Парфеми

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Како што знаеме, парфемите претставуваат мешавина однеколку стотици различни мириси. Единствената мешавина од тие мирисни ноти му ја дава на парфемот неговата одобеност. Мирисните ноти се делат на високи. средни и ниски.

Високите мирисни ноти најбрзо испаруваат и исчезнуваат за 5 -10 мин. Такви се најчесто тие што имаат мирис на цитрус (портокал или лимон), ментол, овошните мириси или мирисите на лесните зачини.

Средните ноти се чувствуваат дури после 15 минути од нанесувањето на кожата и траат околу 1 час. Најчестите такви мириси се мирисите кои содржат цимет, лесни мириси на шума, на цитрус или овошни мириси.

Ниските ноти, всушност се и основни мириси и траат подолго. Овие мирисни ноти претставуваат срж на секој парфем и содржат мириси како што се мирисите на дрво, шума, кожа, тешки зачини и мирис на тутун.

Трајноста на мирисот зависи од киселоста на вашата кожа, но за неговата трајност од голема важност се и количеството и квалитетот на етеричните масла кои се употребени при создавањето на истиот.
Според процентот на етеричните масла што парфемите ги содржат во себе, тие се делат на:

- Body splash: 1% 3%
- Eau de cologne или cologne: 2% до 5%
- Eau de toilete: 4% до 8%
- Eau de parfum: 8% до 15%
- Parfum или perfume: 15% до 30%

Трајноста на мирисот зависи од кожата на која се нанесува. Некоја кожа уништува се што ќе се нанесе на неа, а на некоја кожа и оние мириси со најмалку концентрација на парфем траат дури и по цел ден.

Оние што имаат сува кожа мора почесто да нанесуваат мирис, затоа што нивната кожа нема доволно влага која ја подобрува трајноста на мирисот.

Ако имате мрсна кожа, вашиот парфем ке трае многу подолго.

Кога ќе купувате парфем, не водете се според тоа како тој мириса на туѓата кожа, туку тестирајте го како тој мириса на вашата кожа.

Еве и неколку совети каде и како да се нанесува парфемот.
Некои стурчњаци велат дека парфемот подолго трае ако се нанесе на влажна кожа.

Секогаш треба да користите парфем со ист мирис како што е вашата купка и млеко за тело. Почнете со купката, па нанесете млеко или лосион за тело и на крај нанесете парфем.

Ставајте парфем на местата каде се чувствува пулсот, на вратот, зглобовите од рацете па дури и колениците. Никако не ставајте парфем зад ушите, на тоа место парфемот само ќе ја исуши кожата и ке и помогне во нејзиното побрзо стареење.


СВЕЖИНАТА НА ЗЕЛЕНТА ЛАВАНДА

Парфемите што потекнуваат од свежи зелени билки значат повеќе од убав мирис, тие делуваат смирувачки и од нив се опушта нервниот систем. Ваквите парфеми се наменети за спортскиот тип девојки. Чувството на свежина што го шири овој парфем потекнува од лесните цитрусови есенцијали. Другите додатоци се прават од зелени мирисни билки. Ваквите мириси најчесто ги следи арома на морско оревче, што им дава нота на смиреност и хармоничност.


ОВОШНИТЕ МИРИСИ СЕ ИЗВОР НА ОПТИМИЗАМ

Парфемите што се направени од овошни есенции носат добро расположение и ведрина. Овој вид парфем има многу позитивно влијание на нашето расположение. Поради тоа овошната мирисна нота е многу честа меѓу новите парфеми. Нивната особина ја прават есенции на ружи, ванила и мошус. Зрелото тропско овошје им дава дополнителна нота на овошните мириси.


СИЛНИТЕ ЦВЕТНИ МИРИСИ СЕ ИЗВОР НА РАДОСТ

Мирисните акорди на цеќе ги бдат нашите сетила, а на телотому даваат нова енергија и желба за животните радости. Парфемот од посилните мириси (роза, ментол и лимон) може да бидат многу инспиративни. Обично го користат девојки што знаат што сакаат во животот и што се многу амбициозни. Најдобрите мирисни коктели што потсетуваат на цвеќе се изработуваат од мешавина на лилјан, нарцис, роза и нежни цветови на невен.

НЕЖНИ ЦВЕТНИ МИРИСИ ЗА РОМАНТИЧНИТЕ

Постојат парфеми што потсетуваат на оние мириси што се шират кога ќе ја отворите елегантнатакутија на вашата пудра. Тие овозможуваат чувство на нежност и топлина. Преку летото овие мириси бараат дополнителна нота, бидејќи се вистински извор на свежина од аромата на лимон или некое друго јужно овошје. Со оваа нијанса во вашиот омилен парфем ќе се чувствувате самоуверено, опуштено и сите ќе ве забележат. Нежните парфеми со миис на пудра се создаваат кога ке се спојат фините мирисни ноти на ружа и ванила

Какви парфеми користите вие?
Јас користам благи тонови, во омилените парфеми ми спагаат Wish од Chopard, Rush од Gucci, Flower - Kenzo.
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Користам секакви парфеми, зависи каде идам, како сум расположен и многу други работи.

Најчесто ставам:
Kenzo - Air
D&G - Pour Homme
Lacoste - Esenssial i toj crveniot ne znam kako se vikase
Edu de Rochas

и мени мени мор...само не ми текнува веќе. Иначе основната поделба ми е на летни и на зимски, па нежни за во кафич и агресивни за во дискотека....
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Sekogas se bira perfem so ogled na karakter . Pozelno e da se koristi ista kolekcija od lotioni kako parfem . jas gi obozavam Valentino Absolu , Versace Glam , Versace Woman, Gucchi Rush a za na rabota primer Lovely od S.J Parker.
Od maski mirisi gi obozavam Gucchi Rush , Energise od Boss, Lacoste Essential ,Polo black Ralph Lauren itn...
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
И јас користам горе-долу благи „тонови“..
Веќе подолго време light blue од d&g, и не планирам да го сменам.
Многу е нежен, сензуален, се осеќам секси со него.:icon_lol::icon_lol::icon_lol::wink:
Порано го користев Rush од Gucci..
Ако решам да го сменам light blue се враќам на старото.:icon_razz:wink:
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
The`bItCh девојко без никакви хард филингс ти го мрзам парфемот! Ги мрзам и сите девојки кој го користат, освен михаела!
 

Chandler

По религија - ПОПУЛИСТ
Член од
27 август 2005
Мислења
362
Поени од реакции
10
Samo HUGO BOSS stariot model, nisto drugo ne priznavam :)
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Dimitarc напиша:
The`bItCh девојко без никакви хард филингс ти го мрзам парфемот! Ги мрзам и сите девојки кој го користат, освен михаела!
За кој парфем станува збор?
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Зависно од расположение, користам: Armani ("White" и "Black code") и Ralph Lauren: Polo Blue.

Од женските, го обожавам (не на мене :icon_lol:) Victoria's Secret: "Very Sexy" (кецот).
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Najubaviot maski parfem go zaboraviv
Versace - Dreamer , samo kako mirisa na uste.
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
lele cel zivot koristam samo 2 parfema hugo boss dark blue i kenzo jungle mashkiot :):)
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Тешка сум со парфемите од некои дури ми се врти во глава,дали е некој тип на алергија од тој мирис не знам!Дури сум приметила иако не е на мене ако во моја близина има особа чиј парфем ми ги погаѓа сетилата се одалечувам(страшно).Ги сакам благите ноти на парфем,а употребувам Кашмир(зависно од расположение).
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Glecerot i eclat se zakon. :D a kaj zensko X-Pose, C-Thru Black Diamond, i...zaboraviv kako se vikase edna kajgangjinka go koristi ;) mislam oti bese Dior
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Сеуште не сум постигнал толку за да можам да си дозволам да купам такви парфеми какви што ми се допаѓаат.
Затоа пак, користам парфеми на налив, оние од 5 и 10 миљарди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom