Пенкала

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68

Ете пенкало за кејф :)
Ова е нешто како пенкало-телефон
А иначе за пенкало,единствено нешо шо сакам е да е тешко,и да пишуца со впечатливи,темни,бои.
А иначе со молив не сум пишувал,не памтам од кога,баш заради тоа шо ми пишуваат бледо
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Погоре во постот го спомнав другар ми како експериментира со пенкалата, па еве решив да одделам некоја минутка и да ви претставам мал дел од неговата уметност.

Прегледај го приврзокот 3800
Прегледај го приврзокот 3801
Прегледај го приврзокот 3802
иначе ова пенкало му го дадовме на професорот по Историја да го запише часот и тој констатира дека е крајно опасно да се користи такво пенкало(можело да се користи и како ладно оружје)
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 
Член од
6 јуни 2006
Мислења
280
Поени од реакции
5
Колку само не се замарам дали пенкалото ми било марка или не, ама ич не ми е битно. Само убаво да се пишува со него, да не шмрља..хехе
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Абе брат убо е шо изваде 2 шрафчиња, иначе колку со памтам 5 имаше ставено. Иначе не е само експерт за пенкала туку и за многу други работи.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Sakam da pisuvam so ubavi i marka penkala, no cesto gi ginam pa najcesto kupuvam BIC.Mrazam penkala koi pisuvaat crno, bez razlika kolku se ubavi.
Isklucivo koristam sino penkalo.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52

Ете пенкало за кејф :)
Ова е нешто како пенкало-телефон
А иначе за пенкало,единствено нешо шо сакам е да е тешко,и да пишуца со впечатливи,темни,бои.
А иначе со молив не сум пишувал,не памтам од кога,баш заради тоа шо ми пишуваат бледо
James Bond A? hehe!
Inaku koga sme veke kaj bojata: predhodnoto mi beshe u zeleno-sina boja mnogu ubava, a segashnovo e chista temno sina! Inaku i jas mrazam patroni ili onie mastilni penkala i ako imaat najubav izgled od site i najgolem keif e pishuvanjeto so niv, pogotovo ,vaka kako mene, samo za garancii ili potpis, ama teshki se i za odrzavanje, sakaat pazenje malku poishe, ovoj e chist aluminium, duri mozesh i da frlish so nego po nekoj- muka si nema!:pos2:
A za gubenjeto penkala: E toa ne mi se desilo od koga bev sredno, penkaloto mi e del od inventarot, pobrzo ke si gi zaboravam kluchevite od doma:)pos2::helou:) ili mobilniot odkolku penkaloto!:smir:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Битно ми е пенкалото да ми пишува,не се замарам многу околу тоа какво е,каква марка или незнам што.
Е сега убаво ми е на пример розево пенкалце што убаво пишува и мириса,ама не се замарам сепак.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
До неодамна имав посебен култ кон пенкалата. Многу сакав и ги збирав од било каде. Дома имав цела кутија со пенкала (од паркер до Д.О.О. “XY") Сега важно ми е само добро да пишува - да лизга додека поминувам низ хартијата. Е да.... имав едно пенкало ептен чудно како швајцарски нож. Штета го дадов на брат ми па оттогаш не го видов.
 

Bush(av)

Aut inveniam viam aut faciam.
Член од
30 април 2007
Мислења
758
Поени од реакции
7
Сакам убаво пенкало. Не мора да е марка, сакам да е тенко, тенко да пишува, да не шмрља., да лизга по хартијата. Си имам пенкало кое ми е ’среќно’ и го носам секогаш со мене. Го користам исклучиво за тестови.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Ахх, многу сум мртво пувало кога се во прашање пенкала. Во состојба сум да сменам 100 пенкала додека да не го најдам “the one".

Имав едно среќно, не беше некоја марка ама многу си го сакав, го користев неколку години, и една професорка крава ми го украде, рака да и се исуши!:nesum:
 
С

Сатори

Гостин
&

Kolku sakate ubavi penkala?
Kolku koristite ubavi penkala?
Kolku obrnuvate vnimanie na toa?
Mojot odgovor e mnogu! I toa e eden od podarocite shto najmnogu me raduva, chak duri i si imam srekni penakla, i najsikreno go gledam so potcenuvanje nekoj ako neshto mi napsihe da recheme so penaklo od onie '3 za 20' shto se! Nekako mnogu odvratno mi deluvaat!
I dajte da vidam shto korisite!
Predhodno imav ubav Parker ama go dadov poklon, a sega si go imam srebreniot 'Senator'- Venetia Rollerball
http://www.senatorpen.com/set_execpens.html

Samo bez reklamata od Ferarri!
Дали обрнувам внимание, мислам дека тоа ми е една од основните пасии во животот.
Прво зошто ретко, навистина ретко може да ми се погоди пенкало на раката, а јас пишувам, да речеме повеќе од многу и константно пенкалата ми се трошат за помалку од 2 седмици.
Не ми е воопшто битно како изгледаат, не, не, мораат да бидат остри, да не се размачкуваат, да повлекуваат убава линија.
Затоа и мразам хемиски пенкала, за сметка на тоа обожавам мастилни пенкала.
Да ми се впијат убаво во хартијата.

Аххх, тешко се наоѓа добро пенкало.:pipi:
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
obozavam penkala osobeno ubavi penkala koi i nemora da se nekoja marka samo da bidat ubavi na izgled i da pisuvaat ubavo. Veke podolgo vreme sobiram penkala i sega gi imam nekade okolu 500 penkala. Nekogas mi se desilo da ne si kupam ciagari da gi dadam parite za ubavo penkalo. Inace za vo skolo si nosam najobicno penkalce koe i ne e taka bas bas na izgled zasto znaat deka nosam ubavi penkala vo sekoj smisol :> i postojano mi isceznuvaa od klupa, stqaveni vo tetratka pa cak i od tasna. A sto se tice do bojata na mstiloto, sakam da e temno i debelo da pisuva, no sakam i penkala sto pisuvaat i tenko narocito za resavas na test odnosno livcinja da si napravam... :)
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
obozavam penkala osobeno ubavi penkala koi i nemora da se nekoja marka samo da bidat ubavi na izgled i da pisuvaat ubavo. Veke podolgo vreme sobiram penkala i sega gi imam nekade okolu 500 penkala. Nekogas mi se desilo da ne si kupam ciagari da gi dadam parite za ubavo penkalo. Inace za vo skolo si nosam najobicno penkalce koe i ne e taka bas bas na izgled zasto znaat deka nosam ubavi penkala vo sekoj smisol :> i postojano mi isceznuvaa od klupa, stqaveni vo tetratka pa cak i od tasna. A sto se tice do bojata na mstiloto, sakam da e temno i debelo da pisuva, no sakam i penkala sto pisuvaat i tenko narocito za resavas na test odnosno livcinja da si napravam... :)
500! Penkala:nesvest: OOOMG! Daj nekoja slika stavi, za tolku isgurno ti treba cel raft od prazni limenki(ili vo shto gi chuvash drugo? :smir:). Toa mora da izgleda dobro.:vozbud::vozbud::vozbud:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Си имам тертип со пенкалата. Поточно, користам налив перо Mont Blanc модел Noblesse Oblige од 1995.
Имам и Rexpen некој модел од `70-тите од дедо ми, Parker исто така, Senator, и едно релативно непознато Tchibo, кое многу ме задоволува.
Пишувањето со нив има за мене некоја посебна убавина, некое посебно чувство.
Ова е Мон Бланот, ист како мојот:
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Обрнувам доста внимание на пенкалата кои ги користам. Сакам и користам пенкала кои пишуваат меко, не се размачкуваат, убаво мирисаат...
Едно време собирав пенкалца со различни форми и во разни бои. Омилени од сите нив ми се едно црвено и едно розево кои имаат срценце што светка кога ги допираш до листот и се обложени со пердувчиња.
Пенкалото кое ми е најомилено и го чувам на посебно место во соба ми е поклон од пред извесно време Cartier.:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom