Пасош

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Sledge Hammer, 27 јануари 2019.

 1. Sledge Hammer

  Sledge Hammer

  Член од:
  22 јули 2011
  Мислења:
  152
  Допаѓања:
  57
  Поздрав до сите членови на форумот.
  Уплатив пари на уплатниците за пасош бидејќи може за некои 2-3 месеци ќе ми треба пасошот а може и нема.

  Моето прашање околу пасошот е следното: на трафика кај што се продаваат барања за пасоши и лични карти и уплатници за пасоши ми кажаа дека можам јас и сега во Јануари да уплатам пари за процедурата за пасош и не морам веднаш да закажам термин за сликање, ми кажаа дека во текот на цела 2019 година ќе ми важат уплатените пари за пасошот и сум можел пример и преку летен период да закажам термин за сликање.
  Прашањето го поставив на мејлот од страницата на МВР и нормално не добив одговор

  И дали од форумов некој знае дали е навистина така, ако се уплатени парите сега во Јануари дали можам и подоцна во текот на оваа 2019 година да закажам термин за сликање за пасош?

  Сега во моментов пасошот не ми го треба, но не се знае можеби ќе ми го треба за 2 месеци. Најмногу ми е поради фактот ако сега извадам во Февруари пасош не сум сигурен ама веројатно ќе пишува Република Македонија, и после пак ќе треба нов да вадам пасош.
  Од влада имаше соопштение дека сите документи ќе важат додека им е рокот, но ако извадам во Февруари 2019 пасош на кој ќе пишува Република Македонија и кој ќе важи дури 10 години до Февруари 2029 година, не сум баш сигурен дека ќе има толеранција за дури до 2029 година да можам да користам пасош на кој ќе пишува Република Македонија. Со таков пасош во Грција не сум сигурен дека би ми можел да влезам, дури ниту во членките на ЕУ е прашање дали ќе може.

  Некое мислење молам од членовите.
   
 2. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.703
  Допаѓања:
  10.136
  Постоечките пасоши ќе важат уште 5 години, барем така беше објаснето пред да го сменат името.
   
  На Bibo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bibo

  Bibo

  Член од:
  9 април 2006
  Мислења:
  3.000
  Допаѓања:
  1.133
  Башка јас колку што знам пасошите и на 5 години ги даваат, не на 10, бар мене сите пасоши до сеа по 5 години ми важеа.
   
 4. Gjoksi

  Gjoksi

  Член од:
  24 февруари 2013
  Мислења:
  407
  Допаѓања:
  218
  - За лица постари од 27 години пасошот се издава со рок на важење од десет години.
  - За лица на возраст од 4 до 27 години пасошот се издава со рок на важење од пет години.
  - За лица до навршени 4 години живот пасошот се издава со рок на важење од две години.
   
  Паланчански, vladok, snatch и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Bibo

  Bibo

  Член од:
  9 април 2006
  Мислења:
  3.000
  Допаѓања:
  1.133
  Не знаев за ова :)

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 6. Forca

  Forca

  Член од:
  2 март 2016
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  57
  Ќе си извадам нов пасош кога ќе ми истече стариот за 10 години, ако сакаат нов пасош да си вадам пред 10 години тогаш нека биде бесплатно.
   
  На vladok му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.505
  Допаѓања:
  32.001
  Колку се замарате за нешто што е 25-30 евра, а не пак да е 250-300 евра.
   
  На snatch и Ilumious им се допаѓа ова.
 8. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  2.492
  Допаѓања:
  2.387
  Желба подолго да се остане Македонец:), не е до парите!
   
  На Morgan Freeman, snatch и Xibalba им се допаѓа ова.
 9. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.505
  Допаѓања:
  32.001
  Сигурно е за тоа да остане Македонец :pos:
  Македочето ако не искористи нешто до крај не го бива, немој пропадне инвестицијата од 30 евра. Исто како што бричот кој го користат за брадата после го користат 12345 пати за друго.
   
  На Che59 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. vladok

  vladok

  Член од:
  19 февруари 2016
  Мислења:
  260
  Допаѓања:
  35
  Мора сите документи(лична карта, пасош,таблички, сообраќајна,возачка) да се сменат до 2024 година

  мене ми истекуваат за три месеци, дали да почекам за нов пасош или два пати ќе треба да плаќам??
   
 11. Gjoksi

  Gjoksi

  Член од:
  24 февруари 2013
  Мислења:
  407
  Допаѓања:
  218
  Член 3 од Уставниот закон за спроведување на Амандманите од XXXIII до XXXVI на Уставот на Република Македонија гласи:
  „Постоечките официјални документи и материјали на јавната администрација за меѓународна употреба и документите за внатрешна употреба кои може да се користат надвор од државата, ќе се усогласат со Амандманот XXXIII најдоцна во рок од пет години од нeговото влегување во сила.“
  Амандманот XXXIII се однесува на промената на името од „Република Македонија“ во „Република Северна Македонија“ и влегува во сила со влегувањето во сила на Конечната спогодба.
  Вака како што е напишано, произлегува дека најкасно до 2024 или 2025 година ќе мора да ги смениме постоечките лични карти, пасоши, сообраќајни дозволи, возачки дозволи и др.!
   
 12. Guliver

  Guliver

  Член од:
  22 август 2009
  Мислења:
  614
  Допаѓања:
  221
  Ми истекува пасошот следниов месец.
  Има некој инфо дали новите ќе бидат Северна ако закажам термин периодов?
   
 13. vladok

  vladok

  Член од:
  19 февруари 2016
  Мислења:
  260
  Допаѓања:
  35
  Прашај во МВР, и ако дознаеш нешто би те замолил да кажеш.
   
 14. leg0las

  leg0las

  Член од:
  24 септември 2016
  Мислења:
  243
  Допаѓања:
  216
  I jas istoto se prasuvam, dali i za licnite karti i vozackite e isto?! Ako doznaes nesto bi te zamolil da kazes.
   
 15. Паланчански

  Паланчански ГРЕбач

  Член од:
  12 јануари 2008
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  147
  Името официјално не е променето. Додека Грција не го ратификува договорот за членство во НАТО останува старото име, значи уште нема „Северна“.
  ПС
  Се очекува на 8 февруари ова да биде ратификувано.
   

Сподели преку: