Паузирање во врска

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Значи ако си во врска, треба една недела да си само со дечкото, па потоа една недела само со другарките, па пак од почеток?
Зошто не можеш да искомбинираш да одвојуваш време и за партнерот и за друштвото? Така нема да ти здосади ни тој, а ни другите луѓе.
 
Член од
16 јули 2005
Мислења
19
Поени од реакции
3
не мислев на една недела ваму една таму. сакав само да кажам дека и тоа е еден вид одмор, кога ќе ти здосади некој малку да се одмориш. нормално дека комбинацијата е најдобра
 

a n g e l c e

^ Poison Girl ^
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.202
Поени од реакции
5
мислам дека вон една врска нема место за пауза
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
67
Поени од реакции
2
Pa mislam deka PAUZATA vo vrskata vo denesno vreme e normalna rabota.Bidejki poveketo vrski se od sloboden duh taka da nema da im bide problem i eden TIME OUT da si dozvolat.Inaku jas nikako ne ja opravduvam pauzata oti mislam deka za toa vreme dodeka sme oddvoeni mozeme da si se izladime eden na drug.Pauzite se za denesnite "moderni"vrski koga ne se znae bukvalno koj so koj e momentalno vo vrska , a za onie "serioznite" toa e nevozmozno.:toe:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
pauziranje vo vrska????
koga nekoj od partnerite bara pauza ne znaci deka saka da bide sloboden za da uziva so drustvoto...e sega dokolku toa e pricinata-mislam deka e mn glupava...
no moze da se sluci nekoj da pobara pauza od "opravdana pricina"...vo momentot ne mi teknuva no pauzata ponekogas treba da bide dobredojdena vo vrskata :)
mi tekna :) na primer na toj nacin dvajcata partneri mozat da bidat posigurni vo svoite cuvstva i da ja uvidat potrebata koja ja imaat eden od drug...pa posle pauzata-nikogas poveke nema da se razdelat :)
 
Член од
28 февруари 2007
Мислења
65
Поени од реакции
11
KOGA NE BIVA, NE BIVA. NE SE MACI. ZIVOTOT E PREMNOGU KRATOK ZA DA GO TROSES NA BEZVEZALNOSTI

NA DVA STOLA NE E SIGURNO DA SE SEDE. LJUBOVTA E POVAZNA
 
Член од
12 март 2007
Мислења
140
Поени од реакции
1
Pauza vo vrska! sto e toa."se macka na leb"? se znae ili odes ili ne odes.:tapp: :raz: :pos2:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ех колку било лесно од страна да коментираш:
"Ма јас не давам паузи,ма ако побара пауза крај е,па што би правел на пауза сигурно сака со некоја друга,не ме сака ако ми побара пауза и слични коментари."
Но кога ќе ти дојде на глава,се менува мислењето многу бргу.Некогаш е потребен одмор од партнерот за да се види до кај е врската,дали не поврзува љубовта или навиката,преиспитување на чуствата,со еден збор, анализа на она што сум јас без него.Најдобро е паузата, ако мора,да биде побарана обострано,но не секогаш е така.Партнерот кој не ја сака ќе мора да размисли за своите постапки и што довело до тоа,со ладна глава.Болката и солзите се неминовни,но после средувањето на чуствата работите се подобруваат,и паузата како таква се заборава.(секаде е различно,но има и вакви случаеви)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
jas posledno vreme pram 3 meseci pauza i dosta bese pak vo pohod :)
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
leandra напиша:
Ех колку било лесно од страна да коментираш:
"Ма јас не давам паузи,ма ако побара пауза крај е,па што би правел на пауза сигурно сака со некоја друга,не ме сака ако ми побара пауза и слични коментари."
Но кога ќе ти дојде на глава,се менува мислењето многу бргу.Некогаш е потребен одмор од партнерот за да се види до кај е врската,дали не поврзува љубовта или навиката,преиспитување на чуствата,со еден збор, анализа на она што сум јас без него.Најдобро е паузата, ако мора,да биде побарана обострано,но не секогаш е така.Партнерот кој не ја сака ќе мора да размисли за своите постапки и што довело до тоа,со ладна глава.Болката и солзите се неминовни,но после средувањето на чуствата работите се подобруваат,и паузата како таква се заборава.(секаде е различно,но има и вакви случаеви)
Добра поента..секако дека е лесно од страна да си ги кажуваш своите ставови за најразлични ствари ..ама сепак кога ке те удри по грб многу многу брзо забораваш на ставот и почнуваш да размислуваш на сосема различен начин..
во повекето врски паузата е кобна за една каква и да било врска..
замислете ова..ти си праиш пауза со партнерот се "муваш" со друга особа и после партнерот ти се лути? поента?
друг случај..додека си на пауза апознаваш некоја особа која доста ти го привлекува вниманието и? сега што? ке ја заборавиш претходната со која си договорен на пауза од ден-месец-година?
во смисол..паузата секако дека не настанува под нормални околности .. неможе туку така да станеш едно утро и да си посакаш пауза со партнерот..таа најчесто ако не и скоро секогаш настанува после караници..при напнатост од двете страни..при некаков осет на обврска и така натаму..

но, не зборувам за исклучоците..кои после една пауза се вракаат едни на други и завршуваат уште подобро од претходниот пат пред паузата..сепак ретки се тие случаи кога врската продолжува по истиот тек после паузата..

:salut:
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Без паузи. На нормална врска не и се потребни никакви паузи освен предизвикани од некои околности кои траат за одреден период ( и тоа што пократко).

Ако некој се најде во ситуација да му треба време за да се преиспитува, корени, логаритми, и остала математика....нешто не е во ред !
А кога нешто не е во ред, најлошото што може да се случи е мајка бежанија = пауза.
Напротив, мислам дека само со максимално искрен разговор се доаѓа до вистината што е тоа што не чини ( презаситеност, монотонија, нови чувства кон друг/а, збунетост, некакви стравови од врзување....има многу причини)....па и до резимирање, одиш понатака или крај.

Не е потребно никаква пауза да ми каже дали и што чувствувам за некого/ја, кога секое утро се будиш со тоа име во мислите и заспиваш на вечер, кога нетрпеливо очекуваш смс или телефон да зазвони, кога едвај чекаш некого/ја да видиш и уште многу кога....кога и најмалата реална пауза кога не сме заедно не раскинува желбата и потребата за другиот :toe:
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
sagaqua напиша:
Без паузи. На нормална врска не и се потребни никакви паузи освен предизвикани од некои околности кои траат за одреден период ( и тоа што пократко).

Ако некој се најде во ситуација да му треба време за да се преиспитува, корени, логаритми, и остала математика....нешто не е во ред !
А кога нешто не е во ред, најлошото што може да се случи е мајка бежанија = пауза.
Напротив, мислам дека само со максимално искрен разговор се доаѓа до вистината што е тоа што не чини ( презаситеност, монотонија, нови чувства кон друг/а, збунетост, некакви стравови од врзување....има многу причини)....па и до резимирање, одиш понатака или крај.

Не е потребно никаква пауза да ми каже дали и што чувствувам за некого/ја, кога секое утро се будиш со тоа име во мислите и заспиваш на вечер, кога нетрпеливо очекуваш смс или телефон да зазвони, кога едвај чекаш некого/ја да видиш и уште многу кога....кога и најмалата реална пауза кога не сме заедно не раскинува желбата и потребата за другиот :toe:
Mozebi si vo pravo, no znaes, lugeto ponekogas znaat da gresat, nekoi toa go pravat namerno, bez da imaat pricina baraat "tajm aut", dodeka pak drugi od strav, ocaj, problemi koi od sosema deseta strana gi pritisnale ne znaat kako da pobaraat resenie pa smetaat deka e pametno da napravat pauza dodeka se sredat, iako mozebi i toa ne e bas najdobroto resenie.:toe:
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Mandrak напиша:
Mozebi si vo pravo, no znaes, lugeto ponekogas znaat da gresat, nekoi toa go pravat namerno, bez da imaat pricina baraat "tajm aut", dodeka pak drugi od strav, ocaj, problemi koi od sosema deseta strana gi pritisnale ne znaat kako da pobaraat resenie pa smetaat deka e pametno da napravat pauza dodeka se sredat, iako mozebi i toa ne e bas najdobroto resenie.:toe:
Тајм аут без причина????? Ноу веј!

Моето писание беше за нормални врски...:helou:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
sagaqua напиша:
Без паузи. На нормална врска не и се потребни никакви паузи освен предизвикани од некои околности кои траат за одреден период ( и тоа што пократко).

Ако некој се најде во ситуација да му треба време за да се преиспитува, корени, логаритми, и остала математика....нешто не е во ред !
А кога нешто не е во ред, најлошото што може да се случи е мајка бежанија = пауза.
Напротив, мислам дека само со максимално искрен разговор се доаѓа до вистината што е тоа што не чини ( презаситеност, монотонија, нови чувства кон друг/а, збунетост, некакви стравови од врзување....има многу причини)....па и до резимирање, одиш понатака или крај.

Не е потребно никаква пауза да ми каже дали и што чувствувам за некого/ја, кога секое утро се будиш со тоа име во мислите и заспиваш на вечер, кога нетрпеливо очекуваш смс или телефон да зазвони, кога едвај чекаш некого/ја да видиш и уште многу кога....кога и најмалата реална пауза кога не сме заедно не раскинува желбата и потребата за другиот :toe:


Се согласувам со првиот дел,дека за паузи поради разонода никој не би се согласил.Мора да постојат причини што држат вода.

А за вториов дел,што ако ова го чуствува само едната страна во тој период?Другата има лош период (на секој му се случува,и различно реагира на такви периоди),што ако неможе да ти опише што чуствува во моментот,што ако ти каже дека му е неопходен некој ден без тебе,без телефони,гледања,дека му е потребен чист воздух,а при тоа е свесен дека не сака да те повреди,но неможе ни да те лаже и да глуми дека се е во најдобар ред.Би му рекла седи тука нема паузи,зошто ако сега си заминеш,никогаш нема да ме видиш?Дали и тоа е решение.
 

BoYd

женско сум
Член од
1 февруари 2007
Мислења
707
Поени од реакции
4
А бе каква пауза.Или се сакаме или не се сакаме.Кога осеќам дека ми треба одмор знам дека е почеток на крајот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom