Партнер одбран од страна на родителите

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Оваа појава иако ја имало во минатото многу повеќе, денес сепак сеуште е присутна. И тоа пред се кај муслиманите, иако се појавува и во неразвиени средини, а и кај оние најбогатите (кои избираат за своите синови и ќерки богати и успешни животни партнери).

Иако можеби оваа појава ни се чини во денешно време дека е речиси се помалку присутна, сепак мислам дека постои сеуште во малку поразвиена форма. Многу родители сугерираат кој партнер да го одберат нивните деца. Посебно сугестии даваат за богати партнери и со зборови и милион пофалби за партнерот ги присилуваат своите деца токму изборот за сопруг/а да падне токму на нив. Или пак забрануваат врска или брак со определено лице.

Што мислите за ова? Ја оправдувате ли таа постапка на родителите да одберат патнер за синот или ќерката?
Посебно муслиманите што мислат за ова и дали својот партнер ќе дозволат да го изберат нивните родители?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Позната ми е ситуацијава и тоа важи кај сите луѓе не само кај муслиманите, особено ако живеете во помало место каде секој со секого се знае. Само што како што беше напоменато, денес тоа се сретнува во помодерна верзија. Најчесто се сугерира за момчиња и девојки деца на пријателот на родителите за кои знаеме сите дека се добро ситуирани и дека во едно такво семејство на нивното дете нема ништо да му недостасува- материјално, наспроти тоа се забрануваат врски со деца од посиромашни семејства или во некои случаеви деца од село.

Не ми се свиѓа мене ваквата работа. Особено доколко сугерирањето е во претерани граници. Во ред е да се каже мислење, да се проба да се поврзат децата, но кога не иде- не иде, не мора по секоја цена да се оствари намислата.
Тоа е веќе мешање во туѓ живот па макар да станува збор и за своето дете.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Никогаш не би можел да се замислам себе како им го дозволувам тоа на родителите. За среќа живеам во едно полиберално семејство и секој си има право на свој избор.
Оваа појава која многу често била застапена порано за мене претставува продавање на слободната волја на секој поединец. Сосема неправилно е некој друг да му бира на некого личност со која би требало да го помине целиот свој живот. На еден начин тоа е одземање на способноста секој да си ја креира својата иднина.
Е сега, сугерирањето го оправдувам. Сугестиите се само размислувањата на родителите изнесени пред нас. Јас би дозволил сугестија но никогаш тоа не би бил факторот кој ќе ме натера да одлучувам за работи поврзани со мојата патнерка.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Нема да им дозволам да ми бираат тие партнер, ама нормално би прифатила секаква критика или совет, особено од мајка ми затоа што кога сум јас во прашање секогаш знае каде правам грешки и секогаш го одбира најдоброто за мене.
А, знам и самите се свесни дека неможам да се мажам онака само површно..
За да успее брак би требало да постои некаква хемија меѓу партнерите, а не само материјална поврзаност.
И секогаш викам дека и да би бил посиромашен,а да е способен и да знае да се снајде би успеал повеќе отколку да имам некој шо е богат, коцкар и може во една вечер све да изгуби или со еден збор некој си сноб кој е научен да живее на грбот на родителите, а без нив е изгубен случај.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Најголема глупост што се случувала во минатото.Наметнат партнер, наметнати бракови.Да седам со некоја росла цел живот што ми ја одбрале татко ми и мајка ми.:tapp:Ако толку им се свига, нека си ја земат и нека си ја чуваат ко вонбрачно дете.Глупости.Боље неженет ке останам!
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Не треба да се правиме многу паметни за да паметуваме тука дека ние сме многу либерални па сами си го избираме партнерот. Денешново време е толку сурово што и кога мислиме дека ние сами си го избираме партерот се залажуваме. Сакале или не мораме да признаеме дека она што го носиме во себе т.е. вистинската слика за тоа како треба да изгледа нашиот партнер (женско или машко) и што се треба да поседува, реално во вистинскиот свет тешко се наоѓа собрано во една личност. Ако на тоа се додадат сите сугестии директни или индиректни, ќе видиме дека на крај честопати наместо да го избереме партнерот кој го замислуваме потпаѓаме под една несвесна идила која ни наметнува партнер со карактеристики кои во почетниот стадиум на барање не биле во нашата агенда. Понатаму настанува корекција на нашите вкусови за да се оправдаме самите себе си дека токму тоа е тоа што го баравме. Со еден збор наметнатото темпо на брзиот живот ни наметнува и карактеристики на тој брз живот за избор на нашиот партнер. Едноставно наместо ние да избираме, тоа нас не избира и спојува. Во сето тоа кај малкумина цврсти и истрајни изборот на партнерот е по сопствена желба.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Моите родители на пример би дале се за да го изберат мојот иден партнер.Но тоа нема да се случи.Никогаш не би дозволила да се мешаат во мој избор и се свесни за тоа.Со кого ќе го поминам мојот живот е само моја работа,доколку ним не им се допаѓа ќе мораат да се помират со тоа:toe:
 

брицо

liverpool
Член од
22 мај 2009
Мислења
567
Поени од реакции
2
па не дозволувам да ја изберат мојата партнерка незнам како би живеел со жена кој на ја сакам
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Да бе сега нема да се навраќаме 100 години наназад кога тоа им било и најнормално... Нема што други да ти поставуваат правила и патеки на твојот живот. :toe::jaj:
 

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
Уште тоа фали денес, и родителите партнер да ни бираат-црн хумор бе!
Или јас имам среќа или да, што моите родители не ми наметнуваат одлуки и избори, ни па ми сервираат под нос опции за мажење...Добредојдени се секакви критики и сугестии од моите, ама да остане само на тоа, понатаму моја е одлуката-мој е животот.Треба да се запази границата меѓу укажување кон подобро(според нив) и навлегување подлабоко во интимата.
Семејството ми е либерално, ги прифаќа нормално моите одлуки а и самите тие не би си дозволиле акт од тој тип.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
ова било пред 100 год. сега не верувам дека некој вака прави :toe: а и да прави нешто не е во ред со човекот
 
N

navivacka

Гостин
Аууууу,не би дозволила родителите да ми го бират партнерот со кој би се омажила...па ако треба и да ме утепат нема да ги послушам,јас си го бирам својот партнер,оној кој мислам дека ке биде добар и треба да го прифатат а ако не им се допага здравје.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom