Паузирање во врска

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
leandra напиша:
Се согласувам со првиот дел,дека за паузи поради разонода никој не би се согласил.Мора да постојат причини што држат вода.

А за вториов дел,што ако ова го чуствува само едната страна во тој период?Другата има лош период (на секој му се случува,и различно реагира на такви периоди),што ако неможе да ти опише што чуствува во моментот,што ако ти каже дека му е неопходен некој ден без тебе,без телефони,гледања,дека му е потребен чист воздух,а при тоа е свесен дека не сака да те повреди,но неможе ни да те лаже и да глуми дека се е во најдобар ред.Би му рекла седи тука нема паузи,зошто ако сега си заминеш,никогаш нема да ме видиш?Дали и тоа е решение.
Да Леандра. Конкретниов пример е баш тоа и што го мислев со претходниот пост. Одличен показател дека нешто не е во ред со врската. Но пак не мислам дека со паузирање нешто се решава. Не сака да лаже, не сака да глуми...но зошто ќутење и паузирање?
Никогаш не би уценала никого ни под разно...ама не би дозволила тек така да барам или прифатам пауза без никакво реално објаснување:toe:
Причините можат да бидат најразлични во таква ситуација:
- неопходен ден без партнерот = го имаме сите и кога врската нормално функционира. Не може да бидеш 24 часа на ден со некого постојано па и да си во брак. Се случува и да бидете разделени и по неколку денови, се е тоа нормално и реална пауза.
- чист воздух = ова пак звучи премногу сериозно:). Некому да му го „загадуваш„ воздухот ( фигуративно нели )....ептен е сериозен проблем. Причини најразлични да се чувствува така: ненормална љубомора која гуши, несвесна потреба да го контролираш некого ( претерани зврцкања на телефон, каде си, што правиш, со кого си...)...
Илјадници можни причини кои не исчезнуваат со барање пауза, не се решаваат со бегање од проблемите, не се прескокнуваат со тоа што ќе се оддалечиш од партнерот за одреден временски период без оглед дали е еден ден или една година, не исчезнуваат како магија...напротив можат само да затајат некаде за време на паузата додека ете исчезне тоа незадоволство, исфрустрираност или збунетост кај партнерот, за прва можна прилика да излезат пак на површина , зашто ништо не се поправило или корегирало....максимална комуникација во врската и посветеност на проблемите.
Никоја врска не е совршена, но, може да биде нормална кога има развиена комуникација....тамам работа ако при секој наш период ( а ги има такви периоди од време на време) кога нешто не е во ред, или не ни се сите сите овци на број, да бараме пауза:)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Тоа пауза во врска, не ми е глупо, ептен ми е глупо.
Ми нема никакаква логика. Пауза бе. Кога ќе ми каже некој дека со партнерот е на пауза, ми се темни пред очи.
Работава, ај една недела ќе направиме пауза, ќе се измувам 5-6 пати и ќе се смириме.
Се разбира, не мора тоа да значи, ама тоа пауза ми е глупо. Или идам со некоj или не идам, а не сега на пауза ќе се ставам. Глупости.
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
64
Поени од реакции
0
Poglupa rabota od toa nema "PAUZA" ... btw. i mene mi se sluchilo isto .. koa mi rekla zenskata demek da pauzirame ... ama ja oterav u pm .. zs da me sakashe kako shto vika nemashe da i treba pauza .. ali jebiga .. zeni .. :)
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Да бидам искрен, ми се има случено во средношколките денови додека идев со една девојка (неполна година) да ми побара пауза. И...ја отерав у пичку материну нормално, па ми цмиздреше ронејќи крокодилски солзи објаснувајќи ми дека не сакала да раскинеме, ме сакала навистина, туку едноставно да сме попаузирале малку за да искачала со другарките, блаблабла...

Нормално, не и простив.

Сеуште ми е смешно кога ќе слушнам за некој пар дека "паузираат" моментално...

Мислам дека "паузата" е женски феномен.

Не мислам дека се кажува како причина за да му раскинеш на некој, едноставно да се испукаат, шо ти ја знам... демек се што ќе направат тогаш им се простува бидејќи се на "пауза". Што мислите вие? Би прифатиле пауза? Сте биле на пауза?
Пауза е шит ствар. Игра можеш да ставиш на пауза, филм, песна, врска - НЕ! Ако сакаш некој и ако сакаш да бидеш со него нема да ти треба пауза, а ако нејкеш да бидеш со него постои раскинување. Ако некој ми рече да идеме на пауза, ја ќе му речам да иде у пичку матер... Ако му треба на некој појше време за со другарите или другарките може да рече да не се гледаме секој ден, за да може да иде со нив, а не да бара пауза... Соооу, јас сум против!:pipi:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Некогаш е потребен одмор од партнерот за да се види до кај е врската,дали не поврзува љубовта или навиката,преиспитување на чуствата,со еден збор, анализа на она што сум јас без него.
Се слагам. :wink:

Ама од друга страна, кога мене партнерот би ми побарал пауза, тоа ќе го сфатам единствено како блага форма на укажување дека не сака повеќе да бидеме заедно. Ќе проценам дека се труди да ми раскине и ќе се повлечам. Така би изреагирала.

Ама ако се навратиме пак на тоа што погоре го цитирав од Леандра, шансите да згрешам во проценката се 50-50. :icon_lol:
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Некогаш е потребен одмор од партнерот за да се види до кај е врската,дали не поврзува љубовта или навиката,преиспитување на чуствата,со еден збор, анализа на она што сум јас без него.Болката и солзите се неминовни,но после средувањето на чуствата работите се подобруваат,и паузата како таква се заборава.
Апсолутно се согласувам. Го имам ова почувствувано на своја кожа и тешко е во тие момети кога и двајцата (нормално секој посебно) се преиспитувате што всушност сакате и дали навистина неможете еден без друг.
Таа пауза понекогаш е и повеќе од потребна.
Добро е кога се` ќе заврши и ќе сватиш дека навистина вредела.
 

Ред хот!

***candy girl***
Член од
6 март 2007
Мислења
593
Поени од реакции
12
Досега не ми се случило да ми побара некој пауза,а јас па да го направам тоа,уште помалку.Не доаѓа во предвид тоа кај мене.Или сум во врска и идам додека ми е убаво,или ја прекинувам и крај.Никаква пауза и не знам уште што ти не.Тоа некако ми се детски работи,демек ај да се пролуфтираме малце и после како ништо да не било,ај па да продужиме:tapp:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Пауза во врска? Тоа за мене е благо кажано „Абе досадно ми е сега со тебе, дај малце да „паузираме„ да смувам што можам, а ти виси на закачалка па кога ќе ми притребаш ќе те земам„....толку
 

KaZaN89

шуруп мајстор
Член од
2 јуни 2006
Мислења
193
Поени од реакции
25
Пауза...Најтешка глупост во една врска.Секоја пауза завршува со раскинување.Никогаш не би се сложил на такво нешто...
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
Pauza whath the f..k is this
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Не ми се случило некој да ми рече дека сака пауза, ниту пак сум рекла на некој дека сакам пауза.
Лично тоа би го сфатила како еве сакам да раскинеме, да се гледаме со други, да видиме како ќе ни биде да не сме заедно... ама ако не испадне како што сме мислеле ( односно мислел ) тогаш ќе се вратам на она што е проверено. Значи би се навредила од таа постапка и би раскинала.
Во никој случај ниту би прифатила ниту би понудила пауза. Глупост измислена од луѓе кои не знаат што сакаат.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
:pos2:Ај помала кога бев као демек сега сум голема, имам размислувано за пауза, ама никогаш не сум побарала да паузирам зашто ваљда и тогаш ми било глупо. Убаво си кажал Acid тоа не е ништо друго туку дозвола за швалерај, ама и така е:pos2:. Боље раскини него идеме не идеме, па правила па 300 циркуси. Во ист кафиќ сме идеме ама не идеме:pos2: глупости на квадрат. До сега немам правено такви работи, ја сфаќам се, и љубомора и гушење од врска и навика ама фино лепо раскини си па ако сте едно за друго вие пак ќе си бидете заедно. :helou:
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Mojata pauza se vika-raskinuvanje na poblag nacin:) Mrazam pauza,zosto znam sto sleduva posle toa,ej ama sfativ deka ne ide,deka mi e podobro sam,deka nejkam zenska,a pred toa siminjanje zvezdi te sakam me sakas ti si mi se...vrtenje prazni muabeti....ili vrska ili nisto,nema nesto pomegu,nikoj ne visi na zakacalka:tapp: !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom