Пасош

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Sledge Hammer, 27 јануари 2019.

 1. vladok

  vladok

  Член од:
  19 февруари 2016
  Мислења:
  268
  Допаѓања:
  36
  тоа значи да почекаме за промена на документи после март 2019?
   
 2. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.425
  не ми е јасно за овие УПЛАТИ однапред, се плаќа НА ЛИЦЕ МЕСТО со картица !!
  А и термините мислам се добиваат лесно, едино ако сега има застој па да се натрупаа народ...
  Туку тоа БЕСА што бара за новите лични карти сигурно е или фотошоб ???
   
 3. Guliver

  Guliver

  Член од:
  22 август 2009
  Мислења:
  614
  Допаѓања:
  221
  Вчера имав термин во Беко , ми кажаа се уште се издаваат како РМ. До кога не знам.
   
 4. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.425
  мислам дека треба да излезе во Службен Весник изгледот и содржината на Новиот Пасош, не е тоа тек така...

  Ја пак мислам дека може да направат голема утка ако некаде во Северномакедонски Пасош пишува Државјанство Македонско !!
  може нација да биде македонска,( таа и не ја пишува во ниеден биометриски документ) ама Државјанство и пасош мора да бидат Северномакедонски
   
 5. vladok

  vladok

  Член од:
  19 февруари 2016
  Мислења:
  268
  Допаѓања:
  36
  а што бара БЕСА?
  не сум у тек?:(
   
 6. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.425
  “Загарантирано државјанство за Албанците. Во личните карти ќе има графа на етничка, албанска припадност. Албанската дијаспора од Македонија ја воведовме во уставот.
  Ние не го затворивме поглавјето за правата на Албанците. Движење Беса ја запечати иднината на Северна Македонија
  во НАТО.”
  Државјанството – македонско ќе биде напишано на албански, а ќе има и посебна графа за етничката припадност, нешто што во сегашните лични карти го немаше.
  [​IMG]

  проблемот е што Заев и Димитров ветиле дека НЕМА да има Македонска националност
  демек терминот Македонско ќе бил Државјанство, а тоа е ВОН СЕТА ЛОГИКА
  Државјанство е на Држава а не на нација, на пример :
  Државјанство на Република Македонија сега треба да гласи Државјанство на Република Северна Македонија

  Друго, ПРОТИВ сите човечки права е во ЈАВНА ИСПРАВА да може да се внесе
  НАЦИОНАЛНОСТ Албанец а не и Македонец !!!
  Шемата на Заев и Димитров беше ДА НЕ СЕ ВНЕСУВА НИКАДЕ Националност, АМА беса МУ ГО ЗБИЧИЈА АМАНДМАНОТ !!!
   
  Последно уредено: 31 јануари 2019
 7. total

  total

  Член од:
  14 август 2010
  Мислења:
  649
  Допаѓања:
  699
  Цитат од Сител:

  "Најрано во ноември граѓаните ќе можат да извадат пасоши но и други лични документи под новото име Република Северна Македонија. Околу 9 месеци вообичаено трае тендерската постапка која ја води МВР . "

  Извор:
  https://sitel.com.mk/kako-kje-se-po...ica-do-izdavanjeto-na-pasoshite-so-novoto-ime
   
  На Guliver и vladok им се допаѓа ова.
 8. Ryan221

  Ryan221

  Член од:
  13 март 2015
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Штом е темата за пасош да прашам и јас за процедура за изгубен пасош..
  Пред неколку месеци реновиравме нешто дома и тогаш многу работи беа исфрлени од домот а и најверојатно мојот пасош кој беше ставен во некои стари книги. Сега барав насекаде и не можам да го најдам, највеорјатно е фрлен со книгите тогаш.
  Која е процедурата сега.. нешто читав службен весник прво требало но на нивна страна нема опција во е-услуги за пасош.
  Ако некој има линк или информации пишете...
   
 9. total

  total

  Член од:
  14 август 2010
  Мислења:
  649
  Допаѓања:
  699
  Исто е како за обично вадење пасош само што треба + да се пополни изјава како го изгуби пасошот и наместо стариот пасош лична карта важечка ти треба. Мислам и дека + 75 денари треба да уплатиш за да излези во службен весник
   
  На Ryan221 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. vladok

  vladok

  Член од:
  19 февруари 2016
  Мислења:
  268
  Допаѓања:
  36
  Новите пасоши со РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА кон крајот на годинава:(
  --- Споено дупло мислење, 13 февруари 2019 ---
  Имам едно прашање , колку месеци пред да истече рокот на важност на пасошот може да се влезе во земјите на ЕУ ?
   
 11. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.541
  Допаѓања:
  31.268
  Мислам дека е едно 2-3 месеци за Шенген,а за у Грција или Бугарија мислам помалку дека е.
  Ќе каже сеа некој кој знае поточно.
   
  На vladok му/ѝ се допаѓа ова.
 12. total

  total

  Член од:
  14 август 2010
  Мислења:
  649
  Допаѓања:
  699
  Помалку од месец дена до истекот на пасошот, влегов во Гр. без проблем никој ништо не спомна.

  Шо не значи дека друг полицаец на пример или на друг премин исто би постапил....
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bafra

  Bafra Гостин

  Пред 10 дена, група со автобус, на бугарска граница бугарот (не беше во униформа) што ги собираше пасошите, прашуваше дали некој има пасош што му е со важност помалку од 3 месеци. Никој не се пријави па не би знаел што и како.
   
  На total му/ѝ се допаѓа ова.
 14. vladok

  vladok

  Член од:
  19 февруари 2016
  Мислења:
  268
  Допаѓања:
  36
  Дали за вадење на нов пасош со Северна Македонија треба прво да се извадат нови изводи, лична карта..... со Северна Македонија за да се дојде до нов пасош?

  Да не има некој информации од МВР?или рано е да се размислува за новите пасоши?
   
 15. total

  total

  Член од:
  14 август 2010
  Мислења:
  649
  Допаѓања:
  699
  Па има информација - објавено е погоре, кон крајот на годината новите пасоши и нема потреба од нова Л.К. или извод за да извадиш пасош освен ако тие не истекле пред пасошот па си извадил претходно
   

Сподели преку: