Парфеми

BAMARGERA

~Blaugrana~
Член од
18 декември 2005
Мислења
875
Поени од реакции
3
Jas vo momentov sum na Hugo Boss Energise, ali koristam i Roma i eden mnogu jak parfem Bruno Bannani - Time to play
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
Од машките ми се допадна Acqua di GIO од Армани и му го купив на мојот. Многу ме потсеќа мирисот на свежо исечена лубеница. Отпрвин викаше што сум давала пари ама гледам од време на време се шприца, што значи му се свиѓа. А јас си користам CHANCE од CHANEL, поретко DUNE од Dior. А најчесто или секојдневно дезодоранси со неутрални мириси.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Моментално сум парферм-less.
Имам STR8 дезодоранс и афтершејв, доволни ми се сега за сега. :wink:
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Д-Р КАТЕРИНА КАЛЕНДАРОВА, ПРВ КРЕАТОР НА ПАРФЕМИ ВО МАКЕДОНИЈА

Мирисот е хармонија на талент, емоции и убавина

Приказната за мирисите е стара и мистична колку и човештвото. Секој од нас во потсвеста има врежано мириси од детството, првата играчка, книга, на првата љубов, на улицата во која живеел, на својот град, својата земја.... А бескрајните приказни за мирисите најубаво ги раскажуваат оние што ги создаваат, но верувајте такви креатори има навистина малку. Една од ретките дизајнери на парфеми кај нас, а можеби и единствена е Катерина Календарова, д-р по органска хемија, жена која триесет години посвети на создавањето нови мирисни формули и оригинални парфеми, прво тука во Македонија, а потоа 15 години во фабриката за производство на мирисни композиции "Хромос" во Загреб, каде за своите креации секогаш добивала највисоки оценки.Се усовршувала во Грција и Франција, а по враќањето
создава цела колекција оригинални парфеми, секој мало-ремек дело. Во последно време е преокупирана со аромотерапија, медицински третман во кој се користат етеричните масла, кои помагаат при лекување на одредени заболувања или за корекции на одредени недостатоци на кожата. Госпоѓата Катерина Календарова, непосредно пред своето заминување во Франција, каде минува поголем дел од годината и е во тек со сите новитети од областа на парфимеријата, ни дозволи да ѕирнеме во нејзиниот миризлив свет на парфеми, гелови и разни миризливи креми и да ни открие несебично неколку тајни, на големите креатори на парфеми. Парфемот е готов производ, затворен во шишенце, но мирисите ги има секаде околу нас. Кажете ни, дали и вие при создавањето се инспирирате од природата, од цветовите? -Мојата инспирација секогаш ја црпам од запаметените мириси од моето детство, од мојата градина во Прилеп. Околу куќата имавме прекрасен двор со различни пролетни цвеќиња: најпрво се појавуваа петопрстот и качунките, лалето, ружата, но најмногу беше застапена момината солза. Тие мали, нежни цветови имаа неодолив мирис. Честопати ги гледав во невестинските букети и секогаш асоцијацијата беше солзите на разделбата на невестата од домот. И кога ги почнав моите креации, најпрво го употребив мирисот на момината солза. Мирисот всушност е душата на секој цвет. Како се роди Вашиот прв парфем? -Мојата приказна поврзана со парфемите започна многу порано пред да започнам и самата да создавам оригинални мирисни ноти. Прво работев во козметиката, тука во Скопје - во фабриките "Цветан Димов" и "Алкалоид", и создадов 3.600 мирисни ноти што и денес живеат во некои нивни козметички производи. Тогаш ги користевме готовите мирисни компоненти увезени од Франција, Германија и други светски центри. Со текот на времето, со стекнувањето на поголемо искуство, знаење, но и со будењето на мојата желба да создадам нешто свое, оригинално, јас се осмелив да ја направам мојата прва креација. Тоа се случи една топла, ѕвездена вечер, на една тераса во Дубровник Се слушаше музика и неколку двојки играа на подиумот. Тогаш забележав една прекрасна жена како страстно
игра танго. До мене допре еден неодолив мирис, а јас го ловев како пеперутките. Подоцна открив дека тоа беше мошусот, а нешто слично на тоа, но сепак мое, беше и мојот прв парфем. Подоцна во вашата лабораторија вие создадовте и други креации, кои го носат вашиот авторски печат... -Да, ќе ги споменам само "Душата на ружата", посветен на загрепчанката, продуховена жена со шарм и елеганција, "Мис Нера", кој е нежен и динамичен, создаден за сите млади девојки. Тука е и "Вандербилт", па "Пласидо", инспириран од класичната музика, мојот постојан придружник во работата, "Паризиен", "Здивот на пролетната ноќ", кој потсетува на пролетно ѕвездено небо, на чистота, невиност. Креирав и мирис посветен на младиот, динамичен човек. “Модерната Ева” ја посветувам на младите генерации жени што настојуваат да го најдат своето место во општеството. Дали можеби сте создале парфем за македонската жена? -Парфемот за Македонката, долго време го носам во себе, но неодамна како нешто да оживеа во мене. Повторно замирисаа градините од моето детство, тутуновите полиња заблеснаа со својот бел, нежен цвет. Во мене повторно го почувствував мирисот на Охридското Езеро, филиграните, древните цркви, раскошните икони, што ги создавале луѓе со голема дарба и огромно духовно богатство. Додека креирав и работев во Загреб, секогаш го носев парфемот за Македонката длабоко во мојата душа, сакајќи да ја доловам нејзината трпеливост и издржливост, но и енергичност, лојалност на семејството, но и бескрајната енергичност. Во овој мирис ќе има и малку јасмин, тубероза, булки, лилјан... Тој е продуховен, а асоцира на филигранот. Ја дава металната боја на Охридското Езеро и планинските ветрови, а ќе бидат застапени и убавите црногорични ноти на моликите. Всушност тоа ќе биде една хармонија од мириси, пурпури што ќе дава ведрина. Бидејќи за секој креативец најголемо задоволство е кога ќе види дека неговите креации живеат и оти го нашле своето соодветно место, кажете ни, постои ли интерес во Македонија, за производство на овој парфем? - За реализирањето на овие креации на нашите простори за жал многу тешко се одвиваат работите, иако на тоа потрошив повеќе од пет години. Сепак мислам дека, некои од фирмите ќе пројават интерес. Во Берово до скоро егзистираше една малечка фабрика за дестилација на етерични масла, не сум сигурна дали се уште работи. Но, една друга млада фирма пројави интерес за креирање мириси. Моја желба е тука да отворам школа за парфимери и се надевам дека сето мое знаење ќе можам да го пренесам на младите генарации на овие простори. Се уште во мојата глава ги имам сите формули на креации што досега сум ги направила, но преработени и со нови визии.
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19


huggo boss dark blue i armani mania zaljuben sum u parfemive
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12

TargeT

Сериозен СУМ
Член од
13 јануари 2006
Мислења
777
Поени од реакции
6
Почнуваме, прво обожавам парфеми и имам многу врсти дома!
Највеке ги користам
Issey Miyake Pour Homme (трите белиот, плавиот и портокаловиот)
Paco од Paco Rabanne
Hugo Boss топката
Gucci Poir Homme
Cosmos - Lonkoom... и тн.
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Баш пред некој ден си го купив најновиот од Кензо, Kenzo flower oriental, најубав ми е и не знам дали ке го сменам некогаш поубав парфем не сум мириснала до сега ( секако исклучок тука е Wish - Chophard кој не го менувам за ништо).
Еве слика од Кензото

 

Handsome

Love me or Blow me !!!!
Член од
21 јануари 2006
Мислења
852
Поени од реакции
1
ja koristim glacier a ponekad i bondage i mnogu sum zadovolen od niv i
ne bi gi menuval.i ne sum nekoj fanatik na parfemi.
ako moze da mi preporacate nekoj bolji...bujrum
P.S. ne mi se davaat vise od 1500 den.:pos::pos::pos::pos:
 

Donatello

Нинџа желка
Член од
18 јануари 2006
Мислења
58
Поени од реакции
0
Какви парфеми бе природно си е природно. :icon_eek: Шала на страна, str8 највише го користам и тоа зелениот - adventure
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
najdobar maski parfem sto dosega sum mirisnale GIVENCY Pi (Blue), fantasticen parfem!!

A inace korisam:
Guci Envy
Lacoste Silver
Hugo Boss (ne mi teknuva koj tacno)
Site parfemi sto iskocija od Ferrari
imav uste nesto ama nemi teknuva koa ke mi tekne ke vi dopisam!

Ali GIVENCY ... ZAKON
 

Kajgana Shop

На врв Bottom