam kako odat tie raboti ama koga ja pushtam doma kaj mene ushte drugiot den ke odam do mashinski a profesorite sigurne ke me upatat kako da postapam a pa i Mito zlatanov - CAROT nie pretsedatel na sojuzot i on sigurno ke mi zavrshi rabota bidejki i on so dusha ja cheka mashinata,a kako ke bide postapkata okolu toa ke ve izvestam a ako e dozvolena posetata slobodno dojdete tamo a ke prasham ako moze da ne ja nosam na fakultetot tuku da dojdat kaj mene doma oti e teshka mnogu no kako i dae ke prifatam.
Мислам дека ако оваа машина проработи ќе биде ред да дојдат не со камион туку со боинг да ја соберат на тестирање.А и мислам дека ќе мора пред комисија на факултетот да ја презентираат.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Мислам дека ако оваа машина проработи ќе биде ред да дојдат не со камион туку со боинг да ја соберат на тестирање.А и мислам дека ќе мора пред комисија на факултетот да ја презентираат.
Ke ja pushtam da raboti pred niv ili da proizveduva struja a oni neka merat so shto sakaat a za zboruvanje za mashinata od moja strana ke nema problem no ne po formuli bidejki ne gi znam a ke i prezentiram site sili od kade i idat na mashinata i toa na delo a i kompletniot prerachun go znam no so prosta matematika a tie neka ja postavat po formula no ako ne ja znam formulata mora jas da ja proveram dali ke je tochna ili so nivna pomoch garant ke ja postavam po formula no sega za sega na toa ne posvetuvam vnimanie.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom