Парфеми

Член од
20 март 2022
Мислења
1.385
Поени од реакции
3.513
Уште нема Белодорр беб страна на нашки?
Колку што барав нема. Мора да одиш Скопје. :)
А кога би требало да се закренам за парфем до Скопје, подобро би скокнал до Солун, посекако многу ретко земам парфеми од Македонија.
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
852
Стигна декантот, се мислев дали и што да пишам после споредбата со "тестерот", не сакам некого погрешно да посочам и залудно да потроши пари.
Ова подолу е мое лично мислење, вие си знаете за вас.

Првин фала за @Redhaze , одличен customer service, му пишав и него дека очекував шишенце во целофан завиткано, ништо повеќе.

Ова, може слободно и за поклон да се даде.

Прегледај го приврзокот 364369Прегледај го приврзокот 364370

Имаше и мало поклоче од негова страна што е голем плус.

При прво прскање на страна со декантот, 100% исти мирис како "тестерот" што искрено ме зачуди, не очекував тоа да се случи со оглед на цената на оригиналот.

Го прснав на мене 3 пати, во 14:00ч, цел ден мирисот ми стоеше во нос, што после неколку саати почна и да ми смета.

Реков дека оригиналот е посилен, но почекав да го испробам уште еден ден, другиот ден, ист број на прскања, на исто место под исти услови, овај пат мирисот го "снема" после пола саат, барем за мене, исто ми се случува и со "тестерот".

Тоа јас имам да го кажам, ајде нека не бидат 100% исти, но 90% се дефинитивно.

Од една страна ме интересира за другите тестери но не можам и не сакам да ги споредувам вака.

Гледав цени на парфеми низ Америка и Европа и со нашите се смешни, се наоѓаат јаки парфеми за 40-50$ додека кај нас се три пати поскапи.

Има и тестери како овие што ги продаваат кај нас на турскиот еквивалент на Ибеј, што ако некој има мрежа може лесно да ги носи кај нас, таму беа дваесетина долари.

Според мене ако оригинал ти го продаваат за 50е може да се дадат пари, додека ако е како Спајсбомб 5-7 илјади вреди да се земе копија за 1300.
И онака 90 посто околу тебе не знаат ни што носиш ни ги интересира.
1675286694728.jpeg

И јас решив малку да ја зголемам колекцијамта со niche парфеми, пофалби за @Redhaze одлично спаковани и доставени како што се договоривме, ептен професионално (y)
Naxos ми е од претходно желба, благи ноти на мед, ванила и тутун одличен за вакво ладно време. Одлични перформанси над 12 часа projection.
Amouage Interlude 53 овај е beast mode парфем трае повеќе од 24 часа, премногу силен две прскaња се доволни за да замириса цела просторија. Има одлични перформанси на отворен простор кога е ладно т.е. перфектен е за зимно време.
 
Последно уредено:
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Со тешко срце, на продажба: Dior Homme intense 70-75ml (понудете цена) и Afnan Supremacy Silver - клон на Creed Aventus 40ml - 1500 денари.
Двата купени од fragrance.mk. За повеќе инфо пишете ми порака
 

Attachments

Член од
2 мај 2006
Мислења
132
Поени од реакции
83
И јас го земав пред едно месец дена Afnan 9pm. Доста е добар е. Би рекол дека е понослива и поподнослива верзија на Ultramale. Ultramale го имав, но почна да ми пречи и го дадов во замена минатата година.
Автоматски споено мислење:


Може, зошто да не може. Во слободна земја живееме. Може и за 200 евра да го продавам ако сакам. :)
Шала на страна, го платив уште поскапо од тоа што во моментов го продавам, па пред се заради тоа е таа цена. Инаку го купив баш поради тоа што е стар бач, но парфемов мене ми е многу поразличен од бачовите од последниве 2-3 години и од она што го имам прочитано, мислам дека е направена реформулација пред нецели 3 години. Значи овој е многу потежок, позачинет и веројатно поконцентриран парфем. Плус што ми трае многу подолго од денешниве бачови.
Инаку не ја пратам парфемската група на Виктор, но ако добро се сеќавам мислам дека тој (и таа :)) беа од Србија, така да споредбата со друга држава и не е баш на место. Освен ако не успеваш некако да нарачаш парфеми од таму по некои малку намалени цени, а бесплатно да ти ги донесат до Македонија, што мислам дека не е случај. Но, не знам, исправи ме ако грешам. А ако имаш некој роднина или пријател во Србија што после ти ги носи или што ги земаш ти од кај него, тоа е веќе сосема друг муабет. Немаме сите роднини и пријатели во Србија. Зборуваме за или да го купиш од кај нас или со достава од странство.
Е добро ако е постар бач ок, и не е скапо :D Јас од Бугарија ги купувам од нотино и се поевтини горе долу, за разлика од тука... Али можеш секако да пробаш во групата на Виктор да го стаавиш огласот, пошто има во групата и од Македонија, па можеби некој ќе е заинтересиран
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Pozdrav mirisni kolegi i koleski :cool:

Za valentine, aktiven e 15% popust na cela niche kolekcija, a voedno i vrvni noviteti, legendarni parfemi koi mora da se probaat


Creed - Spice And Wood


Guerlain - Bois D Armenie


Guerlain - Angelique Noire



Diptyque - Tam Dao EDP


Frederick Malle - Vetiver Extraordinarie



Kako i sekogas, za bilo kakvi soveti za bilo sto povrzano so parfemi, kakov da kupite, sto da poklonite i slicno barajte me na 078 225 946, bez da osekjate obvrska da kupite bilo sto od mene, znaci za bilo kakov parfem sto sakate da kupite od bilo kade - cisto entuzijasticka/prijatelska diskusija

Moze da me kontaktirate i na viber, Whatsapp, fb itn
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.339
Каде во Скопје може да се најде Gucci Made To Measure?
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Дали има некој искуство со продажба на парфеми/декати во Србија? Ме интересира преку што ги праќале и дали има опција купувачот да си ја плати целосната сума за достава. Фала ви.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.659
Откритие на годината ми е парфемот.
За тие пари е премија, премногу траен плус.
12 евра го земав од DM во Германија, кај нас во Shatze гледам дека е 1050 намален од 1400 :confused:
1675982975857.jpg
 
Член од
24 септември 2011
Мислења
62
Поени од реакции
17
Прегледај го приврзокот 365256

И јас решив малку да ја зголемам колекцијамта со niche парфеми, пофалби за @Redhaze одлично спаковани и доставени како што се договоривме, ептен професионално (y)
Naxos ми е од претходно желба, благи ноти на мед, ванила и тутун одличен за вакво ладно време. Одлични перформанси над 12 часа projection.
Amouage Interlude 53 овај е beast mode парфем трае повеќе од 24 часа, премногу силен две прскaња се доволни за да замириса цела просторија. Има одлични перформанси на отворен простор кога е ладно т.е. перфектен е за зимно време.
viber_image_2023-02-10_17-07-58-702.jpg viber_image_2023-02-10_17-07-58-665.jpg

Пофалби за @Redhaze, убаво спакувани во кутија, а потоа и секое парфемче плус заштитетно во посебна опаковка. Дури и мислам дека бојата на опаковката ја бирал според името на парфемот.

1. Red Tobacco - црвената
2. Naxos - златната
3. Spicebomb - црната
4. Sauvage EDP Dior - сребрената

Сеуште ги тестирам, но ќе ги издвојам Naxos и Sauvage што ми оставија најдобар впечаток. Може понатаму да пишам повеќе детали.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Дечки, продавам 50ml (во шишенце за декант) од Azzaro Wanted By Night.

Цена - 1500 денари.

Пишете ако има некој заинтересиран.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Go probav nekni Xerjoff Erba Pura

Ne samo sto trae tuku i intenzitetot posle 12 saati ist! Problemot e sto mi e mnogu silen a go pisuva fruity. Koj bi preporacale niche i vpecatliv za pocetnik a da e na lesnata strana i ne mnogu zimski?

Nekni za valentinskiot popust za rabota si go zemav Channel de Bleu od 50ml za 60 eur.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Go probav nekni Xerjoff Erba Pura

Ne samo sto trae tuku i intenzitetot posle 12 saati ist! Problemot e sto mi e mnogu silen a go pisuva fruity. Koj bi preporacale niche i vpecatliv za pocetnik a da e na lesnata strana i ne mnogu zimski?

Nekni za valentinskiot popust za rabota si go zemav Channel de Bleu od 50ml za 60 eur.

https://luxdecantsmk.com/Aventus (кај да е сега ќе се стопли времето)



Нешто од овие.
 
  • Љубов
Reactions: wot
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Има кај нас Roja Elysium, во Белодоре можда? И дали има некој деканот? Го меркам Mefisto Casamorati, го прашав Виктор за мислење, ми го предложи Елисиум за кој има поделени мислења па не ми се даваат 200+ евра за џабе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom