Перпетуум Мобиле во Македонија

Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Јас убаво те следам,ти ќе користиш генератор(да механичка во електрична) за да ги зголемиш обртаите на главното тркало.Кај ти е ќарот овде,централа ли ќе градиш на Вардар,пак ќе даваш пари за да го одржаваш тој генератор,башка ко што ти спомнаа погоре помеѓу ќе трпи загуби заради...

Тоа малото Ff.се вика сила на триење и постои во сите видови на движење.
Nee celta da se zgolemat obrtaite na golemoto trkalo tuku ono e pochetno i naj dobro bi bilo ako istoto se zavrti okolu svojata oska ednash za 24 chasa no poshto e mehanika nie mozeme da go napravime i po brzo da vrti no ne i vo edna sekunda a ako e na prirodno techenie mozeme da si go dozvolime i toj luksus.
Ama trienjeto e zastapeno i prisutno sekade no dvizenje i opstojuvanjeto e prisutno no sekoe edno neshto so samoto sebe koe pretstavuva kako edno go sovladuva trienjeto i mu ostanuva vishok na energija ili sila da zavrshi i druga rabota.
 
Г

Господ

Гостин
Nee celta da se zgolemat obrtaite na golemoto trkalo tuku ono e pochetno i naj dobro bi bilo ako istoto se zavrti okolu svojata oska ednash za 24 chasa no poshto e mehanika nie mozeme da go napravime i po brzo da vrti no ne i vo edna sekunda a ako e na prirodno techenie mozeme da si go dozvolime i toj luksus.
Ama trienjeto e zastapeno i prisutno sekade no dvizenje i opstojuvanjeto e prisutno no sekoe edno neshto so samoto sebe koe pretstavuva kako edno go sovladuva trienjeto i mu ostanuva vishok na energija ili sila da zavrshi i druga rabota.
Ај вака да почнеме.
Колку обртаи во минута треба да направи тркалото кое ќе генерира електрична енергија за да произведе 220 волти/50 Hz?
Ова болдираново...нема смисла...сакаш да кажеш...е што ако има загуби?
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Ај вака да почнеме.
Колку обртаи во минута треба да направи тркалото кое ќе генерира електрична енергија за да произведе 220 волти/50 Hz?
Ова болдираново...нема смисла...сакаш да кажеш...е што ако има загуби?
Ednash da svrti golemoto trkalo za nekolku chasa ili ednash za nekolku denovi a generatorot da vrti vo minuta od 3000 pa se nadole do 750 ili vo zavisnost od generatorot i normalno 220w.
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Не го познавам конкретно начинот на кој ќе работи машината, но за едно сум сигурен за да достигнете перпетум мобиле треба да
создадете повеќе енергија отколку што ќе потрошите а тоа навистина е невозможно.
Вие можеби навистина ќе создадете
повеќе енергија отколку што ќе потрошите, но при тоа ќе користите некој друг вид на енергија кој што "официјално" не постои поради неможноста да се докаже.
Или така наречената слободна енергија, ако навистина успеете да го направите тоа тогаш сигурно ви е јасно дека тој "вишок" на енергија
доаѓа од некаде.
Дали може нешто поконкретно да објасните за принципот на работа со ваков наједноставен начин на перцепција за да можат сите да
нешто да разберат?
И ако навистина го постигнете тоа на кој начин ќе успеете да ја уловите таа вишок енергија?
Можеби грешам но ако успеете да постигнете перпетум мобиле можеби никогаш нема да дознаете од каде доаѓа таа енергија.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Не го познавам конкретно начинот на кој ќе работи машината, но за едно сум сигурен за да достигнете перпетум мобиле треба да
создадете повеќе енергија отколку што ќе потрошите а тоа навистина е невозможно.
Вие можеби навистина ќе создадете
повеќе енергија отколку што ќе потрошите, но при тоа ќе користите некој друг вид на енергија кој што "официјално" не постои поради неможноста да се докаже.
Или така наречената слободна енергија, ако навистина успеете да го направите тоа тогаш сигурно ви е јасно дека тој "вишок" на енергија
доаѓа од некаде.
Дали може нешто поконкретно да објасните за принципот на работа со ваков наједноставен начин на перцепција за да можат сите да
нешто да разберат?
И ако навистина го постигнете тоа на кој начин ќе успеете да ја уловите таа вишок енергија?
Можеби грешам но ако успеете да постигнете перпетум мобиле можеби никогаш нема да дознаете од каде доаѓа таа енергија.
Znam samo deka samiot sebe ne mozam da se pobedam od kade i kako ja primam taa energija za tolku jasno da gi sozdavam inovaciite a za mashinata energija moze da i se dodava od poveke strani i toa mehanichki a silata mora da se izednachi na kraj so potrebite na obrtai na generatorot a vishokot na energija se blokira mehanichki i po potreba po mehanichki pat mozeme da ja osloboduvame.
 
Г

Господ

Гостин
Znam samo deka samiot sebe ne mozam da se pobedam od kade i kako ja primam taa energija za tolku jasno da gi sozdavam inovaciite a za mashinata energija moze da i se dodava od poveke strani i toa mehanichki a silata mora da se izednachi na kraj so potrebite na obrtai na generatorot a vishokot na energija se blokira mehanichki i po potreba po mehanichki pat mozeme da ja osloboduvame.
Механички ова механички она...Ако ти и додаваш енергијата на машината,како тоа ја праи перпетуум мобиле?
Па да беше така и хидро централите ќе ги викаа перпетуум мобиле...
генераторот тој,за зголемување на обртаи...има потреба од механичка енергија значи не може да е перпетуум мобиле...
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Механички ова механички она...Ако ти и додаваш енергијата на машината,како тоа ја праи перпетуум мобиле?
Па да беше така и хидро централите ќе ги викаа перпетуум мобиле...
генераторот тој,за зголемување на обртаи...има потреба од механичка енергија значи не може да е перпетуум мобиле...
:pos2::pos2::pos2:
Ama slushaj dedo boze-narodot ovdeka na zemjata sakaat i vo 21 vek da rabotat na zimi majka a vsushnost se e mehanika ili tvoite zapovedi trebe da se shtitat so mehanichki mashini za de se sveti imeto tvoe za vek i vekovi.A mojata mashina e po jaka i od PM bidejki ne sogoruva pri dvizenjeto ili pri rabotenjeto a mnogu ke mu pomogne na choveshtvoto i na celata zemjina topka.
:salut::salut::salut:
 
Г

Господ

Гостин
Епа ајде тогаш,чекам,но не го искушувај Господа премногу :icon_lol:
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Епа ајде тогаш,чекам,но не го искушувај Господа премногу :icon_lol:
Pa rabotam na sluchajot i li pri kraj sum so mashinata ama jas vikam da prichekam ushte malku -NO NE NE - za da zaglavi covestvoto shto po dlaboko za od posle da duva i na matenicata a ne da si dozvoli takva avantura kako deneshnata.
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
.

Тој генератор односно машина за да произведи на пример
100kw колку отприлика ќе потроши?
Дали имаш правено некакви мерења за ова?
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Тој генератор односно машина за да произведи на пример
100kw колку отприлика ќе потроши?
Дали имаш правено некакви мерења за ова?
Se misli na generator koj ke proizveduva struja od 100 kw vo edna minuta ili za takvoto proizvodstvo troshokot e 0 ili 100 grama voda ili na taa mashina shto ja pravam e bez voda ili definitiven troshok e sepak 0 ili nishto.POZDRAV
A MOZE KOGE SE ODNESUVA DO POTROSHENITE 100 GRAMA VODA ILI MOZE DA BIDE I MNOGU PO MALKU
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.039
Поени од реакции
4.698
Војо, кога ќе излези иновацијава на пазарот?
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Војо, кога ќе излези иновацијава на пазарот?
Da se postopli vremeto i rachunam da ja dovrsham ili okolu nea imam da rabotam ushte okolu 10 dena a potoa trebe da ja odnesam na atest na mashinski i koga zavrsham so toa ke se pushti vo prodazba ili taka mi preporachaa profesorite od MASHINSKI.Astrikno koj den ke bide da ti kazam neznam,ili sega sum mnogu raat bidejki see pod moja kontrola efikasnosta na mashinata.
 
Г

Господ

Гостин
Se misli na generator koj ke proizveduva struja od 100 kw vo edna minuta ili za takvoto proizvodstvo troshokot e 0 ili 100 grama voda ili na taa mashina shto ja pravam e bez voda ili definitiven troshok e sepak 0 ili nishto.POZDRAV
A MOZE KOGE SE ODNESUVA DO POTROSHENITE 100 GRAMA VODA ILI MOZE DA BIDE I MNOGU PO MALKU
Струја-Ампер [A]
Напон-Волт [V]
Енергија-Ват [W]

Може ли да ми објасните како планирате од ништо да створите енергија...оти јас постов така го разбирам...и ако може да откриете дали е возможно да го реверзирате процесот,односно да уништите енергија во буквална смисла?
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Струја-Ампер [A]
Напон-Волт [V]
Енергија-Ват [W]

Може ли да ми објасните како планирате од ништо да створите енергија...оти јас постов така го разбирам...и ако може да откриете дали е возможно да го реверзирате процесот,односно да уништите енергија во буквална смисла?
Samata gradba na mashinata bidejki e napravena od tvrd materjal pretstavuva energija ili ne stanuva zbor od nishto bidejki takvo neshto ili nishto nema nikade vo prostorot.E sega-znachi samata nejzina sopstvena tezina rekovme e energija a taa energija ili tezina koga ja postavish na oska ili osovina lesno mozesh da ja kontrolirash ili mozesh so nea da pravish shto sakash ili .... ponatamu e mnogu ednostavno ili ushte malku fali za se da bide jasno.E sega i toa da znaesh na silata se kontrira so ista sila da se stopira sprotivnata sila ili ako na sozdadenata sila i pristapime so po mala sila togash ne nastanuva blokiranje na procesot tuku taa ostanata sila vrshi nekakva rabota.Ili ne ja unishtuvam sozdadenata energija tuku ja pushtam vo rabota i do krajniot moment gi sovladuva site otpori i ostanuva tolku kolku nie potrebno za obavuvanje na potrebnata rabota ili vo sluchajot da go vrti generatorot.POZDRAV

--- надополнето ---

Imajte na um deka sozdadenata sila na oska nee ednakva ili e mnogu razlichna od silata koja ima pravo ili krivo linisko dvizenje,ili ne znam kolku e poznato na naukata no osovinskata sila moze da bide mnogu po golema od pravo liniskoto ili drugo dvizenje na edno telo bez razlika na negovata specifichna fizichka velichina i negova tezina.E sega i tuka moze da se najde razlika ili vo pravo liniskoto dvizenje moze da bide i obichen naj mal predmet ili telo a kaj osovinskata sila trebe prvin da se vlozi odredena tezina ili nekakva naprava i sekogash taa mora da bide soodvetna ili da odgovara na potrebite ili da ja dobieme potrebnata sila ne smetajki go opteretuvanjeto bidejki ono e vlezeno vo dobienata rabota.

--- надополнето ---

Ajde malku vie okolu prenosite ili barem toa ste go uchele vo mashinstvoto i ke dojdete do osoznavanje na funkcioniranjeto na mojata Mashina.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom