Пасош

Член од
10 ноември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
Здраво дечки сакав да прашам што мислите дали прават проблеми за патување со пасош биометриски каде што на пластилната страница има мала пукнатина која не влијае на читливоста на документот меѓутоа немам опција да го заменам пасошот дека патувам утре? Слично искуство некој?
П.С:
во линкот подоле имате слика како изгледа.
https://imgur.com/gallery/GxJ8X0t
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.068
Поени од реакции
1.289
Ко да те знам од негде според сликата.. :cool:
 
Член од
2 септември 2018
Мислења
24
Поени од реакции
10
Здраво дечки сакав да прашам што мислите дали прават проблеми за патување со пасош биометриски каде што на пластилната страница има мала пукнатина која не влијае на читливоста на документот меѓутоа немам опција да го заменам пасошот дека патувам утре? Слично искуство некој?
П.С:
во линкот подоле имате слика како изгледа.
https://imgur.com/gallery/GxJ8X0t
Доколку не е оштетен делот каде што се наоѓа микро чипот на пластиката, на гранична контрола ќе помине односно ќе биде успешно прочитан на скенер. Ако е оштетен чипот нема да може скенерот да ги прочита податоците. Каде се наоѓа оштетувањето?
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2010
Мислења
1.068
Поени од реакции
1.289
Па се гледа на сликата - над главата а под натписот пассепорт
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
Доколку не е оштетен делот каде што се наоѓа микро чипот на пластиката, на гранична контрола ќе помине односно ќе биде успешно прочитан на скенер. Ако е оштетен чипот нема да може скенерот да ги прочита податоците. Каде се наоѓа оштетувањето?
Друже фаќа еден дел малмал флекс кабелот малку тоа како антена што ја викат ама читав дека и да не функсионирал тоа може да се скенира визуелно искрено утре рамо сабјле патуваѓ тешко ќе заспијам од стресот...[DOUBLEPOST=1550252395][/DOUBLEPOST]
Ко да те знам од негде според сликата.. :cool:
А да знаеше да ми одговориш на макава ќе те частев кафе ако си ме знаел... :)
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2018
Мислења
24
Поени од реакции
10
Друже фаќа еден дел малмал флекс кабелот малку тоа како антена што ја викат ама читав дека и да не функсионирал тоа може да се скенира визуелно искрено утре рамо сабјле патуваѓ тешко ќе заспијам од стресот...[DOUBLEPOST=1550252395][/DOUBLEPOST]
А да знаеше да ми одговориш на макава ќе те частев кафе ако си ме знаел... :)
Антената се протега правоаголно на целиот формат има 5 влакна (со едно влезно и едно излезно од микро чипот). Само пукнатина е пластиката или крвнички е скршена да се "движи" пластиката каде што е оштетено?
 
Последно уредено:
Член од
10 ноември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
Антената се протега правоаголно на целиот формат има 5 влакна (со едно влезно и едно излезно од микро чипот). Само пукнатина е или се "движи" пластиката каде што е оштетено?
За жал се мрде друже чипот знам кај е наоаѓа флекс кабелот е малку опфатен од пукнатината со селотејп ја фиксирав да не се помрдне а тоа чипот што викаше знам дека на стариот пасош имам дупче баш на тоа место. Значи ептен сум стресиран што ќе се деси утее...еднаш поминав до косово прелу блаце со пасошот не мравеа проблем ама сега пак оф белград летам... Нз искрено што ќе бидне
 
Член од
2 септември 2018
Мислења
24
Поени од реакции
10
Џа жал се мрдс друже чипот знам кај е аѓа флекс кабечот е малку опфатен со селотејп да ме се помрдне а тоа чипот што викаше знам дека на стариот пасош имам дупче баш на тоа место. Значи ептен сум стресиран што ќе се деси утее...еднаш поминав до косово прелу блаце со пасошот не мравеа проблем ама сега пак оф белград летам... Нз искрено што ќе бидне
Не го чепкај (да не го докинеш флетот), слободно земи селотејп трака од широката и заштити го во правилна положба. Да беше само пукнатина ќе ти кажев уживај, ама штом велиш дека се раздвојува пластиката реално има шанса да е скинат. Но позитивно е што поминал во ваква состојба на скенер до сега, така да ако не е дополнително оштетен мислам дека ќе помине и на друг скенер (исти се скенерите во цел свет -различен бренд иста технологија). Друга работа, мој колега патуваше со здробен пасош (пукнатини на сите страни) и пола свет го сврте со него се додека му истече важноста :)
Се надевам дека ќе биде се ОК и дека ке помине на скенер. Ти посакувам успех и среќен пат!
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
34
Поени од реакции
77
“Загарантирано државјанство за Албанците. Во личните карти ќе има графа на етничка, албанска припадност. Албанската дијаспора од Македонија ја воведовме во уставот.
Ние не го затворивме поглавјето за правата на Албанците. Движење Беса ја запечати иднината на Северна Македонија
во НАТО.”
Државјанството – македонско ќе биде напишано на албански, а ќе има и посебна графа за етничката припадност, нешто што во сегашните лични карти го немаше.


проблемот е што Заев и Димитров ветиле дека НЕМА да има Македонска националност
демек терминот Македонско ќе бил Државјанство, а тоа е ВОН СЕТА ЛОГИКА
Државјанство е на Држава а не на нација, на пример :
Државјанство на Република Македонија сега треба да гласи Државјанство на Република Северна Македонија

Друго, ПРОТИВ сите човечки права е во ЈАВНА ИСПРАВА да може да се внесе
НАЦИОНАЛНОСТ Албанец а не и Македонец !!!
Шемата на Заев и Димитров беше ДА НЕ СЕ ВНЕСУВА НИКАДЕ Националност, АМА беса МУ ГО ЗБИЧИЈА АМАНДМАНОТ !!!
Ова важи и за другите етнички групи во Македонија... на пример кај тој што е по етнички Србин ќе пишува кај националност ќе пишува Србин?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.036
Поени од реакции
2.767
Здраво, да прашам дали некој има искуство со важноста на пасошот?
Треба да одам до Софија на еден ден, имам нешто работа, а проблемот е што денот кога треба да одам е 89 пред истекот на важност. Знам дека правилото во ЕУ е 90 дена, но сум слушал искуства дека за Бугарија/Грција не гледале за тоа. Гледаат ако ти е истечен, тоа да, ама дали ситничарат за 90те дена. Секако одам и се враќам истиот ден :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин

тука се закажува?
ми истекува во јули, може сега да се опријавам дека на вести имаше немало пластика, на време да решам...
Јас на 22 јануари закажав за утредента и немав проблеми. Сега ми рекоа дека е готов, ама на страната не е објавено.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
713
Поени од реакции
965
Јас на 22 јануари закажав за утредента и немав проблеми. Сега ми рекоа дека е готов, ама на страната не е објавено.
ја пробував тука се ми вика зафатено, и се јавив на 072 92 92 92 и ми закажаа за 9 април сликање...
дека на вести викаа немало пасоши затоа изгледа волку касно, после сликање вајда ке биде, да не се чека полсе пак многу...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom