Пасош

Член од
13 март 2015
Мислења
185
Поени од реакции
179
Јас на 22 јануари закажав за утредента и немав проблеми. Сега ми рекоа дека е готов, ама на страната не е објавено.
Ти стигнува некое известување дека пасошот е изготвен? Порака или е-маил? Мене ми кажаа за 10-15 дена дојди да го земеш. 15 дена поминуваат точно во Понеделник (10.02). Дали да идам да проверам таму или треба да чекам некое известување за да знам дека е готово?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ти стигнува некое известување дека пасошот е изготвен? Порака или е-маил? Мене ми кажаа за 10-15 дена дојди да го земеш. 15 дена поминуваат точно во Понеделник (10.02). Дали да идам да проверам таму или треба да чекам некое известување за да знам дека е готово?
Јас закажав преку интернет, значи дека немаат ниту мој мејл, ниту телефон. Пред тоа сопругата се обиде да ми закаже преку (нејзин) телефон, ама никој не се јавувал.
Инаку и мене ми рекоа за 10-15 дена. Денес сопругата прашала, готов бил, ама на страницата кај што аплицирав не го наоѓам тој податок.
Најдобро отиди и прашај си.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
185
Поени од реакции
179
Јас закажав преку интернет, значи дека немаат ниту мој мејл, ниту телефон. Пред тоа сопругата се обиде да ми закаже преку (нејзин) телефон, ама никој не се јавувал.
Инаку и мене ми рекоа за 10-15 дена. Денес сопругата прашала, готов бил, ама на страницата кај што аплицирав не го наоѓам тој податок.
Најдобро отиди и прашај си.
Да, ист случајот е и кај мене. Не можев да добијам никого на телефон, па си закажав електронски. Но во писменото барање што го дадов имаат мои контакт информации, па затоа викам да не пракааат некое известување. И кај мене нема ништо на страницата, не наога никаков податок. Најдобро е како што викате, да се отиде и провери лично таму.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Јас закажав преку интернет, значи дека немаат ниту мој мејл, ниту телефон. Пред тоа сопругата се обиде да ми закаже преку (нејзин) телефон, ама никој не се јавувал.
Инаку и мене ми рекоа за 10-15 дена. Денес сопругата прашала, готов бил, ама на страницата кај што аплицирав не го наоѓам тој податок.
Најдобро отиди и прашај си.
Јас ниту закажував ни бутур!
Отидов се сликав, платив, за 20 дена си го земав пасошот! Е сеа, Св.Николе е у питање, не Скопје! Ама пасошот е сеуште на Република Македонија, само внатре на третата страна има печат дека е на РСМ :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973

тука се закажува?
ми истекува во јули, може сега да се опријавам дека на вести имаше немало пластика, на време да решам...
рекоа дека нема за пасош формулари за на албански јазик, а за другиот има до 15 фебруари... следна набавка ќе биде на 15 март, ама дали веднаш ќе донесат или на 15март процедура ќе почне, не разбрав... не знам дали има проблем ПРЕД време ако се закажеш за сликање... јас се јавив во средина јануари и сум закажан за 19,02, ама кој знае кога ќе го земам пасошот, а ми важи до 20,02...
тешка работа со бирократијата
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
756
Поени од реакции
1.032
рекоа дека нема за пасош формулари за на албански јазик, а за другиот има до 15 фебруари... следна набавка ќе биде на 15 март, ама дали веднаш ќе донесат или на 15март процедура ќе почне, не разбрав... не знам дали има проблем ПРЕД време ако се закажеш за сликање... јас се јавив во средина јануари и сум закажан за 19,02, ама кој знае кога ќе го земам пасошот, а ми важи до 20,02...
тешка работа со бирократијата
да се надеваме дека ке ги добиеме после 15 дена од сликањето како што треба,
вајда затоа закажуваат покасно дека тогаш ке имаат нови стигнато...
 
Член од
17 септември 2020
Мислења
7
Поени од реакции
5
Здраво, најбрзата постапка за пасош по апликацијата е 8 саата... Дали тоа значи утредента по апликацијата... Или работат попладне, па може да се подигне истиот ден?
И дали може да го подигне друг, ако се потпише полномошно на нотар?
Автоматски споено мислење:

Здраво, најбрзата постапка за пасош по апликацијата е 8 саата... Дали тоа значи утредента по апликацијата... Или работат попладне, па може да се подигне истиот ден?
И дали може да го подигне друг, ако се потпише полномошно на нотар?
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
Здраво, најбрзата постапка за пасош по апликацијата е 8 саата... Дали тоа значи утредента по апликацијата... Или работат попладне, па може да се подигне истиот ден?
И дали може да го подигне друг, ако се потпише полномошно на нотар?
Автоматски споено мислење:

Здраво, најбрзата постапка за пасош по апликацијата е 8 саата... Дали тоа значи утредента по апликацијата... Или работат попладне, па може да се подигне истиот ден?
И дали може да го подигне друг, ако се потпише полномошно на нотар?
Мислам дека утре дента
 
G

Gjoksi

Гостин
Здраво, најбрзата постапка за пасош по апликацијата е 8 саата... Дали тоа значи утредента по апликацијата... Или работат попладне, па може да се подигне истиот ден?
И дали може да го подигне друг, ако се потпише полномошно на нотар?
Должни се да го издадат пасошот најдоцна во рок од 48 (четириесет и осум) часа од часот на аплицирањето.
Двапати неделно ги доставуваат до градовите надвор од Скопје, а ако сакаш да си го подигнеш во друг ден, тогаш ќе мораш да одиш до управата на МВР во зградата на МРТВ. Ова зборувам од она што го знам за барањата поднесени во Кавадарци, а верувам дека е така и за другите градови, освен Скопје.
Мораш лично да си го подигниш, без можност за подигнување од страна на ополномоштено лице со полномошно заверено на Нотар.
Поздрав.
 
Член од
17 септември 2020
Мислења
7
Поени од реакции
5
Здраво,
пак имам прашање. :) Ако двајцата родители имаат бугарско државјанство, пасоши и лични карти ( ги добивме- конечно) а детето е родено пред да ги добијат ( детето има 5 години) која е процедурата за вадење на документи за него? Дали ја поминува истата постапка со посредници? дали може преку амбасада? Колку трае целата процедура? Може ли да се избегнат многу одења во Софиа?
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.197
Поени од реакции
1.421
А дали и децата кога бараат блгарски пасош мораат да потпишат изјава дека се освестени благонадежни блгари или само возрасните?
 
Член од
30 април 2020
Мислења
154
Поени од реакции
182
А дали и децата кога бараат блгарски пасош мораат да потпишат изјава дека се освестени благонадежни блгари или само возрасните?
Sho da potpisat ako dvajcata roditeli mu se blgari i imaat pasosi
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.197
Поени од реакции
1.421
Значи не треба ако родителите им имаат БГ пасош.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.705
Поени од реакции
3.975
У врска со бугарски пасош, процедури и други прашања тука се обратите:
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
760
Поени од реакции
361
Знае некој кога ќе почнат да даваат од новите пасоши?
Мислам дека требаше да почнат лани ама колку што знам уште не се почнати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom